Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 νεκρός δρομέας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  17:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το χειρότερο αγώνισμα για την καρδιά είναι τα 1500μέτρα. μετά 3αρι, 10αρι, 5αρι, ημι και μαραθώνιος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  17:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

quote:
Originally posted by Gypaetos

Δυστυχώς η στεφανιογραφία έχει ένα ποσοστό θνησιμότητας, δηλαδή κινδύνου να πεθάνει από αυτή ο υποβαλλόμενος σε αυτή, νομίζω πάνω από 1%


<0,08%



Όντως υπερέβαλα, ίσως γιατί τα μπέρδεψα με τα ποσοστά από το στεντ (αν χρειαστεί να γίνει, που νομίζω είναι ανάλογα με την περίπτωση, αλλά σίγουρα πάνω από 1%). Πάντως επειδή το ποσοστό που γράφεις είναι πολύ χαμηλό κι εγώ γκουγκλάροντας βρήκα αυτό:
Η στεφανιογραφία θεωρείται ασφαλής μέθοδος. Ο κίνδυνος θανάτου ανέρχεται σε λιγότερο από 0,2% ενώ ο κίνδυνος σοβαρών επιπλοκών (εγκεφαλικό επεισόδιο, οξύ έμφραγμα μυοκαρδίου ή μεγάλη αιμορραγία) είναι μικρότερος από 0,5%,
κι επειδή είσαι γιατρός (αν θυμάμαι καλά) και άρα θα ξέρεις καλύτερα, το ποσοστό που έδωσες είναι μέσος όρος διεθνώς και διαφοροποιείται ανάλογα με τη χώρα, τα μηχανήματα, τους γιατρούς κλπ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  17:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι, η διακύμανση είναι από 0,02-0,1%. Παραπάνω θεωρείται malpractice. η ελληνική ιατρική βιβλιογραφία πάντα καθυστερεί να ενσωματώσει τα καινούρια ποσοστά.
1% δεν έχεις τελείως άδικο, ίσχυε μέχρι πριν 10 χρόνια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kolaz
Forum-Runner



78 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  18:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συλλυπητήρια στην οικογένεια και κουράγιο.

Στα υπόλοιπα ο καθένας να φροντίζει τον εαυτό του,να ακούει το σώμα του γιατί το αξίζει ότι τρόπο ζωής και αν έχει επιλέξει.

Την υγειά μας να έχουμε, να τρέχουμε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aimilia
Senior Forum-Runner

518 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  19:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συλλυπητήρια στην οικογένεια του,τι άλλο να πούμε.
Πρέπει όλοι και το οφείλουμε πρώτα στον εαυτό μας και στη συνέχεια στους δικούς μας ανθρώπους να προστατεύουμε τον εαυτό μας, η πρόληψη ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  21:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μακαρι να ναι ο τελευταιος.

προσεχετε τους εαυτους σας, ακουτε το σωμα σας και τακτικες εξετασεις..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2013 :  22:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Καρδιολογικά θεωρώ τον μαραθώνιο καλύτερο αγώνισμα απο το ...διαβολεμένο 10άρι!!


Αν το 10άρι γίνεται όπως πρέπει, δηλαδή σε σχεδόν μέγιστη ένταση, η καρδιά όντως ζορίζεται περισσότερο από τον υπομέγιστης προσπάθειας Μαραθώνιο.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cardiorun
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  08:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατ'αρχάς συλληπητήρια!Κάθε τέτοιο γεγονός ,αν και σπανιο,δημιουργεί μεγάλο κλονισμό στην κοινή γνώμη αλλά και στους δρομείς
Σίγουρα είναι απαραίτητος ο καρδιολογικός έλεγχος πριν την άθληση ιδιαίτερα όσο μεγαλώνουμε και ακόμα περισσότερο όταν υπάρχουν επιβαρυντικοί παράγοντες(κληρονομική επιβάρυνση,υπερλιπιδαιμία,κάπνισμα,υπέρταση,σακχ διαβήτης)
Ακόμα και το τεστ κόπωσης δεν μπορεί να προλάβει τα πάντα αλλά οπωσδήποτε είναι μια μορφή" προσομοίωσης" και έχει σώσει αρκετές ζωές!Πάντα ακούμε το σώμα μας ιδιαίτερα όταν αισθανόμαστε κάτι στην άσκηση!Δυστυχώς θα διαφωνήσω με τον αγαπητό οδοντίατρο και απλώς θα αναφέρω πολλούς αθλητές με πολύ καλές επιδόσεις που έπαθαν καρδιακά επεισόδια κατα την άσκηση όπως ο περίφημος Jim Fixx o γκουρού του τρεξιματος την δεκαετία 1970 που δυστυχώς κατέληξε ενώ έτρεχε και ο Alberto Salazar που [επαθε ανακοπή μπροστά στους αθλητες που προπονούσε αλλά ευτυχώς με έγκαιρη παρέμβαση σώθηκε!Κανένας δεν είανι άτρωτος!Χωρίς πανικό χρησιμοποιούμε τα μέσα πρόληψης και διάγνωσης που έχουμε και συνεχίζουμε την άθληση!Οπωσδήποτε η στεφανιογραφία δεν είναι προληπτική εξέταση και σπανιότατα θα χρειαστεί να φτάσει κάποιος δρομέας ως εκεί!Επίσης να διευκρινίσω ότι το να κάνει κάποιος "μπαλονάκι" ή bypass δεν σημαίνει ότι παύει να κινδυνεύει!Για όποιον ενδιαφέρεται έχω πρόσφατα γράψει στο Runner δυο σχετικά άρθρα ένα για την ζωή και το θάνατο του Fixx και τελευταία για τα ύποπτα καρδιολογικά συμπτώματα όπωσς η στηθάγχη και η λιποθυμική τάση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  10:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα συλλυπητήρια και απο εμένα.Πολύ κρίμα,τί να πώ.

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  10:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως παιδιά,θορυβημένος ΚΑΙ από αυτό το γεγονός θα πάω αύριο μαζί με την Αιμιλία για τρίπλεξ και για εξετάσεις καρδιάς και θα σας πω.Ελπίζω να το ακολουθήσετε και οι υπόλοιποι το παράδειγμα.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nasos777
Senior Forum-Runner

Greece


523 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  10:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Nasos777 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Εγώ πάντως παιδιά,θορυβημένος ΚΑΙ από αυτό το γεγονός θα πάω αύριο μαζί με την Αιμιλία για τρίπλεξ και για εξετάσεις καρδιάς και θα σας πω.Ελπίζω να το ακολουθήσετε και οι υπόλοιποι το παράδειγμα.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014


Ναι κ εγω θελω να παω,εκανα σχετικο θεμα στο Υγεια & Τραυματισμοι με θεμα Απαραιτητες Ιατρικες Εξετασεις γιατι κ εγω σαν νεος δρομεας δεν ξερω τι εξετασεις πρεπει να κανω

Run Forrest Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  10:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπραβο σας! σκοτεινε δε σε γνωριζω αλλα τυγχανει να ειμαι θαυμαστης της Αμαλιας (ευχομαι να μου επιτρεπεται) και σας ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα! και γω αυριο εχω ραντεβου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  11:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Εγώ πάντως παιδιά,θορυβημένος ΚΑΙ από αυτό το γεγονός θα πάω αύριο μαζί με την Αιμιλία για τρίπλεξ και για εξετάσεις καρδιάς και θα σας πω.Ελπίζω να το ακολουθήσετε και οι υπόλοιποι το παράδειγμα.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014




Σαφώς και πρέπει όλοι όσοι τρέχουν συστηματικά να κάνουν ένα τσέκ απ κάθε χρόνο.Ειδικά απο μιά ηλικία και μετά.ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ.
Παυλάρα,καλά αποτελέσματα(που είμαι 100% σίγουρος πως θα είναι)

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.


Edited by - ANASTASIOS on 22/10/2013 11:06:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  11:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

μπραβο σας! σκοτεινε δε σε γνωριζω αλλα τυγχανει να ειμαι θαυμαστης της Αμαλιας (ευχομαι να μου επιτρεπεται) και σας ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα! και γω αυριο εχω ραντεβου!




Ποιας Αμαλίας;;;της Ματθαίου;;;κανένα πρόβλημα κατ'εμέ.
Αν εννοείς την Αιμιλία πάλι κανένα πρόβλημα από εμένα.Χιχιχι

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aimilia
Senior Forum-Runner

518 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  11:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε μην με μπερδεύετε με την ΑΜΑΛΙΑ...ούτε στα όνειρα μου δεν την φτάνω...ΑΙΜΙΛΙΑ με λένε!!!!!

Καλά αποτελέσματα σε όλους εύχομαι και εγώ, όσο και να πιστεύουμε πως όλα πάνε καλά και δεν χρειαζόμαστε τίποτα, πάντα η γνώμη του γιατρού είναι η πιο σημαντική και αυτή που πρέπει να ακολουθούμε!!!Μακάρι όλοι να κάνουν αυτές τις εξετάσεις, μόνο κακό δεν κάνει. Και επειδή όλο αυτό το καιρό παρακολουθώ το φόρουμ, διαβάζω για απίστευτες επιδόσεις, κυνήγι δευτερολέπτων, εξάντληση κλπ. μπορώ να καταλάβω πόσο ωραίο είναι να θες και να πετυχαίνεις ένα στόχο παραπάνω την φορά και εγώ το προσπαθώ, αλλά προς Θεού μόνο ως εκεί που αντέχει ο οργανισμός μας. Ας τον προσέξουμε λοιπόν για να μας προσέξει και αυτός, κανείς δεν πρόκειται να μας κακολογήσει αν κάνουμε 2" πιο λίγο από τον προηγούμενο αγώνα μας!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000