Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Gore Running Wear ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/10/2012 :  21:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια.
Νεος στο forum αλλα παρακολουθω αρκετο καιρο.
Θα ηθελα τη γνωμη των εμπειροτερων σχετικα με τα ρουχα της εταιρειας Gore. Τα εχει δοκιμασει κανεις? Αξιζουν τη διαφορα χρηματων που ζητανε? Η εν λογω εταιρεια εχει τη φημη πρωτοπορου σε αναπτυξη νεων ινων (πχ GoreTex). Απο διαφορα site του εξωτερικου βρισκω κομματια σε καλες σχετικα τιμες (20-40ευρω) σε αμανικα, μπλουζακια κλπ. Τι λενε απο ποιοτητα-αντοχη? Κανενας κατοχος δρομικου μπουφαν της εταιρειας να πει αν εχει διαφορα με τα γνωστα της Nike-NB-Adidas κλπ?

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2012 :  22:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι καλά αδιάβροχα τα gore tex. Αξίζουν τα λεφτά τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2012 :  22:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω βαλει στο ματι ενα windstopper jacket της εταιρειας. Με τις τιμες που βρισκω τα μπλουζακια τους (περιπου οσο ενα Nike-Adidas απο Ελλαδα) το σκεφτομαι και για κατι τετοιο. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω δει κανεναν εδω να φοραει κοντομανικο/μακρυμανικο  Gore  να δω αν οντως αξιζουν τα λεφτα τους τα μπλουζακια. Για το jacket ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα λεει 100%.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2012 :  17:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω αγοράσει ποτέ κάποιο ρούχο κατασκευασμένο από την Gore. Αν κρίνει όμως κάποιος την εταιρεία από την ποιότητα των μεμβρανών Gore-Tex (μακράν η καλύτερη στο είδος της στον πλανήτη) και Windstopper θα μπορούσε να πει πως (αν τα σχέδια και οι ραφές είναι σωστά) θα είναι υπεράνω κριτικής.



--------------------------------------------------------
When you cross that finish line -no matter how slow, no matter how fast- it will change your life forever



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2012 :  17:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?P_ID=42172&strPageHistory=related
Έχω πάρει αυτό, μια χαρά κάνει τη δουλειά του.
Αλλά ότι ιδρώνεις κι από μέσα ιδρώνεις, δε γίνεται να έχεις εξαερισμό όπως με ένα φανελάκι.
Είναι και πάμφθηνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2012 :  18:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

http://www.startfitness.co.uk/product.asp?P_ID=42172&strPageHistory=related
Έχω πάρει αυτό, μια χαρά κάνει τη δουλειά του.
Αλλά ότι ιδρώνεις κι από μέσα ιδρώνεις, δε γίνεται να έχεις εξαερισμό όπως με ένα φανελάκι.
Είναι και πάμφθηνο.



Για το θέμα της εφίδρωσης Γιώργο θα συμφωνήσω. Μπορεί η μεμβράνη να είναι η καλύτερη αλλά όταν αρχίζεις και ζεσταίνεσαι κανένα υλικό δεν σε σώζει. Απλά κάποια θα είναι καλύτερα από κάποια άλλα, αλλά τον ιδρώτα δεν τον γλυτώνεις. Αντίθετα στο θέμα της αδιαβροχοποίησης η κατάσταση ελέγχεται 1000%. Εχω οδηγήσει την μοτοσικλέτα με βροχή από τα Μετέωρα μέχρι την Αθήνα και δεν πέρασε σταγόνα μέσα από το μπουφάν (με επένδυση Gore-tex)

--------------------------------------------------------
When you cross that finish line -no matter how slow, no matter how fast- it will change your life forever



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2012 :  18:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως τα λες Λάμπρο, Πολύ καλή αδιαβροχοποίηση. Και εξαερισμό έχει αλλά όχι αυτό που περιμένεις σε ένα ζεστό καιρό και μια γρήγορη προπόνηση. Εδώ να πω πως έχω πάρει πριν από αυτό άλλα 3,4 αδιάβροχα.
Παιδιά μη πετάτε τα χρήματά σας. Τα 2ο πιο αποτελεσματικό αδιάβροχο της adidas που έχω, μετά από μισή ώρα βροχή γίνεται μούσκεμα και μπάζει από παντού. Βαραίνει και μουσκεύει κι όλα τα υπόλοιπα ρούχα.
Εφόσον ο καιρός είναι κρύος και δεν ιδρώνεις πολύ τότε το goretex είναι ότι πρέπει. Έχω βγάλει προπονήσεις 2ωρες με πολύ βροχή. Εφόσον ο καιρός είναι πιο ζεστός τότε ένα φανελάκι είνια το καλύτερο γιατί και αερίζεται και θα στεγνώσει πολύ γρήγορα. Το ύφασμα αυτό το δουλεύουν πολλές εταιρίες.
Για όποιον θέλει να διαβάσει πιο πολλά:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gore-Tex
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

baldrick
Advanced Forum-Runner

Greece


218 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2012 :  18:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dkoukou

Καλησπερα παιδια.
Νεος στο forum αλλα παρακολουθω αρκετο καιρο.
Θα ηθελα τη γνωμη των εμπειροτερων σχετικα με τα ρουχα της εταιρειας Gore. Τα εχει δοκιμασει κανεις? Αξιζουν τη διαφορα χρηματων που ζητανε? Η εν λογω εταιρεια εχει τη φημη πρωτοπορου σε αναπτυξη νεων ινων (πχ GoreTex). Απο διαφορα site του εξωτερικου βρισκω κομματια σε καλες σχετικα τιμες (20-40ευρω) σε αμανικα, μπλουζακια κλπ. Τι λενε απο ποιοτητα-αντοχη? Κανενας κατοχος δρομικου μπουφαν της εταιρειας να πει αν εχει διαφορα με τα γνωστα της Nike-NB-Adidas κλπ?

ναι πολυ καλή εταιρεία
εχώ παρει τα παρακάτω... πολυ ποιοτικά
http://www.gorerunningwear.se/remote/Satellite/PROD_SFLASA?landingid=1217492435534A
http://www.runningwarehouse.com/descpage-GOPSOB.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2012 :  22:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta


Παιδιά μη πετάτε τα χρήματά σας. Τα 2ο πιο αποτελεσματικό αδιάβροχο της adidas που έχω, μετά από μισή ώρα βροχή γίνεται μούσκεμα και μπάζει από παντού. Βαραίνει και μουσκεύει κι όλα τα υπόλοιπα ρούχα.



Φιλε μου δε σκοπευω να ξοδεψω πολλα λεφτα σε ρουχα, μια χαρα με εχουν βολεψει τοσο καποια Adizero  οσο και καποια "ταπεινα" More Mile. Κανενα ρουχο δε θα με κανει πιο καλο δρομεα. Αφου ομως βρισκω κομματια της εν λογω εταιρειας σε τιμες πιο mainstream εταιρειων και εφ'οσον ειναι τουλαχιστον το ιδιο ποιοτικα (αν οχι καλυτερα οπως γραφουν μερικα  reviews) γιατι οχι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2012 :  14:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μολις παρελαβα ενα tank top της εν λογω εταιρειας (Air 2.0 sleeveless vest). Πρωτες εντυπωσεις αριστες. Η ποιοτητα υλικων και ραφης δειχνουν μια κλαση πανω απο τα αντιστοιχα Nike sphere sleeveless και  Adidas adizero singlet που εχω για συγκριση. Πολυ "αερινο", ο,τι πρεπει για το ζεστο ελληνικο καλοκαιρι αλλα πραγματικα καλοραμμενο (αρκει μια ματια στην πλεξη του polyester για να καταλαβει κανεις γιατι κοστιζει παραπανω απο αλλες μαρκες). Το fit ειναι ασυνηθιστα στενο για αμερικανικο ρουχο (το medium  μου ειναι τελειο, ενω σε αρκετες μαρκες χρειαζομαι μεχρι και small) οποτε οσοι ειστε στα κανονικα η και παραπανω κιλα απο το ιδανικο για το υψος σας αγοραστε 1 νουμερο μεγαλυτερο. Επομενο βημα οπωσδηποτε ενα technical jacket της ιδιας εταιρειας για τις χειμερινες  trail προπονησεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2012 :  23:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσφατα αγορασα ενα αντιανεμικο και αδιαβροχο με επενδυση ρουχο της εταιριας. Ειναι το pulse 2 so shirt με κοστος 139ε.

Παω προχθες για τρεξιμο φοροντας απο μεσα ενα συμπιεστοκο της bv sports.

Εδω να τονισω πως πριν απο καθε προπονηση για να αισθανομαι καλυτερα παντα πλενομαι και βαζω αποσμητικο. Γενικα ο ιδρωτας μου δεν μυριζει αλλα και ο πωλητης που μου τα εδοσε με διαβεβαιωσε πως ειναι 100% αντιβακτηριδιακα. Γυρνωντας σπιτι τα απλωσα να ξειδρωσουν και την αλλη μερα τα μαζευω και βλεπω το εξης περιεργο. Η μπλουζα που φορουσα κατασαρκα μοσχομυριζε ενω το αντιανεμικο της gore δεν το αντεχες στις μασχαλες.

Ρωταω λοιπον εαν αυτα τα ρουχα ειναι μιας χρησης ή ειναι το συγκεκριμενο ρουχο γιατι εγω δεν ειμαι smelly.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2012 :  01:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
139 € για μία χρήση πολλά δεν είναι;
Το έχεις πλύνει καμιά φορά ή το φόρεσες όπως το αγόρασες; Και αν το έπλυνες, μήπως δεν πλύθηκε καλά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2012 :  12:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αληθεια ειναι πως το εβαλα ετσι. Γι αυτο και μεσα μου του εχω δοσει μια ευκαιρια για οταν πλυθει κανονικα. Θα επανελθω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2012 :  14:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως το άφησες να στεγνώσει έτσι και δεν το έπλυνες γρήγορα;
Γενικά η Gore βγάζει φοβερά προϊόντα και αξίζουν τα λεφτά τους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

someone
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2012 :  16:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχω δοκιμάσει και εγώ καποια ρουχα και αξεσουαρ της εταιρείας. Τα θεωρώ πολύ ποιοτικά και αποτελεσματικά για την χρήση που προορίζονται αλλά θεωρώ τις τιμές τους υπερβολικές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2012 :  15:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανερχομαι αφου επλινα το εν λογω τεχνικο ρουχο και το ξαναδοκιμασα με τον ιδιο ακριβως τροπο. Τα ιδια αποτελεσματα. Εντυπωση μου κανει πως δεν εχω προβλημα με το συμπιεστικο το οποιο ανετα εχω φορεσει τρεις φορες χωρις να θελει πλυσιμο ενω το αντιανεμικο ειναι μιας χρησης.

Χρονια πολλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000