Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Από άσφαλτο σε βουνό.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

marstay
Forum-Runner

Greece


158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/05/2013 :  11:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας, όπως έχω αναφέρει κατά περιόδους είμαι καινούργιος στον "χώρο" και στον "χορό". Χορεύω ε τρέχω ήθελα να πω... 1 χρόνο και 2 μήνες με τελευταίο αγώνα τον Ποσειδώνιο ημιμαραθώνιο και χρόνο 1.47.52. 4 προπονήσεις την εβδομάδα, μέγιστος όγκος 42 χλμ/εβδομαδα. Αυτά περίπου για να έχετε μια ιδέα για το δρομικό μου υπόβαθρο. Λοιπόν, ανέκαθεν κάτι με τράβαγε προς τα βουνά. Όλο και καμια πεζοπορία (όχι κάτι ιδιαίτερο) κανένα σκι (πιο συχνά από τη πεζοπορία) και φυσικά τσιπουράκια σε πανέμορφα ορεινα χωριά. Τέλοσπάντων, είδα έναν αγώνα τον Σεπτέμβριο στον Χελμό και μιας και είναι αγαπημένο βουνό λέω να τον αποτολμήσω. Ποια είναι η άποψη σας? Πρόκειται για 22χλμ και το 90% είναι trail και απότι είδα η υψομετρική είναι αρκετά αποθαρρυντική. Οι απορίες μου: Θα μπορέσω σε αυτό το διάστη που έχω να προπονηθώ σωστά ώστε να τον βγάλω ζωντανός? Κάθε πότε θα πρέπει να τρέχω σε παραπλήσιο έδαφος? Μονοπάτια κ.λ.π? Με τις ανηφόρες τι γίνεται, με τον χιλιομετρικό όγκο? Βασικά είμαι πολύ μπερδεμένος μιας και δεν έχω ιδέα πόσο μεγαλύτερη θα είναι η καταπόνηση...Ας πούμε θα είναι σαν 30άρη ασφάλτινο? Σαν μαραθώνιος? Αυταααααά...

Υ.Γ. Ας γίνει ένα νήμα που θα βοηθήσει κόσμο στα πρώτα του βήματα στο βουνό με προπονητικά tips και ότι άλλο θεωρείται σκόπιμο οι πιο έμπειροι.

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2013 :  12:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για προπόνηση βουνού, βλέπε:

www.advendure.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2013 :  12:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω την εντύπωση ότι ο βασικός κορμός της προπόνησης είναι κοινός, είτε μιλάμε για δρόμο ή για βουνό. Από κει πέρα, το βουνό απαιτεί πιο πολύ ενδυνάμωση. Αν λοιπόν κάνεις κάποιες διαλειμματικές προπονήσεις σε ανηφορικό πεδίο - hill, πράγμα που ούτως ή άλλως προτείνεται και για δρόμο, και τα Long Run σου σε βουνίσιο περιβάλλον, νομίζω ότι είσαι ΟΚ. Επίσης κάπου διάβασα ότι επειδή η βουνίσια προπόνηση - ενδυνάμωση, τείνει να "σκληραίνει" το μυικό σύστημα, χρειάζονται ασκήσεις ευλιγισίας - διατάσεις, προκειμένου να το επαναφέρουμε... Αυτά, χωρίς να είμαι ειδικός...

Στο advendure.com θα δεις πολλά..

Ως προς το Χελμό, δε νομίζω ότι πρέπει να σε φοβίσει. Ούτως ή άλλως μεγάλα κομμάτια - κυρίως τα ανηφορικά θα τα πας πεζοπορώντας. Θα σε συμβούλευα να έχεις μπατόν, για τις κατηφόρες...

Και μην ξεχνάς τις πεζοπορίες, γιατί εκεί είναι η πραγματική χαρά του βουνού...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marstay
Forum-Runner

Greece


158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2013 :  08:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, όντως το site που μου προτείνατε έχει αρκετό υλικό για διάβασμα. Βέβαια θα μου άρεσε κάτι σαν το smartcoach που μου έχει λύσει τα χέρια για προπόνηση σε άσφαλτο αλλά μάλλον είναι αδύνατο να βγει κάτι τέτοιο με τόσες παραμέτρους που πρέπει να λάβει υπόψιν για βουνό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000