Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ποιά τραγούδια ακούτε;
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 179

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:10:11  Εμφάνιση Προφίλ
Απαντώ κι εγώ αλλά δεν έχω κανένα λόγο να είμαι "σκληρή". Το τι ακούει κανείς και το τι τον φτιάχνει εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Μόνο ένας από αυτούς είναι το τι άκουγε στο σπίτι του. Ακόμη ένας είναι, νομίζω, το τι άκουγε στην εφηβεία του. Γιατί εκείνα τα χρόνια νιώθαμε, οι περισσότεροι, δυνατοί, με τη ζωή μπροστά μας και τα πάντα δυνατά. Αυτή η αίσθηση συνδέθηκε με τη μουσική που ακούγαμε τότε και ξανάρχεται (κατά το δυνατόν ή και ατόφια) όταν την ξανακούμε. Έτσι δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο -και καθώς αυτό το θέμα ξεκίνησε για να μιλήσουμε για τη μουσική που ακούμε όταν τρέχουμε, άσχετα με το πώς τελικά φιλοξένησε όλων των ειδών τις μουσικές προτιμήσεις μας- που οι περισσότεροι δεν είναι απλώς κολλημένοι στην "ξένη" μουσική αλλά στην ροκ και στα μέταλλα και ίσως σε ήχους που αποτέλεσαν εξέλιξη αυτών.

Πέραν όμως του τι ακούει κανείς, το τι τελικά αναρτά εδώ εξαρτάται από δύο ακόμη παράγοντες: την γενικότερη περιρρέουσα ατμόσφαιρα των αναρτήσεων των άλλων (συνήθως ή θέλεις να είσαι κοντά στο πνεύμα των άλλων ή εμπνέεσαι και παίρνεις ιδέες από τις αναρτήσεις τους) και την ευκολία με την οποία βρίσκεις κάποια κομμάτια στο YouTube.

Προσωπικά στο σπίτι μου μεγάλωσα με ήχους κυρίως κλασσικής μουσικής και ροκ. Ακούγονταν όμως και ρεμπέτικα και αρκετή ελληνική μουσική κυρίως Χατζηδάκις, Θεοδωράκης, Μούτσης, Κηλαϊδόνης κλπ. Ακούγονταν και λάτιν και γαλλική μουσική. Ένας αχταρμάς δηλαδή, πολύτιμος γιατί άνοιξε το μυαλό μου και τ' αυτιά μου και τα έσπρωξε στο να παίρνουν ευχαρίστηση από το διαφορετικό και ν΄αποφεύγουν το μονότονο. Στην πορεία αγάπησα κι εγώ πολύ το δημοτικό τραγούδι και κάποιους λαϊκούς οργανοπαίχτες. Κάποια στιγμή μάλιστα είχα όρεξη να αναρτήσω ένα ηπειρώτικο πολυφωνικό αλλά αφενός μεν δεν το έβρισκα σε YouTube, αφετέρου μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο για το κλίμα που επικρατούσε εκείνη τη στιγμή στο thread και δεν το έκανα.

Κοντός ψαλμός αλληλούια: συμφωνώ απόλυτα με το Ριγελιανό. Το τι ακους κάθε στιγμή εξαρτάται απ' το αν έχεις όρεξη να εκτονωθείς, να διασκεδάσεις, να εκφραστείς, να κάνεις πλάκα. Και δεν υπάρχουν καλά και κακά είδη. Υπάρχουν μεμονωμένα διαμάντια και σκατά σε όλα τα είδη. Κι ούτε μπορώ να κριτικάρω κάποιον για τη μουσική που προτιμάει. Αν μου είναι τόσο απεχθής (η μουσική του εννοώ), απλά δεν θ' ακούσω μουσική μαζί του και θα τον αποτρέψω ίσως από το να προσπαθήσει κι αυτός ν' ακούσει μαζί μου!



________________________________________
It's never too late to have a happy childhood
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:12:39  Εμφάνιση Προφίλ
Ουπς! Φλυάρησα πολύ και με πρόλαβε μερικώς και ο κανίβαλλος!

________________________________________
It's never too late to have a happy childhood
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Momo

Ουπς! Φλυάρησα πολύ και με πρόλαβε μερικώς και ο κανίβαλλος!



Momo, πάρτο (από) πίσω, διότι θα νομίζουν ότι ...τελειώνω γρήγορα και θα ... αποκαθηλωθεί το ... ίματζ μου!!

"Το χειρότερο σημάδι των καιρών μας είναι ότι το χαρτί της τουαλέτας γίνεται όλο και πιο χοντρό, ενώ το χαρτί των βιβλίων όλο και πιο λεπτό"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:22:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μ' αυτές τις δηλώσεις θα φάμε ξύλο στο τέλος...Ή θα φύγει κανένας άλλος/η;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:22:45  Εμφάνιση Προφίλ
Άσε δε το γεγονός ότι με πρόλαβες αλλά δεν με έφαγες... Αυτό κι αν είναι πλήγμα για το ίματζ! (το δικό σου ή το δικό μου άραγε; Δεν τρώγομαι με τίποτα!)

________________________________________
It's never too late to have a happy childhood
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:44:23  Εμφάνιση Προφίλ
η μουσικη ειναι μνημη,σωστα απολυτως,σιγα που εχουν μνημες χοροπησαδικων ολα τα παιδια,απλα κρατανε ενα ποτηρι στο ενα,ενα τσιγαρο στο αλλο,κουνανε με μισοκλειστα γλαρα ματακια το πουθενα,ενα παγκο ν ακουμπανε κι αυτο ειναι μουσικη,τατουαζ,σκουλαρικι,sex προφορικο,ερωτας στο computer,προωρη..........σφινακια,τρυπακια,σκατακια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by MANOLIS

η μουσικη ειναι μνημη,σωστα απολυτως,σιγα που εχουν μνημες χοροπηδαδικων ολα τα παιδια,απλα κρατανε ενα ποτηρι στο ενα,ενα τσιγαρο στο αλλο,κουνανε με μισοκλειστα γλαρα ματακια το πουθενα,ενα παγκο ν ακουμπανε, κι αυτο ειναι μουσικη,τατουαζ,σκουλαρικι,sex προφορικο,ερωτας στο computer,προωρη..........σφινακια,τρυπακια,σκατακια,



Καμιά τελεία ;;;;;;;;

"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  13:53:32  Εμφάνιση Προφίλ
.............
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  14:35:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by MANOLIS

.............




Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  20:07:29  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ με Rigelian και Momo. Ακούω μουσική που να μου θυμίζει δυνατά συναισθήματα, να μου δημιουργεί διάθεση να με κάνει να ονειρεύομαι ή να μου φτιάχνει το κέφι.
Στο σπίτι οι δικοί μου άκουγαν αποκλειστικά ελληνική μουσική, ενώ εγώ σχεδόν αποκλειστικά ροκ. Από το Πανεπιστήμιο και μετά άρχισα να ακούω από όλα τα είδη, κάνοντας κύκλους πάντα με αφετηρία και τερματισμό τα νεανικά μου ακούσματα. Ρόλο στην επαφή μου με κάθε είδος μουσικής έπαιζαν και οι παρέες μου. Πχ. Φίλοι με έπεισαν πριν 3 χρόνια να αρχίσω λάτιν χορούς που με οδήγησε στο να μαθαίνω την Ισπανική γλώσσα και να ακούω αρκετά την αντίστοιχη μουσική. Την ίδια περίοδο ένας άλλος φίλος που άκουγε κυρίως τζαζ έφυγε από Πάτρα οπότε τα αντίστοιχα ακούσματά μου λιγόστεψαν. Επιρρεάζομαι και επιρρεάζω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefrun
Senior Forum-Runner

New Zealand


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2009 :  23:58:55  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=53n0gNvgHN8

http://www.youtube.com/watch?v=7gMh8bc2WSk

http://www.youtube.com/watch?v=ZQbgihHWNGo




" running up that hill "
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2009 :  01:07:11  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=P2RiBDXBA5k

greetings and love, to one and all
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Momo
Senior Forum-Runner

Barbados


602 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2009 :  01:20:08  Εμφάνιση Προφίλ
μιας και πιάσαμε τα ημερολόγια μοτοσυκλέτας ας ακούσουμε κι αυτό που μου αρέσει πολύ http://www.youtube.com/watch?v=5Cw7HtSHQgE&feature=related

Νομίζω πως βλέπω ένα φως στην άλλη όχθη του ποταμού..

________________________________________
It's never too late to have a happy childhood
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2009 :  21:11:13  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=i3FnQMSD4Zg&feature=related

_____________________
..the space between us
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2009 :  22:04:34  Εμφάνιση Προφίλ
...περικυκλώνοντας με βάρκες και φελούκες
τον Κάβο Μπλουμ που του πετάμε στρακα στρούκες!
http://www.youtube.com/watch?v=Qz17HbYjq8s&feature=related

ΥΓ:
Расцветали яблони и груши,
Поплыли туманы над рекой.
http://www.youtube.com/watch?v=-nT2H7vGDhQ&feature=related
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 179 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000