Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στους κοιλιακούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

ThanasisT
Senior Forum-Runner

Greece


911 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2013 :  22:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν χάλασε και ο κόσμος ρε.
Καληνύχτα παιδιά!

υ.σ. Αν και ο ποδοσφαιρικός Π.Α.Ο. είναι για τα πανηγύρια ο ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ μας έδωσα άλλη μια χαρά.(άσχετο).

“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2013 :  23:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ThanasisT

υ.σ. Αν και ο ποδοσφαιρικός Π.Α.Ο. είναι για τα πανηγύρια ο ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ μας έδωσα άλλη μια χαρά.(άσχετο).




Καθόλου άσχετο!!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2013 :  23:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O Εξάστερος μπασκετικός ΠΑΟ(6 πρωταθλήματα Ευρώπης)
-και μπράβο του για το κατόρθωμά του-
θα αρκείται από δω και πέρα στα Κύπελλα Ελλάδος

Τα πρωταθλήματα
θα τα παίρνουμε ΕΜΕΙΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2013 :  23:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αναζητείται από λεκανοπέδιο Αττικής
πόστερ του Ίβκοβιτς!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ThanasisT
Senior Forum-Runner

Greece


911 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2013 :  12:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

O Εξάστερος μπασκετικός ΠΑΟ(6 πρωταθλήματα Ευρώπης)
-και μπράβο του για το κατόρθωμά του-
θα αρκείται από δω και πέρα στα Κύπελλα Ελλάδος

Τα πρωταθλήματα
θα τα παίρνουμε ΕΜΕΙΣ


http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=8342&whichpage=3

“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LouMou
Forum-Runner



69 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2013 :  15:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω ένα αντίστοιχο πόνο κάτω χαμηλά αριστερά στους κοιλιακούς ο οποίος και εμένα δεν με έχει αφήσει ακόμα εδώ και 2 μήνες περίπου. Περισσότερο τον νιώθω στην αρχή της προπόνησης και μετά από αρκετή ώρα πάλι στα LRs (~25km). Κάνω 4-5 προπονήσεις την εβδομάδα και σταδιακά θέλω να ζορίσω λίγο τις προπονήσεις μου και μου έχει γίνει λίγο άγχος για τον αν θα χειροτερεύσει η κατάσταση ή αν θα έπρεπε να κάνω κάποιες ειδικές ασκήσεις για να σφίξει εκεί η γύρω περιοχή.
Σκέφτομαι να πάω να το τσεκάρω σε κάποιον αθλίατρο για να μου μου πει ακριβώς τι γίνετε...Ποιά είναι η δική σας άποψη και αν συμφωνείτε έχετε να προτείνετε κάποιον που είναι περισσότερο ειδικός σε τέτοιου είδους περιπτώσεις?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


quote:
Originally posted by echetlos

Εδώ και 5 μήνες έχω παντρευτεί μία ενόχληση χαμηλά στους κοιλιακούς.
Στο τρέξιμο, όταν ζεσταθεί μετά το 5λεπτο με αφήνει. Στα μεγάλα όμως, ξαναεμφανίζεται περίπου στο 20, σχετικά έντονος πόνος αλλά ανεκτός. Βέβαια, αν τύχει να βήξω (που συμβαίνει συχνά γιατί πνίγομαι όταν πίνω νερό) νοιώθω ότι με σφάζεις.
Εν πάσει περιπτώσει, ξέρω ότι θέλει ξεκούραση, κάτι το οποίο είναι πολυτέλεια αυτή τη στιγμή.

Και ρωτάω: έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλον; Πόσο θα μπορούσε υποθετικά να επιδεινωθεί μετά το 30ο (κατάσταση στην οποία δεν έχω δοκιμαστεί); Αν ο πόνος ενταθεί, η χρήση ψυκτικού θα προσέφερε ανακούφιση ή δεν ενδείκνυται.
Πολύ αόριστη η περιγραφή, το ξέρω, αλλά λέω μήπως κανείς έχει εμπειρία.

"My sport is your sport's punishment"



4ος Ποσειδώνιος Ημιμαραθώνιος Αθήνας
http://www.poseidon-athenshalfmarathon.com/index.php/el
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2013 :  17:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα είναι ακόμη εδώ, 9 μήνες μετά!
Σταθερά, με πιάνει στο ~18 και πάει μέχρι τέλους. Αν ο καιρός είναι κρύος, εμφανίζεται και στο πρώτο 5λεπτο. Ίδιο σημείο με εσένα.
Δεν είναι σύνδρομο, δεν είναι κήλη, είναι από υπερχρήση, κατά τον φυσιοθεραπευτή μου. Αν δεν ξεκουραστώ δεν πρόκειται να στρώσει.
Στην Κλασσική, εμφανίστηκε στην πιο οξεία μορφή του και μου άλλαξε τα φώτα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2013 :  17:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χα, χα, μήπως είναι επιδημία; Κάπως έτσι είμαι κι εγώ. Μάλιστα πριν δύο βδομάδες, έγινε έντονο - έκανε μάλλον φλεγμονή αριστερά. Παίρνω Ω3 (το έγραψα και αλλού στο φόρουμ), και κάνω μασάζ με καλή θερμαντική μετά την προπόνηση - ξεκίνησα χαλαρά προχθές πάλι. Αν και δεν έχω ακόμη παέι σε ειδικό, θεωρώ ότι πρέπει να κόψω τις μεγάλες εντάσεις - εκεί το αποδίδω, ακούγοντας το σώμα μου. Και βλέπουμε..

quote:
Originally posted by echetlos

Εμένα είναι ακόμη εδώ, 9 μήνες μετά!
Σταθερά, με πιάνει στο ~18 και πάει μέχρι τέλους. Αν ο καιρός είναι κρύος, εμφανίζεται και στο πρώτο 5λεπτο. Ίδιο σημείο με εσένα.
Δεν είναι σύνδρομο, δεν είναι κήλη, είναι από υπερχρήση, κατά τον φυσιοθεραπευτή μου. Αν δεν ξεκουραστώ δεν πρόκειται να στρώσει.
Στην Κλασσική, εμφανίστηκε στην πιο οξεία μορφή του και μου άλλαξε τα φώτα.

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skywalker
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2013 :  23:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους.Αρχικά και αφού διάβασα όλα τα ποστ του θέματος να ευχηθώ παντα υγιής σε όσους έκαναν επέμβαση και κουράγιο σε όσους πονάνε.
Με τη σειρά μου να πω οτι εχω κάποιες ενοχλήσεις στους "χαμηλούς" κοιλιακούς, στο ύψος της ουροδόχου κύστης.
Οι ενοχλήσεις με πιάνουν όταν παω να κάνω ασκήσεις κοιλιακών ,που τις εχω σταματήσει πλέον και κάνω μόνο στατικούς, και όταν βήχω ή φτερνίζομαι και στο σήκω κάτσε σπανιότερα. Προς το παρόν δε με ενοχλούν στο τρέξιμο ούτε σε κάποιο άλλο άθλημα που έχει τύχει να κάνω (μπάσκετ,ποδόσφαιρο,ποδήλατο)
Για να αξιολογήσω το πρόβλημα αρχικά, σε τι γιατρό να πάω?
Μήπως απλώς θέλουν ξεκούραση? Εχω ακολουθήσει προετοιμασία για να κατέβω στον 1ο μου ΚΜΑ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Υ.Γ να αναφέρω οτι εχω γενικά προβλημα με οσφιοσχιαλγία με συπτώματα και στα δυο πόδια καθ'όλη την διαδρομή των νεύρων.Βεβαια τώρα έχω καταφέρει και τα έχω περιορίσει και μπορώ και τρέχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.A.P.
Forum-Runner

105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2013 :  23:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΧΩ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΠΑΝΔΕΙΝΑ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.ΜΗΝ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙΣ.ΘΕΛΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΠΟΣΔΗΠΩΤΕ.ΣΕ ΚΑΛΟ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ KAI ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ.ΕΓΩ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΕΜΕΙΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΞΩ,ΧΑΝΩ ΤΟΝ Κ.Μ.Α ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ 20 ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ,11 ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2014 :  01:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ακούω κοιλιακούς ακόμα και μετά από τρία χρόνια τα κάνω πάνω μου. Ξέρω παιδιά που έχουν γίνει καλά με φύσιοθεραπείες και ενδυνάμωση και μιλάμε για αθλητές κάτω των τριών ωρών και ξέρω και άλλους που θεραπεύτηκαν πλήρως μετά από χειρουργείο (εμένα). Είναι μυστήρια η κατάσταση.

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vactirio
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2014 :  22:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους,

Ψάχνω και εγώ βοήθεια για το συγκεκριμένο ζήτημα. Λίγα στοιχεία για εμένα. Τρέχω 30-40km / εβδομάδα εδώ και 5 χρόνια. Πόνος παρουσιάστηκε μετά τον τελευταίο Μαραθώνιο περίπου. Είμαι 46 χρονών. Ο πόνος είναι έντονος αλλά όχι απαγορευτικός απλά νιώθω ότι με κρατάει «πίσω».
Πήγα πριν 1 μήνα σε παθολόγο και μου είπε μάλλον κήλη. Μετά πήγα στον Κωνσταντινίδη του Ιατρικού και μου είπε δεν είμαι σίγουρος για κάτι, «κάνε μαγνητική».

Χτες πήρα τα αποτελέσματα της Μαγνητικής και σας τα παραθέτω.
Θα πάω τις επόμενες ημέρες να τον ξαναδώ. Με ανησυχεί που δεν βλέπω ξεκάθαρη λύση στα post σας. ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ – ΠΡΟΑΦΑΝΩΣ δεν ζητάω ιατρική γνώμη απλά σχόλια από όσους έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση.

Παραθέτω την διάγνωση του Ακτινολόγου (Euromedica/Εγκέφαλος)

Ευχαριστώ πολύ,
Αντρέας

-----------------------

Μαγνητική
Εκτεταμένο οστικό οίδημα παρατηρείται εκατέρωθεν της ηβικής σύμφυσης, ενώ συνυπάρχει περιορισμένης έκτασης οίδημα των προσαγωγών πλησίον αυτής, ιδία δεξιά. Τα ευρήματα στο σύνολο τους τοποθετούνται στα πλαίσια συνδρόμου προσαγωγών, χωρίς εικόνα τενόντιας ή μυϊκής ρήξης.
Χωρίς εμφανή παρουσία παθολογικής έντασης σήματος από την καταφυτική μοίρα των ορθών κοιλιακών μυών. Δεν απεικονίσθηκε βουβωνοκήλη. Φυσιολογική απεικόνιση των ισχίων.
Χωρίς εικόνα ορογονοθυλακίτιδας.
Φυσιολογική η απεικόνιση των εκφυτικών τενόντων των οπισθίων μηριαίων μυών καθώς και των καταφυτικών τενόντων του μικρού και μέσου γλουτιαίου μυός άμφω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000