Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Διαφορά Elapsed Time με moving time
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/06/2010 :  19:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρει κανένας την διαφορά Elpsed Time από moving time που έχει στο garmin connect?

"Ποτέ μα ποτέ σε έναν Μαραθώνιο μην πηγαίνεις γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα" !!!

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2010 :  22:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DIMITRISKAL

Ξέρει κανένας την διαφορά Elpsed Time από moving time που έχει στο garmin connect?



Δημήτρη η νέα έκδοση του Garmin Connect έχει 3 διαφορετικές πληροφορίες:

Elapsed Time
Είναι ολόκληρος ο χρόνος που πέρασε από την ώρα που πάτησες "Start" μέχρι την ώρα που πάτησες "Stop" και "Reset". Δεν αφαιρεί δηλαδή τυχόν διαλείματα.

Time
Το Time είναι ο καθαρός χρόνος της προπόνησης που έχεις καταγράψει, μη καταγράφοντας τον χρόνο δηλαδή που τυχόν έχεις πατήσει "Stop".

Moving Time
To Moving Time είναι ο χρόνος στον οποίο βρίσκεσαι σε κίνηση. Αν σταματήσεις δηλαδή να πιείς νερό ή να δέσεις πχ τα κορδόνια την ώρα που "γράφει" το ρολόι, τα δευτερόλεπτα δεν καταγράφονται.

Για παράδειγμα δες εδώ μια προπόνησή μου:

Elapsed Time: 01:51:49
Time: 01:46:36
Moving Time: 01:43:14

Ο χρόνος που κατέγραψα ήταν 01:46:36, από τον οποίο βρισκόμουν σε κίνηση 01:43:14 (Χούνη είναι αυτή ). Κάποια στιγμή είχα πατήσει το "Stop" για 5 λεπτά (κοινώς έκλεψα ). Έτσι στο τέλος που πάτησα "Stop" και "Reset" ο χρόνος σαν σύνολο καταγράφηκε σαν Elapsed Time. Αν θες να το πάρουμε με την σειρά, σε σύνολο χρόνου 01:51:49, κατέγραψα χρόνο 01:46:36 από τον οποίο βρισκόμουν σε κίνηση 01:43:14! Ελπίζω να βοήθησα

Run To The Hills, Run For Your Lives...

Edited by - ttsog on 03/06/2010 22:44:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maza
Advanced Forum-Runner

323 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  09:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και μιλάτε για το garmin connect να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχει τρόπος να σου δείξει εκτός από το play στατιστικά τι είχες κάνει ας πούμε στα 10 χιλ. ενώ είχες τρέξει 15? Σύνολο χρόνου μέχρι εκείνη τη στιγμή μέσους όρους παλμών κλπ.
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  09:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maza

Μιας και μιλάτε για το garmin connect να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχει τρόπος να σου δείξει εκτός από το play στατιστικά τι είχες κάνει ας πούμε στα 10 χιλ. ενώ είχες τρέξει 15? Σύνολο χρόνου μέχρι εκείνη τη στιγμή μέσους όρους παλμών κλπ.
Ευχαριστώ.




www.zonefivesoftware.com

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  10:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mtbiker

quote:
Originally posted by maza

Μιας και μιλάτε για το garmin connect να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχει τρόπος να σου δείξει εκτός από το play στατιστικά τι είχες κάνει ας πούμε στα 10 χιλ. ενώ είχες τρέξει 15? Σύνολο χρόνου μέχρι εκείνη τη στιγμή μέσους όρους παλμών κλπ.
Ευχαριστώ.




www.zonefivesoftware.com

Pain is temporary.
Trophies last forever !



Σωτήρη έχεις καταφέρει να βάλεις υπόβαθρο χάρτη στις διαδρομές στο SportTracks? Πάντως νομίζω στις τελευταίες εκδόσεις το Garmin Connect έχει ξεπεράσει το SportTracks.

Run To The Hills, Run For Your Lives...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  13:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ttsog

quote:
Originally posted by DIMITRISKAL

Ξέρει κανένας την διαφορά Elpsed Time από moving time που έχει στο garmin connect?



Δημήτρη η νέα έκδοση του Garmin Connect έχει 3 διαφορετικές πληροφορίες:

Elapsed Time
Είναι ολόκληρος ο χρόνος που πέρασε από την ώρα που πάτησες "Start" μέχρι την ώρα που πάτησες "Stop" και "Reset". Δεν αφαιρεί δηλαδή τυχόν διαλείματα.

Time
Το Time είναι ο καθαρός χρόνος της προπόνησης που έχεις καταγράψει, μη καταγράφοντας τον χρόνο δηλαδή που τυχόν έχεις πατήσει "Stop".

Moving Time
To Moving Time είναι ο χρόνος στον οποίο βρίσκεσαι σε κίνηση. Αν σταματήσεις δηλαδή να πιείς νερό ή να δέσεις πχ τα κορδόνια την ώρα που "γράφει" το ρολόι, τα δευτερόλεπτα δεν καταγράφονται.

Για παράδειγμα δες εδώ μια προπόνησή μου:

Elapsed Time: 01:51:49
Time: 01:46:36
Moving Time: 01:43:14

Ο χρόνος που κατέγραψα ήταν 01:46:36, από τον οποίο βρισκόμουν σε κίνηση 01:43:14 (Χούνη είναι αυτή ). Κάποια στιγμή είχα πατήσει το "Stop" για 5 λεπτά (κοινώς έκλεψα ). Έτσι στο τέλος που πάτησα "Stop" και "Reset" ο χρόνος σαν σύνολο καταγράφηκε σαν Elapsed Time. Αν θες να το πάρουμε με την σειρά, σε σύνολο χρόνου 01:51:49, κατέγραψα χρόνο 01:46:36 από τον οποίο βρισκόμουν σε κίνηση 01:43:14! Ελπίζω να βοήθησα

Run To The Hills, Run For Your Lives...


Τάκη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά οι απορίες συνεχίζουν
Θα σου βάλω την σημερινή δική μου προπόνηση :
Απόσταση 10 χιλ
Τime 52:52 (ok)
Elapsed time 52:52 ( ok δεν πάτησα ούτε stop ούτε reset)
Moving time 52:08 (δεν σταμάτησα πουθενά & ούτε πέρασα από μέρος που σταμάτησε να βλέπει δορυφόρο)

Εδώ μπορώ να σκεφτώ ότι απλά το GPS χάνει σήμα και θεωρεί ότι σταμάτησα. Εάν ισχύει η παραπάνω σκέψη μου αυτόματα η ερώτηση που τίθεται είναι "Οταν το GPS έχασε το σήμα έκανε καταγραφή της απόστασης ή όχι". Πόσο έτρεξα 10 χιλ ή παραπάνω?

"Ποτέ μα ποτέ σε έναν Μαραθώνιο μην πηγαίνεις γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  14:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Τάκη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά οι απορίες συνεχίζουν
Θα σου βάλω την σημερινή δική μου προπόνηση :
Απόσταση 10 χιλ
Τime 52:52 (ok)
Elapsed time 52:52 ( ok δεν πάτησα ούτε stop ούτε reset)
Moving time 52:08 (δεν σταμάτησα πουθενά & ούτε πέρασα από μέρος που σταμάτησε να βλέπει δορυφόρο)

Εδώ μπορώ να σκεφτώ ότι απλά το GPS χάνει σήμα και θεωρεί ότι σταμάτησα. Εάν ισχύει η παραπάνω σκέψη μου αυτόματα η ερώτηση που τίθεται είναι "Οταν το GPS έχασε το σήμα έκανε καταγραφή της απόστασης ή όχι". Πόσο έτρεξα 10 χιλ ή παραπάνω?



Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να ενώνει τα trackpoints που καταγράφει όσο εσύ καταγράφεις την προπόνησή σου (χωρίς Stop, Reset και τα συναφή) και να βγάζει το σύνολο της απόστασης στο τέλος. Όταν χάνει το σήμα, τα πράγματα περιπλέκονται. Φαντάσου λοιπόν (τραβηγμένο παράδειγμα για δρόμο, αλλά πολύ λογικό σε βουνό, φαράγγι, πυκνό δάσος) ότι χάνει το σήμα για 3 λεπτά στα οποία εσύ έχεις κάνει πολλές στροφές ζικ-ζακ γύρω στα 500 μέτρα. Αυτό θα ενώσει το trackpoint της τελευταίας καταγραφής πριν χάσει το σήμα και το πρώτο της καταγραφής αφού βρει σήμα. Σε ευθεία αυτό μπορεί να είναι 200 μέτρα, άρα έχεις τρέξει 300 μέτρα παραπάνω χωρίς να έχουν καταγραφεί! Κάτι τέτοιο ίσως να έγινε και σήμερα, έτρεξες πολύ λίγα μέτρα παραπάνω! Κλασικό πρόβλημα στα μονοπάτια που φιδογυρίζουν αφού και σήμα να έχει, αυτά τα μαραφετάκια δεν κάνουν συχνή καταγραφή με αποτέλεσμα να έχεις απώλεια ακόμα και 100 μέτρα στο χιλιόμετρο!!!!! Θα το διαπιστώσεις αν έχεις κάνει κάποια προπόνηση σε μονοπάτι ή φιδογυριστό δρόμο και κάνεις πολύ zoom-in στον χάρτη.

Run To The Hills, Run For Your Lives...

Edited by - ttsog on 04/06/2010 14:10:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  14:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Σωτήρη έχεις καταφέρει να βάλεις υπόβαθρο χάρτη στις διαδρομές στο SportTracks? Πάντως νομίζω στις τελευταίες εκδόσεις το Garmin Connect έχει ξεπεράσει το SportTracks.



-Τάκη δεν το χρησιμοποιώ για αυτό το σκοπό(Gartrip για χάρτες) ,και δεν το έχω δοκιμάσει καν.Νομίζω όμως ότι βάζεις εύκολα την δορυφορική εικόνα(GE).

-Δεν ξέρω αν το έχει ξεπεράσει,αλλά τη δουλειά που ρωτάει ο/η maza , το GC δεν την κάνει(ή δεν το έχω βρει).


Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  14:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ttsog

Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να ενώνει τα trackpoints που καταγράφει όσο εσύ καταγράφεις την προπόνησή σου (χωρίς Stop, Reset και τα συναφή) και να βγάζει το σύνολο της απόστασης στο τέλος. Όταν χάνει το σήμα, τα πράγματα περιπλέκονται. Φαντάσου λοιπόν (τραβηγμένο παράδειγμα για δρόμο, αλλά πολύ λογικό σε βουνό, φαράγγι, πυκνό δάσος) ότι χάνει το σήμα για 3 λεπτά στα οποία εσύ έχεις κάνει πολλές στροφές ζικ-ζακ γύρω στα 500 μέτρα. Αυτό θα ενώσει το trackpoint της τελευταίας καταγραφής πριν χάσει το σήμα και το πρώτο της καταγραφής αφού βρει σήμα. Σε ευθεία αυτό μπορεί να είναι 200 μέτρα, άρα έχεις τρέξει 300 μέτρα παραπάνω χωρίς να έχουν καταγραφεί! Κάτι τέτοιο ίσως να έγινε και σήμερα, έτρεξες πολύ λίγα μέτρα παραπάνω! Κλασικό πρόβλημα στα μονοπάτια που φιδογυρίζουν αφού και σήμα να έχει, αυτά τα μαραφετάκια δεν κάνουν συχνή καταγραφή με αποτέλεσμα να έχεις απώλεια ακόμα και 100 μέτρα στο χιλιόμετρο!!!!! Θα το διαπιστώσεις αν έχεις κάνει κάποια προπόνηση σε μονοπάτι ή φιδογυριστό δρόμο και κάνεις πολύ zoom-in στον χάρτη.


Σωστά,για αυτό πολύ φίλοι που ψάχνουν να βρουν που πήγαν 300μ
σε ένα μαραθώνιο(!) πρέπει να καταλάβουν ότι είναι υπερβολή.
Τόσο μικρομετρική απόδοση δεν έχουν τα gps μας...


Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  15:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε/η maza, μπορείς "εμμέσως" να κάνεις μέσω του garmin connect αυτό που ζητάς, αν βάλεις autolap ανα κάποια απόσταση (πχ 1χλμ). Έτσι έχεις την δυνατότητα να τσεκάρεις στατιστικά όποια επιμέρους τμήματα της προπόνησής σου θέλεις...

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anima
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  15:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο χρονο Moving time δεν μετραει το χρονο που εχεις σταματησει η το χρονο που τρεχεις σε ταχυτητα αργοτερη απο αυτη που το εχεις προγραμματισει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  15:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι είναι καλό εργαλείο για δρομείς βουνού

"Ποτέ μα ποτέ σε έναν Μαραθώνιο μην πηγαίνεις γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2010 :  17:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DIMITRISKAL

το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι είναι καλό εργαλείο για δρομείς βουνού



Ακριβώς

Run To The Hills, Run For Your Lives...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maza
Advanced Forum-Runner

323 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2010 :  15:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά sorry για την καθυστέρηση . Ευχαριστώ πολύ για τα info.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000