Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Τι χρειάζομαι για τρέξιμο στο κρύο;;;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chris1983 Δημοσιευτηκε - 30/11/2016 : 15:26:03
Καλησπέρα.

Είμαι νέος στο τρέξιμο (1-2 μήνες) και μέχρι τώρα ένα σορτσάκι κι ένα κοντομάνικο ήταν αρκετά για τρέξιμο (μόνο σε στάδιο μέχρι τώρα) αφού η χαμηλότερη θερμοκρασία ήταν γύρω στους 13°C.

Βλέποντας το μετεό για το απόγευμα μου δείχνει 8°C (με αίσθηση 3°C) και 7-8 μποφόρ, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα τον δαγκώσω αν πάω για τρέξιμο σήμερα!

Τι ακριβώς θα πρέπει να αγοράσω για να είμαι σε θέση να πηγαίνω για τρέξιμο και σε τέτοιες χαμηλές θερμοκρασίες; Αν βρέχει δεν θα πηγαίνω για τρέξιμο. Κάθε προπόνηση είναι γύρω στα 5km τρέξιμο (6-7 min/km) και άλλα 1-2 km περπάτημα.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
patrickdrd Posted - 09/12/2016 : 17:03:14
προσωπικα τρεχω και με κρυο και με βροχη, απλα οταν βρεχει ξεκιναω τουλαχιστον χωρις βροχη,
ελπιζοντας να κρατησει, ασχετα αν πριν απο δυο κυριακες ετσι ξεκινησα, αλλα μ' επιασε βροχη στο 3ο-4ο χιλιομετρο
(τα 9 επομενα ηταν υπο βροχη) :D

οντως μου ελειπαν οι... υαλοκαθαριστηρες, αλλα δεν θα παρω καπελο γι αυτο,
αλλη χαρακτηριστικη περιπτωση παραπονη πρωτοχρονιας που μας περασε με χιονονερο και με 0 βαθμους,

για μενα λοιπον ισοθερμικο κοντομανικο μπλουζακι ("κατασαρκα") κι απο πανω βαμβακερη μπλουζα νορμαλ,
το σιγουρο ειναι ποτε χοντρη μπλουζα, αν κρυωνω πολυ θα βαλω δυο τετοιες μπλουζες και
τελευταιο αντιανεμικο-αδιαβροχο, ας ειναι και μη διαπνεον, αδιαφορω για τον ιδρωτα που λενε οι συναδελφοι,
καθοτι προτιμω τον ιδρωτα μου παρα το ραδιενεργο ή whatever νερο της βροχης
(αν και το τελευταιο δεν το γλιτωνεις στα παπουτσια και στα ποδια),
εξαλλου το αντιανεμικο-αδιαβροχο θα σε προστατευσει και απο βροχη και απο αερα, δεν σταματαω κιολας παρα ελαχιστα αν χρειαστει για να κρυωσω απ τον ιδρωτα μου,
πιο συγκεκριμενα προσφατα αγορασα αυτο:
http://www.z-mall.gr/umbro-sx-windbreaker-64554e/pd/?pvid=3412238&iid=1936946&lang=el
το οποιο ειναι ψιλο και ελαφρυ και ειμαι ευχαριστημενος,
καθοτι ειχα κανα-δυο απο περσυ, αλλα ηταν μακρυα και φαρδια (καθοτι ημουν +20 κιλα πριν αρχισω το τρεξιμο),
αλλα και σχετικα τουλαχιστον βαρυα

τελος φορμα απο κατω, δεν μ αρεσουν τα κολαν, ουδεποτε εχω φορεσει και δεν επιθυμω να φορεσω,

και φυσικα σκουφο και γαντια πολυεστερικα, running τα πηρα και τα δυο και τα φοραω μονο στο τρεξιμο και
με καλυπτουν επισης, ουτε ιδρωνουν πολυ, αλλα και ουτε εχω νιωσει να κρυωνει το κεφαλι μου ή τα χερια μου,

εξαρταται κιολας πως και τι τρεξιμο κανει ο καθενας,
πλεον μετα απο 1,5χρονο προπονησεων και πλησιαζοντας τα 2500 χιλιομετρα,
προσεγγιζω τα 5 λεπτα το χιλιομετρο, οποτε πιστευω παραγω αρκετη θερμοτητα και
μ αυτα καλυπτομαι, ο καθενας ας κανει τις δοκιμες του κι ας διαλεξει και μονος του

carpe runem
roberto4carlos Posted - 06/12/2016 : 15:07:58
quote:
Originally posted by leo

Υπάρχει καμία πρόταση και για εμένα τον κρυουλιάρη; Ψάχνω για γάντια. Με αυτά που έχω τώρα τα χέρια μου είναι κρύα, πονάνε και δεν μπορώ να τα κουνήσω καθόλου μετά από μια ώρα τρέξιμο. Οι συνθήκες π.χ. σήμερα ήταν -4 με feeling -7.



Τα δρομικά γάντια δεν είναι ιδιαίτερα ζεστά σε δύσκολες θερμοκρασίες.
Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα είναι τα ισοθερμικά γάντια που εμποδίζουν την γρήγορη και απότομη απώλεια θερμότητας
leo Posted - 06/12/2016 : 13:46:55
Υπάρχει καμία πρόταση και για εμένα τον κρυουλιάρη; Ψάχνω για γάντια. Με αυτά που έχω τώρα τα χέρια μου είναι κρύα, πονάνε και δεν μπορώ να τα κουνήσω καθόλου μετά από μια ώρα τρέξιμο. Οι συνθήκες π.χ. σήμερα ήταν -4 με feeling -7.
akira Posted - 03/12/2016 : 13:27:13
θα πρεπει να δωσεις προσοχη στο ντυσιμο ωστε τα ρουχα να αναπνεουν και μην μενεις ιδρωμενος γιατι τοτε θα κρυωσεις περισσοτερο αλλα κυριως να ντυνεσαι με βαση την θερμοκρασια. Το χειμερινο μου ντυσιμο (μιας και μενω και εγω σε νησι) αποτελειται απο κοντομανικη τεχνικη μπλουζα, μακρυμανικη τεχνικη απο πανω (εχω μια δυο οι οποιες εχουν φερμουαρ που κλεινουν στον λαιμο), σορτς αθλητικο και καπελο για το κεφαλι σε περιπτωση βροχης ή δυνατου αέρα. Σε περιπτωση δυνατου αερα τοτε εχω και ενα αντιανεμικο αλλά σε σπανιες περιπτωσεις το φοραω μιας και πολυ γρηγορα ο ιδρωτας που θα βγαλω θα πολλαπλασιασει την αισθηση του κρυου. Δεν δουλευω πια γαντια-σκουφο μιας και αυτα παρολο που ειναι για τρεξιμο γρηγορα θα με ζεστανουν σε υπερβολικο βαθμο και θα ιδρωσω περισσοτερο απο το αν δεν τα φορουσα και θα καταληξουν να ειναι περιττο βαρος. Πανω απ' ολα ομως οτι διαλεξεις θα πρεπει να το δοκιμασεις για να δεις πως αντιδρα ο οργανισμος σου σε κρυες συνθηκες.

Τα λεμε στο τερματισμο
panos81 Posted - 03/12/2016 : 01:51:35
Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα ισοθερμικό και ένα τεχνικό μπλουζάκι συν σκουφί και γάντια ,φυσικά μακριά κολάν και αν έχει αέρα ένα αμάνικο ελαφρύ αντιανεμικό και είμαι οκ όσο κρύο και να κάνει .
Μακρύ αντιανεμικό φοράω μόνο όταν βρέχει ....

5-12-05
roberto4carlos Posted - 02/12/2016 : 15:59:34
quote:
Originally posted by chris1983


Μα αν έχει αέρα (πχ 7 μποφόρ) τι να σου κάνει το αντιανεμικό; Αν φυσάει πολύ, δεν πας για τρέξιμο, αν βρέχει δεν πας για τρέξιμο, αν κάνει κρύο πας για τρέξιμο.

Τι ακριβώς προσφέρει το αντιανεμικό; Γιατί ίσως μου διαφεύγει ο ρόλος ύπαρξής του.



Το αντιανεμικό κόβει τις εξωτερικές συνθήκες και δεν επιτρέπει την απότομη απώλεια θερμότητας από το σώμα. Επίσης σου προσφέρει και μια προστασία από ψιλόβροχο και χιονι.
dimitrissss Posted - 02/12/2016 : 14:44:31
quote:
Originally posted by chris1983

quote:
Originally posted by dimitrissss


Τότε πάρε και κάνα αντιανεμικό



Αν φυσάει πολύ, δεν πας για τρέξιμο, αν βρέχει δεν πας για τρέξιμο,



Εξαρτάται για τι τρέξιμο μιλάμε. Αν έχει προπόνηση και ρίχνει καρέκλες θα το σκεφτείς λίγο ή πολύ να την αναβάλεις. Αν έχεις κάνει 3-4 μήνες προετοιμασία για μαραθώνιο π.χ. και βρέχει τη μέρα του αγώνα δε θα το σκεφτείς καθόλου!

No pain, no gain!
ALEXANDRA Posted - 02/12/2016 : 14:38:14
Σιγά που δεν πας για τρέξιμο αν βρέχει!!!
Μια χαρά πας! Και ειναι πολύ ωραία! Αρκεί να έχεις χωνέψει οτι θα βραχείς.

Προσωπικά δε μπορώ τον αέρα. Είμαι ελαφρυά και με παίρνει και με σηκώνει. Δεν εχει νόημα να βγαίνω με αέρα.
chris1983 Posted - 02/12/2016 : 10:33:36
quote:
Originally posted by dimitrissss


Τότε πάρε και κάνα αντιανεμικό



Μα αν έχει αέρα (πχ 7 μποφόρ) τι να σου κάνει το αντιανεμικό; Αν φυσάει πολύ, δεν πας για τρέξιμο, αν βρέχει δεν πας για τρέξιμο, αν κάνει κρύο πας για τρέξιμο.

Τι ακριβώς προσφέρει το αντιανεμικό; Γιατί ίσως μου διαφεύγει ο ρόλος ύπαρξής του.
dimitrissss Posted - 01/12/2016 : 13:32:31
quote:
Originally posted by chris1983

είμαι σε νησί



Τότε πάρε και κάνα αντιανεμικό

No pain, no gain!
as400 Posted - 01/12/2016 : 13:13:54
quote:
Originally posted by gbakas

quote:
Originally posted by as400

Σωστα αλλα ........πανω απ'ολα ψυχη !!!!
κ'εγω για 10ρακι ετοιμαζομαι και τα γραφω σε σενα για να τα διαβαζω

AS400



is your nick name AS400 taken from IBM Computer Series?





Ναι

AS400
chris1983 Posted - 01/12/2016 : 10:32:35
Ωραία, επομένως

- σίγουρα ισοθερμική μπλούζα
- ίσως γάντια, σκουφί (από τεχνικό ύφασμα) ή buff
- όχι αντιανεμικό, αδιάβροχο.

Επειδή είμαι σε νησί και υποχρεωτικά θα ψηνίσω από internet (δηλ. δε μπορώ να πάω να δοκιμάσω), μέγεθος για ισοθερμική όπως και μπλούζες; Δηλ. φοράω large σε κανονικές μπλούζες, large να πάρω και ισοθερμική;
dimitrissss Posted - 30/11/2016 : 21:35:17
Αν κρυώνεις φόρεσε 2 μπλούζες. Με το αντιανεμικό θα γίνεις παπί στον ιδρώτα γιατί δεν αναπνέει το σώμα. Εξαρτάται και που μένεις. Αν δεν είσαι βόρεια Ελλάδα δε χρειάζεσαι και πολλά πράγματα. Γάντια, σκουφί πάρε από τεχνικό ύφασμα. Στη βροχή προτίμησε καπέλο για να μην πέφτει νερό στο πρόσωπο και σε ενοχλεί.

No pain, no gain!
soron80 Posted - 30/11/2016 : 21:24:47
Φθηνά και καλά

http://www.karrimor.com/SearchResults?DescriptionFilter=karrimor%20xlite#dcp=1&dppp=100&OrderBy=price_asc&Filter=AFLOR%5EMens

π.χ. αυτό το αντιανεμικό, αδιάβροχο το πήρα από sportsdirect 15 ευρώ

http://www.karrimor.com/karrimor-xlite-lightweight-running-jacket-mens-457916?colcode=45791618
todor Posted - 30/11/2016 : 18:39:35
για τα γάντια και το αδιάβροχο/αντιανεμικό μπουφάν υπάρχει κάποια πρόταση?? για επι της κεφαλής ξεσκέπαστους, σαν εμένα, τι σκουφάκι παίζει???

υποψιάζομαι ότι τα βαμβακερά (σκουφιά/γάντια) δεν είναι τα ιδανικά ε??

δώστε τα φώτα σας εσείς οι έμπειρoι :)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000