Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ελαφρυς πονος στο εσωτερικο του γονατου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

milt23
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/08/2011 :  07:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα φορουμ !
Ειμαι (πολυ) φρεσκος δρομεας , 2 μηνων για την ακριβεια , και εχοντας κοιταξει ,λιγο πριν ξεκινησω, αυτο το κομματι του φορουμ , πηγαινα πολυ αργα την αυξηση των χιλιομετρων . Για τον φοβο των ιουδαιων που λενε .
Παρ ολ αυτα τα καταφερα και εχω πονακια στο γονατο .Ευτυχως οχι τοσο εντονα που να μου κοψουν τελειως τη φορα .
Η κατασταση εχει ως εξης : ξεκινησα τελειως απροπονητος , σκετος χαλβας . Τρεχω σε ταρταν , με το προγραμμα c25k , κι αυτο με μετρο . Στο αριστερο (υπερ)πρηνιζω , και εχω δοκιμασει 2 ζευγαρια , saucony progrid hurricane 12 και nb 749 . Κατεληξα στα nb γιατι τα αλλα νομιζω με εκαναν να ποναω περισσοτερο .
Παρ ολα τα μετρα μου , εχω μετα απο καθε προπονηση ελαφρους πονους στο δεξι γονατο ,στην εσωτερικη του πλευρα .Διαρκουν 2-3 μερες και εμφανιζονται μονο οταν χρησιμοποιω τα ποδια - περπατημα δηλαδη . Παρατηρησα μαλιστα οτι το αισθανομαι οχι οταν παταει το ποδι στο εδαφος , αλλα -περιεργως- οταν σηκωνεται απ αυτο .

Σας φαινεται κανονικο ? Ορθοπεδικο μπορω να δω μετα τις 10 Σεπτ. και το κανω πολυ κεφι το τρεξιμο για να το διακοψω για τοσες μερες .Υπαρχει κατι αλλο , εκτος παπουτσιων/λιγων χλμ , που μπορω να κανω για να αποφευγω πιθανους τραυματισμους ? Ειχα δει για κατι ασκησεις ενδυναμωσης (?) αλλα μεσα στις πολλες πληροφοριες τα εχασα

Edited by - milt23 on 14/08/2011 07:40:05

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2011 :  08:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες!Προσεχτικά στις αυξήσεις έντασης και όγκου χιλιομέτρων.Θα ανεβάζεις προοδευτικά και μετρημένα.Κάνε εναλλαγές στο τεραίν,χόρτο,ταρτάν,χώμα.1-2 φορές την εβδομάδα βάλε ασκήσεις ενδυνάμωσης για τετρακέφαλους,οπίσθιους μηριαίους,προσαγωγούς,απαγωγούς,γαστροκνήμιους.Μην παραμελείς τις διατάσεις!Μη διστάσεις να ξεκουραστεις λίγες μέρες και να συνδυάσεις το τρέξιμο με εναλλακτική προπόνηση,κολύμπι,ποδήλατο ή ακόμη και περπάτημα.Αν έχεις παραπανίσια κιλά φρόντισε σιγά σιγά να τα χάσεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2011 :  09:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ώραια σου τα ανέλυσε ο Νίκος.
Όταν ξεκίνησα είχα δυνατούς πόνους και στα δυο γόνατα. Σταμάτησαν όταν άρχισα να κάνω διατάσεις πριν και μετά, ποδήλατο και έχασα κάποια κιλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000