Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 17/11/73-40 χρόνια μετά.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  15:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Είχαν μεγάλη ψυχή. Ήταν παλλικάρια" Α. Σκευοφύλαξ.....................
.................οδηγός του τάνκ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  18:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Απόψεις της Άλκης Ζέη προς προβληματισμό:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22784&subid=2&pubid=63909189



Έτσι! Γιατί κάπου έχουμε μπερδέψει τις λέξεις και τη σημασία τους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  18:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο καθένας τον εαυτούλη του...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  18:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ομοίως.
http://www.lifo.gr/team/apopseis/43671


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  00:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν με ενδιαφέρει τι σκατά ή τέλεια δημοκρατία έχουμε 40 χρόνια μετά....
Δεν με ενδιαφέρει πώς το βλέπει ο κάθε βολεμένος δημοκράτης η φασίστας (ναι έχει το forum).
Αυτό που ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ είναι ότι πρίν 40 χρόνια 500, 700, 2000 φοιτητές προσπαθήσανε κόντρα στους βολεμένους και τους ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΥΣ τις εποχής να κάνουν το ακατόρθωτο. Σε όλους αυτούς που δεν υπολογίσανε καθόλου το σύστημα του......είμαι χωροφύλαξ και σε σαπίζω στο ξύλο ή σε σκοτώνω και λογαριασμό δεν δίνω........ωφείλουμε σεβασμό και ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  18:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού ο Νίκος Δήμου αρκείται που οι νεκροί είναι πολύ λιγότεροι από τη Κατοχή, που τα πολυβόλα αντικαταστάθηκαν όπως εμμέσως δέχεται (και έτσι είναι) από τα μέτρα και τα δάνεια ("δάνεια" στη πραγματικότητα - οικονομικός Π Ο Λ Ε Μ Ο Σ), αφού ούτε αυτός δεν λέει κουβέντα πως δέχεται και που βλέπει Δημοκρατία όταν άτομα που έπρεπε να βρίσκονται εκατοντάκις ισόβια για εσχάτη προδοσία κυκλοφορούν ελεύθεροι με αυτοαθωοτικούς νόμους, και μάλιστα κυβερνούν κιόλας συνεχίζοντας τα εγκλήματα, βρήκα κι εγώ ένα καλύτερο κείμενο.


Αν υπήρχε MEGA το ’73…
Μα για ποιο ψωμί, ποια παιδεία και κυρίως ποια ελευθερία μιλούν...

Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 1973 , ώρα 20:15

-Όλγα , είναι φανερό ότι οι καταληψίες του Πολυτεχνείου-όπως κι αυτοί της Νομικής πριν λίγο καιρό- είναι αργόσχολοι , αιώνιοι φοιτητές , αναρχικοί και μπαχαλάκηδες που δεν αφήνουν τους σωστούς φοιτητές...
και νοικοκυραίους να σπουδάσουν.

-Γιάννη , μην ξεχνάμε επίσης ότι ...
αν συνεχιστεί για λίγες ακόμα μέρες αυτή η θλιβερή κατάσταση , υπάρχει κίνδυνος να χαθεί το εξάμηνο.

-Και εκτός αυτού Όλγα , είναι πραγματικά κρίμα η τεράστια προσπάθεια της κυβερνήσεως εδώ και τόσα χρόνια , για να μπει η χώρα στο σωστό δρόμο , να βγει επιτέλους από το γύψο που έπρεπε να μπει , να πάρει το δρόμο μιας ακόμα εντονότερης ανάπτυξης , να δυσφημείται στο εξωτερικό από ενέργειες θλιβερών μειοψηφιών.

-Γιάννη , θα σου κάνω δυο παρατηρήσεις: πρώτον , στη χώρα υπάρχει ήδη εντονότατη ανάπτυξη , αρκεί να δει κανείς μόνο τους δρόμους που γίνονται! Και δεύτερο , για να κάνουμε και λίγο χιούμορ , τα προπέρσινα κατορθώματα της ομάδος μας στο θαύμα του Γουέμπλευ , είναι η καλύτερη διαφήμιση της ευμάρειας στον τόπο.

-Χα χα..! Πόσο δίκιο έχεις Παύλο!

-Μου επιτρέπετε να προσθέσω , ότι δεν είναι μόνο αυτά τα ζητήματα που τίθενται. Μην ξεχνάμε ότι η περιουσία του ιδρύματος , η περιουσία των φορολογουμένων , είναι στα χέρια λίγων ατόμων , γνωστών για την τάση τους στη βία. Για να μην πω για τα λεωφορεία που καταστρέφουν καθημερινά οι ταραξίες , κάνοντας επιδρομές μέσα από το Πολυτεχνείο. Ποιος θα τα πληρώσει αυτά Όλγα;

-Έχει δίκιο ο Παύλος. Πρέπει να υπενθυμίζουμε κάθε μέρα , σε κάθε ευκαιρία ότι καταδικάζουμε τη βία απ’όπου κι αν προέρχεται. Κλείνοντας…

-Όλγα πριν κλείσουμε να προσθέσω ότι είναι ποταπή και η συνθηματολογία των συγκεκριμένων φοιτητών (;;;)! Μα για ποιο ψωμί , ποια παιδεία και κυρίως ποια ελευθερία μιλούν , όταν όλα αυτά περισσεύουν στην Ελλάδα του 1973; Αυτά τα συνθήματα μας πηγαίνουν δεκαετίες πίσω , σε άλλες , μαύρες εποχές!

-Πολύ σωστή η παρατήρηση Γιάννη. Αυτά ήταν τα νέα του MEGA κυρίες και κύριοι. Εάν υπάρξουν εξελίξεις θα διακόψουμε το πρόγραμμα μας με έκτακτο δελτίο. Να είστε καλά. Καλό βράδυ.
Λίγες ώρες αργότερα…Ξημερώματα Σαββάτου 17 Νοεμβρίου 1973

-Δυστυχώς κυρίες και κύριοι πρέπει να διακόψουμε το πρόγραμμα μας , καθώς όπως πολλοί περίμεναν , η θλιβερή αυτή μειοψηφία των νεαρών που είχαν κλειστεί στο Πολυτεχνείο εδώ και 3 ημέρες , καταστρέφοντας τη δημόσια περιουσία , πριν λίγη ώρα επιτέθηκαν με σφοδρότητα στις δυνάμεις ασφαλείας. Πριν δούμε τα ντοκουμέντα , ας ακούσουμε ένα σχόλιο. Γιάννη…

-Όλγα δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε. Τα λέγαμε. Αυτή η αδίστακτη ομάδα των λίγων δεκάδων νεαρών , δε δίστασε να επιτεθεί ύπουλα στους αστυνομικούς και τους στρατιωτικούς που με θάρρος και αυταπάρνηση προσπάθησαν να δώσουν ξανά στον λαό το κτίριο του Πολυτεχνείου. Οι τρομοκράτες , γιατί περί τέτοιων πρόκειται , επιτέθηκαν και στους χιλιάδες φιλήσυχους πολίτες , οι οποίοι συγκεντρωμένοι εδώ και μέρες έξω από το κτίριο , απαιτούσαν να απελευθερωθεί το ίδρυμα.

Ευτυχώς για όλους μας δεν υπάρχει κάποιος τραυματίας αστυνομικός , ενώ οι ταραξίες έχουν οδηγηθεί στα κρατητήρια. Τις επόμενες ώρες , αν δεν έχει ήδη βγει , περιμένουμε και το πόρισμα του εισαγγελέα , το οποίο σύμφωνα με πληροφορίες θα χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη ομάδα , τρομοκρατική οργάνωση.

-Αυτό είναι βέβαια. Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αλλιώς Γιάννη. Παύλο , ένα σχόλιο.

-Όλγα , τι να πούμε; Δεν νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι. Για να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου να πω μόνο , ότι ελπίζω οι συγκεκριμένοι νεαροί να κατανοήσουν τα εγκλήματά τους και να μπουν ξανά στον ίσιο δρόμο. Άλλωστε , οι δομές του κράτους για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο είναι ως γνωστόν επιτυχημένες , με το σωφρονιστικό σύστημα σε Μακρόνησο , Λήμνο , Άγιο Ευστράτιο να λειτουργεί υποδειγματικά , ακόμα και για τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

-Θα μου επιτρέψεις βέβαια Παύλο να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι κάποια στιγμή πρέπει να ξαναδούμε το πόσο κοστίζουν στον Έλληνα φορολογούμενο αυτά τα “ταξιδάκια αναψυχής” των αναρχικών εγκληματιών. Ίσως πρέπει να περάσουμε σε πιο άμεσες ενέργειες σωφρονισμού.

-Έχει δίκιο Γιάννη , αλλά δεν είναι της ώρας.

-Θα σας διακόψω κάπου εδώ γιατί έρχονται νεότερες πληροφορίες από το χώρο των επεισοδίων. Σύμφωνα με αυτές οι εγκληματίες δεν δίστασαν να πετάξουν την πολύ βαριά καγκελόπορτα της πύλης του ιδρύματος πάνω σε διερχόμενο όχημα του Ελληνικού Στρατού. Είναι απίστευτα αυτά που συμβαίνουν. Μπορούμε νομίζω να δούμε και σχετική αποκλειστική φωτογραφία:



-Όλγα νομίζω ότι η φωτογραφία αυτή αποδεικνύει την επικινδυνότητα των συγκεκριμένων ακραίων στοιχείων , που δεν σεβάστηκαν την κοινωνική ειρήνη.

-Παύλο , έχεις δίκιο. Δεν έχουμε κάτι άλλο να προσθέσουμε. Ας αφήσουμε τις αρχές να επιβάλλουν ξανά τη νομιμότητα στο κέντρο της Αθήνας. Περισσότερη αντικειμενική και αληθινή ενημέρωση αύριο ξανά , στις ειδήσεις του MEGA , στις 8 ακριβώς. Καληνύχτα σας.

ellinikaanalekta.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  18:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Rigelian
Δυστυχώς στις απόψεις της Άλκης Ζέη
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ!

Εκτός από το κοινή διαπίστωση ότι
Σήμερα Ο Εχθρός είναι ΑΟΡΑΤΟΣ(!;!;!;!;!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  18:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lazy

...το προβλημα μας ως Λαος εναι, οτι οχι μονο δεν ξερουμε να διαφωνουμε, οχι μονο δεν αποδεχομαστε την οποια διαφορετικη - εστω και ακραια - αποψη (δημοκρατες κατα τα αλλα) , αλλα κατευθειαν το προσωποποιουμε και μετατρεπουμε τον αλλον σε εχθρο μας ...οποτε υπο αυτες τις συνθηκες δεν μπορει να γινει και Διαλογος...και δεν εχει και νοημα να προσπαθησει καποιος!
Μ'αυτα και μ'αυτα καποιες φορες πιασαμε και οπλα και σκοτωθηκαμε μεταξυ μας, ενω και μετα το αγιο Πολυτεχνειο χωριστηκε η Ελλαδα σε ..χρωματιστα καφενεια!! Τοσο πολυ δεν αντεχε ο ενας την αποψη του αλλου!
Ειμαι σιγουρος, οτι με εσενα πχ που (μαλλον) θα διαφωνουσα στο 90% επι των πολιτικων, θα μπορουσαμε να τα βρισκαμε πολυ ωραια πανω σε 10 αλλα θεματα. Γιατι το πρωτο λοιπον θα επρεπε να τα χαλασει ολα;
Και ποια η αξια του Διαλογου αν ειναι να ειμαστε ικανοι τον εχουμε μονο με οσους συμφωνουμε;

...

(Σορρυ για το oftopic! Χαζολογηματα ενος ατομου που δεν ηπιε ακομα καφε!)

---------------------------

Edited by - Lazy



Πολλά Like....

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  18:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Lazy
αναπτύσσει απλά τους κανόνες
ενός συνασπισμού κομμάτων
ή μιας κυβέρνησης συνεργασίας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  18:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εγώ νομίζω ότι έχω πικράνει
κάποια άτομα του φόρουμ
ελάχιστες φορές
σε ''Δύσκολα'' θέματα

και έχω σκυλομετανοιώσει από τότε 1000 φορές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  20:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλης Ραφαηλίδης, αξίζει να τον διαβάσετε:

http://www.lifo.gr/team/retrolifo/27586
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  21:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεννήθηκα τη χρονιά που έπεσε η χούντα, οπότε δεν ήταν δυνατό να βλέπω live τη μη αντίσταση που γινόταν. Αν κρίνω από τα τωρινά, είμαι βέβαιος ότι οι περισσότεροι έβρισκαν πως θα δικαιολογούν το καθεστώς.

Αν κάποτε αποκτήσουμε Δημοκρατία στη πράξη και όχι στα λόγια, με το "Στην πραγματικότητα δεν υπήρξε σοβαρή αντίσταση", θα ξεκινάνε και τα μελλοντικά κείμενα για τη τωρινή εποχή (τώρα ούτε ασόβαρη αντίσταση δεν έχουμε μάλιστα). Θα υπάρχουν και άφθονα ντοκουμέντα, τα γραπτά και τα βίντεο τωρινών επώνυμων και ανώνυμων σχολιαστών.

Edited by - KostasPVol on 17/11/2013 21:12:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  21:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν σκέψη αυτά που λέει ο Ραφαηλίδης για την δικτατορία έχει δίκιο αλλά στο Πολυτεχνείο και στην Νομική διαφωνώ μαζί του.....όλοι ρισκάρανε με την ζωή τους....είναι και το παράπονο νομίζω των 30αντάρηδων+ της εποχής που τους πήρανε την δόξα οι...πιτσιρικάδες. Α και κάτι άλλο, επικίνδυνες για δολοφονίες γίνονται οι δικτατορίες όταν παραπαίουνε....άσε που τελικά λόγω Κύπρου πέσανε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2013 :  01:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aαααααααα!
Πολύ καλά τα λέει ο Βασίλης Ραφαηλίδης
Αλλά νομίζω όμως πως έχει κάποια κενά μνήμης
Κάποια μεγάλα κενά μνήμης δυστυχώς

Ναι... ναι!
Δε μίλησε ο Σεφέρης με τις αμφίσημες λέξεις του
ούτε ο Ελύτης...
Κάποιοι άλλοι όμως και να θέλανε να μιλήσουν
δεν θα μπορούσαν γιατί στην ερημιά δεν ακούει κανένας
Μόνο οι ξερόβραχοι τα κύματα οι σιδεριές

Το Αιγαίο ολόκληρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2013 :  10:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο εχθρός είναι αόρατος. Μοιάζει σαν στίχος ποιητικός που ο καθένας μπορεί ελεύθερα να σκεφτεί και να τον ερμηνεύσει όπως νομίζει.
Ο εχθρός σήμερα, και εδώ για δεκατίες τρις περίπου, δεν είναι ορατός , δεν τον βλέπουμε γιατί πολυ απλά κρύβεται μέσα μας. Πρέπει να κοιταχθούμε στον καθρέπτι και πάλι δεν ξέρων αν είμαστε έτοιμοι να τον αναγνωρίσουμε....

Ο Δήμου πάντως δεν υπαινίσσεται οτι σήμερα έχουμε δημοκρατία με την απόλυτη έννοια, αλλά πως έχουμε χάσει το βάρος των λέξεων. Οπως και να το κάνεις άλλο πράγμα είναι να σε στήνουν στον τοίχο για τυφεκισμό , να κλείνουν στα κρατητήρια όπου το ξύλο σερβίρεται για πρωινό-μεσημεριανό-βραδυνό κ.ο.κ. Αλλο πράγμα η χούντα, το παπαδόπουλου, του μεταξά κτλ κτλ

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000