Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον...τι λετε τωρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/02/2012 :  19:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.runningnews.gr/?id=10682

το διαβασατε? για να δουμε τωρα τους υπερμαχους της συνομωσιας??
σε γενικες γραμμες,αν δεν εισαι γνωστης, καταλαβαινεις ακριβως τι γινεται!!

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  11:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το διάβασα. Η κριτική που κάνω είναι καλοπροαίρετη και αν και στην ουσία της φαρμακοδιέγερσης συμφωνώ ωστόσο το παραπάνω κείμενο είναι συναισθηματικά φορτισμένο με τάση να γίνεται προπαγανδιστικό. Ακόμα δεν έχω διαβάσει ένα ξεκάθαρο και αντικειμενικό κειμενο για το θέμα.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  11:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς προσωπικές ακραίες απόψεις δίχως κανένα χειροπιαστό στοιχείο. Πρώτα κοιτάμε αν στέκει νομικά κάτι και μετά προχωράμε παρακάτω. Στα υπόψη ότι η ομοσπονδία του Βελγίου έχει εφεσιβάλλει ακόμη και το τρόπο των whereabouts ότι διαβάλλει τη προσωπική ζωή και το προσωπικό απόρρητο. Πραγματικό περιστατικό: Άτομο που ήταν στις λίστες ελέγχου πήγαν στις 7.00 το πρωί σπίτι του για έλεγχο dopping control. Ως εκεί εντάξει... με τη διαφορά ότι το εν λόγω άτομο ήταν στον ένατο μήνα εγκυμοσύνης και λίγες μέρες πριν γεννήσει. Περνάει το περιστατικό και γίνεται και την επόμενη ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εκεί χρειαζόταν ατσάλινα νεύρα ο άντρας της για να μη τους βουτίξει... Δηλαδή η wada θεώρησε ότι μία γυναίκα στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης θα κάνει χρήση απαγορευμένης ουσίας... και όχι μόνο αυτό. Την υπέβαλλαν σε αυτή τη διαδικασία και την επόμενη ακριβώς ημέρα. Αυτά περί ηθικής της WADA....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  11:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Το διάβασα. Η κριτική που κάνω είναι καλοπροαίρετη και αν και στην ουσία της φαρμακοδιέγερσης συμφωνώ ωστόσο το παραπάνω κείμενο είναι συναισθηματικά φορτισμένο με τάση να γίνεται προπαγανδιστικό. Ακόμα δεν έχω διαβάσει ένα ξεκάθαρο και αντικειμενικό κειμενο για το θέμα.

Φίλε μου, έχω πάρει συγκεκριμένη θέση για το ντόπινγκ. Αν αυτό το θεωρείς προπαγάνδα, τότε να σου πω ναι, πω κάνω προπαγάνδα εναντίον των αναβολικών στο αθλητισμό! Χωρίς φόβο και πάθος και ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του. Υπερ ή κατά? Πως θες να γραφτεί κάτι δηλαδή για το θέμα να είναι πιο ξεκάθαρο απο το συγκεκριμενο άρθρο? Γράψε εσύ κάτι πιο ξεκάθαρο....

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 03/02/2012 11:41:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  11:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Δυστυχώς προσωπικές ακραίες απόψεις δίχως κανένα χειροπιαστό στοιχείο. Πρώτα κοιτάμε αν στέκει νομικά κάτι και μετά προχωράμε παρακάτω. Στα υπόψη ότι η ομοσπονδία του Βελγίου έχει εφεσιβάλλει ακόμη και το τρόπο των whereabouts ότι διαβάλλει τη προσωπική ζωή και το προσωπικό απόρρητο. Πραγματικό περιστατικό: Άτομο που ήταν στις λίστες ελέγχου πήγαν στις 7.00 το πρωί σπίτι του για έλεγχο dopping control. Ως εκεί εντάξει... με τη διαφορά ότι το εν λόγω άτομο ήταν στον ένατο μήνα εγκυμοσύνης και λίγες μέρες πριν γεννήσει. Περνάει το περιστατικό και γίνεται και την επόμενη ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εκεί χρειαζόταν ατσάλινα νεύρα ο άντρας της για να μη τους βουτίξει... Δηλαδή η wada θεώρησε ότι μία γυναίκα στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης θα κάνει χρήση απαγορευμένης ουσίας... και όχι μόνο αυτό. Την υπέβαλλαν σε αυτή τη διαδικασία και την επόμενη ακριβώς ημέρα. Αυτά περί ηθικής της WADA....

Εσύ συνέχισε την παραπληροφόρηση... ακομα δεν έμαθες τίποτα απο τα γεγονότα των ημερών? Νομίζεις πως έτσι θα "υπερασπιστεις" τα συμφέροντα της πλευράς σου? Αφορμές θα μου δίνεις για να βγάζω περισσότερα στη φόρα.

Θες να μιλήσουμε για πραγματικά περιστατικα?
Αθλητρια και προσωπική μου φίλη. Ηρθε η WADA να την ελέγξει και την βρήκε στον 8ο μηνα της εγκυμοσύνης της. Οταν την είδε ο ελεγχτής έτσι αρνήθηκε να την υποβάλει σε έλεγχο και έφυγε. Τώρα τι έχεις να πεις? Τι ειναι εξαίρεση και τι κανόνας?

Και το σημειώνω ξανα για μην υπάρχουν αμφιβολίες. Δεν συζητάμε πλέον αν κάτι στεκει νομικά ή όχι. Μιλάμε για έναν εγκεκριμένο νόμο του αθλητισμου. . Δεν έχεις κανενα περιθώριο και καμια αρμοδιότητα να τον αμφισβητείς. Οποιος θέλει να είναι αθλητής οφείλει να σέβεται αυτον τον νόμο. Δυστυχώς ή ευτυχώς η αυστηρότητα των νόμων φτιάχνεται εξαιτίας της εφευρικότητας και θρασυτητας των απατεώνων (και δυστυχως πάντα είναι ένα βήμα πισω...)

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 03/02/2012 11:40:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  12:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και έμενα μου ακούγεται μεγάλη μούφα, στον 9ο μήνα και την επομένη του τοκετού; Θα τους είχε πάρει στις καρπαζιές ο μαιευτήρας. Ποιος τα λέει αυτά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  12:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Speedy

quote:
Originally posted by Fidelio

Το διάβασα. Η κριτική που κάνω είναι καλοπροαίρετη και αν και στην ουσία της φαρμακοδιέγερσης συμφωνώ ωστόσο το παραπάνω κείμενο είναι συναισθηματικά φορτισμένο με τάση να γίνεται προπαγανδιστικό. Ακόμα δεν έχω διαβάσει ένα ξεκάθαρο και αντικειμενικό κειμενο για το θέμα.

Φίλε μου, έχω πάρει συγκεκριμένη θέση για το ντόπινγκ. Αν αυτό το θεωρείς προπαγάνδα, τότε να σου πω ναι, πω κάνω προπαγάνδα εναντίον των αναβολικών στο αθλητισμό! Χωρίς φόβο και πάθος και ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του. Υπερ ή κατά? Πως θες να γραφτεί κάτι δηλαδή για το θέμα να είναι πιο ξεκάθαρο απο το συγκεκριμενο άρθρο? Γράψε εσύ κάτι πιο ξεκάθαρο....


Καταρχάς δεν είναι δίκαιο να μιλάς με κάποιον άγνωστο. Βασικά άγνωστός είμαι , αλλά τέλος πάντων Χρήστος (ο ασύμαντος) είναι το ονομά μου και είμαι Καθηγητης Φυσικης Αγωγής.

Οπως είπα και πριν είμαι καλοπροαίρετος, κοινώς είμα μαζί σου στο ζήτημα της φαρμακοδιέγερσης στον αθλητισμό ΑΛΛΑ δυστυχώς δεν είναι ένα θέμα άσπρο-μαύρο και λέω δυστυχώς γιατί δεν είναι ένα εύκολο θέμα. Με άλλα λόγια είμαι κατά των φαρμάκων για διαφορετικούς λόγους από σένα. Χονδρικά ειμαι κατά της μορφής του σύγχρονου αγωνιστικού αθλητισμού αλλά αυτό είναι μια άλλη δική μου και διαφορετική ..προπαγάνδα που κινείται μέσα στα πλαίσια μιας άλλης ουτοπίας από αυτήν του αθλητισμού χωρίς φάρμακα..

Οπως και να ΄χει.

Το αιματολογικό διαβατήριο και η διακύμαανση του αιματοκρίτη δεν μας λέει κάτι συγκεκριμένο. Πολύ απλά μας λέει πως αφου έχεις σκαμπανεβάσματα τότε είσαι ντοπαρισμένος. Αυτό ναι μεν μπορεί να περιέχει αρκετές πιθανότητες επιτυχίας ως πρόβλεψη αλλά δεν παύει να είναι ελειπής επιστήμη, γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα , δεν μπορούμε να γνωρίζουμε 100%.

Γιατί όλο αυτό;

Δεν πιστεύω σε συνωμοσίες ή σε ανάλογου τύπου θεωρίες. Πιστεύω στην κατανομή ρόλων - σκοπων και ο ρόλος της wada εν προκειμένω είναι να εξυπηρετεί τον δικό της σκοπό. Το αιματολογικό διαβατήριο είναι ένα εργαλείο , αναποτελεσματικό , με το οποίο (πλην άλλων) δικαιολογεί τον ρόλο της. Η wada είναι ένας θεσμός που τέλος πάντων έχει σαν στόχο να κυνηγά τους αθλητές και έτσι με αυτό τον τρόπο να καταπολεμά την φαρμακοδιέγερση. Δεν ξέρω αν μπορουν να το δουν πολλοί αυτό που βλέπω , αλλά αυτός είναι ένα κλεφτοπόλεμος στον οποίο παραβλέπεται η πραγματική διάσταση του προβλήματος και απο τους μεν και από τους δε (αθλητές-παράγοντες-επιχειρηματικοί κολλοσοί)και το πρόβλημα αυτό έχει διαστάσεις σε κοινωνικο-οικονομικό επίπεδο και όχι ..βιοχημικο.

Από την άλλη σε όλες αυτές τις οργανώσεις IAAF , Ολυμπιακή Επιτροπή εθνικές ομοσπονδίες κτλ στελέχη τους ειναι πολλοί πρωην-αθλητές , τωρινοί παραγοντες, υπουργοί ή πολιτικοί , που έχουν μπει σε νέο κύκλο υποκρισίας από αυτόν της αθλητικής τους καριέρας. Δεν θα ήθελα να μακρυγορήσω άλλωστε είναι λίγο πολύ γνωστά πράγματα , αλλά όλο αυτο το παιχνίδι δεν είναι παρα ...business και ως γνωστών εδώ δεν χωράει η ηθική , αλλά η επιρροή και η σταθεροποιήση της κατάστασης. Ολο αυτό εκφράζεται βεβαια σε τι άλλο; σε χρήμα και σε πολιτικό/κοινωνικό status.

Εμείς που δεν είμαστε και πολύ γνώστες , όπως λέει και ο xazos χορεύουμε τον χορό σε ένα πανυγηρι που χρόνια τώρα στείνεται. Φάρμακα ή όχι, νομιμος ή οχι, έλληνες καρεκλοκένταυροι και γραφικοί υπερμαχοι του ερασιτεχνικου αθλητισμου , marketing και ανταγωνισμος και άλλα πολλά υλικά του χυλού που όλοι μας βράζουμε στο αθλητικό καζάνι.

Χμ...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  12:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Speedy

quote:
Originally posted by Dejan

Δυστυχώς προσωπικές ακραίες απόψεις δίχως κανένα χειροπιαστό στοιχείο. Πρώτα κοιτάμε αν στέκει νομικά κάτι και μετά προχωράμε παρακάτω. Στα υπόψη ότι η ομοσπονδία του Βελγίου έχει εφεσιβάλλει ακόμη και το τρόπο των whereabouts ότι διαβάλλει τη προσωπική ζωή και το προσωπικό απόρρητο. Πραγματικό περιστατικό: Άτομο που ήταν στις λίστες ελέγχου πήγαν στις 7.00 το πρωί σπίτι του για έλεγχο dopping control. Ως εκεί εντάξει... με τη διαφορά ότι το εν λόγω άτομο ήταν στον ένατο μήνα εγκυμοσύνης και λίγες μέρες πριν γεννήσει. Περνάει το περιστατικό και γίνεται και την επόμενη ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εκεί χρειαζόταν ατσάλινα νεύρα ο άντρας της για να μη τους βουτίξει... Δηλαδή η wada θεώρησε ότι μία γυναίκα στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης θα κάνει χρήση απαγορευμένης ουσίας... και όχι μόνο αυτό. Την υπέβαλλαν σε αυτή τη διαδικασία και την επόμενη ακριβώς ημέρα. Αυτά περί ηθικής της WADA....

Εσύ συνέχισε την παραπληροφόρηση... ακομα δεν έμαθες τίποτα απο τα γεγονότα των ημερών? Νομίζεις πως έτσι θα "υπερασπιστεις" τα συμφέροντα της πλευράς σου? Αφορμές θα μου δίνεις για να βγάζω περισσότερα στη φόρα.

Θες να μιλήσουμε για πραγματικά περιστατικα?
Αθλητρια και προσωπική μου φίλη. Ηρθε η WADA να την ελέγξει και την βρήκε στον 8ο μηνα της εγκυμοσύνης της. Οταν την είδε ο ελεγχτής έτσι αρνήθηκε να την υποβάλει σε έλεγχο και έφυγε. Τώρα τι έχεις να πεις? Τι ειναι εξαίρεση και τι κανόνας?

Και το σημειώνω ξανα για μην υπάρχουν αμφιβολίες. Δεν συζητάμε πλέον αν κάτι στεκει νομικά ή όχι. Μιλάμε για έναν εγκεκριμένο νόμο του αθλητισμου. . Δεν έχεις κανενα περιθώριο και καμια αρμοδιότητα να τον αμφισβητείς. Οποιος θέλει να είναι αθλητής οφείλει να σέβεται αυτον τον νόμο. Δυστυχώς ή ευτυχώς η αυστηρότητα των νόμων φτιάχνεται εξαιτίας της εφευρικότητας και θρασυτητας των απατεώνων (και δυστυχως πάντα είναι ένα βήμα πισω...)

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy


Μπορείς να βγάλεις ότι θέλεις στη φόρα. Είναι αναφέρετο δικαίωμά σου. Πρώτον και εγώ για αληθινό περιστατικό μίλησα και φυσικά αν θες από κοντά σου λέω και για πιο άτομο είναι. Κατά δεύτερον μη γίνεσαι εριστικός και επιθετικός εναντίον μου. Αν έχεις να παραθέσεις στοιχεία, αναφορές και να βγάζεις άρθρα κάνε το. Αλλά δεν δέχομαι άλλο προσωπικές σου επιθέσεις. Δεν σου επιτίθεμαι και σου προτείνω να σταματήσεις να το κάνεις εσύ.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  12:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Και έμενα μου ακούγεται μεγάλη μούφα, στον 9ο μήνα και την επομένη του τοκετού; Θα τους είχε πάρει στις καρπαζιές ο μαιευτήρας. Ποιος τα λέει αυτά;


Όχι την επόμενη μέρα που γέννησε, την επόμενη μέρα του ελέγχου. Η γυναίκα γέννησε μετά από μερικές μέρες.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  13:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ήταν μόνο ένα παράδειγμα αυτό, έχουν χάσει τον μπόσουλα και έχουν γίνει μανιακοί. Δεν ξέρω τι είναι πιο γελοίο; Να πηδάς από τα παράθυρα του εθνικου σταδίου ή να είσαι φαρμακο-αστυνόμος και να οργανώνεις έκτακτες επιθέσεις στην προσωπικη ζωή των αθλητών; Και τα δύο γελοία είναι ,έχει ενδιαφέρον να παρατηρείτε τα γεγονότα σαν να βρίσκονται όλοι αυτοί στην σκηνή, πιστέψτε με... :))

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  13:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Fidelio

Δυστυχώς παραμένεις άγνωστος απο επιλογή σου. Μακάρι να έβγαινες επωνυμα να πεις οτι εχεις να πεις. Πιστευω πως σε τέτοια θέματα πρέπει να σταματήσουμε να κρυβόμαστε και να φοβομαστε μην ...στεναχωρήσουμε κάποιον. Σέβομαι όμως την επιλογή σου. Δεν σε θεωρώ ασήμαντο. Ολοι μας μας είμαστε σημαντικοί για τις αποψεις που εκφράζουμε.

Σχετικά με τη μέθοδο του αιματολογικου διαβατηριου, μπορώ να σε διαβεβαιώσω επιστημονικά πως είναι ένα πολύ πιο έγκυρο τεστ απο οποιαδήποτε ανιχνευση ουσίας. Και να είσαι σίγουρος πως ήδη έχει επιφέρει πανικο στις τάξεις πολλών "πονηρών" και αυτό έχει μεγάλη σημασία για οποιον ξέρει πρόσωπα και πράγματα.

Στην υπολοιπη ουσία της τοποθέτησης σου δεν θα διαφωνήσω. Ομως αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ επιμένω σε αυτο που βλέπω κυριολεκτικά δίπλα μου. Και επιμένω πως ο κάθε αθλητής μπορεί να κάνει την επιλογή του και να πει όχι. Απο κει και πέρα αν κανει την κουτσουκέλα και τον πιάσουν να αφήσει τις φτηνές δικαιολογίες.

Για μένα πλέον το ντόπινγκ έχει γίνει θέμα ασπρο-μαύρο. Μετά απο παρόμοιες αμφιταλαντεύσεις στο παρελθόν πήρα τις αποφάσεις μου. Δεν παρακολουθώ το πρόβλημα απο την τηλεοραση και τις εφημεριδες. Το ζω στα σταδια και στους αγώνες.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 03/02/2012 13:04:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  13:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Να ήταν μόνο ένα παράδειγμα αυτό, έχουν χάσει τον μπόσουλα και έχουν γίνει μανιακοί. Δεν ξέρω τι είναι πιο γελοίο; Να πηδάς από τα παράθυρα του εθνικου σταδίου ή να είσαι φαρμακο-αστυνόμος και να οργανώνεις έκτακτες επιθέσεις στην προσωπικη ζωή των αθλητών; Και τα δύο γελοία είναι ,έχει ενδιαφέρον να παρατηρείτε τα γεγονότα σαν να βρίσκονται όλοι αυτοί στην σκηνή, πιστέψτε με... :))

Δυστυχώς ολο αυτο το κυνήγι των απατεώνων οδηγεί και σε αστεία εως τραγικα περιστατικά. Αυτά όμως είναι η εξαιρεση. Οταν όλοι ειναι συνεργάσισμοι, ολα κυλουν ομαλα. Από τους προσωπικούς μου φίλους αθλητές που ελέγθηκαν κατα καιρούς κανείς δεν είχε να αναφέρει κάτι αρνητικο (σημαντικη λεπτομέρια πως ήταν καθαροι!)

Μην ξεχνάμε σε καθε περίπτωση πως και οι ελεγχτές είναι άνθρωποι που ενεργούν/αντιδρουν με βάση τις ενεργειες των αθλητών. Επίσης οι περισσότεροι ειναι και επιστήμονες, ανθρωποι υψηλου πνευματικου επιπεδου που δεν ανεχονται να τους θεωρούν χαζούς ή να τους συμπεριφέρονται με νταϊλικι. Αν θυμηθειτε περιστατικα με γνωστο Ελληνα προπονητη στο παρελθον θα καταλαβετε γιατί πραγμα μιλάω.

Επίσης για αυτους που γνωριζουν πρόσωπα και πράγματα, αναλογιστείτε τι πιθανότητες έχει ένας κακός σύμβουλος να δημιουργησει πρόβλημα κατα τη διάρκεια ενος ελέγχου. Για ολα αυτά δίνονται αναφορές. Η διαγωγή του αθλητή και των παρατρέχαμενων του κατα τη διάρκεια ελέγχων τους στιγματίζει για τη συνέχεια ... και οποιος καταλαβε καταλαβε...

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 03/02/2012 13:17:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  13:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να πω επώνυμα φίλε speedy, ποιος θα με ακουσει; Εδώ δεν ακούνε ανρθώπους που είναι πιο εδραιωμένοι στον χώρο. Ο κόσμος θέλει σαπουνόπερες και λιβανίσματα.. (πραγματικά είμαι "ασύμαντος" , το επωνυμό μου είναι Ματθαιόπουλος, Χρήστος το ονομά μου 37 ετών καθηγήτης φυσικής αγωγής (αδιοριστος)).

Θέλω απλά να πω ξανά πως είμαι καλοπροαίρετος , διαφωνώ μόνο στα παραπάνω που επεσήμανα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 03/02/2012 13:12:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  13:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κάτι δεν καταλαβαίνω, οκ για τους αθλητές, να τους κυνηγάνε, γιατί δεν ξεκινάνε όμως, από τους προπονητές-κυνηγούς ταλέντων στα χαμηλά κοινωνικά στρώματα και όχι μονό. Άμα παίρνεις...και τους πουλάνε όνειρα ζωής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  16:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fidelio το επώνυμο με το ανώνυμο έχει να κάνει με το αν κοιτάς τον τοίχο ή το ακρωατήριο την ώρα που μιλάς. Και στις περιπτώσεις σε ακούνε, στην 2η όμως δε σε παίρνουνε στα σοβαρά.
Dejan, όπως κατάλαβα πια ότι έγινε, το συμβάν και πάλι μήπως; Ρωτάω μήπως έγιναν οι λήψεις λόγω επιστημονικού ενδιαφέροντος. Στον 9ο μήνα, σωστά; Την ξέρεις προσωπικά την αθλήτρια;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2012 :  17:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Fidelio το επώνυμο με το ανώνυμο έχει να κάνει με το αν κοιτάς τον τοίχο ή το ακρωατήριο την ώρα που μιλάς. Και στις περιπτώσεις σε ακούνε, στην 2η όμως δε σε παίρνουνε στα σοβαρά.
Dejan, όπως κατάλαβα πια ότι έγινε, το συμβάν και πάλι μήπως; Ρωτάω μήπως έγιναν οι λήψεις λόγω επιστημονικού ενδιαφέροντος. Στον 9ο μήνα, σωστά; Την ξέρεις προσωπικά την αθλήτρια;

Ναι τη ξέρω προσωπικά πολλά χρόνια πριν γίνει καν γνωστή, πριν κάνει ακόμη τα ρεκόρ της. Ο έλεγχος ήταν κανονικός έλεγχος διότι ήταν στην testing pool της wada. Δεν ξέρω κατά πόσο γνώριζαν πριν τον έλεγχο ότι η κοπέλα ήταν έγκυος. Δεν πιστεύω να το γνώριζαν. Όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο δηλαδή. Ο δεύτερος έλεγχος ήταν απίστευτος όχι ο πρώτος. ΟΚ είδαν ότι είναι έγκυος, την υπέβαλαν καλώς ή κακώς σε αυτή τη διαδικασία κτλ. Την επόμενη μέρα ο έλεγχος είναι ηθικά αδικαιολόγητος.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000