Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πρόβλημα με σύνδεσμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

1212
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/08/2008 :  20:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας. Είμαι σχετικά καινούριος στο τρέξιμο. Τρέχω τα τελευταία 3 χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο έτρεχα περίπου 10 χλμ στην προπόνηση / 30-40χλμ. την εβδομάδα σε άσφαλτο.

Τον Μαίο είχα έναν τραυματισμό στον δεξιό σύνδεσμο του δεξιού ποδιού. Ο γιατρός συνέστησε αντιφλεγμονώδη για μία εβδομάδα και ξεκούραση. Χρειάστηκε περίπου 2 μήνες για να σταματήσουν οι ενοχλήσεις και σ' αυτό το διάστημα δεν έτρεξα καθόλου, αντιθέτως έκανα ενδυνάμωση στο γυμναστήριο.

Πριν δύο εβδομάδες πήγα στο στάδιο όπου έτρεξα 1 χλμ. χαλαρά χωρίς ενοχλήσεις. Είχα σκοπό μετά τις διακοπές μου, δηλ. από αυτήν την Δευτέρα να ξαναρχίσω το τρέξιμο.

Σήμερα κατέβηκα στο κέντρο για δουλειές και μετά από 1.5 περίπου ώρα περπατήματος άρχισε να με πονάει ο αριστερός σύνδεσμος του ίδιου ποδιού, μετά όλο το πίσω μέρος του γονάτου και τέλος φθάνοντας στο σπίτι μου σχεδόν δεν μπορούσα να ανέβω την σκάλα από τον πόνο στον ΔΕΞΙΟ σύνδεσμο.

Δεν καταλαβαίνω τι έχει συμβεί. Είναι δυνατόν με απλό περπάτημα να επανήλθε η τενοντίτιδα;

Αύριο θα πάω στο γιατρό να δώ τι θα μου πεί. Το κακό είναι ότι από Πέμπτη θα έχω αρκετό περπάτημα λόγω υποχρεώσεων.

Διαβάζω στο φόρουμ ότι κάποιοι που είχαν τενοντίτιδα αύξαναν σταδιακά την προπόνηση μέχρι να επανέλθει το πόδι. Αυτό σημαίνει ότι έπρεπε να συνεχίσω την προπόνηση ακόμη και νοιώθωντας ενοχλήσεις; Υπάρχει περίπτωση το περπάτημα της Πέμπτης - Παρασκευής να μου κάνει καλό;

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εδώ; Τί μου προτείνετε να κάνω;
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000