Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Αντίο Ηλία Μπαζίνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/08/2013 :  09:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έμαθα πολλά και με επηρέασαν αθλητικά οι απόψεις και ο τρόπος σκέψης του.

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2013 :  09:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέθανε ο Μπαζίνας;;;τι λέτε ρε παιδιά.
Πλέον όντως η αθλητική δημοσιογραφία θα είναι πια φτωχότερη.Και δεν το λέω τυπικά αυτό και σαν κλισέ φράη που την χρησιμοποιούμε όταν πεθαίνει καποιος από έναν συγκεκριμένο χώρο.

ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ....

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2013 :  11:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετικός δημοσιογράφος. Το κενό που αφήνει πολύ δύσκολα θα αναπληρωθεί.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nkouk
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2013 :  12:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
άφησε εποχή ο ανθρωπος, δεν πρόκειται να ξεχαστεί γιατί ηταν παρα πολύ καλός σε αυτό που έκανε αφού όταν άνοιγε το στόμα του ή έγραφε είχε να πει κάτι δηλαδή καμία σχεση με το συνηθισμένο πρότυπο σύγχρονου αθλητικου δημοσιογραφου που είναι παντελώς ακαλλιέργητος και δεν μπορεί να εκφραστεί σωστά έχοντας την νοοτροπία φραπεδια χαβαλες ρουφιανιά και κολλητιλίκια με παίχτες

υπάρχουν πουθενά συγκεντρωμένα τα άρθρα του από τον φίλαθλο στο ίντερντετ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2013 :  12:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σα τη μυγα μεσα στο γαλα (ή καλύτερα στα σ..)ηταν ο ανθρωπος, τι να λεμε τωρα...

συλλυπητήρια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2013 :  12:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο θρυλικός Ηλίας Γ., του παλιού Φίλαθλου. Ως προς τα δικά μας, ήταν λάτρης του Μαραθωνίου, που τον θεωρούσε μοναδικό και θεωρουσε κορυφαίο Μαραθωνοδρόμο τον Αμπέμπε Μπικίλα, κι' από κοντά το Ζάτοπεκ, τον Νούρμι, τον Γκεμπρεσελασιέ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2013 :  03:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ μεγάλη προσωπικότητα, εμφύτευσε ένα σωστό τρόπο αντίληψης επί δεκαετίες σε πλήθος αναγνωστών που τους έβαζε να σκέφτονται, ανάμεσά τους και σε μένα, που είμαι βέβαιος ότι με επηρέασε στη διαμόρφωση χαρακτήρα, αθλητικό και κοινωνικό, μέσα από τα γραπτά του.

Όαση για την αθλητική δημοσιογραφία. Έβλεπε την αρθρογραφία σαν λειτούργημα. Αν υπήρχαν μερικοί ακόμη Μπαζίνες, δεν θα είχαμε σε τέτοιο ευρύ βαθμό τη κατάντια με τις φυλλάδες που πουλάνε οπαδισμό, χειρίστου μάλιστα μορφής. Οι δε αναγνώστες και άλλων εφημερίδων (ο Φίλαθλος ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα) θα είχαν πιο ορθολογική αντίληψη και δεν θα δέχονταν να τους ταϊζουν και να αγοράζουν σαβούρα.

Γνώστης όλων σχεδόν των αθλημάτων που τα αγαπούσε όλα, πολυάσχολος, είχε τεκμηριωμένη άποψη για κάθε είδους ζήτημα κοινωνικό. Αξέχασατα γραπτά του για τη μουσική, τα ζώα, τη λογοτεχνία, τη τηλεόραση, τους λαούς, την Εξουσία που δυναστεύει, τα...κόμιξ, τα όπλα, τον κινηματογράφο, την Ιστορία, τη συμπεριφορά των νεοελλήνων, και τόσα άλλα. Τον ήξερε όχι πάρα πολύς κόσμος, πολύ απλά επειδή στην Ελλάδα επιπλέουν οι φελοί.

http://www.youtube.com/watch?v=1K8xyeKvN1Y

http://www.youtube.com/watch?v=Aie9UEXSuYM

http://www.youtube.com/watch?v=VeikngCHTLQ

http://www.youtube.com/watch?v=vaxaWU7fpb0

http://www.youtube.com/watch?v=_HwPI-A6-yE

http://www.youtube.com/watch?v=IyTbU90iNZw

Μέχρι και τη τελευταία ημέρα έγραφε. Καλό ταξίδι, άφησε πτεράστια παρακαταθήκη.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2013 :  12:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπουδαία μορφή. Ευρυμαθής, βαθιά καλλιεργημένος, ηθικός, γνήσιος φιλόζωος και φίλος της Φύσης, φιλόμουσος, εστέτ αλλά καθόλου σνομπ. Ο όρος ''αθλητικογράφος'' δεν τον χωράει. Δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα αν πούμε ότι ήταν από τους πνευματικούς ανθρώπους του καιρού μας. Σιχαίνομαι τα κλισέ αλλά θα πω ότι χωρίς τον Ηλία Μπαζίνα η Ελλάδα θα είναι φτωχότερη.
Νιώθω ότι έχω χάσει δικό μου άνθρωπο. Αύριο το μεσημέρι θα είμαι στο 1ο Νεκροταφείο για να τον αποχαιρετήσω.


Κάποια από τα κείμενά του βρίσκονται εδώ:
http://bazinas.blogspot.gr/

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

Edited by - Skakinen on 25/08/2013 12:16:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2013 :  12:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμασταν παιδάκια του Δημοτικού και μεγαλώσαμε με τον Ηλία Γ... Μας αποκάλυπτε μια φιλοσοφία ζωής αρκετά διαφορετική απο αυτήν που ήδη απο το 80κάτι είχε αρχίσει να κυριαρχεί ως πρότυπο στα διάφορα μέσα...

Δάσκαλος.. Για κάποιο λόγο ήταν στο μυαλό μου πάντα ένας σοφός "παπούς" ακόμα και πριν 30άντα χρόνια που ήταν σχεδόν στην ηλικία που είμαι εγώ σήμερα. Σχεδόν καθημερινά το δεκαρικάκι νομίζω (ή μήπως ήταν δραχμή? ...σάμπως και θυμάμαι?) για τη νέα φυλλάδα που μουτζούρωνε τα χέρια ήταν απαραίτητο. Να ναι καλά ο μπαμπάς που επιδοτούσε τη συνήθεια... Και στη πρώτη σελίδα κάτω δεξιά, το "χωρίς παρωπίδες" του Ηλία Γ., ηταν πάντα η στήλη που απολάμβανα περισσότερο απο όλες, παρέα με το σοκολατούχο μου, ακόμα και εάν δεν καταλάβαινα τα πάντα...

Αντίο.


Edited by - sam on 25/08/2013 12:10:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

goulino
Newbie Forum Runner

Greece


35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2013 :  13:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κυκλοφορήσει εδώ και αρκετά χρόνια βιβλίο με τίτλο "Χωρίς Παρωπίδες" και περιέχει χωρισμένα σε κατηγορίες πολλά άρθρα του. Είναι ίσως το πιο διδακτικό βιβλίο που έχω διαβάσει. Δυστυχώς δουλεύω εκτός Αθηνών και δεν προλαβαίνω την κηδεία, θα πάω σίγουρα πάντως κάποια στιγμή να "χαιρετήσω" γιατί τα άρθρα του με έχουν σημαδέψει. Ας αναπαύεται εν ειρήνη...

the world is my gym
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2013 :  14:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Έμαθα πολλά και με επηρέασαν αθλητικά οι απόψεις και ο τρόπος σκέψης του.


O τρόπος σκέψης του μοναδικός, πολύ καλός γνώστης της Ιστορίας. Είχα την τύχη πρίν 20 χρόνια να τον γνωρίσω απο κοντά. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΥΡΙΕ ΗΛΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2013 :  17:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σημαντικός,από τους κορυφαίους που πέρασαν ποτέ από τον αθλητικό χώρο.
Ένας δικός μας άνθρωπος,δάσκαλος της δημοσιογραφίας,που άφησε πίσω του απίστευτα κείμενα και ανεξίτηλο το μοναδικό του χαρακτήρα.
Αστός,γλωσσομαθής,φιλόζωος,με κλασική παιδεία.Ένας αριστοκράτης αθλητικογράφος.
Τελειόφοιτος της νομικής,πιανίστας και αθλητής,πυγμάχος,παλαιστής και αρσιβαρίστας.
Μπον βιβέρ,λάτρης της ποιότητας.
Καλό ταξίδι Ηλία και ευχαριστούμε που άφησες πίσω σου αυτά τα εξαιρετικά κείμενα!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2013 :  22:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2013 :  02:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθαρση στα σώψυχά σου!
(Δημοσιεύθηκε στην στήλη "Ντόπες" στην Live Sport, το Σάββατο 24-8-2013)

Τον διάβαζα πολύ πριν πάω στον Φίλαθλο το 1990. Από τα μέσα της δεκαετίας του ’80. Είχα την ευτυχία να επιμελούμαι τα κείμενά του για 15 χρόνια στην εφημερίδα και να γίνομαι καθημερινά σοφότερος μέσα από την μελέτη των γραπτών του. Στο σπίτι μου έχω κρατήσει αποκόμματα από περισσότερα δικά του κείμενα, παρά δικά μου ή οποιουδήποτε άλλου.

Με συγχωρείτε, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο Ηλίας Μπαζίνας δεν βρίσκεται στην ζωή. Μου είναι αδύνατον ότι δεν θα τον ξαναδιαβάσω, όπως έκανα καθημερινά εδώ και περίπου 30 χρόνια. Δεν μπορώ ούτε σαν εικόνα να σκεφτώ κάτι διαφορετικό από τον Μπαζίνα να είναι όρθιος. Και δεν έχω και την δύναμη να αντικρίσω κάτι άλλο.

Έχω την αίσθηση ότι δεν έχει περάσει καλύτερη πένα από τον ελληνικό αθλητικό Τύπο. Δεν υπήρξε άνθρωπος που να θυμάμαι ποτέ να γράφει έτσι. Και, προφανώς, δεν πρόκειται να ξαναδούμε στον αιώνα τον άπαντα τέτοια θεϊκά κείμενα στο συνάφι μας.

Ο Ηλίας Μπαζίνας δεν ήταν μόνο πηγή έμπνευσης, αλλά και ο καθρέφτης του ήθους στο γράψιμο. Διάβαζες Μπαζίνα κι ένιωθες ότι γινόταν κάθαρση στα σώψυχά σου. Σε έκανε καθαρότερο σαν άνθρωπο η τριβή με τα κείμενά του.

Τέλος

Έχω την εντύπωση ότι η απώλεια του Ηλία Μπαζίνα αποτελεί από μόνη της ένα γεγονός που θα σημάνει το τέλος εποχής για αρκετά πράγματα…

Ο πλούτος

Δεν είναι εύκολο να συγκροτηθούν σαν κομματάκια από παζλ οι σκέψεις, όμως θα το προσπαθήσω. Ο Ηλίας Μπαζίνας ήταν αυτός που συνέβαλε πάρα πολύ στο να αλλάξει την εικόνα της αθλητικής δημοσιογραφίας.

Μέχρι την στιγμή που μπήκε η στήλη του στον Φίλαθλο, αρχές δεκαετίας του ’80, δεν υπήρχε περίπτωση ένας αθλητικός δημοσιογράφος να τολμήσει να γράψει κάτι άλλο στα κείμενά του, πέρα από μπάλα. Από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, Άρη, Ηρακλή και Πανιώνιο. Τίποτα άλλο δεν υπήρχε στο σύμπαν. Μια μπάλα.

Κι έρχεται ο περήφανος Μανιάτης, ένας άνθρωπος πολυδιαβασμένος που μιλούσε τόσες ξένες γλώσσες, και άρχισε να στριμώχνει όλο τον πλούτο της παγκόσμιας γνώσης μέσα σε μια γωνιά εφημερίδας. Αθλητικής εφημερίδας, μάλιστα.

Το μεγαλύτερο βραβείο!

Πρώτη σελίδα του Φιλάθλου ένα κομματάκι, που μπορεί να ξεκινούσε να λέει για τον π.χ. Ολυμπιακό, και πιο μέσα η συνέχεια. Που έμπλεκε ιστορία, σινεμά, μουσική, σκυλιά, όπλα, χειροπάλη, πυγμαχία, άρση βαρών, ταξίδια, συγγραφείς και ποιητάδες…

Υπάρχουν άνθρωποι που έμαθαν ιστορία ή παρακινήθηκαν να διαβάσουν ιστορία επειδή ο Ηλίας Μπαζίνας έγραφε αυτά στην στήλη του. Που ξεκίνησαν αθλητισμό επειδή τους ενέπνευσε. Που έμαθαν τι είναι Ελλάδα, τι είναι ελευθερία, τι είναι κόσμος, τι είναι δημοκρατία απ’ αυτόν τον άνθρωπο.

Ο Μπαζίνας, δηλαδή, από μόνος του, και δεν υπερβάλλω σ’ αυτό, ανέβασε το επίπεδο της αθλητικής δημοσιογραφίας. Μιας δημοσιογραφίας που χρόνο με το χρόνο έκανε σε μεγάλο βαθμό πια ένα φτηνό εμπόριο φανατίλας και καφρίλας.

Δεν υπάρχει κανένα βραβείο μεγαλύτερο από την εκτίμηση του απλού κόσμου. Και δέκα Όσκαρ, και δέκα Νόμπελ, και δέκα Πούλιτζερ να πάρει ο οποιοσδήποτε, δεν έχουν καμία αξία αν ο κόσμος όταν σε βλέπει στο δρόμο δεν σου λέει «προχώρα». Ο Μπαζίνας αγαπήθηκε πολύ από το κοινό του. Σαν άνθρωπος πάνω απ’ όλα.

Στήριξη

Με το που έγινε γνωστή η τραγική και ξαφνική για τους περισσότερους είδηση της απώλειάς του, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης άναψαν. Και τα τηλέφωνα σπάσανε. Όλοι είχαν να πούνε έναν καλό λόγο για την αξία του. Για την αισθητική του. Για την υψηλή του ποιότητα μέσα σε μια σύγχρονη πραγματικότητα χαμηλής ποιότητας. Και να γράψουν μια κουβέντα στήριξης στην υπέροχη οικογένειά του, που όλοι αισθάνονται δίπλα της τούτη την ώρα.

Δεν προλάβαμε, παιδιά

Πρόσφατα πήγα σε κλαμπ φίλων στου Ζωγράφου. Έπιασα κουβέντα με αρκετούς παρευρισκόμενους, κάποιους εκ των οποίων δεν γνώριζα καν. Ήταν, όμως, αναγνώστες του Φιλάθλου, αλλά και της Live Sport.

Συζητήσαμε, ανταλλάξαμε απόψεις, τους είπα και μου είπαν. «Ρε Βασίλη, κάνε μας μια χάρη. Φέρε μια μέρα τον κυρ Ηλία από εδώ να τον γνωρίσουμε. Θα μαζευτούμε γύρω – γύρω να τον ακούμε. Δεν θα βγάζουμε κιχ, κανείς δεν θα τον διακόψει. Απλά να τον δούμε. Και να μας πει δυο πράγματα μήπως και καταλάβουμε τι συμβαίνει γύρω μας». Με δέος μιλάγανε για τον Μπαζίνα. Και ο καθένας τον θεωρούσε «δικό του» άνθρωπο! Οικείο.

Δεν προλάβαμε, παιδιά. Υπάρχει, όμως, ένα βιβλίο που κυκλοφορεί (Χωρίς Παρωπίδες, εκδόσεις Αλκυών). Υπάρχουν και δημοσιευμένα κείμενά του που μπορεί να βρεί κάποιος δεξιά – αριστερά. Η γνώση που μετέδιδε, δεν χάνεται.

Δεν σβήνει ο φάρος του!

Ο Ηλίας Μπαζίνας έχει επηρεάσει γενιές αναγνωστών. Ήταν άνθρωπος με πάθος, αλλά δεν υποδαύλιζε τα πάθη. Ήταν άνθρωπος της γνώσης, αλλά δεν την επεδείκνυε. Κέρδιζε τον σεβασμό, δεν τον επέβαλλε. Έβλεπε όλες τις οπτικές κι όχι μια ή αυτή που τον βόλευε. Ήταν άνθρωπος που δεν διαπραγματεύθηκε ποτέ την ακεραιότητά του, τα πιστεύω του. Άνθρωπος βαθιά τρυφερός, με συμπόνια κι αγάπη προς όλα τα αδύναμα πλάσματα.

Το κεράκι του Ηλία Μπαζίνα έσβησε, όμως όχι και ο φάρος του. Αυτός που κάποιοι θα εξακολουθήσουμε να βλέπουμε για να μας οδηγεί στο ξέφωτο. Κι όλοι ξέρουν ότι έζησε σαν άντρας κι «έφυγε» σαν άντρας. Παλεύοντας παλικαρίσια μέχρι την τελευταία στιγμή… Κι ας γνώριζε ότι ο αγώνας ήταν άνισος.

http://vgaloupis.blogspot.gr/2013/08/blog-post.html

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2013 :  17:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως το λέει ο Γαλούπης:
''δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο Ηλίας Μπαζίνας δεν βρίσκεται στην ζωή''...

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000