Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρηξη μηνισκου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

parampou
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/04/2013 :  17:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας.΄
Είμαι πρώην αθλήτρια στίβου και συνεχίζω το τρέξιμο ερασιτεχνικα.
όμως δυστυχώς έπαθα ένα ατύχημα στο σκί και ο γιατρός διέγνωσε πιθανή ρήξη έσω μηνίσκου και διάστρεμα πρώτου βαθμού στον έσω πλάγιο σύνδεσμο του γόνατος. Δεν έκανα μαγνητική με συμβούλεψε να γυμνάσω τον τετρακέφαλο και σε 3 μήνες που θα επιστρέψω ελλάδα (είμαι ισπανία) να το ξαναδώ. Έχουν περάσει 3 εβδομάδες. Την πρώτη ήμουν με πατερίτσες, πάγο και αντιφλεγμονώδη, τη δεύτερη άφησα πατερίτσες αλλά συνέχισα πάγο και αντιφλεγμονώδη και τώρα είμαι αρκετά καλα, τα έχω σταματήσει όλα, δεν έχω ενόχληση στο περπάτημα, μόνο στις σκάλες, στα καθίσματα (τα οποία αποφευγω) και σε μερικές ατυχείς πλάγιες κινήσεις.

Επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό και είναι δύσκολα τα πράγματα σε θέμα συννενόησης με τους γιατρους θα ήθελα τη συμβουλή σας για το αν είναι καλό ή χειροτερεύει τον τραυματισμό το τρέξιμο. Θέλω πάρα πολύ να συνεχίσω να τρέχω.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία που μπορεί να μοιραστεί μαζί μου? Ή επίσης ξέρει κανείς ποιες ασκήσεις βοηθούν στην ενδυνάμωση του μυ όταν υπάρχει αυτό το πρόβλημα χωρίς να επιβαρυνεται το γόνατο? ( Ξέρω ότι αυτά πρέπει να τα ρωτήσω σε γιατρό αλλά λόγω του εμποδίου της γλώσσας δεν είμαι σίγουρη και γι'αυτο ζητάω μια συμβουλη)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2013 :  23:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα καλά, είναι δυνατόν να μην σου είπε να κάνεις μαγνητική; Αν η ρήξη είναι από μέτρια και πάνω, τότε θα χρειαστείς χειρουργείο.
Και πώς κατάλαβε ότι η βλάβη στον σύνδεσμο είναι διάστρεμμα και όχι-μικρή έστω-ρήξη;

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

parampou
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2013 :  00:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να σου πω, με εξετασε μου κουνησε το ποδι μου το πιεσε κουνησε το γονατο σε διαφορες κινησεις και εβγαλε πόρισμα... Μου ειπε ότι δεν είναι σοβαρό και ότι καλό είναι να κάνω μαγνητική όταν επιστρέψω ελλαδα σε 3 μηνες δηλαδη...Φανταζομαι ότι αν ήταν ρήξη του συνδεσμου θα το καταλαβαινε διότι το γόνατο θα ήταν ασταθές, ενώ τώρα ειναι οκ και απλά νιώθω ένα μικρό πόνο στην περιοχή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2013 :  00:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by parampou

Τι να σου πω, με εξετασε μου κουνησε το ποδι μου το πιεσε κουνησε το γονατο σε διαφορες κινησεις και εβγαλε πόρισμα... Μου ειπε ότι δεν είναι σοβαρό και ότι καλό είναι να κάνω μαγνητική όταν επιστρέψω ελλαδα σε 3 μηνες δηλαδη...Φανταζομαι ότι αν ήταν ρήξη του συνδεσμου θα το καταλαβαινε διότι το γόνατο θα ήταν ασταθές, ενώ τώρα ειναι οκ και απλά νιώθω ένα μικρό πόνο στην περιοχή.



Εγώ όταν το έπαθα με καθίσματα με βάρη, γέμισε το γόνατο υγρά και πρήστηκε και έγινε όσο ο μηρός μου. Για τη διάγνωση πριν την μαγνητική μου έγινε παρακέντηση για να δει ο ορθοπεδικός αν είχε αίμα ή ήταν μόνο υγρά. Αφού δεν είχα αίμα μου είπε να κάνω αυτό που σου είπαν και εσένα και φυσικά όταν έκανα τη μαγνητική μου είπε ότι δεν είναι χειρουργήσιμο το περιστατικό. Δεν άξιζε να φάω νυστέρι. Βέβαια μου είπε ότι λόγω κωπηλασίας θα έπρεπε να προσέχω (μπορεί να επέλθει ολική ρήξη με την καταπόνηση) αλλά από το 2004 που το έπαθα μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ξανά.

Αν έχεις πρήξιμο στο γόνατο που σε δυσκολεύει και στην κίνηση να πας να το δεις αμέσως πριν μπεις στη διαδικασία τρεξίματος. Αυτή είναι η πρότασή μου από τα λίγα αθλοϊατρικά που γνωρίζω. Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης του τετρακέφαλου ώστε να "κρατήσει" τα ζόρια που δέχεται η περιοχή... συμβουλεύσου όμως πρώτα ορθοπεδικό και μετά φυσιοθεραπευτή. Εμείς ότι και να σου λέμε... τις εμπειρίες μας σου περιγράφουμε. Δεν είμαστε γιατροί. Είναι κάποια παιδιά στο φόρουμ που είναι ιατροί αλλά κι εκείνοι (νομίζω) το ίδιο θα σε συμβουλεύσουν.



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saltofx_v
Forum-Runner

53 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2013 :  18:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω θα σου προτεινα να συνεχισεις την ενδυναμωση που ηδη κανεις και δειλα δειλα να ξεκινησεις το τρεξιμο...........το παν ειναι να δυναμωσει πολυ ο εσω πλατυ τετρακεφαλος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bubbles
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2013 :  19:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα και απο μενα. εχω και εγω χρονιο προβλημα με το μηνισκο. μετα απο καποιες εντονες προπονησεις καθισματα με βαρη και προβολες (που νομιζω ειναι το χειροτερο) αρχισε παλι ο γνωστος πονος, δυσκολια στο ανεβασμα σκαλας περπατημα με δυσκολια κλπ.
σταματησα τα παντα για 5 μερες , επιθεματα παγου για 15 μιν ανα 2 ωρο , αντιφλεγμονωδη , pennsaid και δεστρα επιγονατιδας για σταθεροτητα. εκανα ασκησεις ενδυναμωσης τετρακεφαλου και συνεχιζω ακομη.
σημερα μετα απο 5 μερες αποχης ξεκινησα δειλα δειλα το τρεξιμο και μετα το τρεξιμο μεσα στη θαλασσα για κρυοθεραπεια(ειμαι απο τους τυχερους που εχω θαλασσα διπλα μου) δεν με πειραξε καθολου. αν δεν υπαρχει οιδημα στην περιοχη του γονατου δειλα δειλα μπορεις να προσπαθησεις. ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΛΗ ΘΑ ΗΤΑΝ.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yWUmTLZM_XI
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_mogSeQzCiA
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4ifOUOtusXE
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ApBXFaOcoyI
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FhEg29yyIv8
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-M1O8Xqp0Hc

Πρίν κλείσω τα μάτια το όνειρο δίπλα μου έχει γύρει
ποιός ξέρει πρός τα που κι απόψε θα με σύρει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runvet57
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2013 :  19:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή μπορεί να εγκυμονή κάτι τη στιγμή που υπάρχει πρόβλημα σκάλες και καθίσματα και σε μερικές ατυχείς πλάγιες κινήσεις όπως λές ξέχνα το τρέξιμο μέχρι οποσδήποτε να κάνεις μαγνητική.
Τα ίδια συπτώματα εχω και μέσω μαγνητικής βρέθηκε σπάσιμο της κύστης Baker πρήζετε ξεπρήζετε μετα απο πάγο και μετά πάλι απ την αρχή.
Αυριο εχω επίσκεψη πάλι στο Γιατρό μετά απο ενα μήνα ταλαιπωρίας
θα επανέλθω με νεότερα.
Συμβουλή αν πονάς μη τρέχεις για να προλάβεις υποτροπές!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2013 :  20:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι σου είπε ο γιατρός!!! Ενδυνάμωση βέβαια τετρακεφάλου χωρίς ΛΥΓΙΣΜΑ ΓΟΝΑΤΟΥ και γνώμη μου άσε για λίγο το τρέξιμο... όσο για την μανητική δεν χρειάζεται πάντα στον γιατρό!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

parampou
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  15:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ σε όλους για τις συμβουλές και για τα βίντεο με τις ασκήσεις. Αποφάσισα να αποφυγω το τρέξιμο μετά απο αυτά και επίσης σε μια προσπαθεια να προλαβω λεωφορειο είδα ότι είναι αρκετα δύσκολο και επίφοβο.
Η κολύμβηση είναι καλή λύση νομίζω σύμφωνα με φυσιοθεραπευτές και αυτές οι ασκήσεις με τα βαράκια και τα λάστιχα!
Και μετα τη μαγνητική βλέπουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

parampou
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2013 :  15:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια τελευταία ερώτηση!
Είναι φυσιολογικό να νιώθω κάποιες στιγμές σαν να γυρνάει το γόνατο μου?
ΜΟυ συνέβαινε τις πρώτες μέρες σε μικρό βαθμό αλλά χτες μου συνέβη καθώς πήγα να καθίσω και ένιωσα πολύ έντονο πόνο ο οποίος υποχώρησε μετά από 20 λεπτά και μετά από λίγο πάγο.
Πως μπορώ να το αποφύγω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runvet57
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2013 :  08:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς να υπάρχουν και άλλοι τραυματισμοί στο γόνατο τη στιγμή που νιώθεις οτι σαν να γυρνάει.
Μη το κουράζεις,εγω ενιωθά οτι το σέρνω στης αρχές του προβλήματος.
Η επίσκεψη στο Γιατρό στης 29/4/13 μου είπε μπάνια με βατραχοπέδιλο και
ασκήσεις μέσα στο νερό.
Ο χρόνος βοηθάει στην αυτοϊαση μαζί με ξεκούραση μου είπε.
Η μαγνητική οποσδήποτε για να εχεις σαφή διάγνωση.
Καλό Πάσχα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000