Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ανόβερο 06-Μαίου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/05/2012 :  19:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την περασμένη Κυριακή, ανήμερα εκλογών έτρεξα στο μαραθώνιο του Ανόβερο αλλά λόγω διαφόρων δυσκολιών δε μπόρεσα να κάτσω να γράψω απερίσπαστος έστω και αυτά τα λίγα που θα γράψω τώρα. Να θυμίσω ότι την προηγούμενη εβδομάδα, είχα γράψει για το μαραθώνιο του Ντίσελντορφ. Οι 2 αγώνες δεν είχαν μεγάλες διαφορές. Και στο Ανόβερο δεν ήταν αγώνας, ήταν γιορτή.

Γενικά:
-1400δρομείς περίπου μόνο στο μαραθώνιο χώρια ημιμαραθώνιο και 10αρι.
-εγγραφή κυμαινόμενου κόστους και δυνατή μέχρι και 1 ώρα πριν τον αγώνα, με 10 ευρώ επιβάρυνση. Εγώ γράφτηκα πριν 3 βδομάδες και πλήρωσα 60ευρώ (συν 4 ευρώ την ενοικίαση του τσιπ, αν το έχανες ή δεν το επέστρεφες σου τραβούσαν από την πιστωτική άλλα 25 ευρώ).
-προγραμματισμός του τσιπ ΕΠΙΤΟΠΟΥ μπροστά σου, οχι εσωκλειστο σε φάκελο από πριν.
-σετ εγγραφής: βασικά δεν περιείχε τίποτα, μόνο μια πλαστική σακούλα όπως όλους τους μαραθωνίους, με κάτι διαφημιστικά και ένα σφουγγάρι μέσα. ούτε μπλούζα (όπως τη Θεσσαλονίκη), ούτε καπέλο (όπως Θεσσαλονίκη, Αθήνα) ούτε πάνινο backup (όπως το Ντισελντορφ). Μου κακοφάνηκε όχι για το αξεσουάρ, σιγά το πράγμα, αλλά τα θεωρώ πολλά λεφτά για εγγραφή όταν δε σου παρέχουν τίποτα (στη Θεσσαλονίκη το τεχνικό μπλουζάκι κοστίζει μόνο του 20-30ευρώ), και συν τοις άλλοις και το μετάλλιο ήταν αρκετά γύφτικο, πανάλαφρο, καμία σχέση με Αθήνας-Ντίσελντορφ (λεπτομέρειες το ξέρω).
-εκκίνηση 9 η ώρα κεντρικά, (ξύπνησα 7:30, κοιμήθηκα 3).
-διαδρομή: εντός πόλης, με ίδιο σημείο αφετηρίας-τερματισμού. περιελάμβανε και βλακόστρωτο και μικρό κομμάτι χωματόδρομου (1-2χλμ)
-κόσμος: όχι τόσο πολύς όσο στο Ντίσελντορφ, αλλά αρκετά εμψυχωτικός.
-εθελοντές: κλασσικά άριστοι, και τυμπανιστές σε 10-12 σημεία.
-τροφοδοσία: το συν του αγώνα. μακράν η καλύτερη τροφοδοσία που έχω δει αν και δεν είχε πουθενά ισοτονικό. σταθμοί αρκετά συχνά, κλασσική γυφτιά με το νερό στα ποτήρια με αποτέλεσμα να πρέπει να σταματήσεις για να το πιεις. τα καλά είναι ότι είχαν σχεδόν όλοι οι σταθμοί μπανάνες, ενεργειακές μπάρες, καρπούζι (!!), κόκα κόλα (μετά το 25) και τα τζελάκια στα έδιναν δυο-δυο. Τόσα πολλά τζελάκια δεν είχα ξαναδεί. Τελικά κατανάλωσα 4 τζελάκια κατά τη διάρκεια του αγώνα, και μου περίσσεψαν και άλλα 4.
-pacemakers: για όλους τους χρόνους μετά τις 3:30 ώρες, ανα 15λεπτα. Το ωραίο είναι ότι συγκρατούσαν ολόκληρα μπουλούκια από κόσμο μαζί τους.
Στα κατ' εμέ παράξενα:
-μια γυναίκα γύρω στα 55 έτρεξε ΟΛΗ τη διαδρομή εντελώς ξυπόλητη, ΕΝΤΕΛΩΣ. Και σας είπα είχε και κανα δυο χιλιόμετρα χωματόδρομο, πρέπει να έκανε χρόνο γύρω στα 4:15. την τράβηξα και φωτογραφία.
-300 μετρα πριν τον τερματισμό είχε και δεύτερο ιμάντα που κουδούνιζε το τσιπ σου. Έτσι, φαινόταν το όνομα αυτών που επίκεινται να τερματίσουν στον εκφωνητή, ο οποίος στην περίπτωση των μη-Γερμανών φώναζε δυνατά το όνομα τους και τη χώρα προέλευσης τους (πχ εγώ άκουσα για μένα "τώρα στον τερματισμό φτάνει ο Μ.Π. από την Ελλάδα).
-δεν υπήρχε επίσημη μπλούζα του αγώνα, ούτε επί πληρωμή. δεν ξέρω το χετε δει εσεις κι αλλου αυτό;
-ταυτόχρονος τερματισμός των 2 πρώτων, με ακριβώς τον ίδιο επίσημο χρόνο (2:09:56) αν θυμάμαι καλά.

Ο δικός μου αγώνας:
-δυστυχώς λόγω οξείας (επί χρονίας) οσφυοισχιαλγίας που με έπιασε την Παρασκευή, προβληματίστηκα αρκετά για το αν πρέπει να τρέξω ή όχι. Ειδικά το Σάββατο το πρωί πήγαινα κρατώντας τα κάγκελα. Τελικά (και ως ξεροκέφαλος) αποφάσισα να τρέξω κι όταν δεν μπορώ να το πάω ποδαράτο.
Τεχνικώς: Προβλήματα με τη μουσική πάλι (μάλλον το mp3 θέλει πέταμα), και 1 στάση (στο 1ο χιλιόμετρο). Μετά επιτάχυνα και έφτασα γύρω στο 5ο χλμ τους pacemakers για τις 4 ώρες. Στο 20 με έπιασε πάλι η ισχιαλγία αλλά ήταν νωρίς για να σταματήσω. Πήγα μαζί με τους pacemakers μέχρι το 31χλμ (με εκπληκτικά σταθερό ρυθμό καρφωμένο στο 5:40), όταν ο πόνος έγινε αφόρητος. Μετά συνέχισα τα υπόλοιπα 11χλμ κυριολεκτικά σέρνοντας το πόδι μου και τελικός χρόνος 4:45. Το καλό είναι ότι για πρώτη φορά πρόσεξα την τροφοδοσία μου (έτρωγα κάτι αυστηρά κάθε 20λεπτά) κάτι που με βοήθησε να μη χτυπήσω τοίχο.
Περάσματα:
10χλμ 56'
21χλμ 1:58
30χλμ 2:49
42χλμ 4:45

Και του χρόνου αλλού! Φωτογραφίες οσονούπω!

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2012 :  20:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Μάριε.Του χρόνου Μόναχο παρέα...αφού θα χουμε πιει και τις μπύρες μας στο Octoberfurst

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2012 :  20:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου χω και την μπλούζα έτοιμη....
θα αρεστείς

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2012 :  20:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τελεια, θα την τιμήσω δεόντως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2012 :  20:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οταν τρεξεις ΟΛΟΥΣ τους μαραθωνιους στην Γερμανια να μας πεις ποιος ηταν ο καλυτερος!!!!
ΜΑΡΙΕ συνχαρητηρια και παλι μεσα σε λιγες μερες 2 μαραθωνιοι και τερματισες..ειδαμε φωτο απο Ντυσσελντορφ να δουμε και απο Αννοβερο???

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2012 :  22:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ευχαριστώ Ευθύμη.

φωτογραφίες εδώ! http://imageshack.us/g/835/p1050187.jpg/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NICKOS
Forum-Runner

Greece


109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2012 :  12:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

σε ευχαριστώ Ευθύμη.

φωτογραφίες εδώ! http://imageshack.us/g/835/p1050187.jpg/

Μάριε συγχαρητήρια και από μένα. θα είσαι Αθήνα την αλλη Κυριακή για τον Ημι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2012 :  12:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
θα μιλήσω για αυτόν.Ναι θα είναι κ στο πάστα παρτυ την Επ'αυλη

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2012 :  12:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έχω να παρατηρήσω τα εξής.
Πολύ πράσινο, καθαρό μέρος, όμορφη πόλη. Καμία σχέση με τις δικές μας. Είτε φταιν οι φωτογραφίες είτε τα μάτια μας. Ότι εικόνα κι αν έχω δει από φίλους του φόρουμ από το εξωτερικό είναι καθαρή. Κι από σκουπίδια κι από καυσαέρια.
Οι συνθήκες μοιάζουν ιδανικές απ' το ντύσιμο των δρομέων και μόνο. Στη γραμμή εκκίνησης δε βλέπεις το σαρδελοποιημένο τσουβάλιασμα που παρατηρείται εδώ.
Μάριε, συγχαρητήρια κι από μένα και εις ανώτερα με υγεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  15:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NICKOS
Μάριε συγχαρητήρια και από μένα. θα είσαι Αθήνα την αλλη Κυριακή για τον Ημι?


ναι Νίκο, είχε δίκιο ο Παύλος.

Γιώργο, έχεις απόλυτο δίκιο για την καθαριότητα. Και δεν ξέρω αν το διάβασες στην αναφορά για το Ντίσελντορφ: Οι χημικές τουαλέτες πεντακάθαρες. ακόμα και μετά από πολλές χρήσεις. Στη Θεσσαλονίκη μπήκα σε μία και έσταζαν τα ούρα του προηγούμενου από πάνω.

Τον άλλο μήνα θα πάω Νυρεμβέργη να τσεκάρω κι εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  15:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Μάριε.Και σε ήθελα.Να πάω κανονικά να σου παρω το νούμερο σου από τον Φωκιανό;;;Στον ημί θα τρέξεις αν θυμάμαι καλά...


Όσο για τις χημικές εδώ στους δικούς μας αγώνες,σόρρυ δεν θέλω να ΄΄βγάλω΄΄ το πρωινό που ενδεχομένως έφαγα το πρωί για να ανταπεξέλθω στον δύσκολο αγώνα που θα έχω μπρος μου..Αυτό θα με κρατήσει.Βρίσκω καμμιά αλάνα και κάνω την ανάγκη μου.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  16:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι Παύλο, η εγγραφή ολοκληρώθηκε χτες όλα καλά, πήγαινε και πάρε το νούμερο και θα μου το δώσεις στο π.πάρτι, γιατί το 8 που κλεινει ο Φωκιανός είναι λίγο οριακό σαν ώρα και μπορεί να μην προλάβω. ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  17:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΙΕ.... ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ!!! η φωτο να τρεχεις στο καταπρασινο δρομο και διπλα σου ενα τραμ...και η αλλη ο τυπος με το πρασινο μπλουζακι μ αυτο που ειπε ο μεγαλος Ζατοπεκ...ειναι ολα τα λεφτα!!!Σιγουρα θα σε χρειαστω οταν θα κλεισω για να τρεξω στην Γερμανια!!!!

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  17:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σε περιμένω! Θα τρέξω σίγουρα Μόναχο 14 Οκτώβρη και Φρανκφούρτη 28 Οκτώβρη, δες αν βολεύεσαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  18:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sugar

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΙΕ.... ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ!!! η φωτο να τρεχεις στο καταπρασινο δρομο και διπλα σου ενα τραμ...και η αλλη ο τυπος με το πρασινο μπλουζακι μ αυτο που ειπε ο μεγαλος Ζατοπεκ...ειναι ολα τα λεφτα!!!Σιγουρα θα σε χρειαστω οταν θα κλεισω για να τρεξω στην Γερμανια!!!!

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!




Ευθύμη,έλα Μόναχο που θα είμαι κ εγώ.Εγώ,εσύ και ο Μάριος.Σούπερ θα περάσουμε....

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  19:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...μην επιμενετε τοσο πολυ γιατι δεν το εχω και δυσκολο.....

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000