Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ενοχληση στο πισω μερος του γονατου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

gregvag
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/01/2012 :  17:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σας.Ειμαι νεο μελος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω τι μπορει να σημαινει ενοχληση πισω σπο το γονατο.Εχω ξεκινησει να τρεχω εντατικα εδω και 6 μηνες.Πηρα μερος στα 5000 του Μαραθωνιου της Αθηνας καθως και στα 10000 του Nike run.Εδω και 1,5 μηνα αυξησα τα χλμ απο 7-8000 καθε φορα σε 10-17000.Δεν με ενοχλει κατα την διαρκεια του τρεξιματος η στο βαδισμα παρα μονο οταν ειμαι καθιστος αρκετη ωρα. Μετα νοιωθω ενα τσιμπιμα στο πισω μερος του γονατος το οποιο δεν ειναι συνεχες.Το ξεκουρασα 10 μερες και ειδα διαφορα προσ το καλυτερο βαζοντας παγο 3 φορες την μερα και voltaren.Ετρεξα χθες 4000 μετρα χαλαρα και με τσιμπισε λιγοτερο οταν ηρεμησα .Τι εκτιματε οτι μπορει να ειναι?Ευχαριστω πολυ.

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2012 :  18:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως είναι κάποια επιβάρυνση στο οπίσθιο θυλακοσυνδεσμικό σύστημα του γόνατος.
Δεν ακούγεται για κάτι σοβαρό.
Παγοθεραπεία και ξεκούραση.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gregvag
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2012 :  18:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Στην αρχη απογοητευτηκα αλλα μετα σκεφτηκα οτι θα ειναι αμαρτια να σταματησω κατι το οποιο εχω ξεκινησει τοσο ζεστα.Εχω παει σε διατροφολογο κανοντας λιπομετρηση και διαιτα βλεποντας μεγαλες διαφορες.Να συνεχισω την προπονηση χαλαρα?Παιζει ρολο οτι τρεχω στο χωμα(αλσος νεας σμυρνης)με ανηφορες και κατηφορες?Τι παπουτσι συνιστας?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι νεος στο χωρο και εχω πολλες αποριες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2012 :  18:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nα συνεχίσεις πολύ χαλαρά,με αβίαστο τρέξιμο,30-35 λεπτά τη φορά.
Μέχρι να φύγει η ενόχληση απέφυγε τις ανηφορο-κατηφόρες.
Για τα παπούτσια πρέπει να ξεκαθαρίσεις το πως πατάς όταν τρέχεις(βιντεοσκόπηση),επίσης παίζει ρόλο ο σωματότυπος(ύψος,βάρος).

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  11:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνώμη που επεμβαίνω, αν και άσχετη με τα ιατρικά. Αλλά επειδή όταν ξεκίνησα το τρέξιμο, μόλις άυξησα τον όγκο των χιλιομέτρων με έπιασε πόνος πίσω από το γόνατο, θα ήθελα να δώσω μία πιθανή εξήγηση...
Σε εμένα έφταιγαν τα παπούτσια. Υπερπρηνίζω -κάτι που δεν γνώριζα μέχρι τότε- και έτρεχα με ένα άσχετο παπούτσι (δεν ήταν καν για τρέξιμο το παπούτσι). Από όταν άλλαξα παπούτσια, ο πόνος αυτός δεν έχει ξαναεμφανιστεί.
Οπότε ίσως θα ήταν καλό να κοιτάξεις και εσύ το πάτημά σου και τα παπούτσια σου.

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gregvag
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  12:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω για την παρεμβαση σου αλλα πες μου που σε ενοχλησε μετα τα πολλα χιλιομετρα και που απευθυνθηκες για την λυση του προβληματος σχετικα με τα παπουτσια?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  12:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα πόνο πίσω από το γόνατο σαν σουβλιά. Στην αρχή όπως εσένα, και στη συνέχεια με την πάροδο των μηνών χειροτέρευε, μέχρι που δεν μπορούσα να περπατήσω χωρίς να πονάω, δεν μπορούσα να κατέβω σκάλες και τέτοια.
Για παπούτσια πήγα στην nike town γιατί ζούσα Λονδίνο τότε και μου έκαναν πελματογράφημα, βιντεοσκόπηση σε διάδρομο, με ρώτησαν σε τι έδαφος τρέχω, πόσα χιλιόμετρα και μου πρότειναν παπούτσια. 60 λίρες τα παπουτσάκια, τα πήρα κι έφυγα! Δεν ξαναπόνεσα και έμαθα και το πάτημά μου! Πίσω από το γόνατο δεν έχω ξανανιώσει ενόχληση από τότε.

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  13:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η περιγραφή της ενόχλησης ειναι πολύ πολύ γενική.
Ειναι οξύς είναι σφιξιμο?
είναι απότομο είναι συνεχόμενο?
είναι εντονο σε σημείο να μην μπορεις να περπατήσεις ή τρεξεις καθολου?
εμφανίζεται απότομα ή προοδευτικά καθώς τρέχεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gregvag
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  13:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειχες πιο σοβαρες ενοχλησεις απο οτι εγω.Δεν με ενοχλησε ποτε στο τρεξιμο η στο περπατημα απλα το ενιωθα λιγο βαρυ.Φαντασου μετα την πρωτη ενοχληση ετρεξα 15χλμ χωρις καμμια ενοχληση.Απλα οταν καθομουν στην καρεκλα αρκετη ωρα ενοιωθα ενα τσιμπιμα και οταν το περπατουσα ενιωθα καλα.Θα παω να ριξω μια ματια για τα παπουτσια αλλα εδω τα εχουν πανακριβα .Θα δω και την λυση του Amazon.Σε ευχαριστω για την πληροφορια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  13:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα πιο σοβαρές ενοχλήσεις ναι, αλλά έγιναν έντονες με την πάροδο του χρόνου. Όσο δεν έδινα σημασία στο πρόβλημα εκείνο χειροτέρεψε. Δηλαδή από την πρώτη ενόχληση, μέχρι να μην μπορώ να κατέβω σκάλες πέρασε ένας χρόνος περίπου. Και η λύση ήταν τόσο απλή! Γι'αυτό σου λέω να κοιτάξεις και εσύ το πάτημά σου!

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gregvag
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  13:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειναι σφιξιμο και οχι συνεχομενο,Δεν με ενοχλει στο τρεξιμο,παρα μονο οταν καθομαι αρκετη ωρα σε καρακλα,νοιωθω σαν να κλειδωνει αλλα μου περναει γρηγορα.Στο περπατημα το νοιωθω βαρυ αλλα δεν ειναι σε βαθμο τετοιο ετσι ωστε να μην μπορω να περπατησω.Οταν ξεκουραζομαι δεν νοιωθω καμμια ενοχληση.Στις διατασεις οταν τεντωνω το αριστερο ποδι νοιωθω ενα σφιξιμο που φευγει οταν ζεστανω το ποδι.Πιστευω να εγινα πιο συγκεκριμενος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  20:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί να είναι κύστη του Baker (το βρίσκω μάλιστα το πιο πιθανό).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gregvag
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2012 :  13:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωριζεις πως αντιμετωπιζεται αυτο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2012 :  19:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτα απ' όλα πρέπει να διαγνωσθεί. Κύστη Baker σημαίνει ζημιά στο γόνατο (αν και εγώ δεν έχω εμφανή ζημιά,έχω όμως εμφανή κύστη). Ξεκούραση και υπομονή να περάσει συνιστούν οι περισσότεροι ορθοπεδικοί (πάει να πει, δεν έχουν θεραπεία).

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gregvag
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2012 :  19:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους.Τελικα πηγα σε ορθοπεδικο και ειδε το γονατο.Η διαγνωση ειναι φλεγμονη σε τενοντα και μου εδωσε αντιφλεγμονωδες για 10 μερες και ξεκουραση.Δεν ειναι κατι σοβαρο και κατα 99% με την χρηση των φαρμακων θα φυγει αν και ειναι σε φαση υφεσης.Αν δεν φυγουν οι ενοχλησεις μαγνητικη.Παντως ο Νικος επεσε μεσα στην προβλεψη!Η επομενη κινηση ειναι ενα καλο ζευγαρι παπουτσια γιατι τα ποδια μου ειναι λιγο περιεργα απο οτι μου ειπε και θα χρειαστει πελματογραφηση και βιντεοσκοπηση για την καλυτερη επιλογη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2012 :  14:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλος καλό, όλα καλά! :)
Περαστικά και βουρ για επιλογή παπουτσιού!

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000