Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ΑΤΥΧΗ !!! άτυχη τί να κάνω???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/11/2011 :  13:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίγα 24ωρα πριν τo 5άρι της Κυριακής και τραυματίστηκα.

Ολα ξεκίνησαν 2 εβδομάδες πριν, αντιμετώπισα μία ίωση στην οποία όμως έπρεπε να πάρω και αντιβίωση λόγω ιγμορίτιδας. Το πόσο και άν έκανα προπόνηση, λίγο-πολύ το γνωρίζετε! Σαν "φυτό" καθόλου ενέργεια, ψιλοσυντήρηση για να πώ .... πως έκανα κάτι!

Η αλήθεια είναι πως τα 5 χλμ.δεν είναι το αγώνισμά μου, αλλά μετά τον τραυματισμό (εγχείρηση κλπ στην πελματιαία), το'χω γυρίσει το πρόγραμμα στις πιο μεγάλες αποστάσεις, και πραγματικά μπορώ να πώ, πως με ελκύει. Η φυσική μου κατάσταση πριν ν'αρρωστήσω (4,15/χλμ) σε χώμα, για τα χρονάκια μου-απειρία μου και χωρίς προπονητή, είναι ικανοποιητική.

Την Τρίτη προσπάθησα (λάθος μου) να κάνω περισσότερα πράγματα, νομίζοντας με αυτόν τον τρόπο πως θα καλύψω ό,τι έχασα τις προηγούμενες εβδομάδες. Το αποτέλεσμα πλυν του ό,τι απέκτησα μία περιοστίτιδα χαμηλά ελαφριάς μορφής, αλλά ήτανε ικανή να νιώσω τσίμπημα στην γάμπα (στον υπέρηχο έδειξε οίδημα στο περιοστεο κοντά). Εκανα εγχύσεις με ομοιοπαθητικά, και λίγη κορτιζόνη. Μου συνέστησαν
να μην κάνω τίποτα 2 μέρες (ήδη διανύω την δεύτερη) και να δοκιμάσω Παρασκευή και Σάββατο από ένα 10λεπτο ελαφρύ τρέξιμο, πιο πολύ για να διαπιστώσω καταπόσο είμαι ικανή για να βγάλω το 5άρι

Απορία

Αν το πόδι είναι καλά, είναι δυνατόν να έχω απαίτηση ενός καλού χρόνου-εμφάνισης μετά από τόσες μέρες αποχής????? Στην θέση μου τί θα κάνατε?

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  14:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωμη μου αν τρεξεις Παρασκευη και Σαββατο δε θα εχεις κανενα προβλημα.Τωρα αμα κατεβεις απευθειας στον αγωνα εχοντας να κανεις προπονηση 5-6 ημερες το πολυ να χασεις 2-3 δευτερολεπτα στο χλμ.
Ολα αυτα τα γραφω κρινοντας απο τον εαυτο μου παντα.Επισης εχω διαβασει οτι αποχη μεχρι 5 ημερες δεν επηρεαζει την αποδοση.
Περαστικα σου.
ΥΓ Θεωρω οτι στο 2βδομαδο που ησουν αρρωστη καταφερες να συντηρησεις τη φυσικη σου κατασταση.
---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ

Edited by - stratus on 10/11/2011 14:02:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  14:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνεις πολύ μασάς γύρω απ' τα σημεία που πονάς με ελαιόλαδο. Όχι να πονάς. Και περπάτα. Μη κάθεσαι. Και μας λες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  14:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Να κάνεις πολύ μασάς γύρω απ' τα σημεία που πονάς με ελαιόλαδο. Όχι να πονάς. Και περπάτα. Μη κάθεσαι. Και μας λες.



Ευχαριστώ!!!

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  14:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Γνωμη μου αν τρεξεις Παρασκευη και Σαββατο δε θα εχεις κανενα προβλημα.Τωρα αμα κατεβεις απευθειας στον αγωνα εχοντας να κανεις προπονηση 5-6 ημερες το πολυ να χασεις 2-3 δευτερολεπτα στο χλμ.
Ολα αυτα τα γραφω κρινοντας απο τον εαυτο μου παντα.Επισης εχω διαβασει οτι αποχη μεχρι 5 ημερες δεν επηρεαζει την αποδοση.
Περαστικα σου.
ΥΓ Θεωρω οτι στο 2βδομαδο που ησουν αρρωστη καταφερες να συντηρησεις τη φυσικη σου κατασταση.
---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ



Τα 2,3 δευτερόλεπτα χμ... αντε και δεν με ενοχλούν. Προβληματίζομαι όμως στο άν θα μπορέσω να απολαύσω τον αγώνα. Δεν θέλω να πάω και να τα παρατήσω λόγω γαλακτικού, αλλά ούτε και να τρέξω συντηρητικά!

Ξέρω ζητάω πολλά!!

Ευχαριστώ....

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  14:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω θα πηγαινα χωρις το αγχος του χρονομετρου..αρκει να μην επετεινα την κατασταση..περαστικα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  14:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

εγω θα πηγαινα χωρις το αγχος του χρονομετρου..αρκει να μην επετεινα την κατασταση..περαστικα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Σε ευχαριστώ

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JOHAN
Senior Forum-Runner

539 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  15:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγουρα πολυ καλο ζεσταμα πριν τον αγωνα ......




Φτασε στα ορια σου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  16:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα σε συμβούλευα να το δοκιμάσεις παραμονή του αγώνα, με 35 λεπτά χαλαρό τρέξιμο και 5-6 ανοιγματάκια.
Αν βγάλεις την προπόνηση αυτή, χωρίς ιδιαίτερο πόνο,κατεβαίνεις την Κυριακή.Διαφορετικά το αφήνεις για τον επόμενο αγώνα.Το καλεντάρι στην Αθήνα είναι ασφυκτικά γεμάτο.
Η περιοστίτιδα(αν τελικά αυτό έχεις),θέλει προσοχή, για να μην στερηθείς τη χαρά του τρεξίματος για πολύ χρόνο!
Περαστικά!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  16:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε Μαντόνα!!!

Για το 5άρι της κυριακής δεν μιλάς?
Που θα γίνει παράλληλα με τον Μαραθώνιο???

Με 4000+ άτομα θα έχει άπειρο κλωτσοσπρωξίδι για ώρα!
Που την γυρεύεις, λοιπόν, την (ιδιαίτερη) απόλαυση???

Και όσο για γαλακτικό οξύ η κατηφόρα (καλά δεν λέω???) θα βοηθήσει να τρέχεις γρηγορότερα χωρίς να λειτουργείς αναερόβια!!!

Εν πάση περιπτώσει... σε τι ρυθμό σκόπευες να τρέξεις χωρίς τον τραυματισμό σου???
Αμα "έχεις" 4:15/χλμ (για πόσα χλμ???) θα σε ποδοπατήσουνε (στην κατηφόρα) καμμιά 1000δα λυσσασμένοι δρομείς!!!

Αυτά είναι απόψεις μου...
Κατά τα άλλα περαστικά και να περάσεις καλά!

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  18:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Εγώ θα σε συμβούλευα να το δοκιμάσεις παραμονή του αγώνα, με 35 λεπτά χαλαρό τρέξιμο και 5-6 ανοιγματάκια.
Αν βγάλεις την προπόνηση αυτή, χωρίς ιδιαίτερο πόνο,κατεβαίνεις την Κυριακή.Διαφορετικά το αφήνεις για τον επόμενο αγώνα.Το καλεντάρι στην Αθήνα είναι ασφυκτικά γεμάτο.
Η περιοστίτιδα(αν τελικά αυτό έχεις),θέλει προσοχή, για να μην στερηθείς τη χαρά του τρεξίματος για πολύ χρόνο!
Περαστικά!!

[brown]"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"[/browΕ



Εδώ και κάτι εβδομάδες έχω ενοχλήσεις χαμηλά στο περιόστεο απλά την Δευτέρα έκανα την εξυπνάδα να κάνω 5πλούν στο χόρτο για δύναμη και ένιωσα κάψιψο στην γάμπα χαμηλά εξωτερικά.
Anyway... θα δοκιμάσω ... και βλέπουμε...

Ευχαριστώ... και καλή δύναμη !

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  18:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Βρε Μαντόνα!!!

Για το 5άρι της κυριακής δεν μιλάς?
Που θα γίνει παράλληλα με τον Μαραθώνιο???

Με 4000+ άτομα θα έχει άπειρο κλωτσοσπρωξίδι για ώρα!
Που την γυρεύεις, λοιπόν, την (ιδιαίτερη) απόλαυση???

Και όσο για γαλακτικό οξύ η κατηφόρα (καλά δεν λέω???) θα βοηθήσει να τρέχεις γρηγορότερα χωρίς να λειτουργείς αναερόβια!!!



Εν πάση περιπτώσει... σε τι ρυθμό σκόπευες να τρέξεις χωρίς τον τραυματισμό σου???
Αμα "έχεις" 4:15/χλμ (για πόσα χλμ???) θα σε ποδοπατήσουνε (στην κατηφόρα) καμμιά 1000δα λυσσασμένοι δρομείς!!!

Αυτά είναι απόψεις μου...
Κατά τα άλλα περαστικά και να περάσεις καλά!

Αντώνης Δραγώνας




Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανατρέξει αυτό το αγώνισμα και πόσο ακόμη με τόσο κόσμο. Πρωτάρα δηλαδή.... ας είμαι καλά και θα δούν ποιά είναι η λυσσασμένη!!!

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  19:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΟΚ!!!

Δάγκωσέ τους δυνατά!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  19:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

ΟΚ!!!

Δάγκωσέ τους δυνατά!!!






<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2011 :  12:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρισυ έτρεξα μαραθώνιο με περιοστίτιδα κνήμης η οποία εμφανίστηκε 2 εβδομάδες πριν τον αγώνα. Μην αγχώνεσαι 5 χλμ είναι..... Τρέξε και το αντιμετωπίζεις απο Δευτέρα. Δε νομίζω ότι θα επιβαρυνθείς παραπάνω.

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2011 :  12:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
5χλμ είναι!
Απόλαυσε τα. Στην αρχή δυσκολεύτηκα να καταλάβω το μεγεθος του προβλήματος, αλλά τώρα κατάλαβα!
Και δεν μιλάμε για κάποιον πόνο συγκεκριμένο που δεν θα σε αφήσει να τρέξει (πχ λαγοκνιμιαία που σε ακινητοποιεί εντελώς), μιλάμε για 1-2 βδομάδες ψευτο-εκτός, που σου χαλάνε λίγο την ταχύτητα κ την αντοχή.
Αλλά μιλάμε για 5χλμ, σε έναν από τα πιο μαζικά 5χλμ της Αθήνας. Και με μια βδομάδα χωρίς προπόνηση βγαίνουν!
Δλδ φοβάσαι μην δεν τα βγάλεις ή μην δεν κάνεις νέο προσωπικό ρεκόρ? Να καταλάβω δλδ!?

Δεν βρισκώ λόγο να το κάνουμε καν θεμα!

Edited by - Deorum on 11/11/2011 12:44:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000