Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσι Τρεξίματος σε Διάδρομο, κήλη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/12/2012 :  21:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα!

Με λένε Μιχάλη και ειμαι λάτρης του τρεξίματος! Τρέχω καθημερινά σε διάδρομο περιπου 7 χιλιόμετρα και τα Σάββατο - Κυριακή απο 11 χλμ. Ειμαι 31, 1.84 ύψος και 81 κιλα με χαμηλό ποσοστό λίπους.

Είχα ταλαιπωρηθεί στο παρελθόν απο κήλη μεσοσπονδιλιου δίσκου, τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω κανένα σύμπτωμα.

Αναζητώ ένα παπούτσι που θα απορροφά όσο γίνεται περισσότερο τους κραδασμούς ώστε να προστατεύεται η μέση μου, δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις που θα μου δώσει, δηλαδή να ειναι ελαφρύ κτλ.

Εχω καταλήξει στα Asics αλλα έχω μπερδευτεί ανάμεσα στο Nimbus, Kayano και Kinsei. Ξέρω ότι η επιλογή αφορά και τον τύπο του ποδιού αλλα εκτός απο αυτο ποιο εχει τη καλύτερη απορρόφηση απο τα προαναφερόμενα?

Επίσης, μιας και τρέχω καθε μέρα θεωρείται ότι πρεπει να πάρω δυο ώστε να προλαβαίνουν να επανέρχονται?

Σας ευχαριστω πολυ, να είστε καλα!

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2012 :  22:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλε μου. Δυστυχώς εάν κάποιος δεν γνωρίζει το τρόπο που πατάς (δηλαδή εάν υπερπρηνίζεις, υποπρηνίζεις, Natural κτλ) είναι λίγο δύσκολο να σου προτείνει κάποιο με σιγουριά :)

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2012 :  22:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Dejan! 99% ειμαι natural αλλα θα κάνω και το τεστ. Οι διάφορες των τριων μοντέλων που ανέφερα ποιες ειναι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasKon
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2012 :  23:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kayano αν υπερπρηνίζεις, Nimbus αν είσαι ουδέτερος ή υποπρηνίζεις. Από προσωπική εμπειρία ανάμεσα στα 2 μοντέλα η διαφορά είναι τεράστια. Εγώ υπερπρηνίζω και έκανα το λάθος να τρέχω με NImbus μέχρι που τραυμάτισα το πόδι μου. Από τότε που πήρα τα Kayano έχω ηρεμήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2012 :  07:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω πολυ Κώστα! Κάποια πληροφορία για τα Kinsei?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2012 :  18:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω και εγω 3 κηλες.Δοκιμασα απειρα παπουτσια στην περιοδο των ενοχλησεων χωρις καμια διαφορα και απλα εχασα χρηματα.Διαφορα ειδα χανοντας κιλα,αν και ημουν ημουν αδυνατος.Επισης ασκησεις κοιλιακων και ραχιαιων βοηθησαν αρκετα.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2012 :  19:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε stratus κάνω 1000 κοιλιακούς 500 ραχιαιους μέρα παρά μέρα! Έχεις δίκαιο, βοηθούν πολυ! Δηλαδή παπουτσακι ειδικό να μην ψάξω? αλλα κιλα δεν γίνεται να χάσω ειμαι κοντά στο 10% λίπος, τα κιλα μου ειναι μυϊκή μάζα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2012 :  21:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

Φίλε stratus κάνω 1000 κοιλιακούς 500 ραχιαιους μέρα παρά μέρα! Έχεις δίκαιο, βοηθούν πολυ! Δηλαδή παπουτσακι ειδικό να μην ψάξω? αλλα κιλα δεν γίνεται να χάσω ειμαι κοντά στο 10% λίπος, τα κιλα μου ειναι μυϊκή μάζα!


Eγω τρεχω με παπουτσια μετριας προστασιας,χωρις ενοχλησεις ευτυχως.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2012 :  09:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους, θα κάνω ένα πελματογράφημα και αναλόγως θα πράξω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2012 :  09:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tα Κinsei φίλε, πιο πολύ είναι για καμιά βόλτα παρά για τρέξιμο, είναι αρκετά βαριά και σκληρά.
Έτσι όπως μας τα είπες, και ανάμεσα στα τρία μοντέλα που ρωτάς, είσαι με διαφορά για τα Nimbus!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2012 :  13:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω Βασίλη, να σου πω την αλήθεια με παραξενευει ο πάτος του Kinsei, δεν μου φαίνεται ότι θα προσφέρει καλη απορρόφηση απο κραδασμούς! Και εγω προς το Nimbus γερνω αφού πρώτα κάνω το πελματογράφημα βέβαια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2012 :  07:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά αν τρέχουμε κάθε μέρα χρειαζόμαστε δυο παπούτσια ώστε να επανέρχονται η ειναι μύθος?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

disqualified
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2012 :  15:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κανω τελευταια πολυ ωραια τρεξιματα με mizuno wave rider και δε θα ηταν ασχημα να δοκιμασεις ισως και ενα πιο απορροφητικο μοντελο. Μηπως θα επρεπε να μην τρεχεις ομως και καθε μερα και να δινεις στο σωμα σου καποιες στιγμες χαλαρωσης; Μου φαινεται υπερβολικο το 7 μερες την εβδομαδα. Αξιεπαινη ομως η προσπαθεια

Edited by - disqualified on 13/12/2012 15:58:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2012 :  13:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου έχεις δίκαιο, δυστυχώς όμως μου αρέσει τόσο πολύ το τρέξιμο και με χαλαρώνει επίσης τόσο πολύ που δύσκολα να μην τρέξω κάθε μέρα. Χτες γύρισα από τη δουλειά στις 10 το βράδυ και μάντεψε τι πήγα να κάνω με το που έφτασα σπίτι! Έχω υπόψη μου να τα δοκιμάσω και αυτά, σε ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

erasitexnis
Advanced Forum-Runner

Greece
240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2012 :  22:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσεχε το καθε μερα στο διαδρομο γιατι και εγω αυτο εκανα το τελευταιο 15μερο..και την τεταρτη κουτσενα....η γαμπα μου εχει ξεραθει και το καλαμι επισης(μαλλον περιοστιτιδα και θλαση που που φοβαμαι θα επιμεινει στη γαμπα)....κ ολα αυτα γιατι απ οσο καταλαβα ο διαδρομος ειναι το πολυ για 2φορες τη βδομαδα...καμια σχεση με το χωματακι...και παρακαλω ετρεχα με νιμπους πανω στο μαραφετι ενω ασυναισθητα εξω επαιρνα κατι παλια παππουτσακια που χω χωρις πολλα πολλα...σκεψου τα καλαμια εχουν να με χτυπισουν απο το μαρτη του '10 που τρεχα σε ταρταν αποκλειστικα και με ξαναπιασαν με το διαδρομο μη πω για την κλιση που αναγκαζεσαι να βαζεις για προσομειωνεις με εξω και σε ψιλοτσιμπαν τα ισχυα...οποτε προσωπικο συμπερασμα 1:διαδρομος με ρεγουλα 2:υποκατασταση της καθημερινης ενδορφινοαναγκης μ αλλο σπορ(πολεμικη τεχνη-πολυ κοντα με τις διαλλειματικουλες μας)η εναλλακτικη προπονηση(κολυμπι-ποδηλατο.......Αυτα τα γραφω μπας κ τα κανω ο μακακας γιατι με βλεπω ολο αδικα να ταλαιπωριεμαι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2012 :  18:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
5 μήνες το κάνω αυτο, δεν έχω κάποια ενόχληση, αλλα ίσως να έχεις και δίκιο να μην ειναι ότι καλύτερο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000