Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Για θεαματικά αποτελέσματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

NorthTrail
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  09:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[/quote]Αν πιστεύεις οτι ο λόγος που συμπληρώθηκαν τόσο γρήγορα οι συμμετοχές στον Olympus Marathon οφείλεται στον ΣΚΑΙ ???
Μάλλον δεν παρακολουθείς τους αγώνες βουνού.

...σαν το τρέξιμο δεν έχει...
[/quote]




Το κακό με τα φόρουμ είναι οτι δεν ξέρεις σχεδόν ποτέ με ποιον μιλάς, γι'αυτό απλά θέλω να σου πω πως είμαι ενεργός αθλητής βουνού εδω και 8 χρόνια. Σίγουρα σε σχέση με άλλους συναθλητές ίσως και να μην είναι τίποτα αυτά τα χρόνια, αλλά σίγουρα είναι αρκετά για να σχηματίσεις μια άποψη ύστερα από τη συμμετοχή σε τόσους αγώνες.

Η προσωπική εμπειρία λοιπόν σε τόσους αγώνες έδειξε αυτό ακριβώς που περιγράφει ο Καννιβαλος (χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απ'εξω σε πολλες περιπτώσεις). Όσο για τον Olympus Marathon συνεχίζω να υποστηρίζω την άποψη οτι η τηλεοπτική προβολή του γεγονότος ήταν αυτή που τον έκανε τόσο δημοφιλή ωστε να κλείνουν οι συμμετοχές σε λίγες ώρες. Αυτό φυσικά δεν βάζει σε καμία περίπτωση την αξία και την οργανωτική αρτιότητα του αγώνα στο περιθώριο...

Απλά πολλοί είναι αυτοί που βλέποντας τη δημοσιότητα που πήρε ο αγώνας, θέλουν να συμμετέχουν μόνο και μόνο γιατί την επόμενη μέρα θα μπορούν να καυχηθούν στον κύκλο τους οτι κατάφεραν κάτι τόσο δύσκολο..Και φυσικά ο κύκλος τους θά ξέρει περί τίνος πρόκειται αφού θα "το έχει δείξει η τηλεόραση"...Θαυμασμοί του τύπου: "Πως το έκανες αυτο ρε θηρίο;" ή "Πω πω σε ζηλεύω, τη αντοχή είναι αυτή!" θα εκτινάξουν την αυτοπεποίθηση και το υπερεγώ του επίδοξου Trail Runner στα ύψη...

Δυστυχώς όμως η τηλεόραση τους τα χάλασε φέτος...Και για να μην θεωρηθεί οτι γενικολογώ, να διευκρινίσω οτι αυτά αφορουν μια σημαντική μερίδα των "αθλητών" αλλά φυσικά οχι όλους.

Edited by - NorthTrail on 19/05/2009 09:31:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NAPOSIM
Forum-Runner

Greece
62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  09:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[URL=http://img190.imagevenue.com/img.php?image=18872_3083_176019260721_853785721_6600438_840518_n_122_870lo.jpg][/URL]

ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ

ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  10:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit TRYPOKARYDOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NorthTrail

Μπράβο στον φίλο Καννίβαλο! Σωστός και εύστοχος όπως πάντα! Έτσι είμαστε και χειρότεροι δυστυχώς και ας νομίζουμε οτι διαφέρουμε από τη μάζα μόνο και μόνο επειδή τερματίζουμε έναν Olympus Marathon ή ένα Ultra Trail..Στην ουσία ακόμη και με αυτές τις προσπάθειες τον εγωισμό μας θρέφουμε..
Έχετε αναρωτηθεί ποτέ για παράδειγμα για πιό λόγο έκλεισαν τόσο γρήγορα οι συμμετοχές για τον Όλυμπο φέτος...; Μήπως γιατί ολοι ήθελαν να πουν την επόμενη μέρα στη δουλειά "ειμουν κι εγώ εκει..!" ;;;
Να δούμε από του χρόνου που δεν θα είναι ο ΣΚΑΙ....




Και ομως εχει δικιο ο NorthTrail. Το εχουν εντοπισει κι αλλοι μη κρυβομαστε οτι δεν ειναι και ετσι τα πραγματα.

"Τρεξιμο κατω απο τη μυτη των θεων"

http://trexalaki.blogspot.com/2008/07/t.html

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.

Edited by - TRYPOKARYDOS on 19/05/2009 10:07:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kritsi.
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  13:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
North Trail είμαι πολύ λιγότερο στο χώρο του τρεξίματος,ούτε τρία χρόνια,απλά πιστεύω πως η μερίδα αυτών των αθλητών που συμμετέχουν στον αγώνα για να καυχηθούν είναι ελάχιστη και πιστεύω πως αυτό φαίνεται απο την έξαρση που έχουν τελευταία οι αγώνες βουνού.
Trypokarydos η αναφορά του τρεχαλάκη αντιπροσωπεύει και εμένα για τον ενθουσιασμό και την υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μου αλλά να μπούνε κάποιοι με κίνδυνο της υγείας τους για να καυχηθούν δεν νομίζω να είναι σημαντικός αριθμός,αλλά και πάλι...δεν ξέρω

...σαν το τρέξιμο δεν έχει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TRYPOKARYDOS
Elite Forum-Runner



1213 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  13:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit TRYPOKARYDOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατι δεν εγινε και ο ιδιος χαμος για τον ορειβατικο μαραθωνιο τον σεπτεμβρη που ομως δεν ειχε προβολη;

Η ματαιοδοξια μας ειναι ανικητη.Μου ετυχε προσφατα να ζητησω σε καποιον που δεν γνωριζομασταν σε ενα παρκο που το δεν ηξερα να μου δειξει μια διαδρομη και στη κουβεντα πανω απο μονος του μου ειπε για Ολυμπο και αλλους αγωνες και μετα λεει, εγω ειμαι καλος εχω σχεδον 4 ωρες μαραθωνιο.

Ο Έρωτας ειν' ο ύστατος παράνομος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kritsi.
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  13:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δείς τις συμμετοχές του 2008 σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές στον Ορειβατικό νομίζω πως έγινε χαμός.
Οσο για τα "ταλέντα" που αναφέρεις ίσως να έχεις δίκιο μιας και οι προσωπικές μου γνωριμίες στον χώρο είναι σχεδόν μηδαμινές και ίσως να είναι αυτές η εξέραιση.

...σαν το τρέξιμο δεν έχει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  13:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και οι 400 συμμετοχές στο AlpamayoPro, αύξηση 100% (ή 50% στην μεγάλη διαδρομή) οφείλεται και αυτό στην τηλεοπτική προβολή του ΣΚΑΙ; Ο Olympus Marathon μέσω του ΣΚΑΙ έκανε το ορεινό τρέξιμο γνωστό και σε πιο μεγάλο κοινό με αποτέλεσμα την κατακόρυφη αύξηση των συμμετοχών σε ΟΛΟΥΣ τους αγώνες. Κακό αυτό ε; Και του χρόνου που δεν θα έχει ΣΚΑΙ δεν θα κλείσουν σε μερικά λεπτά οι συμμετοχές γιατί άλλαξε το σύστημα προς το δικαιότερο. Πάλι όμως θα είναι sold out! Επίσης το γιατί το κάνει ο καθένας ότι κάνει είναι προσωπική επιλογή, γιατί τόση πρεμούρα πια;



"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  14:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως σχολιάζονται αυτοί που βάζουν εκατό αυτοκόλλητα extra power, gti και super turbo στο αυτοκίνητο τους άλλο τόσο θα σχολιάζονται και οι "αθλητές" της ετικέτας ...Όσο προσωπική είναι η επιλογή της δημόσιας έκθεσης του καθενός μας ...άλλο τόσο είναι και η διαμόρφωση άποψης για αυτήν από τους υπολοίπους ...Έτσι είναι το παιχνίδι

Όταν δε, ενοχλείς (είτε από προσωπική επιλογή, είτε από απλή ηλιθιότητα) ανοίγοντας ως καγκουρας π.χ. το στερεο στο αυτοκίνητο στη διαπασόν στο αρχικό παράδειγμα ή τρέχωντας ως κάγκουρας στο κάθε αγώνα (στα δικά μας) απλά και μόνο για να αυτοθαυμάζεσαι σε όποιον βρεις μπροστά σου για τους άθλους σου, να φωνασκείς διαρκώς, να λερώνεις αλόγιστα τη φύση μη τυχόν και χάσεις κάνα δεύτερο κρατώντας το άδειο μπουκαλάκι μέχρι τον επόμενο σταθμό και συνήθως να γκρινιάζεις στο τέλος κάθε φορά χαλώντας τη ζαχαρένια των υπολοιπών τότε τα "προσωπικά" σου γίνονται και δικά μας...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 19/05/2009 14:28:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NorthTrail
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  14:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου δεν έχεις καθόλου άδικο στο επιχείρημα με το Alpamayo που αναφέρεις και γενικά για τα όσα λες για την ανάπτυξη του αθλήματος..
Η δική μου κριτική δεν αποσκοπούσε εκεί αλλά στο πως αντιμετωπίζουν κάποιοι την ενασχόληση με τα δύσκολα αθλήματα βουνού. Δεν μ'ενοχλούν και δε μου πέφτει λόγος να κριτικάρω τους λόγους για τους οποίους ο καθένας κάνει αυτό που κάνει...Απλά μ'ενοχλεί το θέμα της αυτοπροβολής μέσω της ενασχόλησης με τα αθλήματα βουνού και της εγωκεντρικής αναγωγής του τερματισμού π.χ. στον Όλυμπο σε "επίτευγμα".
Ναι, είναι δύσκολο αυτό που κάνουμε αλλά ας παραμείνουμε ταπεινοί και να το κρατάμε για τον εαυτό μας και οχι να το διαλαλούμε με την πρώτη ευκαιρία, επιδυκνύοντας επιδόσεις και κορνιζάροντας μετάλλια στον τοίχο. Το τρέξιμο στο βουνό είναι κάτι πέρα από αυτά...είναι κάτι πιο πνευματικό και πιο εσωτερικό..Ας μην το ευτελίζουμε με κινήσεις όπως τις εκθέτει σωστά ο φίλος Κανίβαλλος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  14:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
παλιόφιλε sam, συμφωνώ με τα λόγια σου.
(Αυτή η συχνή επαφή με το φόρουμ με έκανε φαίνεται ευαίσθητο, πρέπει να ξαναβρώ το χαμένο μου εαυτό)

________________________
-Μεγάλωσε το πουλί σου;
-Όχι, μίκρυνε η κοιλιά μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  14:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δε μου κρατάς μούτρα δηλαδή για τον "σουβλατζή"?

Η σχέση μας θα αποκτήσει την παλιά της ομορφιά ...?

...άντε αμήν

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  14:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NorthTrail

Φίλε μου δεν έχεις καθόλου άδικο στο επιχείρημα με το Alpamayo που αναφέρεις και γενικά για τα όσα λες για την ανάπτυξη του αθλήματος..
Η δική μου κριτική δεν αποσκοπούσε εκεί αλλά στο πως αντιμετωπίζουν κάποιοι την ενασχόληση με τα δύσκολα αθλήματα βουνού. Δεν μ'ενοχλούν και δε μου πέφτει λόγος να κριτικάρω τους λόγους για τους οποίους ο καθένας κάνει αυτό που κάνει...Απλά μ'ενοχλεί το θέμα της αυτοπροβολής μέσω της ενασχόλησης με τα αθλήματα βουνού και της εγωκεντρικής αναγωγής του τερματισμού π.χ. στον Όλυμπο σε "επίτευγμα".
Ναι, είναι δύσκολο αυτό που κάνουμε αλλά ας παραμείνουμε ταπεινοί και να το κρατάμε για τον εαυτό μας και οχι να το διαλαλούμε με την πρώτη ευκαιρία, επιδυκνύοντας επιδόσεις και κορνιζάροντας μετάλλια στον τοίχο. Το τρέξιμο στο βουνό είναι κάτι πέρα από αυτά...είναι κάτι πιο πνευματικό και πιο εσωτερικό..Ας μην το ευτελίζουμε με κινήσεις όπως τις εκθέτει σωστά ο φίλος Κανίβαλλος.




Με έχεις πιάσει. ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ. Μεγάλο πράγμα.
Να μην καυχιόμαστε για κάτι που νομίζουμε εσφαλμένα εμείς ότι είναι άθλος και βλέπουμε σε ανύποπτο χρόνο ο χ,ψ άγνωστος να ισοπεδώνει τους χρόνους μας και τον "εξοπλισμό" μας. Αποκαθήλωση.


________________________
-Μεγάλωσε το πουλί σου;
-Όχι, μίκρυνε η κοιλιά μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  16:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως ισχύει και για κάθε τι που επιτυγχάνει οποιοσδήποτε στην ζωή του, έτσι και στις αθλητικές επιτυχίες ή συμμετοχές ή τερματισμούς (όπως θέλεις πέστα) ισχύουν τα ίδια!
Πχ: δεν σας έχει συμβεί ποτέ σε παρέα άνθρωποι (κυρίως γυναίκες αλλά και άνδρες) να επαίρονται...που έχουν παιδιά? (αυτοί και άλλα 3 εκατομύρια) να επαίρονται που κάνουν καλό σεξ (αυτοί και 9 εκατομύρια)!!!!!

Η επιτυχία για τον καθένα μας έχει διαφορετικά κριτήρια και ο τρόπος που την ανακοινώνουμε και την διαχειριζόμεστε ποικιλει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κατακριτέος από σχεδόν όλους ο υπερβολικός και εκνευριστικός τρόπος που βρίσκουν κάποιοι για να περιαυτολογούν, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα επ αυτού παρά μόνον να τον θέσουμε στο περιθώριο και να τον αγνοήσουμε.

Σίγουρα όμως τον καθένα μας θα τον ευχαριστούσε η φιλοφρόνηση, παρακίνηση ή συγχαρητήρια από φιλικά πρόσωπα για οτιδήποτε πετυχαν στην ζωή (οικογένεια, προσωπικές επιτυχίες, αθλητικές επιτυχίες, επαγγελματικές κλπ). Αρκεί βέβαια αυτός που θα απευθυνθεί σε εμάς να είναι κάποιος οικείος που να γνωρίζει εμάς και τα γεγονότα. Και να μην ξεχνάμε ότι οτιδήποτε κάνουμε το έχουν κάνει σίγουρα και κάποιοι άλλοι κατά το παρελθόν (ποιός από εμάς εδώ μέσα ισχυρίζεται ότι ανακάλυψε...την Αμερική?) Και για του στραβού το δίκαιο, οτιδήποτε εμείς κάνουμε εδώ μέσα αν είναι επιτυχία ή όχι εξαρτάται και από τις δεδομένες συνθήκες που υπήρξαν εκείνη την στιγμή:

ΠΧ: είναι το ίδιο να κάνει κάποιος μαραθώνιο 4 ώρες με τεχνητό μέλος σε σχέση με την επίδοση οποιουδήποτε άλλου αρτιμελή?
Η πρόσπάθεια κάποιου εργαζόμενου αθλητή συγκρίνεται από την προσπάθεια κάποιου αργόσχολου επαγγελματικά με απεριόριστο ελεύθερο χρόνο?
Είναι το ίδιο να τρέχεις ξιπόλυτος με το να τρέχεις με τα καλύτερα αθλητικά παπούτσια?

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, προσωπικά με ενοχλεί πολύ όταν κάθε φορά που κάποιος γνωστός μου μαθαίνει ότι ασχολούμε με το τρέξιμο να μου αναφέρει το OLYMPUS MARATHON ως ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ (ο υπέρτατος, ο δυσκολότερος ο...θεός) και ή αυτό ή τίποτα και αν έχω πάει και γιατί δεν πάω (ααα! χάνεις φιλαράκι και πράσινα άλογα), κλπ! Η ημιμάθεια αυτή είναι προφανώς χειρότερη και εκνευριστικότερη από την αμάθεια και αυτό οφείλεται αποκλειστικά και μόνον στην κακή χρήση της διαφήμισης και της τηλεόρασης, στις οποίες έχουν πρόσβαση οι απανταχού τυχαίοι και όχι μόνον αυτοί που πρέπε. Αλλο η ανακοίνωση σε διαφήμιση του αγώνα και άλλο η ενημέρωση του κοινού πχ σε μία εξειδικευμένη ή μη ενημερωτική εκπομπή!
Αυτό βέβαια είναι το κακό της δημοσιότητας, χωρίς να παραβλέπουμε και τα καλά.
Κατά την γνώμη μου, η προβολή ενός αγώνα προς άσχετη μάζα ανθρώπων με φανφάρες, μεγαλοστομίες, υπερβολές κλπ δεν προσφέρει τίποτα στον χώρο!

Εν τέλει, δεν έχω τίποτα με τον συγκεκριμένο αγώνα και πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή να συμετάσχω, αλλά αυτή η υπερβολή του ΣΚΑΙ είναι απίστευτη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  16:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ σε όσα λέτε! Το θέμα είναι όμως ότι το ίδιο θέαμα βλέπεις σε ΟΛΟΥΣ του αγώνες, δρόμου ή βουνού, 5 ή 45 ή 145 χλμ. Αν και όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα το επίπεδο των αθλητών που συμμετέχουν είναι και αυτό ανεβασμένο. Και δεν εννοώ αθλητικό επίπεδο, εννοώ πνευματικό. Το να τρέξεις 100+ χλμ δεν θέλει προπόνηση μόνο το σώμα... Τέλος πάντων, άλλο είναι το θέμα. Σε τέτοια φαινόμενα αυτοπροβολής απλά γυρνάς την πλάτη και τα αγνοείς όπως είπε και ο φίλος. Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να φέρνουμε τον συγκεκριμένο αγώνα σαν παράδειγμα προς αποφυγή, λες και όποιος τρέξει εκεί είναι αποδιοπομπαίος τράγος, θέλει να αυτοπροβληθεί και άλλα ωραία. Σίγουρα υπάρχουν και οι "αθληταράδες" εκεί, αλλά και που δεν υπάρχουν; Δυστυχώς όπως είπε και ο σαμ είναι νεοελληνικό φαινόμενο όλο αυτό το σκηνικό. Όπως επίσης και το κουτσομπολιό για το τι κάνει ο διπλανός του... Ας κάνουν ότι θέλουν. Αρκεί να μη με ενοχλούν, να μην βάζουν την μουσική στη διαπασών, να μην πετάνε τα τζελάκια στο δάσος. Εκεί θα το σχολιάσω. Αν τώρα θέλει ο καθένας να το παίξει "ήρωας" στο μικρόκυκλό του, ποσώς με ενδιαφέρει.

"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2009 :  16:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by BASILIS

Όπως ισχύει και για κάθε τι που επιτυγχάνει οποιοσδήποτε στην ζωή του, έτσι και στις αθλητικές επιτυχίες ή συμμετοχές ή τερματισμούς (όπως θέλεις πέστα) ισχύουν τα ίδια!
Πχ: δεν σας έχει συμβεί ποτέ σε παρέα άνθρωποι (κυρίως γυναίκες αλλά και άνδρες) να επαίρονται...που έχουν παιδιά? (αυτοί και άλλα 3 εκατομύρια) να επαίρονται που κάνουν καλό σεξ (αυτοί και 9 εκατομύρια)!!!!!

Η επιτυχία για τον καθένα μας έχει διαφορετικά κριτήρια και ο τρόπος που την ανακοινώνουμε και την διαχειριζόμεστε ποικιλει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κατακριτέος από σχεδόν όλους ο υπερβολικός και εκνευριστικός τρόπος που βρίσκουν κάποιοι για να περιαυτολογούν, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα επ αυτού παρά μόνον να τον θέσουμε στο περιθώριο και να τον αγνοήσουμε.

Σίγουρα όμως τον καθένα μας θα τον ευχαριστούσε η φιλοφρόνηση, παρακίνηση ή συγχαρητήρια από φιλικά πρόσωπα για οτιδήποτε πετυχαν στην ζωή (οικογένεια, προσωπικές επιτυχίες, αθλητικές επιτυχίες, επαγγελματικές κλπ). Αρκεί βέβαια αυτός που θα απευθυνθεί σε εμάς να είναι κάποιος οικείος που να γνωρίζει εμάς και τα γεγονότα. Και να μην ξεχνάμε ότι οτιδήποτε κάνουμε το έχουν κάνει σίγουρα και κάποιοι άλλοι κατά το παρελθόν (ποιός από εμάς εδώ μέσα ισχυρίζεται ότι ανακάλυψε...την Αμερική?) Και για του στραβού το δίκαιο, οτιδήποτε εμείς κάνουμε εδώ μέσα αν είναι επιτυχία ή όχι εξαρτάται και από τις δεδομένες συνθήκες που υπήρξαν εκείνη την στιγμή:

ΠΧ: είναι το ίδιο να κάνει κάποιος μαραθώνιο 4 ώρες με τεχνητό μέλος σε σχέση με την επίδοση οποιουδήποτε άλλου αρτιμελή?
Η πρόσπάθεια κάποιου εργαζόμενου αθλητή συγκρίνεται από την προσπάθεια κάποιου αργόσχολου επαγγελματικά με απεριόριστο ελεύθερο χρόνο?
Είναι το ίδιο να τρέχεις ξιπόλυτος με το να τρέχεις με τα καλύτερα αθλητικά παπούτσια?

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, προσωπικά με ενοχλεί πολύ όταν κάθε φορά που κάποιος γνωστός μου μαθαίνει ότι ασχολούμε με το τρέξιμο να μου αναφέρει το OLYMPUS MARATHON ως ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ (ο υπέρτατος, ο δυσκολότερος ο...θεός) και ή αυτό ή τίποτα και αν έχω πάει και γιατί δεν πάω (ααα! χάνεις φιλαράκι και πράσινα άλογα), κλπ! Η ημιμάθεια αυτή είναι προφανώς χειρότερη και εκνευριστικότερη από την αμάθεια και αυτό οφείλεται αποκλειστικά και μόνον στην κακή χρήση της διαφήμισης και της τηλεόρασης, στις οποίες έχουν πρόσβαση οι απανταχού τυχαίοι και όχι μόνον αυτοί που πρέπε. Αλλο η ανακοίνωση σε διαφήμιση του αγώνα και άλλο η ενημέρωση του κοινού πχ σε μία εξειδικευμένη ή μη ενημερωτική εκπομπή!
Αυτό βέβαια είναι το κακό της δημοσιότητας, χωρίς να παραβλέπουμε και τα καλά.
Κατά την γνώμη μου, η προβολή ενός αγώνα προς άσχετη μάζα ανθρώπων με φανφάρες, μεγαλοστομίες, υπερβολές κλπ δεν προσφέρει τίποτα στον χώρο!

Εν τέλει, δεν έχω τίποτα με τον συγκεκριμένο αγώνα και πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή να συμετάσχω, αλλά αυτή η υπερβολή του ΣΚΑΙ είναι απίστευτη!




Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Εμένα γονιός μου καυχήθηκε που ο γιος του πήγε στρατό και βγήκε Ι1-δηλαδή normal!

Όσο για τον Olympus marathon και τον μαραθώνιο (κλασσική), είναι μη συγκρίσιμα-όπως και κάθε αγώνας, ακόμη κα το Ironman. Θα πάω (λέμε τώρα) να κάνω το ironman και θα το τελειώσω διότι έχω πείσμα, αλλά θα το τελειώσω σε 20 ώρες. Είμαι εγώ καλύτερος από αυτόν που κάνει μαραθώνιο σε 2,5 ώρες;

Η τηλεοράση τα κάνει όλα. Διαφήμιση στον Olympus marathon, ε, τότε, αυτό είναι σπουδαίιιιιο πράγμα. Ακόμη και ένα sprint τρίαθλο, μπορεί να είναι πιο δύσκολο. Σημασία έχει το επίπεδο του αθλητή. Ένας Σπαρταθλητής, ΔΕΝ μπορεί να κάνει, ας πούμε, ένα 5άρι. Μάλλον θα "πατώσει".




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000