Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πελματιαία απονεύρωση

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Vassilis Kontoyannis Δημοσιευτηκε - 06/09/2006 : 01:50:13
Χαιρετίζω (επιτέλους!) τα μέλη του τόσο οικείου,πια,forum.Mε χαρά εντάσσομαι κι εγώ στη μεγάλη του,αθλητική,παρέα.Δηλώνω το παρόν με μια έκκληση βοηθείας:Γνωρίζει κανείς περισσότερα για την plantar fasciitis (φλεγμονή της πελματιαίας απονεύρωσης) απ΄ όσα διαβάζω στο,ομολογουμένως θαυμάσιο,"Εγχειρίδιο του Δρομέα" του Δρ. Νίκου Μαρκέα (εκδ. Βασδέκη) ή στην ιστοσελίδα του αμερικάνικου Runner's World;Το πιο βολικό μου άλλοθι είναι το χρησιμοποιημένο παπούτσι,το μοναδικό μου ζευγάρι για ένα χρόνο.'Οταν,όμως,αυτό είναι το Nimbus της Asics (145 Euro πέρυσι),δικαιολογείται η φθορά του και ο συνακόλουθος τραυματισμός;Ευχαριστώ,εκ των προτέρων,όποιο μέλος ασχοληθεί με το πρόβλημα.

Βασίλης Κοντογιάννης
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
sonik Posted - 12/10/2014 : 23:33:42
Ας δώσω συνέχεια στην κουβέντα ένα χρόνο μετά.
Πριν 3+ βδομάδες άρχισα να έχω ενοχλήσεις στο δεξί πέλμα και, αν και έδειχνε πελματιαία, δεν ενοχλούσε στο τρέξιμο αλλά μόνο στο περπάτημα. Σκεφτόμουν ότι είναι από την κούραση της προπόνησης για τον ΚΜΑ (ΑΜΑ), μιας και ανέβηκα στα 70+ χμ/εβδομάδα για πρώτη φορά μετά από 1,5 χρόνο τρεξίματος. Μέχρι που 2 βδομάδες πριν, η ενόχληση έγινε πιο σοβαρή. Σταμάτησα το τρέξιμο και το έριξα στα παγάκια και τις διατάσεις με πολύ μικρή βελτίωση, αν και η ενόχληση δεν ήταν έντονη και μόνο στο περπάτημα. Ο γιατρός είπε πελματιαία, αν και ελαφριά. Συνέστησε αντιφλεγμονώδη, πάγο, διατάσεις και μαλακά πατούμενα και να σκεφτώ για πάτους αν δεν υποχωρήσει. Συνέχισα έτσι (χωρίς τα μαλακά παπούτσια όμως) και χθες είπα να δοκιμάσω ένα τρεξιματάκι μιας και δεν μου άρεσε η ιδέα να χάσω το μαραθώνιο. 11χμ σε 5 20'/χμ φορώντας τα πιο minimal παπούτσια που έχω, τα skora. Στο τρέξιμο το ένιωσα ελάχιστα, αλλά μετά το τέλος στο περπάτημα σχεδόν κούτσαινα, αν και υποχώρησε ως το τέλος της μέρας στα προηγούμενα επίπεδα, μετά και τις σχετικές παγοβουτιές. Σήμερα ξύπνησα με μηδενική ενόχληση και αν και περπάτησα αρκετά το πρωί, ως θεατής στο Run Greece της Πάτρας, καμία ενόχληση όλη μέρα. Τι να υποθέσω τώρα;
Θεωρώ ότι το πρόβλημα προέκυψε μετά από κάποια γρήγορα τρεξίματα, πιο γρήγορα από το πρόγραμμα που ακολουθούσα, στα οποία πατούσα πιο μπροστά απ' ότι συνήθως. Και αυτό μάλλον κούρασε αρκετά πατούσες, γάμπες κλπ. Ίσως μετά τη σχετική ξεκούραση τα πόδια μπορούν να ανταποκριθούν καλύτερα στα ζόρια του τρεξίματος. Το ερώτημα είναι πως συνεχίζω. Σκέφτομαι να συνεχίσω το τρέξιμο αφαιρώντας τελείως τα γρήγορα κομμάτια και να αυξήσω σιγά σιγά τις αποστάσεις. Σκοπός είναι να μπορέσω να τερματίσω το μαραθώνιο, μιας και κάτι οράματα για 3.5 ώρες που είχα, σταμάτησαν μετά τις 2 βδομάδες ανάπαυσης. Ήδη χτες 150 παλμούς για το 5 20' από 140 πριν τη διακοπή (αν και ίσως φταίνε τα προχθεσινά κρασάκια). Εννοείται μπόλικος πάγος και ενδυνάμωση (αν και δεν νομίζω ότι προλαβαίνω και πολλά).
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

..
echetlos Posted - 26/11/2013 : 09:57:18
+1 στον Σάββα.
Πολλοί "φαινομενικά" τραυματισμοί είναι απλά το ενδιάμεσο στάδιο ενδυνάμωσης του εκάστοτε σημείου.

"My sport is your sport's punishment"
Savvas Posted - 26/11/2013 : 09:49:41
quote:
Originally posted by doxis

Χωρις να ειμαι γιατρος και μετα απο 7μηνες πελματιαια απονευροσιτιδα και αφου δοκιμασα μπαλακι,παγο, μασαζ χωρις αποτελεσμα...τωρα τελευταια φαινεται να εχει περασει αφου :
εβαλα μυαλο και
1-πηγαινω πιο αργα στα μεγαλα τρεξιματα και στα tempo run.
2- εβαλα ανοιγματα και ταχυτητες στο εβδομαδιαιο προγραμμα.

(προφανως το σωμα δεν μπορουσε να παει τοσο γρηγορα οσο το μυαλο ηθελε και διαμαρτυροταν μεσω της πελματιαιας
Οσο για τις ταχυτητες μαλλον βοηθανε να ξεμπλοκαρει το συστημα.)
Αυτα φαινονται να εχουν αποτελεσμα σε εμενα.

σπευδε βραδεως





Απλα εγιναν οι απαραιτητες προσαρμογες στο σωμα και σου περασε, οι περισσοτεροι το παθαινουν αυτο.
Κιεμενα με εχει πιασει τωρα απο το πουθενα, αφου ξαναετρεξα Μαραθωνιο μετα απο πολυ καιρο.Ελπιζω να μην επιμεινει και να με αφησει γρηγορα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
doxis Posted - 26/11/2013 : 09:12:46
Χωρις να ειμαι γιατρος και μετα απο 7μηνες πελματιαια απονευροσιτιδα και αφου δοκιμασα μπαλακι,παγο, μασαζ χωρις αποτελεσμα...τωρα τελευταια φαινεται να εχει περασει αφου :
εβαλα μυαλο και
1-πηγαινω πιο αργα στα μεγαλα τρεξιματα και στα tempo run.
2- εβαλα ανοιγματα και ταχυτητες στο εβδομαδιαιο προγραμμα.

(προφανως το σωμα δεν μπορουσε να παει τοσο γρηγορα οσο το μυαλο ηθελε και διαμαρτυροταν μεσω της πελματιαιας
Οσο για τις ταχυτητες μαλλον βοηθανε να ξεμπλοκαρει το συστημα.)
Αυτα φαινονται να εχουν αποτελεσμα σε εμενα.

σπευδε βραδεως
bambino Posted - 08/06/2011 : 13:05:36
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ , ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΩΝ ΑΡΓΑ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΩΝΕΥΡΩΣΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΦΕΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΙΤΙΔΑ.
ΕΒΑΛΑ ΠΑΤΟΥΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ 2-3 ΜΗΝΕΣ .
ΚΑΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΠΟΔΟΓΙΑΤΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ-ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ?
ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΓΙΑΤΡΕΙΑ.
destiny Posted - 04/05/2011 : 19:00:43
sas ευχαριστω ολουσ για τη βοηθεια και τα λογια σασ!σημερα πηρα καινουργιουσ πατουσ και ηδη νιωθω καλυτερα.εχω φλεγμονη τησ πελματιαιασ οχι ρηξη...αλλα υπαρχουν συνεχεια πονοι...βαζω καθε μερα παγο και κανω διατασεισ....και για να γελασουμε,πηγα προχτεσ στο ασκληπειο τησ βουλασ γιατι 1 φιλη στρμπουλιξε τον αστραγαλο τησ....τησ ελεγα να μην παμε εκει,δεν ξερουν τι τουσ γινεται....τησ ειπαν οτι το εχει σπασει και τησ το δεσανε...τελικα δεν ηταν σπασιμο....και για να τησ αποδειξω οτι δεν ξερουν τι τουσ γινεται,πηγα κι εγω μεσα στο γιατρο...του λεω ππονανε ποδια,γαμπεσ και τρλλο καψιμο στα ποδια....μου κανουν πλακεσ,ολα καθαρα..γιατι ποναω γιατρε του λεω...μου λεει ξεκουραση και τα λοιπα...δεν εχεισ τιποτα...και του λεω οτι κατι μου εχουν πει οτι μπορει να εχω πελματιαια απονευρωσιτιδα....μου λεει οχι!!!!!εχω κανει και πελματογραφημα και μαγνιτικη πελματοσ,φαινεται οτι αυτο εχω!!!!τραγικοι γιατροι!!!!ελπιζω να μην σασ κουρασα και ευχαριστω για ολα!!!!!περαστικα μασ!!!και μακρια απο γιατρουσ...ειδικα τουσ ασχετουσ!!!!

life is good!!
PATENTAS Posted - 03/05/2011 : 18:57:24
Βλέπε στο βιβλίο "ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΕΑ" του Ν. Μαρκέα.

Έμεινα 2 μήνες εκτός με πολύ μασάζ στο σημείο με τα χέρια μου και το stick.

Ευτυχώς, ξεκίνησα το τρέξιμο και μέχρι τώρα όλα καλά.
destiny Posted - 03/05/2011 : 16:22:52
ευχαριστω παρα πολυ μαντονα!!μιλησα και με το φιλο βασιλη,με βοηθησ πολυ με τα λογια του!!αν εχετε κανα καλο γιατρο να μου πειτε απο αθηνα...η κατι να κανω για να ηρεμησουν οι πονοι στο πελμα και στισ γαμπεσ....ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

life is good!!
MANTONA Posted - 03/05/2011 : 13:08:35
quote:
Originally posted by MANTONA

quote:
Originally posted by destiny

καναν 2 χροννια να μου το βρουνε...λεγαν οτι μπορει να εχω σκληρυνση κατα πλακασ....παρανοια!!!μου ειχαν διαλυσει τη ψυχολογια....εδω και 8 μηνεσ το βρηκα απο ποδολογο,αλλα δεν υποχορει!!!!!!κι αν εχετε καποιο καλο γιατρο...προσ γλυφαδα...ευχαριστω εκ των προτερων....

life is good!!



ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ!!!
Επικοινωνησε με τον φίλο Βασίλη, πιστεύω πως με ηρεμία όλα θα τα αντιμεπτωπίσεις. Σου μιλώ ως πρωην παθούσα!

Καλή δύναμη και γρήγορη αποκατάσταση!
ΜΑΝΤΟΝΑ

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!




ΥΓ. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΕΛΜΑΤΟΣ (με σκιαγραφικό). Θα δείξει το μέγεθος της ζημιάς!!!
Προσοχή αυτός που θα στην κάνει πρέπει να είναι πολύ πολύ πολύ εξειδικευμενος σε αυτη την εξέταση.

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
MANTONA Posted - 03/05/2011 : 13:05:20
quote:
Originally posted by destiny

καναν 2 χροννια να μου το βρουνε...λεγαν οτι μπορει να εχω σκληρυνση κατα πλακασ....παρανοια!!!μου ειχαν διαλυσει τη ψυχολογια....εδω και 8 μηνεσ το βρηκα απο ποδολογο,αλλα δεν υποχορει!!!!!!κι αν εχετε καποιο καλο γιατρο...προσ γλυφαδα...ευχαριστω εκ των προτερων....

life is good!!



ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ!!!
Επικοινωνησε με τον φίλο Βασίλη, πιστεύω πως με ηρεμία όλα θα τα αντιμεπτωπίσεις. Σου μιλώ ως πρωην παθούσα!

Καλή δύναμη και γρήγορη αποκατάσταση!
ΜΑΝΤΟΝΑ

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
vasilis Posted - 01/05/2011 : 13:40:42
Σωτήρη στείλε μου με email(στο: vas67tsak@yahoo.gr) το τηλέφωνό σου για να τα πούμε.
Στις 6 Ιανουαρίου που μας πέρασε μου παρουσιάστηκε και στις δύο πατούσες,το είχα πάρει βαριά αφού για 1,5 μήνα δεν έκανα τίποτα απο τον πόνο και τις ενοχλήσεις, αλλα ακολούθησα σ'αυτό το διάστημα μια μέθοδο όπου και κατάφερα απο τις 20 Φεβρουαρίου έως σήμερα (που το έχω φυσικά ξεπεράσει)και να προπονούμαι κανονικά και να έχω τρέξει παράλληλα σε 2 ημιμαραθώνιους και 2 δεκάρια.
Σήμερα είμαι 100% σίγουρος οτι σε μένα παρουσιάστηκε αποκλειστικά λόγω των παπουτσιών που φορούσα(NIKE lunarglide) που είναι απίστευτα πολύ μαλακά-για απορόφηση κραδασμών-και που μόνο ο Ν. Μαρκέας το αναφέρει και αυτό ως μία αιτία για την εκδήλωση της ''πελματιαίας απονευρωσίτιδας''.
Σ'εσένα μάλον η κατάσταση έχει χρονίσει και δεν ξέρω αν έχεις κάνει και μαγνητικές για τις φλεγμονές και για να αποκλειστεί και το ενδεχόμενο και μερικής ρήξης της πελματιαίας.
Περαστικά και μην το βάζεις κάτω γιατι η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο στην αντιμετώπιση της πάθησης,και ΠΡΟΣΟΧΗ στον πάγο διότι επιδεινώνει την κατάσταση.
destiny Posted - 01/05/2011 : 03:57:18
καναν 2 χροννια να μου το βρουνε...λεγαν οτι μπορει να εχω σκληρυνση κατα πλακασ....παρανοια!!!μου ειχαν διαλυσει τη ψυχολογια....εδω και 8 μηνεσ το βρηκα απο ποδολογο,αλλα δεν υποχορει!!!!!!κι αν εχετε καποιο καλο γιατρο...προσ γλυφαδα...ευχαριστω εκ των προτερων....

life is good!!
destiny Posted - 01/05/2011 : 03:52:44
γεια σασ!ειμαι νεοσ στο φορουμ,αλλα υποφερω τρελλα απο πελματιαια απονευρωσιτιδα...υπαρχει καποιοσ που να μπορει να βοηθησει???εχω φρικτουσ πονουσ και πανω απο 1 χροννο να κοιμηθω καλα....ολοι οι γιατροι που εχω παει,συγνωμη αλλα.......!!!βαζω παγουσ,διατασεισ,πατουσ,αλλα μολισ χαλασουν οι πατοι...στο 5μινο,ξανα φρικτοι πονοι....μπορει σασ παρακαλω καποιοσ να βοηθησει????ευχαριστω!!!!!

life is good!!
Fanis. Posted - 28/02/2011 : 20:29:55
quote:
Originally posted by MANTONA


Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά ήμουν εκτός Αθηνών. Δεν υπάρχει περίπτωση να προήλθε από εκεί. Εκτός και αν προυπήρχε κάτι και σου εκδηλώθηκε την συγκεκριμένη στιγμή.

Τί να πώ... Περαστικά. Και ενημερωσέ μας

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



Μπορω να πω οτι εχει κατα πολυ υποχωρησει.βαζω παγο και το τριβω και με voltaren
MANTONA Posted - 28/02/2011 : 19:29:16
quote:
Originally posted by Fanis.

quote:
Originally posted by MANTONA


Συγνώμη που επεμβαινω αλλά περπάτημα ξυπόλυτος απαγορεύεται. Χειροτερεύει πολύ την πελματιαία.
Φιλικά
Ως παθούσα
Μαντονα
<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



κι εμενα η ενοχληση αρχισε οταν κανοντας γυμναστικη με βαρη,ημουνα και περπατουσα μεσα στο δωματιο του φυσιοθεραπευτηριου ξυπολητος



Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά ήμουν εκτός Αθηνών. Δεν υπάρχει περίπτωση να προήλθε από εκεί. Εκτός και αν προυπήρχε κάτι και σου εκδηλώθηκε την συγκεκριμένη στιγμή.

Τί να πώ... Περαστικά. Και ενημερωσέ μας

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000