Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τενοντοελυτρίτιδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

vagg47
Newbie Forum Runner

Greece


16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/03/2013 :  14:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους, σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και ομολογώ ότι τα σχόλια σας αλλά και οι εμπειρίες σας μου έχουν φανεί όχι μόνο χρήσιμα αλλά και σωτήρια μερικές φορές…
Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που γνώρισαν το τρέξιμο πριν από τέσσερα χρόνια περίπου και κόλλησα !!!! όλα καλά λοιπόν οι προπονήσεις πήγαιναν καλά και οι χρόνοι άρχισαν να πέφτουν (46:00 στα 10000 του ΚΜΑ)και τα προγράμματα να δυσκολεύουν ώσπου πριν από έναν χρόνο ήρθε ο πρώτος τραυματισμός «κάταγμα στο δεύτερο μετατάρσιο του δεξιού ποδιού», μετά από 70 μέρες αποχής αποκαταστάθηκε και άρχισα δειλά-δειλά τις προπονήσεις.
Δεν περνάνε έξη μήνες και να ο δεύτερος τραυματισμός (το γράφω όπως το αναφέρει στην μαγνητική) :
Το σύνολο των οστικών δομών της ΠΔΚ έχει φυσιολογική μορφολογία και ένταση σήματος. Δεν ελέγχεται εικόνα συνδεσμικής βλάβης. Παρατηρείται σημαντική συλλογή υγρού στο έλυτρο του καταφυτικού τένοντος του μακρού καμπτήρος τον μεγάλο δάκτυλο. Οι υπόλοιποι τένοντες είναι φυσιολογικοί. Φυσιολογικά αναγνωρίζεται και ο αχίλλειος τένον. Η απεικόνιση της αστραγαλοκνημικής άρθρωσης και των υποστραγαλικών συναρθρώσεων είναι επίσης φυσιολογική. Οι δομές του ταρσιαίου κόπου είναι φυσιολογικές . Δεν διακρίνονται παθολογικά ευρήματα στην πελματιαία απονεύρωση. Οι αρθρώσεις του ταρσού και οι ταρσομετατάρσιες αρθρώσεις απεικονίζονται φυσιολογικά.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Εικόνα τενοντοελυτρίτιδος του μακρού καμπτήρος τον μεγάλο δάκτυλο.

Εχει κάποιος ιδέα από τι μπορεί να έχει συμβεί αυτό ; κάνω κάτι λάθος ;
ξέχασα να πω ότι το τελευταίο αυτό χρόνο των τραυματισμών μερικές φορές κατά την διάρκεια των προπονήσεων και κατά διαστήματα όχι συνεχόμενα μουδιάζουν τα δυο μικρά δάκτυλα του ποδιού.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων…. κάθε σχόλιο δεκτό….

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2013 :  15:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αδελφέ παθόντα
από φλεγμονή στο 4ο δάχτυλο αρ ποδιού έμεινα εκτός για 14 μήνες, με αρκετούς πόνους παντού σε κάθε δραστηριότητα. Ακόμα και να είμαι απλά όρθιος. Ακόμα και αλλαγές ταχυτήτων στο αμάξι ήταν επώδυνες.
Ξεκούραση, τέλος το τρέξιμο και βρες άλλη δραστηριότητα να εκτονώνεσαι. Αααα, μη ξεχάσω, ατσάλινα νεύρα και αρκετή υπομονή.
Πήρα χάπια, έκανα ομοιοπαθητική, βελονισμό, μασάζ, χειροπρακτική κλπ κλπ αλλά τίποτα. Άπειρο χρήμα χωρίς αντίκρυσμα. Μετά από 1 χρόνο περίπου πήγα σε φυσικοθεραπευτή που άρχισε να με πιέζει στο σημείο του πόνου(μιλάμε με πίεζε μέχρι να πεταχτώ στο ταβάνι!!!) και 15 επισκέψεις σα να άρχισε να δίνει δείγματα ότι περνάει. 2 μήνες μετά έκανα την 1η απόπειρα για να τρέξω και πέτυχε. Από τότε ξεκίνησα τις προπονήσεις μου.
Δεν έχει περάσει τελείως, ακόμα και σήμερα το νοιώθω ότι υπάρχει αλλά δεν υποτροπιάζει. Μπορώ να τρέχω και ξυπόλητος χωρίς να με πονάει αλλά πάντα το νοιώθω ότι είναι εκεί.
Μουδιάσματα δεν είχα.
Δεν ξέρω αν είσαι σε παρόμοια κατάσταση αλλά σίγουρα θα πρέπει να ξεκουράσεις το πόδι.
Καλό σου δρόμο και καλή ανάρρωση.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2013 :  16:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτοί οι άτιμοι τραυματισμοί. Σε βγάζουν απο το ...παιχνίδι.
Τί να πώ. Περαστικά.

Όπως λέει και ο gargadua ...ξεκούραση, τέλος το τρέξιμο και βρες άλλη δραστηριότητα να εκτονώνεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagg47
Newbie Forum Runner

Greece


16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2013 :  10:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση παιδιά, αλλά η μόνη ενόχληση που έχω είναι το πρωί όταν σηκωθώ από το κρεβάτι και για τα πρώτα βήματα τίποτα άλλο, ούτε καν στην προπόνηση !!! Σε δύο ορθοπεδικούς πήγα και δεν έβρισκαν τίποτα (πρήξιμο ή πόνο με ψηλάφηση) γι’ αυτό έκανα μαγνητική. Να ξεκουραστώ λοιπόν αλλά πως θα καταλάβω ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω σιγά-σιγά ;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagg47
Newbie Forum Runner

Greece


16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2013 :  00:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2013 :  08:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vagg47

.


Οι γιατροί τι σου είπαν;Εγώ όταν δεν πονάω τρέχω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
http://cumulusgr.no-ip.org/marousi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagg47
Newbie Forum Runner

Greece


16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2013 :  08:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι γιατροί είπαν αντιφλεγμονώδη παγοθεραπέια και αποχή 10 ημέρες τα κλασικά... Κανένας δεν μου απάντησε με σαφήνια για τον λόγο που το έπαθα. Εάν δεν ξέρω την αιτία φοβάμαι ότι θα υποτροπιάσει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2013 :  11:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αιτία είναι τι άλλο...........η υπερχρήση και η υπερπροπόνηση. Πριν την ακινητοποίηση σου δεν είχες δείγματα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά; Σίγουρα είχες για αυτό και έκανες φλεγμονή. Αν άκουγες το πόδι σου θα είχες σταματήσει νωρίτερα.
Μην περιμένεις να σου πουν οι γιατροί το γιατί, να παρακαλάς να βγείς πιο μυαλωμένος από τον τραυματισμό αυτό και να σταματάς όταν βλέπεις τα σημάδια. Και σε μας τους ερασιτέχνες δρομείς τα σημάδια είναι πόνος!!!
Αν δεν περάσει σε 10 μέρες μην παραξενευτείς. Απλά δώστου χρόνο.


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagg47
Newbie Forum Runner

Greece


16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  17:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια , θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη του ΝΙΚΟΣ Τ. και τελος ποιον γιατρο (στην Αθηνα) θα προτεινατε με εμπειρια σε δρομεις;;
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagg47
Newbie Forum Runner

Greece


16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2013 :  21:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vfalcon
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2017 :  13:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Επαναφέρω το θέμα της τενοντοελυτρίτιδας καθώς την έπαθα και εγώ πριν 5 μήνες και είχα παρά πολύ πόνο κάτω από τον εσωτερικό αστράγαλο.

Μετά από αρκετές φυσικοθεραπείες και χειρομαλάξεις πριν 10 ημέρες πήγα και έκανα μαγνητική. Τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ενθαρρυντικά. Συγκεκριμένα λέει: Παρατηρείται ελάχιστη ποσότητα υγρού όντος του ορογόνου ελύτρου του οπίσθιου κνημιαίου μυός και μικρή ποσότητα υγρού παρατηρείται εντός της αστραγαλοπτερνικης άρθρωσης.

Ο γιατρός συνέστησε ενδυνάμωση της περιοχής και λίγες ακόμα φυσικοθεραπείες. Προχθές ξεκίνησα να τρέχω δειλά – δειλά αλλά ο πόνος κάτω από τον αστράγαλό ξανά εμφανίστηκε όχι όμως έντονα. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.

Ο γιατρός λέει δώσε και άλλο χρόνο. Το ερώτημα μου προς τους ομοιοπαθούντες που νομίζω ότι αυτοί είναι οι κατάλληλοι άνθρωποι να απαντήσουν είναι: υπάρχει περίπτωση αυτός ο τραυματισμός να επουλωθεί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2017 :  12:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ vfalcon,

Οι τραυματισμοί του μυοσκελετικού επουλώνονται, αλλά το ερώτημα έπρεπε να είναι πώς επουλώνονται βέλτιστα...

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vfalcon
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2017 :  13:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ physiorunner

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Το ρητό “ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ” με το οποίο πολύ σωστά υπογράφεις εγώ δεν το τήρησα και την έπαθα. Όποτε το ερώτημα είναι ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος – μέθοδος για να επουλωθεί αυτός ο τραυματισμός;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000