Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πρωινό τρέξιμο & διατροφή. Δοκιμασμένο ?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
hlias_3 Δημοσιευτηκε - 31/08/2015 : 12:52:35
Καλημέρα.

Θα ήθελα προσωπικές απόψεις για τη διατροφή πριν από πρωινό τρέξιμο και αν όντως η συγκεκριμένη έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα στην απόδοση και δεν επιφέρει παρενέργειες εξού και το < δοκιμασμένο ? > του θέματος π.χ. διάρροια, και άλλα ανεπιθύμητα προβλήματα …

Ευχαριστώ !
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tzatzikis90 Posted - 01/09/2015 : 00:07:20
μην κάνεις τέτοιες απότομες αυξήσεις σε εβδομαδιαία χιλιόμετρα Ηλία, είναι επικίνδυνο!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
hlias_3 Posted - 31/08/2015 : 23:42:30
<< Μπαίνεις μέσα εσύ, κοίτα αν προσπαθείς να παχύνεις δεν χρειάζεται να τρέχεις! >>
Καλόοοοοοοοοοοοο !!!


Βασικά ήμουν νηστικός σχεδόν όλη τη μέρα και είμαι μακαρονάς όπως και πολλοί, τι να κάνουμε !
Τους προηγούμενους δύο μήνες ήταν κάπως δύσκολα τα πράγματα ( απραξία σχεδόν ) και την προ-προηγούμενη εβδομάδα από τα 16 χλμ, πήγα στα 46 την προηγούμενη. Οπότε ήθελα κάπως να τονωθώ !!!
costastsico Posted - 31/08/2015 : 23:05:43
Άμα τρως αυτα που έγραψες για δωδεκαρι, φαντάζομαι τι θα γίνεται όταν εχεις
Εικοσιοενταρι...,παραγγέλνεις πιτόγυρα ..
Σορυ για την καζούρα μια παρεα ειμαστε ..
Πραγματικα ειναι τι ταιριάζει στον καθένα . Εγω συνήθως είμαι νηστικός το πρωι . Δες το και ως μια δοκιμασία για τον οργανισμό , όπως λέει και ο τρεχαντηρης..,
Deorum Posted - 31/08/2015 : 22:31:50
quote:
Originally posted by hlias_3

Την Κυριακή έκανα ένα 12άρι. Είχα φάει μια ώρα νωρίτερα περίπου μια μπανάνα και 2 φέτες ψωμί ολικής με μέλι. Στο ενδιάμεσο ήπια λιγο νερό και έφαγα 1/3 μπανάνας. Όταν τελείωσα πείναγα σα λύκος. Και το προηγούμενο βράδυ είχα φάει αρκετά μακαρόνια. Μα αρκετά σας λέω !!!
Όσον αφορά για τις μπάρες και τα συναφή, ισχύει 100% !



Μπαίνεις μέσα εσύ,
κοίτα αν προσπαθείς να παχύνεις δεν χρειάζεται να τρέχεις!

winarg Posted - 31/08/2015 : 20:45:21
quote:
Originally posted by hlias_3

Την Κυριακή έκανα ένα 12άρι. Είχα φάει μια ώρα νωρίτερα περίπου μια μπανάνα και 2 φέτες ψωμί ολικής με μέλι. Στο ενδιάμεσο ήπια λιγο νερό και έφαγα 1/3 μπανάνας. Όταν τελείωσα πείναγα σα λύκος. Και το προηγούμενο βράδυ είχα φάει αρκετά μακαρόνια. Μα αρκετά σας λέω !!!
Όσον αφορά για τις μπάρες και τα συναφή, ισχύει 100% !


Καλά βρε. Για 12αρι βγήκες. Τι τα ήθελες τα μακαρόνια και όλα τα υπόλοιπα;
hlias_3 Posted - 31/08/2015 : 18:29:38
Την Κυριακή έκανα ένα 12άρι. Είχα φάει μια ώρα νωρίτερα περίπου μια μπανάνα και 2 φέτες ψωμί ολικής με μέλι. Στο ενδιάμεσο ήπια λιγο νερό και έφαγα 1/3 μπανάνας. Όταν τελείωσα πείναγα σα λύκος. Και το προηγούμενο βράδυ είχα φάει αρκετά μακαρόνια. Μα αρκετά σας λέω !!!
Όσον αφορά για τις μπάρες και τα συναφή, ισχύει 100% !
tzatzikis90 Posted - 31/08/2015 : 16:48:58
quote:
Originally posted by Deorum

Ξέρετε ποιο είναι το χειρότερο με αυτά τα σκατολοίδια (μπάρες, μπισκότα, βουτήματα κτλ)
Ότι αν κάνεις ΔΗΘΕΝ ότι θα φάω μια μπουκίτσα μωρέ, όχι παραπάνω, την πάτησες...

Έχω φύγει για προπόνηση αφού έχω κατεβάσει μια ολόκληρη σακούλα φουντούκια ή πατατάκια ή 6άδα μπάρες δημιατριακών κτλ.
Και φυσικά η προπόνηση ήταν μαρτύριο



χαχαχαχαχα ισχύει αυτό που λες! εγώ ξεκινάω να φάω το 1/4 της μπάρας και καταλήγω να την τρώω όλη και να περιμένω μια ώρα για να βγω

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Deorum Posted - 31/08/2015 : 16:40:27
Ξέρετε ποιο είναι το χειρότερο με αυτά τα σκατολοίδια (μπάρες, μπισκότα, βουτήματα κτλ)
Ότι αν κάνεις ΔΗΘΕΝ ότι θα φάω μια μπουκίτσα μωρέ, όχι παραπάνω, την πάτησες...

Έχω φύγει για προπόνηση αφού έχω κατεβάσει μια ολόκληρη σακούλα φουντούκια ή πατατάκια ή 6άδα μπάρες δημιατριακών κτλ.
Και φυσικά η προπόνηση ήταν μαρτύριο
winarg Posted - 31/08/2015 : 15:46:15
quote:
Originally posted by echetlos

Παίζει ρόλο τι προπόνηση σκοπεύεις να κάνεις, όπως και το τι κουβαλάς ενεργειακά από την προηγουμένη ημέρα.
Επίσης, η αίσθηση πείνας, δεν σημαίνει απαραίτητα και ενεργειακή ανάγκη. Σε μια τέτοια περίπτωση, δες κάτι με μέτριο γλυκαιμικό δείκτη ώστε να ξεγελαστείς.
Γενικότερα πάντως, τον κανόνα σου τον φτιάχνεις εσύ, όπως είπαν και τα παιδιά πριν.


"My sport is your sport's punishment"


...μπορεί να είναι δίψα :)
echetlos Posted - 31/08/2015 : 15:31:44
Παίζει ρόλο τι προπόνηση σκοπεύεις να κάνεις, όπως και το τι κουβαλάς ενεργειακά από την προηγουμένη ημέρα.
Επίσης, η αίσθηση πείνας, δεν σημαίνει απαραίτητα και ενεργειακή ανάγκη. Σε μια τέτοια περίπτωση, δες κάτι με μέτριο γλυκαιμικό δείκτη ώστε να ξεγελαστείς.
Γενικότερα πάντως, τον κανόνα σου τον φτιάχνεις εσύ, όπως είπαν και τα παιδιά πριν.


"My sport is your sport's punishment"
tzatzikis90 Posted - 31/08/2015 : 15:14:04
η μπάρα θέλει τουλάχιστον 45' με 1 ώρα για να χωνευτεί..αν κόψεις ένα κομματάκι μόνο και φύγεις είσαι οκ. και η μπανάνα θέλει μισή ώρα πριν τουλάχιστον.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
hlias_3 Posted - 31/08/2015 : 15:06:24
Ρε παιδιά , ούτε μια μπανάνα ? 15 χλμ έτσι ? Ούτε μια μπάρα ?
Παρεμπιπτόντως έχω μία φίλη που δουλεύει σε ένα φούρνο στη Ν.Σμύρνη. Δε νομίζω ότι είναι κακό να το γράψω - διαφημίσω, la bella fornarina λέγεται. Έχει τις καλύτερες μπάρες ever. Απλά δεν ξέρω αν αντί να σου δίνουν ενέργεια, σε παχαίνουν !!!
ANGEL1 Posted - 31/08/2015 : 14:26:03
Γενικότερο τρώμε κάτι που θα δώσει ενέργεια, χωρίς να προκαλέσει στομαχικές διαταραχές.
Τι θα μας δώσεις ενέργεια και τι δεν θα μας κάνει να ψάχνουμε για τουαλέτα πρωί - πρωί, εξαρτάται απ' το στομάχι που διαθέτουμε.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
winarg Posted - 31/08/2015 : 14:10:46
Νερό,τουαλέτα, μια πολύ μικρή μπουκιά ψωμί (όχι πάντα) και φεύγω!
xipolitos Posted - 31/08/2015 : 14:03:51
Πίνω χυμό λεμόνι αραιωμένο με νερό και όπως ο patentas μια-δυο κουταλιές ταχίνι και μέλι με μια φέτα μαύρο ψωμί ή παξιμάδι συν ενα φρούτο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000