Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κούραση στις γάμπες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/10/2013 :  13:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλο χειμωνα σε ολους,

Υστερα απο αποχη 4 μηνων λογω τραυματισμου ξεκινησα σχεδον απο το μηδεν με περισσοτερη σοφια αλλα και καποια παραπανω κιλα. Τρεχω τρεις φορες την εβδομαδα απο πεντε χιλιομετρα λιγο κατο απο το 6 λ/χλμ.

Φοραω τα saucony guide 6 τα οποια εχουν γυρω στα 90 χλμ. Τα προυγουμενα μου παπουτσια ηταν τα 1080 της ΝΒ.

Το θεμα ειναι πως πιανονται αρκετα οι γαμπες μου και λιγο ο Αχιλειος.

Ειναι απο το οτι τα guide ειναι για ελαφρυ υπερπ/σμο ή γιατι τα 1080 ειχαν ντροπ 13 ενω τα νεα εχουν 8; Ποσα χλμ θελουμε να προσαρμωστουμε; Παιζει να ειναι και θεμα πατηματος; Φτερνα, μεση, ολοκληρο, μπροστα; Μηπως ειναι το παπουτσι που τα κανει αυτα;

Λεω να δοκιμασω τα guide 4 που εχω με λιγα χλμ που εχουν 13 ντροπ να δω αν φταιει το ντροπ η η κατηγορια υπερπ/σμου. Επισης εχω καινουργια τα ΝΒ 890 v3 που ειναι 7 ντροπ αλλα ουδετερα. Βεβαια φοβαμαι μην ξανατραυματιστω απο τισ δοκιμες.

Καμια ιδεα;

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  13:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να δοκιμάσεις κι άλλα παπούτσια οπωσδήποτε και να το πας σιγά σιγά τώρα στην αρχή. Είναι λογικό το σώμα σου να "κλωτσάει" στην αρχή γιατί οι μυς σου πια δεν είναι τόσο δυνατοί. Θα επανέλθεις γρήγορα. Να προσέξεις να μην αυξήσεις όγκο κι εντάσεις απότομα, γιατί καδριοαναπνευστικά θα νιώθεις ότι μπορείς, όμως μυς, τένοντες κι αρθρώσεις προσαρμόζονται πιο αργά.

Με τα guide 6 νιώθω κι εγώ ενοχλήσεις στη μία γάμπα. Δεν ξέρω αν είναι γενικότερη κούραση ή αν μου φταίει το συγκεκριμένο παπούτσι. Είναι μάλιστα στο πόδι που πρηνίζει πιο πολύ και που θεωρητικά μου διορθώνει το πάτημα.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  13:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το χαμηλό drop σίγουρα επηρεάζει περισσότερο τις γάμπες (σε αναγκάζει να πατάς περισσότερο με το μπροστινό μέρος του ποδιού). Για αρχή ξεκίνα με τα guide 4 που τα έχεις ελέγξει. Στη συνέχεια μπορείς να εντάξεις σιγά σιγά στις προπονήσεις σου και τα 1080.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  13:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα 1080 ειναι με 700 χλμ και ισως ηταν και η αιτια του τραυματισμου. Μηπως εννοεις τα 890; Παντως με τα guide 4 θα δω αν ειναι θεμα ντροπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  15:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, τα 890 εννοούσα. Αυτό που σου προτείνω είναι να μην αλλάξεις απότομα drop, δοκίμασε δλδ. παπούτσια με drop αντίστοιχο με αυτό που έχεις συνηθίσει (όπως τα guide 4 με τα 1080).

Ίσως να έφταιγαν τα παπούτσια, αλλά δε νομίζω πάντως να έφταιγε το μέγεθος του drop (13mm) για τον τραυματισμό σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  15:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω λεω οτι φταίει το λίγο κάτω απο 6 λεπτά το χιλιόμετρο τωρα στη αρχή

Edited by - A1200 on 18/10/2013 16:57:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  18:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο τραυματισμος ειταν απο τα πολλα χιλιομετρα των 1080 σε συνδιασμο με τα 87 κιλα που ειχα τοτε ή απο συσωρευμενη κοπωση και μεγαλη και αποτομη αυξηση χιλιομετρων.

θα το παω πιο χαλαρα και θα κανω τις πιο πανω δοκιμες και θα δουμε.
Οποιαδηποτε ιδεα και γνωμη δεκτη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  21:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Geoks δεν βρισκεις καμμια πιο μαλακη επιφανεια (χωμα ) να αυξησεις τον χιλιομετρικο ογκο η να κανεις τουλαχιστον την μεγαλυτερη προπόνηση εκεί?
Πανε και λιγο πιο αργα με υπομονή μεχρι να ανταπεξέλθει το συστημα μυικά, μιας και νευρικά παντα αντιδράει γρηγορότερα... Γι ατενοντες κλπ στα ειπαν και τα αλλα παιδιά.. Υπομονή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  17:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχθες δοκιμαστηκαν τα παλια πλην λιγων χιλιομετρων guide 4. Γυρω στα 330 γρ με ντροπ 13 και κατι. Στο πρωτο χιλιομετρο οι γαμπες μου πετρα και μικρος πονος αμφο. Ο ρυθμος ηταν στο 6:10. Σταματησα μην παρω κανα ποδι στο χερι. Τωρα φταιει πως τρεχω με παπουτσι μετριου υπερπινισμου ενω εχω ουδετερο; Φταιει πως ειχε ψιλοσυνηθισει το ποδι σε 8 αρι ντροπ και ανεβηκε σε 13; Θα δοκιμασω και τα nb 890 v3 που εχουν 7,7 ντροπ και ειναι ουδετερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2013 :  21:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα δοκιμασα τα 890 σε 5 χιλιομετρα με ταχ 5:55. Πηγαιναν μονα τους τα ποδια. Καμια ενοχληση. Βεβαια σημερα ειμουν ηδη ζεστος μιας και το πρωι ειχα κανει λιγα βαρη και μεχρι το απογευμα ειμουν Λουτσα για σερφ. Τωρα τελειωσα το τρεξιμο και .... σαν να μην ετρεξα. Ποιος ξερει αραγε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000