Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μια ιστοριούλα κι ένα δίδαγμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2009 :  03:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RENA

Εχω μια παρατήρηση όλα αυτά τα video είναι με ανθρώπους απο το εξωτερικό......................;;;;



Μια πρόχειρη απάντηση στην απορία σου Ρένα είναι πως στις Θερμοπύλες δεν είχαν βίντεο, ούτε στο ρούπελ. Για τον Κυναίγειρο γκουγκλάρισε.
Για "ειρηνικά παραδείγματα" μεγαλείου ψυχής δωσ' μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω.

Edited by - Dimosthenis on 19/01/2009 03:18:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mercebest
Forum-Runner

Greece


135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2009 :  09:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θερμά συγχαρητήρια σε όλους σας παιδιά για το θέμα αυτό. Το ποιοτικότερο από όλα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο site.

Ας βγούμε λοιπόν έξω και ας δώσουμε το καλύτερο που έχουμε στον αγώνα που λέγεται ζωή, εύκολη ή δύσκολη δεν έχει σημασία . Δεν έχει σημασία τί από όλα όσα στοχεύσουμε θα καταφέρουμε.
Σημασία έχει όταν θα έρθει η ώρα να αντικρύσουμε αυτό που ο καθένας μας εννοεί ΘΕΟ να μπορούμε να τον κοιτάξουμε στα ίσια και να πούμε περήφανα :

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ. ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ.

Καλή σας μέρα

Υπομονή, επιμονή και συνεχή προσπάθεια !!!

Edited by - mercebest on 19/01/2009 09:55:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2009 :  09:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς.
-Νίκος Καζαντζάκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billias66
Advanced Forum-Runner



379 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2009 :  15:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δέστε και αυτό υπέροχο! http://www.youtube.com/watch?v=1YhP5zSicdk&feature=related

'Οτι απ'τα δυό κι αν σκέφτεσαι, μπορείς ή δεν μπορείς, έχεις δίκιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2009 :  00:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by billias66

Δέστε και αυτό υπέροχο! http://www.youtube.com/watch?v=1YhP5zSicdk&feature=related

'Οτι απ'τα δυό κι αν σκέφτεσαι, μπορείς ή δεν μπορείς, έχεις δίκιο!



Υπέροχο. Καταπληκτική στιγμή.
"Δεν είναι που δεν τολμάμε επειδή μας φαίνονται τα πράγματα απρόσιτα αλλά επειδή δεν τολμάμε μας φαίνονται τα πράγματα απρόσιτα"
Σενέκας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2009 :  02:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολυμπιακοί Αγώνες. Βαρκελώνη 1992.
Μαραθώνιος ανδρών.

- Ο Χουάνγκ Γιανγκ-Τσο έχει τερματίσει πρώτος στον Μαραθώνιο της Βαρκελώνης στους Ολυμπακούς του 1992 σε δύο ώρες και δεκατρία λεπτά. Όμως, ο Μαραθώνιος δεν τελείωσε τότε. Ή μάλλον, ο Μαραθώνιος στη Βαρκελώνη άρχισε και τελείωσε πολύ αργότερα, αλλά κανείς δεν θα το έβλεπε... Ο Πιάμπου Τούουλ τερματίζει 1 ώρα και 47 λεπτά μετά τον Κορεάτη νικητή σε 4:00:44, στον χειρότερο χρόνο από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1908. Όμως, εκείνη η στιγμή ίσως είναι η σημαντικότερη στην ιστορία των Αγώνων. Ο Τούουλ ήταν οικοδόμος από τη Μογγολία και ο μόνος αθλητής στίβου της χώρας στη διοργάνωση. Το 1978 από έκρηξη τυφλώθηκε. Μετά από δύο αποτυχημένες επεμβάσεις στα μάτια θεώρησε ότι δεν θα ξαναδεί. Το 1990 έτρεξε στον Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης, τυφλός, υποβασταζόμενος από έναν βοηθό και, περπατώντας σχεδόν όλη την απόσταση, τερμάτισε μετά από 5 ώρες, προσπαθώντας να αποδείξει στον κόσμο ότι ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει τα πάντα. Το 1991 ο «Αχιλλέας Νέας Υόρκης» ομάδα στίβου της πόλης του πλήρωσε μεταμόσχευση κερατοειδούς χιτώνα, από την οποία ο Τούουλ κατάφερε να βλέπει ξανά από το ένα μάτι, φορώντας γυαλιά. Αγωνίστηκε έτσι στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης και είναι το απόλυτο σύμβολο προσπάθειας και επιμονής έως και σήμερα. Ο Τούουλ στη Βαρκελώνη δεν τερμάτισε ποτέ στο Ολυμπιακό Στάδιο. Τερμάτισε μακριά από τα φώτα και τον κόσμο, μόνος στο βοηθητικό του Σταδίου με τους διοργανωτές, δύο-τρεις δημοσιογράφους και 6 αστυνομικούς, αφανής ήρωας στο σκοτάδι, την ώρα που στο Στάδιο γινόταν η Τελετή Λήξης των Αγώνων, όπως είχε ζητήσει το βασιλικό ζεύγος της Ισπανίας, που είχε βαρεθεί να περιμένει…

Ποιος τελικά χαρακτηρίζεται ΝΙΚΗΤΗΣ; Ο καθένας ας δώσει την απάντησή του........

"Δεν είναι που δεν τολμάμε επειδή μας φαίνονται τα πράγματα απρόσιτα αλλά επειδή δεν τολμάμε μας φαίνονται τα πράγματα απρόσιτα"
Σενέκας

Edited by - Dimosthenis on 20/01/2009 02:53:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  01:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολυμπιακοί Αγώνες. Βερολίνο 1936

Στα προκριματικά του μήκους ο Τζέσσε Οουενς έχει κάνει τα δύο πρώτα άλματά του άκυρα και κινδυνεύει να αποκλειστεί. Τότε τον πλησιάζει ο Γερμανος συναθλητής του Λουζ Λόγκ. Του μιλάει για λίγο, τον ηρεμεί και τον συμβουλεύει να ξεκινήσει την προσπάθειά του από λίγο πιο πίσω ώστε να πατήσει με ασφάλεια πριν την βαλβίδα και απλά να πάρει την πρόκριση. Ο Οουενς ακολούθησε την συμβουλή του Γερμανού και έτσι προκρίθηκε στον τελικό.
Εκεί ο Λογκ προηγείτο μέχρι το πέμπτο άλμα. Ο Οουενς στο 6ο άλμα του έκανε με 8,06 παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Λογκ έσπευσε να τον αγκαλιάσει και να τον συγχαρεί (παρόντος του Χίτλερ)
" Χρειάζεται πολύ θάρρος για να κάνει κανείς ότι έκανε ο Λουζ" είπε ο Οουενς. "αν λοιώσω όλα μου τα μετάλλια και κύπελα δεν φτάνει να επικαλύψω την 24-καρατίων φιλία που γεννήθηκε εκείνη την στιγμη. Οι δύο αθλητές δεν ειδώθηκαν ξανά. Αλληλογραφούσαν όμως. δυστυχώς ο Λογκ σκοτώθηκε στην μάχη κατα την διάρκεια του πολέμου. Ο Οουενς συνέχισε να αλληλογραφεί με την οικογένεια του φίλου του.

Υ.Γ. Ο Οουενς ρωτήθηκε από κάποιον δημοσιογράφο αν προσκλήθηκε από τον Χίτλερ για συγχαρητήρια. Απάντησε:
Οχι, αλλά ούτε στον Λευκό οίκο προσκλήθηκα για συγχαρητήρια...

Edited by - Dimosthenis on 22/01/2009 02:08:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  13:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Ολυμπιακοί Αγώνες. Βερολίνο 1936

Στα προκριματικά του μήκους ο Τζέσσε Οουενς έχει κάνει τα δύο πρώτα άλματά του άκυρα και κινδυνεύει να αποκλειστεί. Τότε τον πλησιάζει ο Γερμανος συναθλητής του Λουζ Λόγκ. Του μιλάει για λίγο, τον ηρεμεί και τον συμβουλεύει να ξεκινήσει την προσπάθειά του από λίγο πιο πίσω ώστε να πατήσει με ασφάλεια πριν την βαλβίδα και απλά να πάρει την πρόκριση. Ο Οουενς ακολούθησε την συμβουλή του Γερμανού και έτσι προκρίθηκε στον τελικό.
Εκεί ο Λογκ προηγείτο μέχρι το πέμπτο άλμα. Ο Οουενς στο 6ο άλμα του έκανε με 8,06 παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Λογκ έσπευσε να τον αγκαλιάσει και να τον συγχαρεί (παρόντος του Χίτλερ)
" Χρειάζεται πολύ θάρρος για να κάνει κανείς ότι έκανε ο Λουζ" είπε ο Οουενς. "αν λοιώσω όλα μου τα μετάλλια και κύπελα δεν φτάνει να επικαλύψω την 24-καρατίων φιλία που γεννήθηκε εκείνη την στιγμη. Οι δύο αθλητές δεν ειδώθηκαν ξανά. Αλληλογραφούσαν όμως. δυστυχώς ο Λογκ σκοτώθηκε στην μάχη κατα την διάρκεια του πολέμου. Ο Οουενς συνέχισε να αλληλογραφεί με την οικογένεια του φίλου του.

Υ.Γ. Ο Οουενς ρωτήθηκε από κάποιον δημοσιογράφο αν προσκλήθηκε από τον Χίτλερ για συγχαρητήρια. Απάντησε:
Οχι, αλλά ούτε στον Λευκό οίκο προσκλήθηκα για συγχαρητήρια...


φιλε εχεις καπου συγκεντρωμενες τετοιες ιστοριες; γιατι θα θελα να τις διαβασω στους μαθητες μου

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  14:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit TRYPOKARYDOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by RENA

Εχω μια παρατήρηση όλα αυτά τα video είναι με ανθρώπους απο το εξωτερικό......................;;;;



Μια πρόχειρη απάντηση στην απορία σου Ρένα είναι πως στις Θερμοπύλες δεν είχαν βίντεο, ούτε στο ρούπελ. Για τον Κυναίγειρο γκουγκλάρισε.
Για "ειρηνικά παραδείγματα" μεγαλείου ψυχής δωσ' μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω.



Μου κινησε το ενδιαφερον και εψαξα κι εγω.. μεσα σε ολα βρηκα και αυτο , το βρηκα και αυτο αξιο αναφορας και το παραθετω.

http://dimitrisdoctor2.blogspot.com/2007/12/blog-post_1492.html

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.

Edited by - TRYPOKARYDOS on 22/01/2009 14:55:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  15:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=TBgFz-CCKGE&feature=related

Τα βλέπεις και εχεις ανάμικτα συναισθηματα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  15:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by Dimosthenis

Ολυμπιακοί Αγώνες. Βερολίνο 1936

Στα προκριματικά του μήκους ο Τζέσσε Οουενς έχει κάνει τα δύο πρώτα άλματά του άκυρα και κινδυνεύει να αποκλειστεί. Τότε τον πλησιάζει ο Γερμανος συναθλητής του Λουζ Λόγκ. Του μιλάει για λίγο, τον ηρεμεί και τον συμβουλεύει να ξεκινήσει την προσπάθειά του από λίγο πιο πίσω ώστε να πατήσει με ασφάλεια πριν την βαλβίδα και απλά να πάρει την πρόκριση. Ο Οουενς ακολούθησε την συμβουλή του Γερμανού και έτσι προκρίθηκε στον τελικό.
Εκεί ο Λογκ προηγείτο μέχρι το πέμπτο άλμα. Ο Οουενς στο 6ο άλμα του έκανε με 8,06 παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Λογκ έσπευσε να τον αγκαλιάσει και να τον συγχαρεί (παρόντος του Χίτλερ)
" Χρειάζεται πολύ θάρρος για να κάνει κανείς ότι έκανε ο Λουζ" είπε ο Οουενς. "αν λοιώσω όλα μου τα μετάλλια και κύπελα δεν φτάνει να επικαλύψω την 24-καρατίων φιλία που γεννήθηκε εκείνη την στιγμη. Οι δύο αθλητές δεν ειδώθηκαν ξανά. Αλληλογραφούσαν όμως. δυστυχώς ο Λογκ σκοτώθηκε στην μάχη κατα την διάρκεια του πολέμου. Ο Οουενς συνέχισε να αλληλογραφεί με την οικογένεια του φίλου του.

Υ.Γ. Ο Οουενς ρωτήθηκε από κάποιον δημοσιογράφο αν προσκλήθηκε από τον Χίτλερ για συγχαρητήρια. Απάντησε:
Οχι, αλλά ούτε στον Λευκό οίκο προσκλήθηκα για συγχαρητήρια...


φιλε εχεις καπου συγκεντρωμενες τετοιες ιστοριες; γιατι θα θελα να τις διαβασω στους μαθητες μου

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Συγκεντρωμένες δεν έχω. Εχω σκόρπιες σημειώσεις από αφιερώματα σε εφημερίδες και Τηλεόραση και για κάποιες ιστορίες που μισοθυμάμαι ψάχνω στο ίντερνετ.
Πάντως κι εγώ τις αφηγούμαι στους μαθητές μου και μπορώ να πω ότι τους κινούν αρκετά το ενδιαφέρον

Edited by - Dimosthenis on 22/01/2009 15:22:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  15:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Leonardo

http://www.youtube.com/watch?v=TBgFz-CCKGE&feature=related

Τα βλέπεις και εχεις ανάμικτα συναισθηματα...




Ακριβώς όπως το λες. Μια χαρμολύπη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  15:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by TRYPOKARYDOS

quote:
Originally posted by Dimosthenis

quote:
Originally posted by RENA

Εχω μια παρατήρηση όλα αυτά τα video είναι με ανθρώπους απο το εξωτερικό......................;;;;



Μια πρόχειρη απάντηση στην απορία σου Ρένα είναι πως στις Θερμοπύλες δεν είχαν βίντεο, ούτε στο ρούπελ. Για τον Κυναίγειρο γκουγκλάρισε.
Για "ειρηνικά παραδείγματα" μεγαλείου ψυχής δωσ' μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω.



Μου κινησε το ενδιαφερον και εψαξα κι εγω.. μεσα σε ολα βρηκα και αυτο , το βρηκα και αυτο αξιο αναφορας και το παραθετω.

http://dimitrisdoctor2.blogspot.com/2007/12/blog-post_1492.html

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.



Πολύ ενδιαφέρον. Βέβαια δεν νομίζω να πίστευε κανείς πως κράταγε πλοια με τα δόντια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  19:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit TRYPOKARYDOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγουρα δε θα πιστεψε κανεις οτι ο ανθρωπος αυτος κρατουσε το πλοιο με τα δοντια. Γεγονος ειναι ο τροπος που παραποιουν , υπερβαλουν , αλλαζουν καποιοι την ιστορια προκειμενου να περασουν τα δικα τους μηνυματα, η στην αθωα περιπτωση να συνεχισουν στη διαδωση του εναν αστικο μυθο. Προσοχη, δεν μιλαωγια τα παραδειγματα του Δημοσθενη απλα εκανα εναν παραλληλο συνειρμο. Τωρα ακουγεται οτι και η ιστορια που θελει τον Κασιους Κλεη τοτε , να πεταει το χρυσο του ολυμπιακο μεταλλιο στο ποταμι επειδη του αρνηθηκαν την εισοδο σε ενα μαγαζι λογω χρωματος, να ειναι και αυτη ψευτικη. Ασχετα μεν τα παραδειγματα μου, βρηκα αστοχο τροπο να μπω στην κουβεντα.

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billias66
Advanced Forum-Runner



379 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2009 :  19:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστεύω πως σε κάθε έθνος παραποιείται η ιστορία με σκοπό να ενοποιήσει τις μάζες μπρος τους εξωτερικούς εχθρούς. Απο πάντα αυτό γινόταν και μάλλον έτσι θα συνεχίσει γιατί πίσω από όλα αυτά παίζονται και κάποια συμφέροντα.
Πλέον είναι στην κρίση του καθενός πως θέλει να πιστεύει πως έγιναν κάποια πράγματα, και πάντα υπάρχει ο τρόπος να το ψάξουμε για να δούμε την πραγματική αλήθεια.

'Οτι απ'τα δυό κι αν σκέφτεσαι, μπορείς ή δεν μπορείς, έχεις δίκιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000