Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Μαγνήσιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

zouve
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/05/2013 :  10:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρά,
ξεκίνησα μαγνήσιο λόγο εξεταστικής και λόγο γυμναστηρίου το Magnesium Sandoz 243mg μου το είχε συστήσει ένας ορθοπεδικός λόγο γυμναστηρίου αλλά διάβασα ότι ωφελεί μεταξύ των άλλων και στη μνήμη - σκέψη και είπα να το ξανά ξεκινήσω.
Το συγκεκριμένο σκεύασμα το έπαιρνα και πέρσι αλλά το θέμα είναι δε θυμάμαι πότε μου είχε πει ο γιατρός.
Νομίζω το έπαιρνα το πρωί μετά το πρώτο μου γεύμα (γάλα με βρώμη) νομίζω κιόλας ασβέστιο και μαγνήσιο τα πάνε καλά.
Άλλοι λένε το βράδυ γιατί βοηθάει και στον ύπνο.
Άλλοι μετά το γεύμα.
Εσείς τι λέτε;

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  11:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zouve

Γεια χαρά,
ξεκίνησα μαγνήσιο λόγο εξεταστικής και λόγο γυμναστηρίου το Magnesium Sandoz 243mg μου το είχε συστήσει ένας ορθοπεδικός λόγο γυμναστηρίου αλλά διάβασα ότι ωφελεί μεταξύ των άλλων και στη μνήμη - σκέψη και είπα να το ξανά ξεκινήσω.Το συγκεκριμένο σκεύασμα το έπαιρνα και πέρσι αλλά το θέμα είναι δε θυμάμαι πότε μου είχε πει ο γιατρός.
Νομίζω το έπαιρνα το πρωί μετά το πρώτο μου γεύμα (γάλα με βρώμη) νομίζω κιόλας ασβέστιο και μαγνήσιο τα πάνε καλά.
Άλλοι λένε το βράδυ γιατί βοηθάει και στον ύπνο.
Άλλοι μετά το γεύμα.
Εσείς τι λέτε;



Aρα δεν εκανε δουλειά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  12:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ προσωπικά το πέρνω όταν έχω αγώνα πολλών χλμ(30άρι και ανω)κάθε βράδυ,πρίν τον ύπνο.

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2013 :  15:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by zouve

Γεια χαρά,
ξεκίνησα μαγνήσιο λόγο εξεταστικής και λόγο γυμναστηρίου το Magnesium Sandoz 243mg μου το είχε συστήσει ένας ορθοπεδικός λόγο γυμναστηρίου αλλά διάβασα ότι ωφελεί μεταξύ των άλλων και στη μνήμη - σκέψη και είπα να το ξανά ξεκινήσω.Το συγκεκριμένο σκεύασμα το έπαιρνα και πέρσι αλλά το θέμα είναι δε θυμάμαι πότε μου είχε πει ο γιατρός.
Νομίζω το έπαιρνα το πρωί μετά το πρώτο μου γεύμα (γάλα με βρώμη) νομίζω κιόλας ασβέστιο και μαγνήσιο τα πάνε καλά.
Άλλοι λένε το βράδυ γιατί βοηθάει και στον ύπνο.
Άλλοι μετά το γεύμα.
Εσείς τι λέτε;



Aρα δεν εκανε δουλειά.



Like στο σχόλιο του Θάνου :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  23:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,


zouve το μαγνήσιο δεν κάνει να το παίρνεις με οτιδήποτε έχει ασβέστιο γιατί είναι ανταγωνιστές και δεν το απορροφά ο οργανισμός σωστά. Το καλύτερο είναι το βράδυ για να κάνει δουλειά στη χαλάρωση των μυών η αλλιώς παρτο το πρωί μαζί με χυμό γιατί το όξινο βοηθά στην απορρόφηση.
Εγώ το έπαιρνα χρόνια λόγω ποδοσφαίρου και έκανε δουλειά.



Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  23:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lamkon

quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by zouve

Γεια χαρά,
ξεκίνησα μαγνήσιο λόγο εξεταστικής και λόγο γυμναστηρίου το Magnesium Sandoz 243mg μου το είχε συστήσει ένας ορθοπεδικός λόγο γυμναστηρίου αλλά διάβασα ότι ωφελεί μεταξύ των άλλων και στη μνήμη - σκέψη και είπα να το ξανά ξεκινήσω.Το συγκεκριμένο σκεύασμα το έπαιρνα και πέρσι αλλά το θέμα είναι δε θυμάμαι πότε μου είχε πει ο γιατρός.
Νομίζω το έπαιρνα το πρωί μετά το πρώτο μου γεύμα (γάλα με βρώμη) νομίζω κιόλας ασβέστιο και μαγνήσιο τα πάνε καλά.
Άλλοι λένε το βράδυ γιατί βοηθάει και στον ύπνο.
Άλλοι μετά το γεύμα.
Εσείς τι λέτε;



Aρα δεν εκανε δουλειά.



Like στο σχόλιο του Θάνου :)






___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zouve
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2013 :  23:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner

Καλησπέρα,


zouve το μαγνήσιο δεν κάνει να το παίρνεις με οτιδήποτε έχει ασβέστιο γιατί είναι ανταγωνιστές και δεν το απορροφά ο οργανισμός σωστά. Το καλύτερο είναι το βράδυ για να κάνει δουλειά στη χαλάρωση των μυών η αλλιώς παρτο το πρωί μαζί με χυμό γιατί το όξινο βοηθά στην απορρόφηση.
Εγώ το έπαιρνα χρόνια λόγω ποδοσφαίρου και έκανε δουλειά.



Μιχάλης-VTRunner



αφού υπάρχουν σκευάσματα στο εμπόριο με ασβέστιο και μαγνήσιο μαζί σε μια κάψουλα

http://www.wikihow.com/Best-Absorb-Magnesium-Supplements

άλλοι λένε να το παίρνεις το βράδυ με άδειο στομάχι άλλοι λένε πως το βράδυ το παίρνουν και δεν μπορούν να κοιμηθούν επίσης υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που όταν το παίρνουν με άδειο στομάχι του πάει "εμπλοκή".
Διάβασα ότι δεν κάνει καλό με το ασβέστιο αλλά διάβασα επίσης ότι μαγνήσιο και το ασβέστιο κάνουν γερά οστά και υπάρχουν και σε φόρμουλες μαζί
Τώρα άντε βρες άκρη ....

Edited by - zouve on 31/05/2013 00:36:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  00:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zouve

quote:
Originally posted by VTRunner

Καλησπέρα,


zouve το μαγνήσιο δεν κάνει να το παίρνεις με οτιδήποτε έχει ασβέστιο γιατί είναι ανταγωνιστές και δεν το απορροφά ο οργανισμός σωστά. Το καλύτερο είναι το βράδυ για να κάνει δουλειά στη χαλάρωση των μυών η αλλιώς παρτο το πρωί μαζί με χυμό γιατί το όξινο βοηθά στην απορρόφηση.
Εγώ το έπαιρνα χρόνια λόγω ποδοσφαίρου και έκανε δουλειά.



Μιχάλης-VTRunner



αφού υπάρχουν σκευάσματα στο εμπόριο με ασβέστιο και μαγνήσιο μαζί σε μια κάψουλα

http://www.wikihow.com/Best-Absorb-Magnesium-Supplements



Το τσέκαρα αλλα νομίζω ότι αναφέρεται στο ότι το ασβέστιο και το μαγνήσιο βοηθούν στην υγεία των οστών. Επίσης έψαξα και λίγο και βρήκα αντικρουόμενες απόψεις στο αν τελικά βοηθαέι ή όχι η ταυτόχρονη λήψη ασβεστίου και μαγνησίου. Το να μην το παίρνω πάντως με γαλακτοκομικά μου το είχε πει φυσικοθεραπευτής ο οποίος είχε πολλή γνώση και εμπειρία όσον αφορά τα διατροφικά συμπληρώματα.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zouve
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  00:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner

quote:
Originally posted by zouve

quote:
Originally posted by VTRunner

Καλησπέρα,


zouve το μαγνήσιο δεν κάνει να το παίρνεις με οτιδήποτε έχει ασβέστιο γιατί είναι ανταγωνιστές και δεν το απορροφά ο οργανισμός σωστά. Το καλύτερο είναι το βράδυ για να κάνει δουλειά στη χαλάρωση των μυών η αλλιώς παρτο το πρωί μαζί με χυμό γιατί το όξινο βοηθά στην απορρόφηση.
Εγώ το έπαιρνα χρόνια λόγω ποδοσφαίρου και έκανε δουλειά.



Μιχάλης-VTRunner



αφού υπάρχουν σκευάσματα στο εμπόριο με ασβέστιο και μαγνήσιο μαζί σε μια κάψουλα

http://www.wikihow.com/Best-Absorb-Magnesium-Supplements



Το τσέκαρα αλλα νομίζω ότι αναφέρεται στο ότι το ασβέστιο και το μαγνήσιο βοηθούν στην υγεία των οστών. Επίσης έψαξα και λίγο και βρήκα αντικρουόμενες απόψεις στο αν τελικά βοηθαέι ή όχι η ταυτόχρονη λήψη ασβεστίου και μαγνησίου. Το να μην το παίρνω πάντως με γαλακτοκομικά μου το είχε πει φυσικοθεραπευτής ο οποίος είχε πολλή γνώση και εμπειρία όσον αφορά τα διατροφικά συμπληρώματα.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα

Μιχάλης-VTRunner



εσύ πότε το έπαιρνες , για πόσο και γιατί το έπαιρνες ;
βρήκα και αυτό που τα λέει ωραία ο τύπος !!!
http://www.positivehealth.com/article/nutrition/magnesium-supplementation-when-and-with-what

Edited by - zouve on 31/05/2013 00:39:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  09:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο εμπόριο υπάρχει ότι πουλάει.
Εδώ στην συσκευασία του κακάο γράφει ότι έχει σίδηρο και ότι το γάλα με κακάο παρέχει ασβέστιο.
Ενώ είναι πασίγνωστο όχι μόνο ότι αυτά τα δύο ανταγωνίζονται αλλά και ότι το κακάο μειώνει την απορρόφηση και των δύο.
Θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από food grade τριμμένη κιμωλία για την υγεία των οστών.
Άκουσον άκουσον. Λογική προώθησης της κάθε σαβούρας.
Το τσάι έχει αντιοξειδωτικά. -> Ένα ποτήρι τσάι την ημέρα είναι μία καλή πηγή αντιοξειδωτικών. -> Ένα ποτήρι superteabag(c) με τσάι την ημέρα μειώνει τις ελεύθερες ρίζες και ανανεώνει τον οργανισμό για μια μέρα γεμάτη ενέργεια, φρεσκάδα και αυτοπεποίθηση. Αγοράστε ποτήρια superteabag(c) για μακροζωία.

Τα λόγια του γιατρού τα φτιάχνουν το διάβασμα και οι έρευνες.
Τους ισχυρισμούς της συσκευασίας όμως τους φτιάχνουν οι μεγάλοι και σπουδαίοι επιστήμονες του marketing. Δεν χρειάζεται να σπουδάσουν ιατρική αυτοί. Τα ξέρουν όλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  10:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zouve


εσύ πότε το έπαιρνες , για πόσο και γιατί το έπαιρνες ;
βρήκα και αυτό που τα λέει ωραία ο τύπος !!!
http://www.positivehealth.com/article/nutrition/magnesium-supplementation-when-and-with-what



εγώ το παίρνω τα τελευταία 8-9 χρόνια. έπαιζα ποδόσφαιρο και έπαιρνα μαγνήσιο για να βοηθάω τον οργανισμό να χαλαρώνει και να αποφεύγω τις κράμπες σε συνδυασμό με κάποιο άλλο συμπλήρωμα (πολυβιταμινες, ιπποφαες, βασιλικό πολτό κ.λ.π.). Το ξεκινούσα στην προετοιμασία τον αυγουστο όπου για 20-25 μέρες έπαιρνα ένα φιαλίδιο καθημερινά και στη συνέχεια συνήθως έπαιρνα για 15-20 μέρες και σταματούσα για 10-15 για όλο το υπόλοιπο της σεζόν. Συνεχίζω να παίρνω κατα διαστήματα γιατί πλέον δεν κάνω τόσο συτηματικά προπόνηση οπότε έχω μειώσει και την πρόσληψη. Όντως ο τύπος τα λέει καλα ..

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  11:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαγνήσιο κι ασβέστιο συνυπάρχουν στη φύση παντού. Τα μεταλλικά άλατα γενικότερα. Ένα καλό αλάτι, όπως αυτό από τα Ιμαλάϊα που κυκλοφορεί τελευταία στην αγορά, δεν έχει μόνο χλώριο και νάτριο ενωμένα, αλλά πλήθος μεταλλικών αλάτων κι ιχνοστοιχείων.

Όταν καταναλώνουμε γαλακτοκομικά δε πρέπει να παίρνουμε μαγνήσιο ή να προσθέσουμε μία μικρή δόση Mg, γιατί ενδέχεται να μας οδηγήσει σπασμοδικά και βίαια στην ατύχως κατελειμένη τουαλέτα του σπιτιού μας ή της καφετέριας που έτυχε να βρισκόμαστε. Είναι πλεονασμός. Είναι σα να παίρνεις μια διπλή δόση ασβεστίου και μαγνησίου σε μία δεδομένη στιγμή μέσα στη μέρα. Η διάρροια είναι δεδομένη. 100γρ γάλακτος 3,7% λιπαρών έχει 119mg Ασβεστίου και 13mg Μαγνησίου.
Mισό λίτρο γάλα λοιπόν έχει: 595mg Ca / 65mg Mg.
Αντίστοιχα ένα γιαούρτι στραγγιστό 200γρ έχει: 398mg Ca / 38mg Mg
Ένα λίτρο νερό contrex: 486mg Ca /84mg Mg

Θα προτιμούσα το μαγνήσιο να το πάρω είτε σε φυσική μορφή:
natural
είτε μαζί με ασβέστιο και βιταμίνη D:
vita
ίσως και σε μια ακόμη πιο φυσική μορφή πιο πλήρους σύνθεσης μεταλλικών αλάτων κι ιχνοστοιχείων: psycho

Συνιστώμενη ημερήσια δόση για ενήλικες άρτιας ψυχικής υγείας:
Ca = 1000mg
Mg = 400mg
Με κάθε λίτρο ιδρώτα χάνουμε
Ca = 20mg
Mg = 50~100mg
Να γιατί είναι τόσο κρίσιμο το μαγνήσιο.

Edited by - giorgosdelta on 31/05/2013 11:11:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos_gr
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρίξε μια ματιά και εδώ:
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=8640&SearchTerms=mag2
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000