Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ελαφρυς πονος στο εσωτερικο του γονατου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
milt23 Δημοσιευτηκε - 14/08/2011 : 07:37:24
Καλημερα φορουμ !
Ειμαι (πολυ) φρεσκος δρομεας , 2 μηνων για την ακριβεια , και εχοντας κοιταξει ,λιγο πριν ξεκινησω, αυτο το κομματι του φορουμ , πηγαινα πολυ αργα την αυξηση των χιλιομετρων . Για τον φοβο των ιουδαιων που λενε .
Παρ ολ αυτα τα καταφερα και εχω πονακια στο γονατο .Ευτυχως οχι τοσο εντονα που να μου κοψουν τελειως τη φορα .
Η κατασταση εχει ως εξης : ξεκινησα τελειως απροπονητος , σκετος χαλβας . Τρεχω σε ταρταν , με το προγραμμα c25k , κι αυτο με μετρο . Στο αριστερο (υπερ)πρηνιζω , και εχω δοκιμασει 2 ζευγαρια , saucony progrid hurricane 12 και nb 749 . Κατεληξα στα nb γιατι τα αλλα νομιζω με εκαναν να ποναω περισσοτερο .
Παρ ολα τα μετρα μου , εχω μετα απο καθε προπονηση ελαφρους πονους στο δεξι γονατο ,στην εσωτερικη του πλευρα .Διαρκουν 2-3 μερες και εμφανιζονται μονο οταν χρησιμοποιω τα ποδια - περπατημα δηλαδη . Παρατηρησα μαλιστα οτι το αισθανομαι οχι οταν παταει το ποδι στο εδαφος , αλλα -περιεργως- οταν σηκωνεται απ αυτο .

Σας φαινεται κανονικο ? Ορθοπεδικο μπορω να δω μετα τις 10 Σεπτ. και το κανω πολυ κεφι το τρεξιμο για να το διακοψω για τοσες μερες .Υπαρχει κατι αλλο , εκτος παπουτσιων/λιγων χλμ , που μπορω να κανω για να αποφευγω πιθανους τραυματισμους ? Ειχα δει για κατι ασκησεις ενδυναμωσης (?) αλλα μεσα στις πολλες πληροφοριες τα εχασα
2   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
giorgosdelta Posted - 14/08/2011 : 09:45:43
Πολύ ώραια σου τα ανέλυσε ο Νίκος.
Όταν ξεκίνησα είχα δυνατούς πόνους και στα δυο γόνατα. Σταμάτησαν όταν άρχισα να κάνω διατάσεις πριν και μετά, ποδήλατο και έχασα κάποια κιλά.
NIKOS T. Posted - 14/08/2011 : 08:15:24
Καλώς ήρθες!Προσεχτικά στις αυξήσεις έντασης και όγκου χιλιομέτρων.Θα ανεβάζεις προοδευτικά και μετρημένα.Κάνε εναλλαγές στο τεραίν,χόρτο,ταρτάν,χώμα.1-2 φορές την εβδομάδα βάλε ασκήσεις ενδυνάμωσης για τετρακέφαλους,οπίσθιους μηριαίους,προσαγωγούς,απαγωγούς,γαστροκνήμιους.Μην παραμελείς τις διατάσεις!Μη διστάσεις να ξεκουραστεις λίγες μέρες και να συνδυάσεις το τρέξιμο με εναλλακτική προπόνηση,κολύμπι,ποδήλατο ή ακόμη και περπάτημα.Αν έχεις παραπανίσια κιλά φρόντισε σιγά σιγά να τα χάσεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000