Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Υπερβολές από αρχάριο;;;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chris1983 Δημοσιευτηκε - 15/11/2016 : 11:52:20
Καλησπέρα, ονομάζομαι Χρήστος, ετών 33, 1,86m, 75kg και προ 76 ημερών δήλωνα καπνιστής. Έτυχε και έκοψα το κάπνισμα και από τότε μείωσα τους καφέδες (από 5-6 την ημέρα σε 2), πίνω πολύ νερό (πάνω από 2 λίτρα/ημέρα) εκεί που δεν έπινα καθόλου, κάνω 10 εως 30 λεπτά καθημερινά ασκήσεις στο σπίτι (7 minutes πρόγραμμα στο κινητό) και πριν 5 βδομάδες ξεκίνησα να πηγαίνω σε ένα στάδιο όπου

1η βδομάδα 6km περπάτημα
2η βδομάδα 12.5km περπάτημα
3η βδομάδα 21.8km περπάτημα+τρέξιμο
4η βδομάδα 30,5km τρέξιμο
5η βδομάδα 19,3km τρέξιμο (έχασα 1 ημέρα τρεξίματος που έβρεχε και άλλη 1 γιατί μου άλλαξαν πρόγραμμα)

όταν λέω τρέξιμο εννοώ φυσικά χαλαρό τζόκινγκ. Ζέσταμα 1-2 γύροι περπάτημα μόνο.

Έχουν αρχίσει ενοχλήσεις στα γόνατα, όχι πόνος αλλά ενόχληση.. ενώ θέλω να αρχίσω να τρέχω γρηγορότερα αυτές οι ενοχλήσεις δεν μου το επιτρέπουν.

Κάποια χρήσιμη συμβουλή ώστε να εξαφανιστούν οι ενοχλήσεις;
Πιστεύτε ότι αν συνεχίσω έτσι θα προκύψει τραυματισμός και θα με αναγκάσει να τα παρατήσω;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
unforgiven Posted - 07/12/2016 : 17:54:55
Κατ' αρχάς μπάβο για την προσπάθειά σου. Και εγώ νέος είμαι, αλλά 44 ετών και, όταν έκανα την αλλαγή στη ζωή μου ήμουν 107 κιλά... Στα λέω αυτά για να καταλάβεις ότι σε νιώθω...
Έπεσες με τα μούτρα. Μεγάλο λάθος. Το σώμα σου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει από το πουθενά και σε τρέξιμο, και σε περπάτημα, και σε γυμναστική και σε κολύμπι. Φοβάμαι πως ή θα χτυπήσεις ή θα απογοητευτείς γρήγορα όταν διαπιστώσεις πως δεν βελτιώνεσαι...
Με την μέχρι τώρα, ελάχιστη, πείρα μου θα σου πρότεινα:
- Όχι πάνω από 3 φορές την εβδομάδα τρέξιμο, ποτέ δύο μέρες συνεχόμενες, μην δίνεις καμία σημασία στον ρυθμό. Προσπάθησε να τρέχεις κάθε φορά λίγο πιο μακρυά, λίγο περισσότερο.
- Βρες κάποιο πρόγραμμα για αρχάριους. Εγώ ξεκίνησα με το C25K. Έχει αντίστοιχα πολλά στο Internet, αλλά και στα app, πχ στο Runkeeper, Strava κτλ. Ακόμα πιο ιδανικά, προπονήσου με προπονητή. Αυτό έκανα, και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
- Όχι υπερβολές, όπως πχ τότε που πλακώθηκες στο τρέξιμο στην ευθεία. Κανένας λόγος για να το κάνεις.
- Τις μέρες που δεν τρέχεις, κάνε ενδυνάμωση. Πάλι μπορείς να βρεις πολλά σχετικά στο Internet, αν δεν μπορείς να πηγαίνεις σε γυμναστήριο.
- Έχε υπομονή και επιμονή. Μην σε παρασύρρουν οι καλές μέρες, μην σε απογοητεύουν οι κακές.
- Κάνε διατάσεις.

Δεν ξέρω παρά ελάχιστα. Αλλά όλα τα λάθη που σου είπα τα έκανα και τα πλήρωσα ένα, ένα.
roberto4carlos Posted - 07/12/2016 : 11:01:44
Λίγο πολύ, όλοι έχουμε βιώσει καταστάσεις όπου ενώ έχουμε την ενέργεια, ενώ δεν νιώθουμε κουρασμένοι, ενώ δεν έχουμε υπερπροπονηθεί, εντούτοις διάφοροι πόνοι να εμφανίζονται από το πουθενά σε πέλματα, γόνατα και γενικά στα πόδια χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιος τραυματισμός.

Το θέμα είναι ότι το σώμα μας "μισεί" τις απότομες αλλαγές στην ρουτίνα του. Θέλει πάντα χρόνο για να προσαρμόζεται και στον όγκο της προπόνησης, αλλά και στο είδος των ασκήσεων.

Και το ότι το σώμα δυσανασχετεί με κάθε απότομη αλλαγή δεν το δείχνει αμέσως, αλλά μπορεί να στο δείξει μετά από λίγο χρόνο. Όταν δει δηλαδή, ότι παρόλο την προσπάθεια του, κάποιο υποσύστημα (πχ κάποιος μυς που συμμετέχει στην άσκηση) δεν μπορεί πλέον να "ακολουθήσει"

anastasg Posted - 07/12/2016 : 10:41:07
Χωρίς να είμαι ειδικός αυτό που πάρατηρώ είναι οτι εδώ και 2 περίπου μήνες ξεκίνησες να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου προς το καλύτερο και μπράβο σου!

Όμως νομίζω οότι λογαριασες χωρίς τον ξενοδόχο, δηλαδή το σώμα σου.
Το σώμα χρειάζεται χρόνο προκειμένου να προσαρμοστεί και το "φορτίο" πρέπει να είναι σταδιακό και όχι απότομο. Σε διαφορετικη περιπτωση το σώμα αντιδρά γιατί δεν είναι συνηθισμένο να δέχεται "φορτίο", κάτι σαν αδράνεια δηλαδή .

Δώσε τον χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί και τον χρόνο για την απαραίτητη ξεκούραση ! Αν το φορτώνεις κάθε μέρα πως θα ξεκουραστεί για να επανακάμψει και να είναι έτοιμο για φόρτωμα ξανα?

Άφησε 2 ημέρες (όχι συνεχόμενες) χωρίς να κάνεις κάποια άσκηση ώστε να ξεκουράζεται ο οργανισμός σου, επίσης επέλεξε είδη γγυμναστικής που σε επιβαρύνουν λιγότερο και τα δέχεται πιο εύκολα ο οργανισμός σου π.χ. κολύμβηση , ποδήλατο, ιμάντες, λαστιχα, βαρακια, 7 λεπτά κλπ.
Μετά από 1-2 μήνες και εφόσον δεν έχεις ενοχλήσεις βάζεις 1 φορά την εβδομάδα χαλαρο τρέξιμο και περπατήμα αφου το κάνεις για 3-4 εβδομάδες και δεν έχεις ενοχλήσεις βάζεις και δεύτερη προπόνηση τρεξίματος και ταυτόχρονα μειώνεις το ποδήλατο ή την κολύμβηση.
Αφού περάσει λίγος καιρός χωρίς ενοχλήσεις ξεκινάς 1-2 φορές την εβδομάδα από 5 λεπτά σχοινάκι κ.ο.κ.

Χρειάζεται υπομονή , μέτρο και σύνεση!

Μα πάνω από όλα μάθε να ακούς, να καταλαβαίνεις και να εκτιμάς το σώμα σου!

Ολα τα παραπάνω αποτελούν εμπειρική γνώση από προσωπικα βιώματα και σιγουρα η καθοδήγηση από έναν γυμναστή θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή.
anastasg Posted - 07/12/2016 : 10:37:49
Χωρίς να είμαι ειδικός αυτό που πάρατηρώ είναι οτι εδώ και 2 περίπου μήνες ξεκίνησες να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου προς το καλύτερο και μπράβο σου!

Όμως νομίζω οότι λογαριασες χωρίς τον ξενοδόχο, δηλαδή το σώμα σου.
Το σώμα χρειάζεται χρόνο προκειμένου να προσαρμοστεί και το "φορτίο" πρέπει να είναι σταδιακό και όχι απότομο. Σε διαφορετικη περιπτωση το σώμα αντιδρά γιατί δεν είναι συνηθισμένο να δέχεται "φορτίο", κάτι σαν αδράνεια δηλαδή .

Δώσε τον χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί και τον χρόνο για την απαραίτητη ξεκούραση ! Αν το φορτώνεις κάθε μέρα πως θα ξεκουραστεί για να επανακάμψει και να είναι έτοιμο για φόρτωμα ξανα?

Άφησε 2 ημέρες (όχι συνεχόμενες) χωρίς να κάνεις κάποια άσκηση ώστε να ξεκουράζεται ο οργανισμός σου, επίσης επέλεξε είδη γγυμναστικής που σε επιβαρύνουν λιγότερο και τα δέχεται πιο εύκολα ο οργανισμός σου π.χ. κολύμβηση , ποδήλατο, ιμάντες, λαστιχα, βαρακια, 7 λεπτά κλπ.
Μετά από 1-2 μήνες και εφόσον δεν έχεις ενοχλήσεις βάζεις 1 φορά την εβδομάδα χαλαρο τρέξιμο και περπατήμα αφου το κάνεις για 3-4 εβδομάδες και δεν έχεις ενοχλήσεις βάζεις και δεύτερη προπόνηση τρεξίματος και ταυτόχρονα μειώνεις το ποδήλατο ή την κολύμβηση.
Αφού περάσει λίγος καιρός χωρίς ενοχλήσεις ξεκινάς 1-2 φορές την εβδομάδα από 5 λεπτά σχοινάκι κ.ο.κ.

Χρειάζεται υπομονή , μέτρο και σύνεση!

Μα πάνω από όλα μάθε να ακούς, να καταλαβαίνεις και να εκτιμάς το σώμα σου!

Ολα τα παραπάνω αποτελούν εμπειρική γνώση από προσωπικα βιώματα και σιγουρα η καθοδήγηση από έναν γυμναστή θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή.

chris1983 Posted - 06/12/2016 : 21:42:17
Εντάξει, έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό και απογοητευτικό!!! Μετά τις ενοχλήσεις στα γόνατα, τώρα πόνος στον αστράγαλο! Δεν έχω χτυπήσει, δεν έχω στραβοπατήσει... απλά εμφανίστηκε.

Κι ενώ συνεχίζω 6 στις 7 ημέρες ασκήσεις ενδυνάμωσης ποδιών (10 λεπτά), σκοινάκι 6 στις 7 ημέρες (15 λεπτά), μια φορά τη βδομαδα ασκήσεις στη θάλασσα (20-25 λεπτά), έχω μειώσει όγκο/ένταση (γύρω στα 20km/βδομάδα χαλαρό τρέξιμο).

Για τρίτη φορά σήμερα θα βάλω κρύο επίθεμα. Και σήμερα δεν έκανα τίποτα. Ίσως να μην κάνω και αύριο.
runner2 Posted - 03/12/2016 : 12:43:47
Ο σωστός εξοπλισμός είναι σημαντικός, επίσης όχι υπερβολές στην αύξηση των χιλιομέτρων. Και μην ξεχνάς τη διατροφή- αν και αυτό δε σχετίζεται άμεσα με τους πόνους που έχεις στα πόδια
chris1983 Posted - 23/11/2016 : 12:07:32
Κι ενώ χθες δεν ήταν στο πρόγραμμα να πάω στάδιο, πήγα! Για να δω τι γίνεται με τις ενοχλήσεις... και νομίζω πως πρώτη φορά έτρεξα τόσο άνετα... και προσπαθούσα να συγκρατηθώ!!! Αλλά δεν τα κατάφερα αρκετά!!!

3km
19'55''
6.38m/km

Το περίεργο είναι ότι μόνο μια φορά με πίεσα... σε μια μόνο ευθεία του σταδίου που έτρεξα όσο γρηγορότερα μπορούσα... εκεί μου δείχνει το runtastic 20km/h. (δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστο, ίσα να έχω μια ιδέα).
chris1983 Posted - 22/11/2016 : 00:29:58
quote:
Originally posted by gargadua

Με 10΄θα έχεις κάνει περίπου 1000 επαναλήψεις.


Για να το καταφέρω αυτό θα πρέπει πρώτα να έχω συνηθίσει. Σήμερα που δοκίμασα με αυτοσχέδιο σκοινάκι για 15-20 λεπτά η καλύτερη επίδοση ήταν 30 συνεχόμενες επαναλήψεις. Και φυσικά η μόνη άσκηση ήταν τα διπλά αλματάκια. Για να δούμε πως θα κυλήσει η εβδομάδα....
gargadua Posted - 21/11/2016 : 12:07:10
Μήκος του σχοινιού: Είναι το διπλάσιο της απόστασης από τον οριζοντιομένο βραχίονά σου προς το πάτωμα. ΠΧ αν το μήκος είναι 1μ χρειάζεσαι 2μ μήκος. Τα παιδικά προφανώς και είναι κοντά. Έτσι την είχα πατήσει στην αρχή και είχα απογοητευτεί.
Μπορείς να τρέχεις την 1 εβδομάδα 3 φορές και την άλλη 4. Στα ενδιάμεσα γυμναστική όπως κολύμπι βαράκια στο σπίτι και απαραίτητα οι κοιλιακοί. Το σκοινάκι κολλάει στις μέρες εκτός τρεξίματος. Με 10΄θα έχεις κάνει περίπου 1000 επαναλήψεις και θα είσαι ζεστός και έτοιμος για το επόμενο στάδιο γύμνασης.
Έτσι θα μπορείς να κάνεις μέχρι 1 ώρα κάθε μέρα και να προλαβαίνεις τις υπόλοιπες υποχρεώσεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
chris1983 Posted - 20/11/2016 : 10:04:58
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν πριν λίγες ημέρες... ότι ξεκίνησα χαλαρά με 10 λεπτά άσκηση την ημέρα κι όπως το πάω σε λίγο καιρό θα ξεπερνάω τις 2 ώρες την ημέρα...

Μάλλον πρέπει να βγάλω πρόγραμμα με τι θα ασχολούμαι κάθε ημέρα! Αλλιώς θα χαθεί η μπάλα!
Deorum Posted - 19/11/2016 : 22:24:27
Σωστοί και οι 2!

(απλά chris1983 μπορεί να μην θες να γίνεις δρομέας, αλλά αν δεν συγκεκριμενοποιήσεις λίγο τον στόχο σου, κάπου θα αφεθείς. Αν δεν θες δηλαδή τίποτα και τα θες όλα... παθών ο ίδιος. Μακάρι να είναι δικό μου το πρόβλημα)
chris1983 Posted - 19/11/2016 : 22:14:27
Αυτό ακριβώς που λες θέλω, να παραμείνω φιτ. Ούτε αθλητής θέλω να γίνω, ούτε να φουσκώσω. Έχω στο μυαλό μου ότι όσο ασχολούμε με όλα αυτά μένω μακρυά από το κάπνισμα. Κι όσο κρατήσει...
skrivi Posted - 19/11/2016 : 19:30:09
Γεια σου φίλε. Στην προπονητική δεσπόζει η αρχή της εξειδίκευσης. Αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να γίνεις καλύτερος σε κάτι, προπονείσαι σε αυτό. Έτσι, αν θέλεις να βελτιωθείς στο τρέξιμο, το 80% και πάνω του χρόνου που διαθέτεις για προπόνηση θα είναι τρέξιμο. Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει αυτό και ο στόχος σου είναι να διατηρείσαι γενικά σε μια φιτ κατάσταση, είναι καλύτερο αυτό που λες. Μια φορά το ένα, μια φορά το άλλο. Απλώς, επειδή η αερόβια προπόνηση είναι πολύ σημαντική για τους πιο σημαντικούς μυς, αυτούς που δεν φαίνονται στον καθρέφτη (καρδιά, πνεύμονες κ.λπ.), καλό είναι να κάνεις τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα αερόβια, όπως είναι το τρέξιμο, η κολύμβηση, το ποδήλατο, το περπάτημα. Έτσι θα γυμνάζεις και διαφορετικές μυικές ομάδες. Στο τέλος της προπόνησής σου για ένα 20λεπτο μπορείς να προσθέσεις μερικές ασκήσεις ενδυνάμωσης και είσαι κομπλέ.
chris1983 Posted - 19/11/2016 : 19:09:24
Το σκοινάκι της ανηψιάς αποτυχία... μικρό και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα αν θα μπορέσω να το αξιοποιήσω...

Το μπάνιο παλεύεται! 20 λεπτά γυμναστική στη θάλασσα.. για πόσο καιρό ακόμη δε ξέρω! (δεν προλάβαινα ούτε ποδήλατο ούτε περπάτημα σήμερα).

Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι πως δεν πρέπει να ασχολούμαστε με ένα πράγμα αποκλειστικά, πχ μόνο τρέξιμο. Είναι δηλαδή καλύτερα μια μέρα τρέξιμο, μια μέρα κολύμπι, μια ποδήλατο, μια σκοινάκι, μια γυμναστική???
gargadua Posted - 18/11/2016 : 08:27:10
http://www.womenonly.gr/armonia/fitness/arthro/kane_apotelesmatiki_ti_gymnastiki_me_sxoinaki-129594183/
Θα βρεις μερικές χρήσιμες πληροφορίες.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000