Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πόνος μπροστά από την καμάρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/01/2012 :  14:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς σας βρίσκω φίλοι δρομείς και καλή χρονιά.Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που με απασχολεί εδώ και 20 μέρες.
Υπάρχει πόνος(όχι οξύς),ο οποίος εντοπίζεται μεταξύ της καμάρας και των δαχτύλων του ενός ποδιού.Εμφανίστηκε ξαφνικά από το ξεκίνημα μιας προπόνησης,δεν με εμπόδισε όμως να την ολοκληρωσω(8 χλμ.).Οι ενοχλήσεις έκτοτε υπάρχουν την ώρα που η φτέρνα έχει αφήσει το έδαφος και πατάει το κομμάτι του ποδιού μπροστά από την καμάρα.Όταν σηκώνομαι και στέκομαι στα δάχτυλα δεν έχω καμμία ενόχληση,ομοίως και το πρωί που σηκώνομαι από το κρεββάτι,καθώς και μετά την έγερση από καρέκλα,οπότε νομίζω ότι δεν πρόκειται για πελματιαία.Όταν είμαι ξαπλωμένος ή καθιστός σε καρέκλα καμμία ενόχληση.Αν τρέξω μετά από αρκετή ώρα ο πόνος φτάνει μέχρι το ξεκίνημα της καμάρας,ιδιαίτερα στο ανεβοκατέβασμα του ρυθμού.
Χρησιμοποιώ μπαλάκι του tennis,όπως έχω διαβάσει σε άλλο σημείο του forum,εξασκώ την ποδοκνημική με διατάσεις για πέλμα-αχίλλειο-γαστροκνήμιο,δε βλέπω όμως καμμία βελτίωση.θα ήθελα τα φώτα σας,έχω να τρέξω μια εβδομάδα.Ευχαριστώ.

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2012 :  14:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tι παπούτσια χρησιμοποιείς?
Πόσα χλμ έχουν γράψει?
Αν θέλεις βάλε μια φωτογραφία ενός πέλματος και βάλε ένα κυκλάκι στο σημείο που πονάς.
Οι φωτογραφίες μπαίνουν πατώντας πάνω δεξιά,στη σειρά της μορφοποίησης,το σύμβολο insert image.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2012 :  17:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρησιμοποιώ nimbus 12 και brooks ghost 4,εναλλάξ ανά εβδομάδα.
Τα nimbus μετράνε 500χλμ. και τα brooks 250.Καμμία διαφορά μεταξύ τους ως προς την εμφάνιση των συμπτωμάτων.Τρέχω κατά κύριο λόγο σε χορτάρι(όχι φυσικό αλλά σε άριστη κατάσταση),2 πεντάρια,1 οχτάρι και 1 δεκάρι ανά εβδομάδα.Πάτημα ουδέτερο με ελάχιστο υπερπρηνισμό.Αύξησα τα εβδομαδιαία μου χιλιόμετρα πρόσφατα,όχι όμως απότομα και χωρίς καμμία επιβάρυνση σε γόνατα,ισχύα,μυς.Ρυθμός προπονήσεων 6min/km.
Ως προς το ακριβές σημείο της ενόχλησης,δεν πρόκειται περί ενός συγκεκριμένου σημείου.Περιλαμβάνει την περιοχή που εκτείνεται μεταξύ των δαχτύλων και της καμάρας,συμπεριλαμβανομένης της καμάρας και εμφανίζεται κατά τη φάση της ανασήκωσης της φτέρνας από το έδαφος(δεν μπορώ να περιγράψω καλύτερα την περιοχή του πόνου Νίκο).Με επιβαρύνει το ότι η δουλειά μου περιλαμβάνει 6-8 ώρες ορθοστασίας ημερησίως σε θερμοκρασίες 5-10 βαθμούς Κελσίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2012 :  17:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δοκίμασε το παρακάτω link και πες μου

http://www.footprofessional.com/footprobs.html#

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2012 :  18:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο,σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σου.
Με βάση το link που με παραπέμπεις,είμαι στην περιοχή που αφορά την metatarsalgia,αλλά και με επέκταση μέχρι το μέσο της καμάρας,εκεί που ξεκινά η plantar fascia.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2012 :  16:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως έγραψα,έχω φυσιολογική καμάρα και υπερπρηνίζω λίγο.
Αν πάω από neutral σε stability,υπάρχει περίπτωση να μου βγάλει κάποιο πρόβλημα,επειδή έχω συνηθίσει τα neutral παπούτσια?Τώρα στις εκπτώσεις έλεγα να πάρω το kayano.Σωματικό βάρος=85κιλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000