Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στον Θώρακα κατά το τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/11/2009 :  19:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία μαζί σας η οποία επαναλαμβάνεται συχνά τα τελευταία 5 χρόνια που ασχολούμε συστηματικά με τις μεγάλες αποστάσεις.
Είναι πόνος στον θώρακα, πρόσθια και οπίσθια με αντανάκλαση στον αυχένα και το αριστερό χερι, είναι τέτοια η ένταση του που δεν καθιστά την συνέχεια του τρεξίματος απαγορευτική, αλλά ελαττώνει δραματικά την ταχύτητα.
Ένα άλλο χαρακτηριστικό του είναι ότι, εμφανίζεται κυρίως στα long πρός το 30, αν πριν το μεγάλο εχω τροφοδοτηθεί επαρκώς με τροφή ή και κατά την διάρκειά του, τότε δεν εμφανίζεται ή αν εμφανιστεί έχει μικρή ένταση. Με λίγα λόγια συνδέεται άμεσα με κόπωση και ενεργειακά αποθέματα.
Φυσικά έχουν γίνει επισκέψεις σε καρδιολόγο , αθλητίατρο και όλες οι σχετικές εξετάσεις αλλά και παραπάνω απο αυτές που ζητήθηκαν. Ε πιπρόσθετα είμαι επαγγελματίας πρωτοβάθμιας περίθαλψης, θέλω να πω πως το έχω ψάξει πολύ καλά και εργαστηριακά δεν διαπιστώθηκε κάποια αιτία.
Το ερώτημα είναι αν κάποιος από εσάς έχει αισθανθεί κάτι παρόμοιο έτσι ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις και να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου.
Σας ευχαριστώ.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Edited by - sabbas1 on 27/11/2009 19:40:23

bad
Forum-Runner

Greece
61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2009 :  20:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα πως περνάει ο πόνος?Σταματάς να τρέχεις?Τρως η πίνεις κάτι? Πόσο διαρκεί?
Έχεις κάνει στον καρδιολόγο ,κόπωση,υπέρηχο καρδιας,μαγνητική ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2009 :  21:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα εύχομαι να βρεις σύντομα τι είναι αυτό που σε ενοχλεί και να απαλλαγείς άμεσα.

Αυτό που καταλαβαίνω τελικά, είναι ότι ακόμα και σε έναν τόσο ψαγμένο δρομέα, με τόσες ειδικές γνώσεις για το ανθρώπινο σώμα και τις καταπονήσεις του, μπορεί να εμφανιστεί ένα πρόβλημα που επίμονα θα τον ενοχλεί και να μη μπορεί να το αναγνωρίσει και να το αντιμετωπίσει. Σαν διαπίστωση είναι εντυπωσιακή.


Ivorteam Running Club
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trazaka
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2009 :  02:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sabbas1

Θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία μαζί σας η οποία επαναλαμβάνεται συχνά τα τελευταία 5 χρόνια που ασχολούμε συστηματικά με τις μεγάλες αποστάσεις.
Είναι πόνος στον θώρακα, πρόσθια και οπίσθια με αντανάκλαση στον αυχένα και το αριστερό χερι, είναι τέτοια η ένταση του που δεν καθιστά την συνέχεια του τρεξίματος απαγορευτική, αλλά ελαττώνει δραματικά την ταχύτητα.
Ένα άλλο χαρακτηριστικό του είναι ότι, εμφανίζεται κυρίως στα long πρός το 30, αν πριν το μεγάλο εχω τροφοδοτηθεί επαρκώς με τροφή ή και κατά την διάρκειά του, τότε δεν εμφανίζεται ή αν εμφανιστεί έχει μικρή ένταση. Με λίγα λόγια συνδέεται άμεσα με κόπωση και ενεργειακά αποθέματα.
Φυσικά έχουν γίνει επισκέψεις σε καρδιολόγο , αθλητίατρο και όλες οι σχετικές εξετάσεις αλλά και παραπάνω απο αυτές που ζητήθηκαν. Ε πιπρόσθετα είμαι επαγγελματίας πρωτοβάθμιας περίθαλψης, θέλω να πω πως το έχω ψάξει πολύ καλά και εργαστηριακά δεν διαπιστώθηκε κάποια αιτία.
Το ερώτημα είναι αν κάποιος από εσάς έχει αισθανθεί κάτι παρόμοιο έτσι ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις και να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου.
Σας ευχαριστώ.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!


Φίλε Σάββα δεν έχω διαπιστώσει κάποιο παρόμοιο σύμπτωμα αλλά παρόμοια αιτία (χαμηλά ενεργειακά αποθέματα) και σε μένα (θεωρώ ότι) εμφανίζεται με ρηχή αναπνοή. Εφ΄όσον έχεις αποκλείσει καρδιολογικά προβλήματα το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ίσως κακή στάση σώματος λόγω κόπωσης ή κάποια προσπάθεια αντιστάθμισης της ενέργειας που λείπει από τον οργανισμό σου με πιο γρήγορες και -ίσως- άτακτες αναπνοές, οπότε οι πόνοι να οφείλονται σε έντονες κινήσεις του διαφράγματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2009 :  08:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ivorman

Σάββα εύχομαι να βρεις σύντομα τι είναι αυτό που σε ενοχλεί και να απαλλαγείς άμεσα.

Αυτό που καταλαβαίνω τελικά, είναι ότι ακόμα και σε έναν τόσο ψαγμένο δρομέα, με τόσες ειδικές γνώσεις για το ανθρώπινο σώμα και τις καταπονήσεις του, μπορεί να εμφανιστεί ένα πρόβλημα που επίμονα θα τον ενοχλεί και να μη μπορεί να το αναγνωρίσει και να το αντιμετωπίσει. Σαν διαπίστωση είναι εντυπωσιακή.


Ivorteam Running Club


+100000

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  10:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστω όλους για τις πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις.
Ναι έχω επισκεφτεί καρδιολόγο και έχω κανει όλες εκείνες τις απραίτητες εξετάσεις(καρδιογράφημα,υπέρηχο, τεστ κοπώσεως, εξετάσεις αίματος), πνευμονολόγο και παθολόγο οπου ελέγχθησαν κλινικά και εργαστηριακά ο αερισμός των πνευμόνων(σπειρομέτρηση, ακτινογραφία θωρακος).
Όλες οι παραπάνω εξετάσεις, ευτυχώς είναι αρνητικές γαι κάποια νόσο.
Το ευχάριστο είναι πώς στα πρώτα χρόνια της ενασχόλησης μου με τις αποστάσεις εμφανιζόταν ποιό συχνά και περισσότερο σύντομα δλδ στο 12-14χλμ τώρα, αν , εμφανιστεί, απο το 25-26 κι έπειτα. Δείχνει δλδ, ο οργανισμός μια προσαρμοστικότητα και αύξηση της ανοχής του.
Και σας ευχαριστω όλους.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  10:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bad

Σάββα πως περνάει ο πόνος?Σταματάς να τρέχεις?Τρως η πίνεις κάτι? Πόσο διαρκεί?
Έχεις κάνει στον καρδιολόγο ,κόπωση,υπέρηχο καρδιας,μαγνητική ?



Ο πόνος με "φρενάρει" , ελαττώνει δλδ την ταχύτητά μου, αλλά δεν κάνει απαγορευτική την συνέχεια. Οντως , πίνοντας ένα χυμό και τρώγοντας κάτι-κατά προτίμηση πρωτεινη με υδατάνθρακες , όπως ένα σαντουιτς γαλοπούλας ας πούμε-τότε ο πόνος μετριάζεται κατά πολύ και μπορώ να συνεχίσω, τουλάχιστον, για άλλο τόσο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bad
Forum-Runner

Greece
61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  16:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οισοφαγίτιδα?Σκέψου και μια γαστροσκόπηση.Και αυτη μπορεί να προκαλέσει πόνο στο στήθος.
Το λέω επειδή αναφέρεις την λήψη τροφής,οτι μετριάζεται ο πονος. Αντιόξινα πριν να αρχίσεις να τρέχεις ή και κατα την διάρκεια του τρεξίματος στο 10-15 χιλ δοκίμασες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2009 :  09:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bad

οισοφαγίτιδα?Σκέψου και μια γαστροσκόπηση.Και αυτη μπορεί να προκαλέσει πόνο στο στήθος.
Το λέω επειδή αναφέρεις την λήψη τροφής,οτι μετριάζεται ο πονος. Αντιόξινα πριν να αρχίσεις να τρέχεις ή και κατα την διάρκεια του τρεξίματος στο 10-15 χιλ δοκίμασες?



Ποlύ ενδιαφέρον αυτό που είπες!! Μάλιστα θυμάμαι πέρσι στην κλασσική όπου τρόμαξα να τερματίσω από στομαχικές ενοχλήσεις και εμέτους, τότε η παθολόγος που είχα επισκεφθεί μου είχε μιλήσει για χαλάρωση του στομίου του οισοφάγου κι έτσι παλινδρόμηση γαστρικών υγρών και οισοφαγίτιδα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!! Ήσουν πολυ διαφωτιστικός!!!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Edited by - sabbas1 on 01/12/2009 11:06:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000