Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Με... κρυολόγημα στο μαραθώνιο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/10/2009 :  12:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί δρομείς έχω κρυολόγημα (με πυρετό) φοβάμαι ότι θα χάσω κάποιες προπονήσεις για το μαραθώνιο. (μάλλον 2,5 μήνες προπόνηση πάνε στράφι)
Είναι λιγότερο απο 2 εβδομάδες για τον μεγάλο Αγώνα.
Να συμμετάσχω ή να απέχω;

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  13:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικά και να τρέξεις! Το σώμα δεν ξεχνά! Άσε που όλα είναι στο μυαλό μας. Και εγώ είχα αρρωστήσει πριν από μαραθώνιο για 3 εβδομάδες (Σεπτέμβριο) και έτρεξα μια χαρά. Καλή σου επιτυχία, λοιπόν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  13:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν πιστευω φιλε οτι θα πανε στραφι
Ετσι κι αλλιως, οτι εκανες, εκανες...
Τωρα αρχιζει το tapering
Παρε βιταμινες, γινε γρηγορα καλα και μην ανησυχεις...
Εχεις 2 βδομαδες ακομα
Σκεψου οτι υπαρχουν και χειρότερα!

Σκεφτεσαι να το παθαινες 2-3 μερες πριν τον μαραθωνιο?


________________________________________________________________________
...και τι ζητάω, τι ζητάω, μια ευκαιρια στον παραδεισο να πάω...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  13:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην μασάς. Κι εγώ ήμουν με πυρετό την προηγούμενη εβδομάδα και είχα αρρωστήσει από λαιμό στις αρχές Οκτώβρη. Σε δυο βδομάδες το σώμα θα "έχει αναλάβει" και θα είναι και ξεκούραστο. Αλλωστε και να μην κρυολογούσες τώρα το πρόγραμμα λέει ξεκούραση. Sit back and relax
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  13:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαλαρα και μην τρελαινεσαι..το σωμα δεν ξεχνα...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ippokampos
Advanced Forum-Runner



309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  14:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΩΣΗ ΦΙΛΕ ΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΟΥΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  15:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε 2 εβδομαδες θα εισαι περδικι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimmyc
Elite Forum-Runner

1146 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  15:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Σε 2 εβδομαδες θα εισαι περδικι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



σιγα μην είναι και μπεκάτσα

Γνώση που δεν μοιράζεται δεν έχει λόγο ύπαρξης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  16:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
΄Εχω διάρροια, προλαβαίνω μέχρι το μαραθώνιο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  16:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spyros1976

΄Εχω διάρροια, προλαβαίνω μέχρι το μαραθώνιο;



Να 'σαι καλά βρε... ευθυμήσαμε πάλι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  20:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4 εβδομαδες πριν το μαραθωνιο στο Παρισι,επαθα σοβαρη λοιμωξη του αναπνευστικου,με πολυ υψηλο πυρετο για 5 μερες.Αντιβιωση αλλες 12 μερες,γιατι ειχα ακροαστικα.Εφτυνα μεχρι να φτασω στο Παρισι.Εχασα γυρω στις 15 κρισιμες προπονησεις.Εκανα ατομικο ρεκορ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2009 :  20:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ισα ίσα που ξεκουράστηκες

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NorthTrail
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2009 :  10:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά σε forum του εξωτερικού που έχω πετύχει άπειρες φορές παρόμοιο θέμα, βλέπω οτι οι αθλητές αντοχής στο εξωτερικό είναι εξαιρετικά επιφυλακτκοί όταν πρόκειται για τέτοιες καταστάσεις..Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν αναφέρουμε την παράμετρο που λαμβάνουν όλοι αυτοί υπόψη...Χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός σε ιατρικά θέματα θα προσπαθήσω να παρουσιάσω εν συντομία την εν λόγο παράμετρο:

Όταν μιλάμε για εμπύρετες μολύνσεις κάθε είδους (για παράδειγμα μια γρίπη) τότε πρέπει να λάβουμε υπόψη πως αυτές οι καταστάσεις επηρεάζουν μεταξύ των άλλων και την καρδιά..Ένας τέτοιος ιός ας πούμε μπορεί να πάει και "κάτσει" επάνω στο μυοκάρδιο προκαλώντας τη λεγόμενη μυοκαρδίτιδα. Γι'αυτο και θεωρούνται απαγορευτικές οι αθλητικές επιβαρύνσεις κατά τη διαρκεια της ίοσης (πιθανό ορθογραφικό λάθος :-) ) και για ένα εύλογο χρονικό διάστημα μετά...Είναι πολύ πιθανό να μη σου συμβεί τίποτε και να μπορείς να αθληθείς κανονικά αλλά εγώ δεν θα το ρίσκαρα...

Λέγεται μάλιστα οτι αρκετοί αιφνίδιοι θάνατοι σε μαραθωνίους η άλλα αθλήματα αντοχής ωφείλονται σε μυοκαρδίτιδες που δεν έχουν ιαθεί ή δεν έχουν ιαθεί σωστά στο παρελθόν.

Για να μην παρεξηγηθώ να τονίσω και πάλι πως τα γραφόμενα μου στηρίζονται σε απόψεις που διάβασα σε πολλά ανάλογα forum του εξωτερικού, δεν είμαι εγώ ο ίδιος ειδικός και προπάντων δεν θέλω να σπείρω τον πανικό...Η άποψη ενός γιατρού ίσως να μας διαφώτιζε καλύτερα.

Edited by - NorthTrail on 27/10/2009 10:27:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2009 :  10:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνάδελφε αφέντι,

αν είσαι ακόμα άρρωστος πριν την ημέρα του αγώνα να μην το ρισκάρεις, έχεις μια εβδομάδα μπροστά σου. Όσο για την αντοχή σου δεν υπάρχει καμιά διαφορά...ότι έκανες έκανες, όπως προείπαν και άλλοι εδώ μέσα. Εξάλλου, δεν σε πιέζει κανένας αν ξεκινήσεις να τερματίσεις...αν θες σταματάς και κανονίζεις εσύ το ρυθμό σου ανάλογα με την διάθεσή σου. Η προπόνηση πάντως ποτέ δεν πάει χαμένη, είναι παρακαταθήκη για τους επόμενους αγώνες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2009 :  13:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις σας.
Κάπως καλύτερα είμαι.

Δείτε το παρακάτω ενδιαφέρων άρθρο:
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΡΥΩΜΕΝΟΙ
Όσοι τρέχουν συστηματικά δεν επιθυμούν να διακόπτουν το πρόγραμμά τους, ακόμα και όταν είναι άρρωστοι. Πολλές φορές, τα συμπτώματα δεν είναι τόσο σοβαρά ώστε να τους κρατήσουν μακριά από τον δρόμο. Αν και η άσκηση δημιουργεί ψυχική και σωματική τόνωση, υπάρχουν περιπτώσεις που το τρέξιμο μπορεί να κάνει περισσότερο κακό παρά καλό. Ο δρ Ντέιβιντ Νίμαν, επικεφαλής του Εργαστηρίου Ανθρώπινης Επίδοσης στο Αppalachian State University, ο οποίος έχει τρέξει σε 58 μαραθώνιους, χρησιμοποιεί τον «κανόνα του λαιμού». Συμπτώματα κάτω από τον λαιμό (κρυολόγημα στο στήθος, βρογχίτιδα, πόνοι στο σώμα) απαιτούν διακοπή από το τρέξιμο, ενώ συμπτώματα πάνω από τον λαιμό (ρινίτιδα, συνάχι, απόφραξη) δεν αποτελούν κίνδυνο για τους δρομείς, οπότε μπορούν να συνεχίσουν να την άσκησή τους.
Η άποψη αυτή υποστηρίζεται και από μια έρευνα που έγινε στο University Βall State από τον δρα Τομ Γουέντνερ, διευθυντή έρευνας στην αθλητική προπόνηση. Ο ερευνητής εξέτασε δύο ομάδες 30 δρομέων. Και οι δύο ομάδες παρουσίαζαν κοινό κρυολόγημα. Η μία ομάδα έτρεχε 30 έως 40 λεπτά την ημέρα επί μία εβδομάδα, ενώ η άλλη απείχε από την άσκηση. Οι δύο ομάδες δεν διέφεραν όσον αφορά τη διάρκεια ή τη σοβαρότητα των κρυολογημάτων. Σε μια άλλη έρευνα, ο δρ Γουέντνερ βρήκε ότι το τρέξιμο με κρυολόγημα δεν είχε επίδραση στις επιδόσεις των δρομέων. Συμπέρανε λοιπόν ότι το τρέξιμο με κρυολόγημα στο κεφάλι είναι ευεργετικό στη διατήρηση της καλής φυσικής κατάστασης και της ψυχικής ευεξίας.

Οι προφυλάξεις
Οι επιστήμονες επισημαίνουν, πάντως, ότι πρέπει να παίρνει κανείς ιδιαίτερες προφυλάξεις όταν ασκείται με συμπτώματα σοβαρότερα ενός απλού κρυολογήματος, γιατί μπορεί να έχει σοβαρές επιπλοκές στο κατώτερο αναπνευστικό σύστημα και τους πνεύμονες.
Εάν έχετε ιγμορίτιδα, είναι δύσκολο να τρέξετε. Εάν το κάνετε, όμως, ακολουθείστε τον κανόνα των 72 ωρών του αλλεργιολόγου-ανοσολόγου και μαραθωνοδρόμου δρα Τζέφρυ Χολ Ντόμπκεν: « Μην τρέχετε για τρεις η μέρες». Ακόμα και χωρίς την παρουσία πυρετού, ορισμένες ιγμορίτιδες, όταν επιδεινωθούν μπορεί να οδηγήσουν σε πνευμονία και σε ακραίες περιπτώσεις και σε πνευμονική ανεπάρκεια.

Αν αναρωτιέστε ακόμα εάν πρέπει να τρέχετε ή όχι όταν είστε άρρωστος, μετρήστε τη θερμοκρασία σας. Εάν είναι πάνω από 37,2 βαθμούς Κελσίου, διακόψτε το τρέξιμο. «Ορισμένοι νομίζουν ότι μπορούν να ρίξουν τον πυρετό ιδρώνοντας με το τρέξιμο», λέει ο δρ Νίμαν. «Αυτό είναι λάθος. Το τρέξιμο δεν βοηθά το ανοσολογικό σύστημα να καταπολεμήσει τον πυρετό». Και συνιστά στους δρομείς με πυρετό ή γρίπη να περιμένουν την επόμενη ημέρα από την υποχώρηση των συμπτωμάτων προκειμένου να πάνε για ένα σύντομο και εύκολο τρέξιμο. Οι δρομείς θα πρέπει να περιμένουν μία έως δύο εβδομάδες για να ξαναγυρίσουν στην ένταση και τη διάρκεια του τρεξίματος που είχαν πριν από την ασθένεια.

Edited by - afentis on 27/10/2009 13:38:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2009 :  13:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε αφέντη,

Το άρθρο λέει για αυτούς που έχουν πυρετό όταν τρέχουν, όχι για αυτούς που είχαν...εννοείται ότι αν έχεις πυρετό ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000