Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Alexis1967
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2021 :  10:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα με την κολπική μαρμαρυγή συναντήθηκα για πρώτη φορά τον Νοέμβριο του 2019. Εισαγωγή στο νοσοκομείο και ανάταξη με ενδοφλέβιο φαρμακευτικό σκεύασμα σε 24 ώρες. Ιανουάριο και Απρίλιο 2020 η ίδια διαδικασία. Στο διάστημα αυτό αλλαγή διατροφής, μείωση βάρους, καθόλου αλκοόλ και καφεΐνη, ήπια άσκηση (περπάτημα). Τον Μάιο του 2020 abletion στο Ωνάσειο Καρδιολογικό Κέντρο. Η κολπική μαρμαρυγή παραμένει ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και βελτιώνω την ποιότητα ζωής μου καθώς πλέον δεν απαιτείται η ανάταξη να γίνει στο νοσοκομείο. Στο διάστημα αυτό μαθαίνω να ζω με την κολπική μαρμαρυγή έχοντας ένα στόχο να σταματήσω να την φοβάμαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Zeb
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2021 :  18:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Alexis1967

Καλημέρα με την κολπική μαρμαρυγή συναντήθηκα για πρώτη φορά τον Νοέμβριο του 2019. Εισαγωγή στο νοσοκομείο και ανάταξη με ενδοφλέβιο φαρμακευτικό σκεύασμα σε 24 ώρες. Ιανουάριο και Απρίλιο 2020 η ίδια διαδικασία. Στο διάστημα αυτό αλλαγή διατροφής, μείωση βάρους, καθόλου αλκοόλ και καφεΐνη, ήπια άσκηση (περπάτημα). Τον Μάιο του 2020 abletion στο Ωνάσειο Καρδιολογικό Κέντρο. Η κολπική μαρμαρυγή παραμένει ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και βελτιώνω την ποιότητα ζωής μου καθώς πλέον δεν απαιτείται η ανάταξη να γίνει στο νοσοκομείο. Στο διάστημα αυτό μαθαίνω να ζω με την κολπική μαρμαρυγή έχοντας ένα στόχο να σταματήσω να την φοβάμαι.



Σωστές οι επιλογές σου προς το καλύτερο. Απο το 2016 εγω. Δεν την φοβάμαι τοσο πια. Με τις αλλαγες που εκανα δεν εχω συχνα επεισοδια. Μονο αν στεναχωρεθώ η στρεσαριστώ πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alexis1967
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2021 :  14:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις 23/8 δεύτερο abletion στο Ωνάσειο Καρδιολογικό Κέντρο. Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και προσπαθώ να μπω στην καθημερινότητα.Η φαρμακευτική αγωγή συνεχίζεται. Ο φόβος μήπως επανέλθω σε κατάσταση ΚΜ παραμένει και σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω βοήθεια από κάποιον ειδικό για να μπορέσω να τον αντιμετωπίσω. Συνεχίζω καθημερινά το περπάτημα. Σε δύο μήνες επανεξέταση από τον επεμβατικό αρρυθμιολόγο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Edited by - Alexis1967 on 04/10/2021 15:04:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Zeb
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2021 :  09:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Alexis1967

Στις 24/8 δεύτερο abletion στο Ωνάσειο Καρδιολογικό Κέντρο. Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και προσπαθώ να μπω στην καθημερινότητα.Η φαρμακευτική αγωγή συνεχίζεται. Ο φόβος μήπως επανέλθω σε κατάσταση ΚΜ παραμένει και σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω βοήθεια από κάποιον ειδικό για να μπορέσω να τον αντιμετωπίσω. Συνεχίζω καθημερινά το περπάτημα. Σε δύο μήνες επανεξέταση από τον επεμβατικό αρρυθμιολόγο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.


Ελπίζω να σου πάει καλά και να μην έχεις επεισόδιο. Αν θέλεις πες ποιον γιατρό έχεις και ποια μέθοδο ablation σου έγινε. Εχω ακούσει και για ενα γιλέκο με το οποίο εντοπίζουν τις εστίες αποτελεσματικά πες μας αν το είχανε στο ωνασειο. Να είσαι καλα ευχομαι να μην έχεις αλλα επεισοδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alexis1967
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2021 :  14:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε στην δική μου περίπτωση ήταν κατάλυση με καθετήρα. Έχουν περάσει 42 μέρες μετά το δεύτερο abletion και μέχρι στιγμής κανένα επεισόδιο (πριν το δεύτερο abletion είχα τουλάχιστον ένα, δύο επεισόδια την εβδομάδα - συνήθως μικρά τα οποία σταματούσαν τα περισσότερα με φαρμακευτική αγωγή και άλλα μόνα τους), περιμένω την επανεξέταση μου σε ενάμιση μήνα από τον επεμβατικό αρρυθμιολόγο (δεν αναφέρω το όνομά του για να μην θεωρηθεί διαφήμιση). Για το γιλέκο το έχω διαβάσει κι εγώ, στην δική μου περίπτωση όμως δεν χρησιμοποιήθηκε. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει ως μέθοδος εντοπισμού των εστιών στο Ωνάσειο. Φαρμακευτική αγωγή, περπάτημα, μείωση βάρους, καθόλου αλκοόλ, καφεΐνη και άγχος (το άγχος δεν μπορώ να πω ότι το παλεύω σε ικανοποιητικό βαθμό - θέλει μεγάλη προσπάθεια) αυτή είναι η καθημερινότητά μου. Ελπίζω μια μέρα να ξεμπλέξουμε όλοι μας από την Κολπική μαρμαρυγή το οφείλουμε όλοι στους εαυτούς μας.

Edited by - Alexis1967 on 04/10/2021 15:23:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

demokratis13
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2021 :  15:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Alexis1967

Η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε στην δική μου περίπτωση ήταν κατάλυση με καθετήρα. Έχουν περάσει 42 μέρες μετά το δεύτερο abletion και μέχρι στιγμής κανένα επεισόδιο (πριν το δεύτερο abletion είχα τουλάχιστον ένα, δύο επεισόδια την εβδομάδα - συνήθως μικρά τα οποία σταματούσαν τα περισσότερα με φαρμακευτική αγωγή και άλλα μόνα τους), περιμένω την επανεξέταση μου σε ενάμιση μήνα από τον επεμβατικό αρρυθμιολόγο (δεν αναφέρω το όνομά του για να μην θεωρηθεί διαφήμιση). Για το γιλέκο το έχω διαβάσει κι εγώ, στην δική μου περίπτωση όμως δεν χρησιμοποιήθηκε. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει ως μέθοδος εντοπισμού των εστιών στο Ωνάσειο. Φαρμακευτική αγωγή, περπάτημα, μείωση βάρους, καθόλου αλκοόλ, καφεΐνη και άγχος (το άγχος δεν μπορώ να πω ότι το παλεύω σε ικανοποιητικό βαθμό - θέλει μεγάλη προσπάθεια) αυτή είναι η καθημερινότητά μου. Ελπίζω μια μέρα να ξεμπλέξουμε όλοι μας από την Κολπική μαρμαρυγή το οφείλουμε όλοι στους εαυτούς μας.




Καλησπέρα φιλε Αλεξη, ευχομαι να εισαι καλα και να ξεμπερδεψες μια και καλη με αυτο το θεμα που μας ταλαιπωρεί όλους μας. Πως ήταν η εμπειρία σου στο Ωνάσειο? Σου έκαναν ολική αναισθησία ή μέθη? Καταλάβαινες την ώρα του καθετηριασμού? Τις επόμενες μέρες ήσουν λειτουργικός? Έχω κλείσει και εγώ στις 26/10 για ablation, καθώς έχω μέρα παρά μέρα συμπτώματα ενώ ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή 5 μήνες τώρα (1 Sotalol Πρωι - Βράδυ) και η αλήθεια είναι πως όσο πλησιάζουν οι μέρες τόσο πιο πολύ αγχώνομαι.. Και αυτό που με τρομάζει είναι μήπως τα κάνω τσάμπα όλα αυτά και μετά από αυτή την διαδικασία είναι όλα όπως πριν.. Ή και χειρότερα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alexis1967
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2021 :  09:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by demokratis13

quote:
Originally posted by Alexis1967

Η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε στην δική μου περίπτωση ήταν κατάλυση με καθετήρα. Έχουν περάσει 42 μέρες μετά το δεύτερο abletion και μέχρι στιγμής κανένα επεισόδιο (πριν το δεύτερο abletion είχα τουλάχιστον ένα, δύο επεισόδια την εβδομάδα - συνήθως μικρά τα οποία σταματούσαν τα περισσότερα με φαρμακευτική αγωγή και άλλα μόνα τους), περιμένω την επανεξέταση μου σε ενάμιση μήνα από τον επεμβατικό αρρυθμιολόγο (δεν αναφέρω το όνομά του για να μην θεωρηθεί διαφήμιση). Για το γιλέκο το έχω διαβάσει κι εγώ, στην δική μου περίπτωση όμως δεν χρησιμοποιήθηκε. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει ως μέθοδος εντοπισμού των εστιών στο Ωνάσειο. Φαρμακευτική αγωγή, περπάτημα, μείωση βάρους, καθόλου αλκοόλ, καφεΐνη και άγχος (το άγχος δεν μπορώ να πω ότι το παλεύω σε ικανοποιητικό βαθμό - θέλει μεγάλη προσπάθεια) αυτή είναι η καθημερινότητά μου. Ελπίζω μια μέρα να ξεμπλέξουμε όλοι μας από την Κολπική μαρμαρυγή το οφείλουμε όλοι στους εαυτούς μας.




Καλησπέρα φιλε Αλεξη, ευχομαι να εισαι καλα και να ξεμπερδεψες μια και καλη με αυτο το θεμα που μας ταλαιπωρεί όλους μας. Πως ήταν η εμπειρία σου στο Ωνάσειο? Σου έκαναν ολική αναισθησία ή μέθη? Καταλάβαινες την ώρα του καθετηριασμού? Τις επόμενες μέρες ήσουν λειτουργικός? Έχω κλείσει και εγώ στις 26/10 για ablation, καθώς έχω μέρα παρά μέρα συμπτώματα ενώ ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή 5 μήνες τώρα (1 Sotalol Πρωι - Βράδυ) και η αλήθεια είναι πως όσο πλησιάζουν οι μέρες τόσο πιο πολύ αγχώνομαι.. Και αυτό που με τρομάζει είναι μήπως τα κάνω τσάμπα όλα αυτά και μετά από αυτή την διαδικασία είναι όλα όπως πριν.. Ή και χειρότερα..



Καλημέρα από το Ωνάσειο Καρδιολογικό Κέντρο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για την διαδικασία της επέμβασης μπορείς να ενημερωθείς από το παρακάτω link www.onasseio.gr/yphresies/kolpiki-marmarygi-ablation/ Προσωπικά νιώθω καλύτερα. Τον φόβο δεν έχω ξεπεράσει ακόμη μήπως επιστρέψω ξανά σε κατάσταση ΚΜ (μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί). Σου εύχομαι καλή επιτυχία γνωρίζοντας ότι η υγεία μας είναι ότι πιο πολύτιμο έχουμε και αξίζει να προσπαθήσουμε να την διασφαλίσουμε πάντα σε συνεννόηση με τους γιατρού μας. Να είσαι πάντα γερός.

Edited by - Alexis1967 on 06/10/2021 09:28:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alkistis83
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2021 :  23:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους..! Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος από εσάς έχει κάνει το εμβόλιο για τον κορονοιο κ έχουν υποτροπιάσει οι αρρυθμίες.. να σας πω τι έχω πάθει. 3 χρόνια μετά το ablation (είχα 15000 έκτακτες ημερησίως) κ ενώ ήμουν μια χαρά, 1,5 μήνα μετά το εμβόλιο οι έκτακτες επανήλθαν. Έφτασα μέχρι 2000 την ημέρα κ 7 μήνες μετά τον εμβολιασμό είμαι καλύτερα αλλά όχι όπως ήμουν. Ρώτησα τον αρρυθμιολογο μου αν υπάρχει περίπτωση να είναι το εμβόλιο κ μου είπε ότι δεν μπορεί ούτε να το επιβεβαιώσει αλλά ούτε και να το αρνηθεί...τώρα έχει έρθει η ώρα για την τρίτη δόση κ ενώ θέλω να πάω να το κάνω άλλα μου λέει ο ένας γιατρός κ άλλα ο άλλος.. για αυτό σας ρωτάω , μήπως κ έχει εντοπίσει κάποιος κάτι μετά τον εμβολιασμό. Σας ευχαριστώ πολύ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

FOTIS74
Newbie Forum Runner

Greece


1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2022 :  21:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
neos stin km kai tha ithela na rotiso sxetika gia to ablation sto onasio pou mou protathike
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nectarios
Forum-Runner

60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2022 :  17:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@alkistis 83
Δεν έχω κάνει ablation,είμαι με αντιαρρυθμική αγωγή τα τελευταία 12 χρόνια,εντός των οποίων δεν είχα κανένα επεισόδιο κολπικής μαρμαρυγής.
16 μέρες μετά τη δεύτερη δόση της pfizer,άρχισαν οι έκτακτες.
Ποτέ μέχρι τότε δεν είχα έκτακτες.Ακολύθησε πλήρης καρδιολογικός έλεγχος με καρδιογράφημα,triplex,holder ρυθμού για 3 μέρες και stress echo.
Όλα βγήκαν πεντακάθαρα.
Ο καρδιολόγος που με παρακολουθεί στην πόλη που ζω δεν δεχόταν σε καμμία περίπτωση ότι σχετίζεται το εμβόλιο.Από την άλλη ο αρρυθμιολόγος που μιλάω σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας,ήταν πολύ προσεκτικός στα λόγια του,λέγοντάς μου πως αν υπάρχει σχέση με το εμβόλιο,θα φύγει ξαφνικά,όπως ξαφνικά ήρθε.
Τελικά,μετά από 17 μέρες,εντελώς ξαφνικά οι έκτακτες εξαφανίστηκαν.
Έτσι λοιπόν ξέχασα τα πάντα,μέχρι που 3 μήνες μετά,με θυμήθηκε μετά από 12 χρόνια και η κολπική μαρμαρυγή.Εισαγωγή στο νοσοκομείο,ανάταξη και επιστροφή στην καθημερινότητα.
Αν και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι το εμβόλιο πυροδότησε ξεχασμένες καταστάσεις,προφανώς περνάει από το μυαλό μου.
Σε καμμία περίπτωση δεν είμαι εναντίον του εμβολίου.
Μάλιστα την περίοδο της Πρωτοχρονιάς πέρασα covid,ελαφρύτερα κι από συνάχι.Εμβολιασμένος με τις 2 δόσεις.
Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη τεκμηριωμένη ως προς τη σχέση εμβολίου με αρρυθμίες ή έκτακτες,απλά καταθέτω τι βίωσα.
Ως προς το αν πρέπει να κάνουμε τρίτη δόση,οι μόνοι αρμόδιοι να μας καθοδηγήσουν είναι οι επιστήμονες καρδιολόγοι και αρρυθμιολόγοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2022 :  19:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα παραθεσω τη γνωμη μου μιας και με το θεμα ablation εχω ασχοληθει παρα πολυ και εχω επελθει σε μερικα συμπερασματα.Η μητερα μου εχει κολπικη μαρμαρυγη οπως εχω καιεγω.Στη μητερα μου ο γιατρος δεν της συνεστησε ablation ενω σε μενα συνεστησε
Η μανα μου εδω και 10 χρονια ειναι με αγωγη αντιπηκτικα και ρυθμονορμ και δεν εχει κανει εδω και 10 χρονια ουτε ενα επεισοδιο
Εμενα ο γολγοθας ξεκινησε μετα το πρωτο ablation
Και εξηγουμαι ...Ναι μεν δεν ξαναεκανα κολπικη μαρμαρυγη αλλα επεσα στο 1% της παρενεργειας και εκανα μονιμη κολπικη ταχυκαρδια
Ρυθμικος μεν αλλα ταχυκαρδος
Μετα απο 10 μερες ξυπνησα με 150 παλμους τους οποιους ειχα 24.7 .Με τα πολλα μετα απο 5 μηνες μπηκα για δευτερο ablation και μαλιστα εγινε πριν το ablation η καταγραφη με το γιλεκο
Να τονισω εδω οτι στη γαλλια το γιλεκο χρησιμοποιειται κατα τη διαρκεια τους ablation δηλαδη συνεχομενο remaping during ablation
Mια βδομαδα ολα καλα και μετα μπαμ παλι ταχυαρδιες λιγο πιο χαμηλα γυρω στους 130 παλμους
Και αυτο το ξανατονιζω συνεχομενες
Αλλαγη αμεσα του γιατρου και μετα απο 2 μηνες παλι ablation
Εν μερη dejavou ...ολα καλα την πρωτη βδομαδα και μετα.....καλα το μαντεψατε ....ταχυκαρδιες
Το θετικο ειναι οτι πλεον δουλευω περιπου στους 100 παλμους το οποιο ειναι καπως πιο αποδεκτο
Σημερα 3 χρονια περιπου μετα το τριτο ablation εχω συνηθισει και ζω με 100 παλμους στο καθησιο σε ηρεμια.....στον υπνο γυρω στους 80. Πλεον μετα απο συζητηση με τον γιατρο μου παραμενω ως εχει και βλεπουμε ....Μια φορα καθε 7 με 8 μηνες ενα τσεκ απ με υπερηχο και καθε 2 με 3 χρονια μια μαγνητικη καρδιας....
Το πολυ πολυ εαν δουμε οτι σε μια δεκαετια δλδ στα 60 μου η καρδια να εχει αρχισει να κουραζεται θα παμε στη μονιμη λυση που ονομαζεται βηματοδοτης.
Δεν ξερω εαν μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω και να ειχα τις γνωσεις που εχω τωρα ισως να μην προχωρουσα εξαρχης στη λυση του ablation
Δεν λεω περιπτωση απο περιπτωση διαφερει και ισως εαν ειχα συνεχη επεισοδια ΚΜ δλδ της ταξης του 1-2 επεισοδια ανα εβδομαδα τοτε ναι ...αλλα προσωπικα με ενα επεισοδιο ανα μηνα η 2μηνο που ειχα ισως να μην επρεπε να το κανω.
Επισης οποιος στο μελλον εχει σκεφτει να κανει ablation περα απο το γιατρο που θα διαλεξει να κοιταξει και ποσο καλο καταγραφικο μηχανημε εχει το νοσοκομειο στο οποιο θα κανει το ablation.Διοτι μπορει να βρει ενα καλο στο ονομα γιατρο αλλα να δουλευει σε καποιο νοσοκομειο με παλιο μηχανημα και αυτο παιζει μεγαλο ρολο να ξερετε.
Επισης και αυτο ειναι προσωπικη γνωμη οπως ολα αυτα που εγραψα (και δεν ειμαι γιατρος απλα μεσα απο ερευνα στο ιντερνετ) πιο ασφαλης ως προς τις παρενεργειες ειναι το cryo ablation παρα το rf (heat cauterization)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

achilleys
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2022 :  13:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

achilleys
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2022 :  13:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ APLATION ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΩΝΑΣΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΝΩΜΕΣ ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ . ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ? ΕΥΧΑΡΘΙΣΤΩ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

demokratis13
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2022 :  15:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by achilleys

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ APLATION ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΩΝΑΣΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΝΩΜΕΣ ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ . ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ? ΕΥΧΑΡΘΙΣΤΩ

Καλησπέρα φίλε, ελπίζω να είσαι καλά. Κ εγώ μετά από ένα 6 μηνο σχεδόν καθημερινών συμπτωμάτων κ με χρήση φαρμακευτικής αγωγής, αποφάσισα να κάνω ablation και ήμουν ανάμεσα στο Ωνάσειο και στο Μητέρα. Έκανα στο Ωνάσειο, γιατί το κάλυπτε η δημόσια ασφάλεια που έχω ενώ στο Μητέρα υπήρχε ένα μεγάλο κόστος. Ως προς την επέμβαση, ο γιατρος που το έκανα εγω, ο κορυφαίος στην Ελλάδα με τα περισσότερα ablation, δεν τον ονοματίζω για να μην φανεί πως του κάνω διαφήμισει, δεν κάνει ολική αναισθησία με αποτέλεσμα να είσαι ξύπνιος σε όλη την διαδικασία κάτι που είναι αρκετά ψυχοφθόρο και μερικές φορές επίπονο. Ως προς το αποτέλεσμα, σήμερα, περιπού 7 μήνες από το ablation, παίρνω β-αναστολέα πρωι βραδυ, και τα συμπτώματα έχουν ελαχιστοποιηθεί κ όσες φορές έχω πάθει ανατάσσονται μόνα τους σε λίγα λεπτά. Δεν έχω επιτύχει την πλήρη ιάση, αλλά σαφέστατα θεωρώ πως είμαι καλύτερα από πριν, κ πλέον έχω μάθει να ζω με αυτό. Ελπίζω να σε βοήθησα, καλή σου ημέρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

demokratis13
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2022 :  15:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alex1313

την καλησπερα μου σε ολη την παρεα,εχω εδω και 2 χρονια κανει ablation καθως με ταλαιπωρουσε η ΚΠ για μεγαλο διαστημα.Συμφωνα με τον γιατρο μου πηγε πολυ καλα,αλλα μετα απο 1 μηνα και ισως λιγοτερα επανηλθαν οι αρρυθμιες αλλες φορες πολυ εντονες και αλλες χαλαρα.

Ειμαι τωρα 40 ετων,εχω χασει απο την επεμβαση 39 κιλα.Εχω κοψει καφεδες,τσιγαρο κανω ασκηση ηπιας μορφης τρωω και επιλεγω παρα πολυ προσχετικα την διατροφη,αλλα και παλι αυτο το πραγμα επιμενει.

Δεν παω πλεον στο νοσοκομειο οποτε με πιασει καθως την πρωτη φορα που το ανακαλυψα μου χορηγηθηκε angoron και την επομενη εφυγα και πλεον με οδηγιες του γιατρου μου οποτε αισθανθω οτι ξεκιναει αμεσα 2χ100mg flecarythm το οποιο και αυτο δεν εχει καλη αποκριση καθως αλλες φορες με πιανει και αλλες οχι.
Καθημερινα περπαταω απο 40 λεπτα εως και 1-1.30 ωρα καταναλωνω βιταμινες bcomplex και extra καλλιο μηπως και απο εκει μου λειπουν ηλεκτρολυτες καθως εχει μειωθει το αλατι μου κατα πολυ αλλα και αυτο εχει τα ιδια αποτελεσματα.

Με λιγα λογια για να μην σας κουραζω ειμαι στο ιδιο σημειο πριν κανω την επεμβαση ισως λιγο καλυτερα απο θεμα χρονων με την εννοια οτι πλεον με πιανει πιο αραια αλλα σιγουρα 4-5 φορες μεσα στο μηνα διαρκει σχεδον μια ολοκληρη μερα και μετα φευγει.
Δεν ξερω τι να κανω αλλο καθως διαβαζω οτι και ενα δευτερο ablation ισως και αυτο να μην κανει δουλεια.



Καλησπέρα φίλε, στην ίδια περίπτωση -πάνω κάτω, βρίσκομαι και εγω. 2 χρόνια μετά σε τι κατάσταση βρίσκεσαι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000