Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 03/02/2016 : 09:06:59
Ό,τι θέλει ο Γιώργος...

"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nikkapen Posted - 06/05/2016 : 09:47:18
Δεν πειραζει.Ενδιαφερον πολυ το προγραμμα σου.Απο τον λιγο καιρο πο τρεχω με προγραμμα εχω καταλαβει οτι βοηθαει τρομερα η εναλλαγη στις προπονησεις (τεμπο,διαλειμματικες,λονγκ,φαρτλεκ) αλλα και η εναλαγη στο εδαφος πο τρεχεις (χωμα,δρομος,ανηφορα,γκαζον).Να'σαι καλα ,ξαναμιλαμε.
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by nikkapen

Γεια σου και Χριστος Ανεστη.Εδω και 1 χρονο περιπου τρεχω συστηματικα και ενδιαφερομαι να μαθω για προγραμματα προπονησης.Εγω απλως κανω μια διαλειμματικη,μια τεμπο ,ενα λονγκ ραν και ενα τρεξιμο αποθεραπειας.Το προγραμμα αυτο που εβγαλες το εφτιαξες μονος σου ή το διαβασες καπου?Τι ειδους προπονησεις κανεις την εβδομαδα?Ρωταω για να βελτιωθω,αν σου φαινονται προσωπικες οι ερωτησεις μην απαντας.
quote:
Originally posted by sotos-marathon

3,5χλμ ζεσταμα,

4*100μ ανοίγματα,

7χλμ σε 30' ρυθμός 4.17"/χλμ

2χλμ αποθ.

''Run smart..Run For Life''



Τρεχω αρα υπαρχω.

Καλημερα και χρονια πολλα! Συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης αλλα απο το κινητο δεν μπορουσα να τα γραψω ολα αυτα...
Λοιπον προπονουμαι εδω και 3 χρονια με προπονητη.
Αυτη την περιοδο ομως δεν ακολουθω συγκεκριμενο προγραμμα του, αλλα γενικες οδηγιες...οπως πχ η συγκεκριμενη προπονηση το tempo ...το οποιο ειναι τρεξιμο με συγκεκριμενη ενταση και ρυθμο με στοχο το αναεροβιο κατωφλι του οργανισμου..αυτη την προπονηση μπορει ομως να μου την σπασει σε μικρα κομματια των 4χλμ ή 3 χλμ ή των 2 χλμ με μικρο διαλ. του 1' με ποιο αργο ρυθμο αλλα περισσοτερα χλμ..πχ 5x3χλμ οπου τα πρωτα 3 κομματια να μου τα εχει σε ρυθμο 4.30''/χλμ 4.25''/χλμ και τα τελευταια 2 να τα κατεβασω στο 4.20''/χλμ εχωντας ηδη ομως 9χλμ στο 4.25''/χλμ καταλαβαινεις οτι αρχιζει και γινεται ζορικο..Σε γενικες γραμμες οι προπονησεις που κανεις ειναι οι ιδιες με τις δικες μου απλα στην προετοιμασια προσθετω αλλες 2 προπονησεις σε ελευθερα τρεξιματα+ανηφορες ή αντι για διαλειματικη να μου εχει ενα fartlek..
Ελπιζω να σε καλυψα!
Οτι αλλο μην δυστασεις να ρωτησεις..
Οι πιο εμπειροι να βοηθησουμε παιδια τον συναθλητη μας!


''Run smart..Run For Life''



Τρεχω αρα υπαρχω.
dimitrissss Posted - 04/05/2016 : 22:40:31
Απόψε το μενού είχε 6 χιλιόμετρα στο διάδρομο και ενδυνάμωση πόδια.

No pain, no gain!
KostasVer Posted - 04/05/2016 : 18:07:19
Αν επιτρεπεται,για ποιον λογο κανετε προπονηση με εναν προπονητη πανω απο το κεφαλι σας;
sotos-marathon Posted - 04/05/2016 : 12:59:41
quote:
Originally posted by nikkapen

Γεια σου και Χριστος Ανεστη.Εδω και 1 χρονο περιπου τρεχω συστηματικα και ενδιαφερομαι να μαθω για προγραμματα προπονησης.Εγω απλως κανω μια διαλειμματικη,μια τεμπο ,ενα λονγκ ραν και ενα τρεξιμο αποθεραπειας.Το προγραμμα αυτο που εβγαλες το εφτιαξες μονος σου ή το διαβασες καπου?Τι ειδους προπονησεις κανεις την εβδομαδα?Ρωταω για να βελτιωθω,αν σου φαινονται προσωπικες οι ερωτησεις μην απαντας.
quote:
Originally posted by sotos-marathon

3,5χλμ ζεσταμα,

4*100μ ανοίγματα,

7χλμ σε 30' ρυθμός 4.17"/χλμ

2χλμ αποθ.

''Run smart..Run For Life''



Τρεχω αρα υπαρχω.

Καλημερα και χρονια πολλα! Συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης αλλα απο το κινητο δεν μπορουσα να τα γραψω ολα αυτα...
Λοιπον προπονουμαι εδω και 3 χρονια με προπονητη.
Αυτη την περιοδο ομως δεν ακολουθω συγκεκριμενο προγραμμα του, αλλα γενικες οδηγιες...οπως πχ η συγκεκριμενη προπονηση το tempo ...το οποιο ειναι τρεξιμο με συγκεκριμενη ενταση και ρυθμο με στοχο το αναεροβιο κατωφλι του οργανισμου..αυτη την προπονηση μπορει ομως να μου την σπασει σε μικρα κομματια των 4χλμ ή 3 χλμ ή των 2 χλμ με μικρο διαλ. του 1' με ποιο αργο ρυθμο αλλα περισσοτερα χλμ..πχ 5x3χλμ οπου τα πρωτα 3 κομματια να μου τα εχει σε ρυθμο 4.30''/χλμ 4.25''/χλμ και τα τελευταια 2 να τα κατεβασω στο 4.20''/χλμ εχωντας ηδη ομως 9χλμ στο 4.25''/χλμ καταλαβαινεις οτι αρχιζει και γινεται ζορικο..Σε γενικες γραμμες οι προπονησεις που κανεις ειναι οι ιδιες με τις δικες μου απλα στην προετοιμασια προσθετω αλλες 2 προπονησεις σε ελευθερα τρεξιματα+ανηφορες ή αντι για διαλειματικη να μου εχει ενα fartlek..
Ελπιζω να σε καλυψα!
Οτι αλλο μην δυστασεις να ρωτησεις..
Οι πιο εμπειροι να βοηθησουμε παιδια τον συναθλητη μας!


''Run smart..Run For Life''
sotos-marathon Posted - 04/05/2016 : 11:57:14
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Πρωι πρωι 342χλμ σε 3,5 ωρες Τρικαλα-Πευκη!!! αυτη ειναι προπονηση

''Run smart..Run For Life''



...βρε μπας και ξεχάστηκες και μετά την Πεύκη συνέχισες για Αθήνα οπότε έβγαλες 342 χιλιόμετρα; (πότε είπες ότι θα τρέξεις το Σπάρταθλον; :D)

Free your feet...free your senses!

...ας τερματισουμε με το καλο στο Ζαγορι... και καμια 10αρια αγωνες υπεραποστασεων και μετα το ξανα συζηταμε...

''Run smart..Run For Life''
trexantiris Posted - 04/05/2016 : 11:52:53
quote:
Originally posted by kostao

Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.
Μ.Σάββατο 13 χλμ σε 1:06 και Πάσχα 2,5 χλμ προθέρμανση και 7 χλμ σε ρυθμό 4:18 με ΜΟ παλμών 154. Λίγο αργότερα στη Χαλκιδική ποδήλατο με την οικογένεια και βουτιά στη θάλασσα. Μετά από όλα αυτά καθίσαμε στο τραπέζι.



!!!...μετά από όλα αυτά, ένα δυνατό τραπέζωμα ήταν απαραίτητο!!!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 04/05/2016 : 11:49:17
quote:
Originally posted by Hermes

χθες είχε δεκαρούμπα σε "καρβουνιάρη" και σε Αρδηττό. Αρδηττός είναι μικρός λοφίσκος, δεν είναι για πολλά - πολλά αλλά έχει ανηφορίτσα μια χαρούλα!



Μικρός ο Αρδηττός αλλά όντως με κάτι - πολύ σύντομες όμως - ανηφοροκατηφοριές ταμάμ! Προτιμώ όμως το Λυκαβηττό για παρόμοιου ύφους προπόνηση!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 04/05/2016 : 11:47:07
quote:
Originally posted by winarg

Ήρεμο 12αρακι εχθές στα βασιλικά κτήματα.
Σήμερα και αύριο μάλλον ρεπό από το τρέξιμο



...ρεπό;(!) Μάλλον έκατσαν βαριά τα κρεατικά! :Ρ

@spy: το έστρωσες το ταρτάν! Σωραίος!!!

Στα δικά μου: κάμποσα χιλιόμετρα σε μονοπάτια και χωματόδρομους αυτές τις μέρες.
Εχθές εξερευνώντας τον Υμηττό:
https://connect.garmin.com/modern/activity/1152252849
1) Κάθετη ανάβαση από την τεσσάρα στο "Κορακοβούνι" μέσα από το μονοπάτι "3". Συνεχίζοντας κατά βάση στο μονοπάτι "10" ανάβαση (ή να πω καλύτερα αναρρίχηση :Ρ) στις κεραίες. Γρήγορη "κάθετη" κάθοδος από ένα κομμάτι που αποτελείται μόνο από λιθάρια με μέση κλίση 35% και μετά συνεχίζοντας στο "10" μέχρι Καλλοπούλα. Επιστροφή στον πάρκιν της 4άρας. Τελικά ο Υμηττός έχει ακόμα μεγαλύτερη ποικιλία εδάφους από ότι περίμενα για ορεινό τρέξιμο!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 04/05/2016 : 11:32:46
quote:
Originally posted by sotos-marathon

Πρωι πρωι 342χλμ σε 3,5 ωρες Τρικαλα-Πευκη!!! αυτη ειναι προπονηση

''Run smart..Run For Life''



...βρε μπας και ξεχάστηκες και μετά την Πεύκη συνέχισες για Αθήνα οπότε έβγαλες 342 χιλιόμετρα; (πότε είπες ότι θα τρέξεις το Σπάρταθλον; :D)

Free your feet...free your senses!
Bladerunner Posted - 04/05/2016 : 10:41:21
quote:
Originally posted by Aroulio
Σε κάποιο site ο επικείμενος ημιμαραθώνιος αγώνας stymfalia run της 5/6/2016, αναφέρει απόσταση 21,5km. Οπότε μετά την προπόνησή σου, ενημέρωσέ μας για την απόσταση



Ο ασφάλτινος κύκλος της λίμνης είναι περίπου 24χλμ. Υπάρχουν όμως πολλοί βατοί χωματόδρομοι που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να μειωθεί η απόσταση.

Σκόπευα όπως έγραψα να κάνω την περίμετρο της λίμνης χρησιμοποιώντας κάποιους από αυτούς, αλλά λόγω ότι περνάνε μέσα από βοσκότοπους με τα ανάλογα αμνοερίφια και φυσικά τσοπανόσκυλα, έκανα τελικά το ανατολικό ασφάλτινο τμήμα με μια μικρή προσθήκη.

https://connect.garmin.com/modern/activity/1150905264

Η διαδρομή είναι πολύ όμορφη και μάλλον εύκολη-γρήγορη θα τη χαρακτήριζα. Έχει κάποιες ανηφόρες αλλά είναι μικρής διάρκειας.

Για να είμαι και στο θέμα, έκανα τελικά την Κυριακή 18χλμ με μέσο ρυθμό 5:38/χλμ. Ότι έπρεπε για να καούν τα κουλουράκια των ημερών.

ΥΓ. Με τα τσοπανόσκυλα δεν αντιμετώπισα τόσο μεγάλο πρόβλημα, όσο με τα... κουνούπια!

__________________________
Think faster than you ride
sotos-marathon Posted - 04/05/2016 : 10:26:26
Πρωι πρωι 342χλμ σε 3,5 ωρες Τρικαλα-Πευκη!!! αυτη ειναι προπονηση

''Run smart..Run For Life''
spy Posted - 04/05/2016 : 09:42:05
...10 χλμ ανυποδητο τρεξιμο σημερα στο στιβο του Ζηρινειου, εκ των οποιων τα 4 τελευταια χλμ σε ρυθμο ημι (4:30/χλμ) ... σε 49'30"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
winarg Posted - 04/05/2016 : 08:17:34
Ήρεμο 12αρακι εχθές στα βασιλικά κτήματα.
Σήμερα και αύριο μάλλον ρεπό από το τρέξιμο
tzatzikis90 Posted - 04/05/2016 : 02:01:17
μετά από 3 μέρες, να μαι και πάλι! του έδωσα και κατάλαβε πραγματικά.. ποιος είδε τον Τάσο και δεν τον φοβήθηκε! Σάββατο βράδυ με 2 πιάτα μαγειρίτσα και άδειασμα 3 ακόμα πιάτων στο τραπέζι-προσοχή! αληθινά γεγονότα!-. Κυριακή από το πρωί ως το απόγευμα ψήσιμο σε κτήμα και εκεί ειλικρινά τρόμαξαν οι άνθρωποι.. κάποια φάση με πήραν στο ψιλό αφού δε σταμάτησα ώσπου να φύγουμε.. Χτες ψήσιμο σπίτι με καλεσμένους και άδειασα το μισό τραπέζι. είμαστε κρεατοφάγοι, τι να κάνουμε! ούτε λόγος για προπόνηση φυσικά..

σήμερα το απογευματάκι, κι αφού νωρίτερα είχα καταναλώσει ότι έμεινε από χτες, βγήκα για χαλαρό 8ράκι. να δω που βρίσκομαι βρε αδερφέ! ε λοιπόν παιδιά.. καλύτερα να έμενα σπίτι! τα πόδια τέλεια (λογικό αφού καθόμουν 3 μέρες), οι παλμοί όμως στο θεό κι ενώ πήγαινα αργά. τελικά βγήκαν σε 46 λεπτά με μέσο ρυθμό 5:45 (πισογύρισμα από τα λίγα) και σαν να μην έφτανε αυτό, μ έπιασε κι ένας σφάχτης προς το τέλος. που?? στο χαλαρό 8ρι! θα τρελαθούμε τελείως!

η πλάκα είναι πως ήθελα να τρέξω το Σάββατο στο διασυλλογικό για 5ρι σε sub20. σε τέτοια κατάσταση που είμαι, καλύτερα να μην πάω καθόλου, θα με κοροϊδεύουν οι άνθρωποι και με το δίκιο τους!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Hermes Posted - 03/05/2016 : 22:17:21
σήμερα ειχε κτήμα Συγγρού το πρόγραμμα, 15χλμ.
Σε συνδυασμό με την προπόνηση της Δευτέρας στον Αρδηττό, ευχαριστήθηκα πράσινο!!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000