Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 long run κ επιβαρυνσεις στα γονατα!

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
rania16 Δημοσιευτηκε - 08/10/2011 : 12:42:59
καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που εχει κανει εγχειρηση προσθιου χιαστου κ στα δυο γονατα, επιβαρυνεται απο ενα long run (1 - 1:30 ωρα)
σε δυο βδομαδες.? θελω να το ενταξω στην προπονηση μου η οποια ειναι κατα κυρια βαση διαλειμματικη..δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
επισης στο διαδρομο (αν το αντεξω) ειναι καλυτερα η εξω εχει πιο πολλα οφελη οσο αφορα την αποδοση?

ευχαριστω..
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tigran1116 Posted - 09/10/2011 : 10:01:18
Καλημέρα!!Εγώ τα περισσότερα long run της προετοιμασίας τα κάνω στο χορταράκι!!!Γενικώς μοιράζω τα χιλιόμετρα σε όλες τις επιφάνειες αλλά τα long run όσο ψυχοφθόρο και αν είναι τα κάνω στο χόρτο.ειναι κατά την ταπεινή μου άποψη η καλύτερη επιφάνεια με τις λιγότερες επιβαρύνσεις.
quote:
Originally posted by rania16

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που εχει κανει εγχειρηση προσθιου χιαστου κ στα δυο γονατα, επιβαρυνεται απο ενα long run (1 - 1:30 ωρα)
σε δυο βδομαδες.? θελω να το ενταξω στην προπονηση μου η οποια ειναι κατα κυρια βαση διαλειμματικη..δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
επισης στο διαδρομο (αν το αντεξω) ειναι καλυτερα η εξω εχει πιο πολλα οφελη οσο αφορα την αποδοση?

ευχαριστω..




No pain...No gain....
mihaill Posted - 08/10/2011 : 17:57:40
+ διατάσεις όχι μόνο πριν το τρέξιμο αλλά και το πρωί πριν την δουλειά ... πολύ βασικό ... να ανεβάσεις την ροή του αίματος ώστε να αναρρώσεις γρηγορότερα.
++ Μαλάξεις... όχι ακριβώς μετά το τρέξιμο άστο 2-3 ώρες να περάσει λίγο η τρελή καταβολή...
giorgosdelta Posted - 08/10/2011 : 15:16:33
Εγώ να προτείνω τρέξιμο μόνο έξω.
Επίσης θαρρώ πως ο πιο σημαντικός παράγοντας επιβάρυνσης των γονάτων είναι η απουσία διατάσεων, προθέρμανσης και αποθεραπείας.
Έπειτα παίζει ρόλο το στυλ τρεξίματος. Πραγματικά μπορείς να τρέχεις απαλά ή να χτυπάς με τα πόδια σα σφυριά στο έδαφος.
Savvas Posted - 08/10/2011 : 13:46:50
Αν μενεις κεντρο καλη λυση ειναι ο Εθνικος Κηπος.
Επιση το αλσος Ν.Σμυρνης αλλα εχει καποιες κλισεις και αν μενεις βορεια το αλσος Συγγρου.Α και το παρκο Τριτση ειναι πολυ ωραιο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
NIKOS T. Posted - 08/10/2011 : 13:07:09
Διαδρομές πολλές,άλλωστε οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα, ζούνε στην Αθήνα και θα σου τις προτείνουν !!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
rania16 Posted - 08/10/2011 : 13:01:01
ευχαριστω Νικο, ειμαι καλα μυικα αλλα η ενδυναμωση παντα βοηθαει.
θα μπω στις διαδρομες να βρω κατι, ζω Αθηνα κ φανταζομαι θα ειναι λιγο δυσκολο αλλιως διαδρομο κ καμια ταινια..για να δουμε την εμπειρια.
NIKOS T. Posted - 08/10/2011 : 12:50:08
Αν μυϊκά είσαι εντάξει δεν θα έχεις πρόβλημα.
Παρά ταύτα, 2 φορές την εβδομάδα ,ενδυνάμωση με βάρη επιβάλλεται!
Άρχισε με μία ωρίτσα και σιγά σιγά ανέβα στη 1:30.
Καλύτερα έξω και κατά προτίμηση σε ευκολοπάτητο χώμα.
Διαφορετικά καλής ποιότητας άσφαλτος με καλά παπούτσια.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000