Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 χονδροπαθεια επιγονατιδας

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mroma21 Δημοσιευτηκε - 30/05/2011 : 21:54:46
Καλησπερα.Θα ήθελα να πω και εγω τον πόνο μου και αν μπορείτε να με βοηθήσετε..! Εχω χονδροπάθεια επιγονατίδας εδω και 4χρόνια.Τα 2πρώτα χρόνια έτρεχα σε χορτάρι ποδοσφαίρου.Μετα είπα να παω σε γυμναστήριο να κάνω κ λιγα βάρη.Το πρόβλημα το απέκτησα κάνοντας διάδρομο μεσα σε 1μηνα.
Είχα παει σε 3 γιατρους και το μονο που μου λέγανε ειναι να κάνω ενδυνάμωση τετρακέφαλου και να κόψω το τρεξιμο και το ποδήλατο.Στις αρχές το έκανα χωρίς να βλέπω διαφορα με αποτέλεσμα να σταματήσω τα πάντα..
Το μόνο είδος άσκησης που κάνω είναι να περπατάω καθημερινά μιση ώρα περίπου
Αυτο που θέλω είναι να καταφέρω να τρέχω έστω 20 λεπτά χωρίς να πονάω...γίνεται?
Θα ήθελα να συμβουλευτώ εναν αθλίατρο να μου πει σε τι κατάσταση βρίσκονται τα γονατάκια μου και αν ειναι εφικτο να τρεξω ξανα.
Θελω τόσο πολυ να τρέξω όπως παλια....
Γνωρίζεται κάποιον αθλίατρο να μου προτεινετε?
ευχαριστώ εκ των προτέρων....
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
NIKOS T. Posted - 03/06/2011 : 17:50:37
Δεν πονάνε ιδιαίτερα,εξαρτάται βέβαια από το ποιος θα τις κάνει...


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
mroma21 Posted - 03/06/2011 : 15:42:36
Να ρωτήσω εγω κάτι αλλο...?Αυτες οι ενέσεις που γίνονται στο γόνατο....πονανε?Γιατι αν πονάει η διαδικασία..δεν μας βλέπω καλά...
NIKOS T. Posted - 03/06/2011 : 09:43:19
quote:
Originally posted by mcmel148

Γιατρέ μου σώσε με που λένε, στείλε μου κι εμένα αν μπορείς αυτό το mail γιατί αντίστοιχο πρόβλημα πρέπει να έχω κι εγώ. Το mail μου είναι mcmel148@gmail.com.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


Στο έστειλα

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
mcmel148 Posted - 03/06/2011 : 09:39:40
Γιατρέ μου σώσε με που λένε, στείλε μου κι εμένα αν μπορείς αυτό το mail γιατί αντίστοιχο πρόβλημα πρέπει να έχω κι εγώ. Το mail μου είναι mcmel148@gmail.com.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
NIKOS T. Posted - 02/06/2011 : 16:54:41
Θα χω προβλημα στο να επιλέξω περιοχή για το ιατρειο κ περιοχη για να μείνω,σπαζοκεφαλια!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Savvas Posted - 02/06/2011 : 16:33:27
Βρε Νικο γιατι δεν ερχεσαι Αθηνα αφου εχεις εξασφαλισμενη πελατεια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
NIKOS T. Posted - 02/06/2011 : 16:26:28
Ετσι είναι φιλε SIM!
Tα στάδια βαρύτητας ειναι τρία,η έσχατη λύση για το τρίτο στάδιο είναι η επέμβαση.
Το πρωτόκολλο που ανέφερα αφορά την αντιμετώπιση περιπτώσεων όλων των σταδίων,φυσικά το πρώτο στάδιο δεν μας προβληματίζει ιδιαίτερα!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
SIM Posted - 02/06/2011 : 16:12:35
Νίκο , διορθωσέ με αν γράφω λάθος . Ολα αυτά που αναφέρεις χρησιμοποιούνται και εφαρμόζονται ανάλογα με το πόσο προχωρημένο είναι το πρόβλημα.Αλλος είναι στο αρχικό στάδιο και η ενδυνάμωση φθάνει και άλλος είναι σε προχωρημένο στάδιο και χρήζει ιατρικής επέμβασης.
NIKOS T. Posted - 02/06/2011 : 09:04:41
Για να ολοκληρώσω το θέμα του πρωτοκόλλου αποκατάστασης, πρέπει να συμπληρώσω ότι περιλαμβάνει κ άλλα πράγματα, αλλά αυτά γίνονται στο φυσιοθεραπευτήριο.
Ακόμη, αν υπάρχει η δυνατότητα, πολύ υποβοηθητική είναι η ισοκινητική μέτρηση της μυϊκής ισχύος τετρακεφάλου κ οπισθίων μηριαίων κ αν χρειαστει,η ισοκινητική ενδυνάμωση.
Από φάρμακα εχει θεση το υαλουρονικό νάτριο, σε έγχυση μεσα στο γόνατο.
Η θειϊκή γλυκοζαμίνη έχει εγκαταλειφθεί απο το 2010.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
NIKOS T. Posted - 02/06/2011 : 08:55:53
quote:
Originally posted by vasilis dr

Γιατρέ στις ισομετρικές για δυνάμωση τετρακεφάλου τα βάρη(αυτά με άμμο)τα βάζουμε στην περιοχή του αστράγαλου η τα τοποθετούμε πάνω στον τετρακέφαλο;

11167


Τα βαράκια τα βάζουμε στη περιοχη της κνήμης,χαμηλά,κοντα στην ποδοκνημική(αστράγαλο)

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
NIKOS T. Posted - 02/06/2011 : 08:54:28
quote:
Originally posted by seva

Φίλε δρομέα Νίκο, μέχρι και αυτή την στιγμή δεν μου εχει έρθει κανενα email, μου το ξαναστέλνεις σε παρακαλώ...



Το ξανάστειλα


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
vasilis dr Posted - 02/06/2011 : 00:45:09
Γιατρέ στις ισομετρικές για δυνάμωση τετρακεφάλου τα βάρη(αυτά με άμμο)τα βάζουμε στην περιοχή του αστράγαλου η τα τοποθετούμε πάνω στον τετρακέφαλο;

11167
seva Posted - 02/06/2011 : 00:20:21
Φίλε δρομέα Νίκο, μέχρι και αυτή την στιγμή δεν μου εχει έρθει κανενα email, μου το ξαναστέλνεις σε παρακαλώ...
NIKOS T. Posted - 01/06/2011 : 20:56:57
Φίλε Ερασιτέχνη το πρωτόκολλο απαιτεί συμμόρφωση κ υπομονή.
Ασκήσεις ενδυνάμωσης τετρακέφαλου ισομετρικές(το γόνατο τεντωμένο), με το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος (αντίσταση) 3-4 kgr.
3 σετ των 15 επαναλήψεων.
Τρέξιμο σε χόρτο ή χώμα με πολυ χαλαρό ρυθμό(6 min/χλμ κ άνω) maximum 35 λεπτά.
Εναλλακτική προπόνηση με ποδήλατο ή κολύμβηση.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
erasitexnis Posted - 01/06/2011 : 20:32:31
νικο σε παρακαλω ανελυσε μου αν μπορεις το πρωτοκολλο αποκαταστασης...η αν σου ναι δυσκολο απο το φορουμ παρε το μαιλ μου και οταν κ εφοσον ευκαιρεις, επικοινωνουμε...kostasms2003-fai@hotmail.com..εγω το παθα αυτο οταν μετα απο το 1ο μου 30αρι εβαλα κ την επομενη βδομαδα 30αρι και σαν μακακας 2 μερες μετα πηγα με το σιφουνα την κοπελα μου κ καναμε ενα δεκαρι με 5λ το χλμ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000