Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κηλη στον αυχενα και τρεξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

gklept
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/03/2011 :  12:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χρονια πολλα αγαπητοι συδρομιτες. εχω μια μικρη κηλη στον αυχενα και ειμαι 33 χρονων.βαρος κανονικο.η κηλη δημιουργηθηκε απο την προηγουμενη εργασια μου.εδω και δυο χρονια που σταματησα τη ζορικη δουλεια ,μετα απο δευτερη μαγνητικη επιδεινωθηκε η κατασταση(πονος στον αυχενα).οι ορθοπαιδικοι που πηγα(ειμαι απο επαρχια) μου ειπαν οτι φταιει το τρεξιμο(για την επιδεινωση)κραδασμοι και μπλα-μπλα.εγω βεβαια δε τους πιστευω και συνεχιζω να τρεχω(οχι τιποτα ιδιαιτερο 8-10κμ καθε 2 μερες σε χαλαρους ρυθμους ασφαλτο και χωμα)εχει κανεις φιλος αναλογη εμπειρια?εχεται να μου συστησεται καποιο γιατρο ορθοπαιδικο (νεο γιατρο και δρομεα φυσικα,κουραστηκα με τα μπαρμπαδια)απο Αθηνα η Θεσ/νικη?

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2011 :  20:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To πρόβλημα που αντιμετωπιζεις φίλε gklept είναι πολυπαραγοντικό κ εχει να κανει με το μεσοσπονδύλιο δισκο που πιεζει το νωτιαιο μυελο σου!!
Αλλα μιλαμε πολυ γενικα κ το πρωτο πραγμα που πρεπει να γινει ειναι η σταδιοποιηση της κηλης(εχει 4 σταδια)κ η ευρεση της κυριας αιτιας(απο τις πολλες)που τη δημιουργησε.
Ισως κ μονο με οδηγιες(αν ειναι στα πρωτα 2 σταδια)να μπορεσεις να το ξεπερασεις.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 09/03/2011 09:11:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalliopi12
Forum-Runner



112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2011 :  11:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα..Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα..Δισκοκήλη στο πέμπτο με έκτο μεσοσπονδύλιο..Νευροχειρούργος στην Αθήνα μου είπε τρέξιμο και μπάνια...Από δική μου πείρα που το βλέπω τώρα δύο χρόνια δε θέλει κρύο..εξαρτάται βέβαια και το πόσο προχωρημένο είναι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2011 :  12:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπαρχει ενας συναδελφος δρομεας που τυγχανει αν ειναι επωνυμος γι αυτο δεν αναφερω και τ ονομα του χωρις την αδεια του,που ειχε το ιδιο προβλημα,αυτος ομως εκανε εγχειρηση,οποιος θελει να μου κανει ε-μαιλ να του δωσω τηλεφωνο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2011 :  16:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalliopi12

Καλησπέρα..Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα..Δισκοκήλη στο πέμπτο με έκτο μεσοσπονδύλιο..Νευροχειρούργος στην Αθήνα μου είπε τρέξιμο και μπάνια...Από δική μου πείρα που το βλέπω τώρα δύο χρόνια δε θέλει κρύο..εξαρτάται βέβαια και το πόσο προχωρημένο είναι...



Μπάνια το καλοκαίρι ναι, ενώ το χειμώνα αποκλείονται δηλαδή;
Ρωτάω γιατί είμαι χειμερινός κολυμβητής εδώ και μια 10ετία και παρόλο που έχω πρόβλημα με τον αυχένα μου, δεν έχω διαπιστώσει να με ενοχλεί αυτό στον αυχένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalliopi12
Forum-Runner



112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2011 :  10:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά δε θέλει κρύο νερό....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000