Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αλλαγές στο Πάτημα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Jonsson Δημοσιευτηκε - 05/07/2011 : 12:05:48
Καλημέρα φίλοι

Θα ήθελα να θίξω το ζήτημα των τραυματισμών ή κινδύνων που μπορεί να προκύψουν αν για παράδειγμα επιλέξεις λάθος τύπου παπουτσιού και σου αλλάξει το πάτημα.

Nikos T. για πες την γνώμη σου... Έχεις ακούσει περιστατικά?

Sabba και εσύ πες τι γνωρίζεις?



A Physical Measure Odyssey
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
stratus Posted - 17/08/2011 : 12:54:45
quote:
Originally posted by trexantiris

Πολύ συντηρητικό σε κόβω xipolitako...για το καλό σου όμως stratus

O xipolitakos έχει "υποφέρει" από την βιασύνη της προσαρμογής, οπότε...φυσάει και το γιαούρτι

Κοίτα, Χρήστο, σε 10 μέρες άνετα ανεβάζεις από 2Κ σε 3Κ χαλαρού (πάντα) forefoot τρεξίματος. Τώρα, μετά από μια βδομάδα αποχής, το πολύ-πολύ να κάνεις 2 γύρους που λέει και ο συνονόματός σου και την επόμενη μέρα ανεβάζεις στα 2Κ...και στο τέλος της βδομάδας πιστεύω ότι άνετα ξαναγυρνάς στα 3Κ...

...αυτά...


Δεν πειραζει η συντηρηση.Καλυτερα συντηρητικα παρα βιασυνες.Ετσι βιαστηκα μετα το μαραθωνιο της Θεσ/κης και μαλλον απο εκει την πατησα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
trexantiris Posted - 17/08/2011 : 11:55:05
Πολύ συντηρητικό σε κόβω xipolitako...για το καλό σου όμως stratus

O xipolitakos έχει "υποφέρει" από την βιασύνη της προσαρμογής, οπότε...φυσάει και το γιαούρτι

Κοίτα, Χρήστο, σε 10 μέρες άνετα ανεβάζεις από 2Κ σε 3Κ χαλαρού (πάντα) forefoot τρεξίματος. Τώρα, μετά από μια βδομάδα αποχής, το πολύ-πολύ να κάνεις 2 γύρους που λέει και ο συνονόματός σου και την επόμενη μέρα ανεβάζεις στα 2Κ...και στο τέλος της βδομάδας πιστεύω ότι άνετα ξαναγυρνάς στα 3Κ...

...αυτά...
xipolitakos Posted - 17/08/2011 : 00:49:15
Προσωπικά θα το συνιστούσα. Μια εβδομάδα αποχής είναι αρκετη να σε πάει λίγο πίσω, ακόμα και με περισσότερα χιλιόμετρα forefoot στην πλάτη. Καλό θα ήταν ύστερα από τις 7 ημέρες αποχής να ξεκινούσες το πολύ, με δύο γύρους (800μ), και από εκεί και ύστερα κρίνεις πως θα το αυξήσεις χιλιομετρικά. Αισθάνεσαι καλά… ανεβάζεις πιο γρήγορα τα χιλιόμετρα. Έχεις πιασίματα… το πας πιο χαλαρά.
stratus Posted - 16/08/2011 : 21:05:29
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by stratus

Yπαρχει περιπτωση η αλλαγη του τρεξιματος σε forefoot να προκαλεσει ενοχληση στον δικεφαλο συγκεκριμενα στον ημιυμενωδη;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ



Πολύ περίεργο ο δικέφαλος να "ζορίστηκε" από την αλλαγή πατήματος, από τη στιγμή που δεν εμπλέκεται άμεσα στην κίνηση του πέλματος.
Προσωπικά ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα: μόνο οι γάμπες μου έπρεπε να δυναμώσουν σημαντικά (αναμενόμενο), ενώ λόγο των διαφορετικών γωνιών μεταξύ κάτω και πάνω ποδιού, οι τετρακέφαλοι δούλευαν λίγο περισσότερο επίσης.

Πιθανότα κάτι άλλο να συμβαίνει...


Eτρεξα παλι σημερα χωρις ενοχληση.Διαπιστωνω οτι εχω διαφορα πονακια απο την 2μηνη και κατι αποχη μου απο το τρεξιμο.Οποτε μαλλον και ο πονος στο δικεφαλο απο εκει πρεπει να ηταν.
Η προσαρμογη παει καλα.Φοροντας τα λεπτοσολα βλεπω οτι μηχανικα χωρις να πιεζομαι το ποδι πεφτει με το μπροστινο μερος.Οταν δε αλλαξα παπουτσια,τα οποια ειναι mizuno και οχι τιποτα χοντροσολα,το ποδι παλι επεφτε με το μπροστινο μερος.Θεωρω λοιπον οτι παω καλα στην προσαρμογη.
Επειδη σε 10 μερες θα φυγω για μια εβδομαδα,πιστευεις οτι θα πρεπει να αρχισω ξανα την προσαρμογη στο forefoot;Σημερα ετρεξα 2 χλμ forefoot και εχω σκοπο μερι να φυγω να τα κανω 3.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
trexantiris Posted - 16/08/2011 : 12:12:56
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Dejan

To forefoot τον Σάββα δεν τον αφήνει εύκολα διότι πολύ απλά είναι το φυσικό του στυλ. Ο Σάββας όταν εννοεί ότι έτρεχε forefoot δεν εννοεί ότι έτρεχε με το forefoot που εννοείς αλλά σαν τη Τσίρμπα ( http://www.youtube.com/watch?v=DSouVeV1YLo ). Χωροπηδούσε πάνω κάνω ζαρκάδι και δεν πατούσε στα μετατάρσια αλλά στις μύτες κάτι το οποίο διέλυσε τις γάμπες και τα ισχία του και άμα συνέχιζε έτσι θα έμενε κάποια στιγμή και από μέση. Γι αυτό το λόγο παρόλο που ο Σάββας ήταν 50 κιλά άνθρωπος οι γάμπες του ήταν υπερδιογκωμένες για το σωματότυπό του και εδώ δεν έπαιρνε άλλη προσαρμογή. Ο Σάββας έπρεπε να αλλάξει πάτημα και το λέω εγώ που είμαι σχεδόν κατά της βίαιης αλλαγής πατήματος και υπέρμαχος του forefoot/midfoot.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”




Μπορει να εχει δικιο ο Γιαννης πρεπει να βρω την μεση λυση πλεον.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Σάββα, εικάζω ότι ο Γιάννης σε έχει δει να τρέχεις και έχει λοιπόν την "οπτική" του παλιού σου πατήματος. Όντως όταν μιλάμε για ήπιο forefoot - κατάλληλο για μεγάλες αποστάσεις - δεν εννοούμε "αναπήδηση" σα ζαρκάδι

Πάντως τη μέση λύση δε θα τη βρεις εύκολα τρέχοντας με χοντροπάπουτσο για τους λόγους που παρέθεσα παραπάνω...θέλεις και ένα λεπτόσολο όταν θα δοκιμάζεις την αλλαγή του πατήματος...για κάποιες λογικές πάντα αποστάσεις.

@Γιάννη: όταν έγραφα ότι το forefoot σε "αφήνει" εύκολα, δεν εννοούσα η τεχνική του...αλλά η προσαρμογή του πέλματος που απαιτείται...
...αν ειδικά ο Σάββας έχει να το πιάσει αυτό το πάτημα για κάτι χρόνια...τότε στο θέμα της προσαρμογής μυών-τενόντων-συνδέσμων του πέλματος, ουσιαστικά ξεκινά από την αρχή!
trexantiris Posted - 16/08/2011 : 12:03:04
quote:
Originally posted by stratus

Yπαρχει περιπτωση η αλλαγη του τρεξιματος σε forefoot να προκαλεσει ενοχληση στον δικεφαλο συγκεκριμενα στον ημιυμενωδη;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ



Πολύ περίεργο ο δικέφαλος να "ζορίστηκε" από την αλλαγή πατήματος, από τη στιγμή που δεν εμπλέκεται άμεσα στην κίνηση του πέλματος.
Προσωπικά ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα: μόνο οι γάμπες μου έπρεπε να δυναμώσουν σημαντικά (αναμενόμενο), ενώ λόγο των διαφορετικών γωνιών μεταξύ κάτω και πάνω ποδιού, οι τετρακέφαλοι δούλευαν λίγο περισσότερο επίσης.

Πιθανότα κάτι άλλο να συμβαίνει...
stratus Posted - 13/08/2011 : 10:25:48
quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by stratus

Yπαρχει περιπτωση η αλλαγη του τρεξιματος σε forefoot να προκαλεσει ενοχληση στον δικεφαλο συγκεκριμενα στον ημιυμενωδη;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ


Κάνεις κατηφορικά κομμάτια οί απότομα σπριντιάκια?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”


Τιποτα απο αυτα μιας και εχω προβλημα με τη μεση μου και τρεχω μονο ταρταν,χορτο με 5.30/χλμ.Θα ελεγα οτι με κτυπαει η μεση , αλλα ειχα την ιδια ενοχληση προχθες στο αλλο ποδι.Αμα δε πιεσω το σημειο της ενοχλησης ποναω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
Dejan Posted - 12/08/2011 : 23:49:11
quote:
Originally posted by stratus

Yπαρχει περιπτωση η αλλαγη του τρεξιματος σε forefoot να προκαλεσει ενοχληση στον δικεφαλο συγκεκριμενα στον ημιυμενωδη;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ


Κάνεις κατηφορικά κομμάτια οί απότομα σπριντιάκια?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
stratus Posted - 12/08/2011 : 22:17:13
Yπαρχει περιπτωση η αλλαγη του τρεξιματος σε forefoot να προκαλεσει ενοχληση στον δικεφαλο συγκεκριμενα στον ημιυμενωδη;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
Savvas Posted - 12/08/2011 : 10:54:35
quote:
Originally posted by Dejan

To forefoot τον Σάββα δεν τον αφήνει εύκολα διότι πολύ απλά είναι το φυσικό του στυλ. Ο Σάββας όταν εννοεί ότι έτρεχε forefoot δεν εννοεί ότι έτρεχε με το forefoot που εννοείς αλλά σαν τη Τσίρμπα ( http://www.youtube.com/watch?v=DSouVeV1YLo ). Χωροπηδούσε πάνω κάνω ζαρκάδι και δεν πατούσε στα μετατάρσια αλλά στις μύτες κάτι το οποίο διέλυσε τις γάμπες και τα ισχία του και άμα συνέχιζε έτσι θα έμενε κάποια στιγμή και από μέση. Γι αυτό το λόγο παρόλο που ο Σάββας ήταν 50 κιλά άνθρωπος οι γάμπες του ήταν υπερδιογκωμένες για το σωματότυπό του και εδώ δεν έπαιρνε άλλη προσαρμογή. Ο Σάββας έπρεπε να αλλάξει πάτημα και το λέω εγώ που είμαι σχεδόν κατά της βίαιης αλλαγής πατήματος και υπέρμαχος του forefoot/midfoot.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”




Μπορει να εχει δικιο ο Γιαννης πρεπει να βρω την μεση λυση πλεον.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Dejan Posted - 12/08/2011 : 07:27:44
To forefoot τον Σάββα δεν τον αφήνει εύκολα διότι πολύ απλά είναι το φυσικό του στυλ. Ο Σάββας όταν εννοεί ότι έτρεχε forefoot δεν εννοεί ότι έτρεχε με το forefoot που εννοείς αλλά σαν τη Τσίρμπα ( http://www.youtube.com/watch?v=DSouVeV1YLo ). Χωροπηδούσε πάνω κάνω ζαρκάδι και δεν πατούσε στα μετατάρσια αλλά στις μύτες κάτι το οποίο διέλυσε τις γάμπες και τα ισχία του και άμα συνέχιζε έτσι θα έμενε κάποια στιγμή και από μέση. Γι αυτό το λόγο παρόλο που ο Σάββας ήταν 50 κιλά άνθρωπος οι γάμπες του ήταν υπερδιογκωμένες για το σωματότυπό του και εδώ δεν έπαιρνε άλλη προσαρμογή. Ο Σάββας έπρεπε να αλλάξει πάτημα και το λέω εγώ που είμαι σχεδόν κατά της βίαιης αλλαγής πατήματος και υπέρμαχος του forefoot/midfoot.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
trexantiris Posted - 11/08/2011 : 21:24:41
@Savvas

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν:

το forefoot έχει και ένα μειονέκτημα (τί, μόνο με καλά θα το διανθίζω;) ΄Οταν το "αφήσεις" σε αφήνει και αυτό εύκολα.

Το πέλμα είναι τόσο πολύπλοκος μηχανισμός, που αν μείνει "απροπόνητο" για λίγο καιρό (χρησιμοποιώντας φτέρνα για παράδειγμα σε άκαμπτο παπούτσι), τότε μόλις πας να τρέξεις ξανά με forefoot θα ξαναβγούν στην επιφάνεια κάποια πιασίματα.

Την πάτησα που για 2 βδομάδες έμεινα απροπόνητος λόγω διακοπών, και μόλις άρχισα να τρέχω πάλι (φυσικά πατώντας στα μετατάρσια), τα πέλματά μου κουράστηκαν όπως και οι υπόλοιποι μυς των ποδιών.
trexantiris Posted - 11/08/2011 : 20:37:39
quote:
Originally posted by Savvas

Τρεχαντηρι και εμενα μπαλαρινα με φωναζανε οταν ετρεχα με τις μυτες.
Παντως αυτο τον καιρο νιωθω "μαγκωμενος" στα ισχια αφου ειναι πολυ σφιχτα με αποτελεσμα να μην μπορω να ανοιξω ευκολα τον διασκελισμο μου.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Δεν πειράζει με το διασκελισμό σου, πατώντας μπροστά θα ανεβάσεις "συχνότητα" αυτόματα, οπότε και με μικρό διασκελισμό πάλι γρήγορα θα πηγαίνεις.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία με ανισοσκελεία ή άλλους είδους σκελετικά προβλήματα αλλά από ότι διαβάζω, αν χρησιμοποιήσεις forefoot βηματισμό σε συνδιασμό με πιο απλά/λεπτόσολα παπούτσια, τότε το ίδιο το σώμα σου θα προσαρμοστεί δυναμικά στις ιδιαίτερες καταστάσεις που σε απασχολούν. ΄Οπως λένε κάποιοι ανυπόδητοι δρομείς: "το σώμα σου θα βρει ξανά την ισσοροπία του". Παρόλο όμως που είχες την προηγούμενη εμπειρία του forefoot, μετά από τόσο καιρό ουσιαστικά είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή! Κοινώς...δεν τη γλυτώνεις και εσύ την επίμονη (καμιά φορά και επίπονη), αργή προσαρμογή.

Πάντως στο Μαραθώνιο που σκοπεύεις να τρέξεις ξεχνάς το forefoot και λεπτόσολο παπούτσι! Στο λέω για να μη μου κρατάς κακία μετά από κανένα τραυματισμό...και ως ο γκρινιάρης του φόρουμ...τόση γκρίνια δε θα την αντέξω!

Βέβαια κάμποσα χιλιόμετρα θα μπορείς να κάνεις μέχρι τότε πατώντας στα μετατάρσια, και κάποια άλλα με φτέρνα και χοντροπάπουτσο. Πρότασή μου λοιπόν να αγοράσεις 2 διαφορετικά είδη παπουτσιών: χοντροπάπουτσο για το χτύπημα φτέρνας που θα συνεχίσεις να κάνεις στο στάδιο μετάβασης (δε χρειάζεται να είναι και κοθόρνοι, άκαμπτα παντελώς, και ίσως καλύτερα να είναι ουδέτερου πατήματος από τη στιγμή μάλιστα που κυρίως το ένα σου πόδι παρουσιάζει την περίεργη βιο-κινητική!). Το 2ο ζευγάρι μπορεί να είναι ένα ωραίο λεπτόσολο πατούμενο για όταν θα τρέχεις forefoot. Μη φοβηθείς τα χαρακτηριστικά του: στα μετατάρσια θα πατάς...οπότε ψάξε για πραγματικά χαμηλό drop rate και για πάχος φτέρνας μέχρι 20 χιλιοστά (ακόμα μικρότερο=ακόμα καλύτερα!)
trexantiris Posted - 11/08/2011 : 19:00:57
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Οι τρεις προηγούμενες απόπειρες ήταν ανεπιτυχείς!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Οπότε πρέπει να σου έχουν ξεμείνει κάποια flat racers από το παρελθόν! Τι μπορείς να κάνεις;
Το γεγονός ότι αισθάνεσαι midfoot striker δε σημαίνει απαραίτητα ότι όντως το πέλμα σου αποροφά σωστά τους κραδασμούς. Και εμένα μερικοί θα μπορούσαν να με χαρακτηρίσουν midfoot δρομέα (όταν με βλέπουν να τρέχω ξυπόλητος) παρόλο αυτά όταν τρέχω οι κραδασμοί είναι ανύπαρκτοι και για αυτό άλλοστε τρέχω μια χαρά χωρίς καμιά προστασία σόλας (για την ακρίβεια με την πιο δυναμικά προσαρμοζόμενη τεχνική

Σκέψου αυτό: όταν το πέλμα σου πας να το ακουμπήσεις στο έδαφος απόλυτα οριζοντιωμένα (για να πετύχεις το midfoot), τότε εξαιτίας του αυξημένου drop rate του παπουτσιού σου, θα «βρει» στο έδαφος πρώτα η φτέρνα του παπουτσιού, οπότε η δική σου φτέρνα θα «φάει» το πρώτο σοκ μετάβασης. Αυτό που έχεις πετύχει είναι μια ήπια προσγείωση φτέρνας. Για να πετύχαινες με το πατούμενό σου πραγματικό midfoot strike, τότε θα έπρεπε να «σημαδεύεις» ελαφρά το έδαφος με τη μύτη του πέλματός σου (θα το αντιλαμβάνεσαι ως foorfoot πάτημα), έτσι ώστε το λάστιχο του παπουτσιού να ακουμπήσει σε όλο το μήκος του ταυτόχρονα στο έδαφος. Θυμήσου ότι τα 12mm drop rate σε ένα παπούτσι είναι ικανά να «μπερδέψουν» πολύ τον εγέφαλό σου!

Οπότε για να τρέξεις με πατούμενο υπερ-ελαφρύ και λεπτόσολο πρέπει να ξεχάσεις το midfoot και να μεταπηδήσεις στο forefoot. Και θα μπεις βέβαια στη διαδικασία της προσαρμογής! Αξίζει τον κόπο; Αυτό το κρίνεις και ο ίδιος. Πάντως αν θέλεις πραγματικά να το κάνεις...τότε δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να πας στο γηπεδάκι, να βγάλεις τα παπούτσια σου και με τις κάλτσες να κάνεις ένα (μόνο) γύρο και να επικεντρωθείς στο τι συμβαίνει εκεί κάτω. Τρέξε σαν μπαλαρίνα...δεν πειράζει...δεν παθαίνεις τίποτα σε ένα γύρο Μετά βάλε εκείνα τα «σκονισμένα» flat racers και κάνε ακόμα πολύ λίγους γύρους.
Ο ΚΜΑ 2011 έρχεται...οπότε σε αυτόν δε θα μπεις στη διαδικασία για το ποιο θα είναι το πάτημα που θα χρησιμοποιήσεις (σε συνδιασμό με το ποιο παπούτσι): μα με αυτά που ήδη εμπιστεύεσαι και τρέχεις τώρα. Αλλά στον ΚΜΑ του 2012, γιατί όχι...θα μπορούσες να τρέχεις με super flat racer και έναν ήπιο βηματιμό forefoot...(και αν τραυματιστείς στις γάμπες σου να σου συστήσω έναν καλό γιατρό που ξέρω)

Το παρακάτω βιντεάκι το βρίσκω εξαιρετικό στην εκμάθηση ακριβώς αυτού που περιγράφω παραπάνω...

http://www.youtube.com/watch?v=b3Nt4WgQed8
trexantiris Posted - 11/08/2011 : 18:57:11
@Asgourak
Αλέξανδρε, συνεχίζοντας την προσαρμογή στο forefoot, θα μπορείς να κάνεις αρκετά σύντομα ακόμα και τα τρεξίματα μακράς διαρκείας (20+ χιλ) με αυτόν το βηματισμό. Σε αυτές όμως ειδικά τις αποστάσεις συνιστώ να μη χρησιμοποιείς παπούτσι με μεγάλο drop rate. Τα 12mm των χοντροπάπουτσων είναι πολλά (δυστηχώς και κάποια flat racers έχουν την ίδια υψομετρική διαφορά). Τα 6-8mm είναι ένα ανεκτό νούμερο, αλλά τα <=4mm αποτελούν ακόμα καλύτερη προσέγγιση. Ένα μινιμαλιστικό υπόδημα πρέπει να έχει 0mm. Ο λόγος;...θα τον αναλύσω παρακάτω.

@giorgosdelta
Είναι Γιώργο και ακριβά τα άτιμα, οπότε καταλαβαίνω την «αγωνία» σου για να τα λιώσεις πρώτα! Πάντως στο επόμενο πατούμενό σου πρόσεξε να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαστικά – ειδικά στο μπροστινό τους μέρος, για να έχεις καλύτερο έλεγχο της αρχικής επαφής του 4+5ου μετατάρσιου (όπως φένεται και στις φωτογραφίες σου) και βέβαια μικρό drop rate, όπως αναφέρω και στον Αλέξανδρο. Η λεπτή σόλα βοηθάει επίσης (τη χοντρή βασικά δεν τη χρειάζεσαι πλέον).

@Nikos T
Βρε Νίκο, την βιβλιοθήκη του Αριστοτελείου «ανέβασες»!

Μου αρέσει η «τυπική» κόντρα Chi-Running και Pose (πρώτο άρθρο). Να σημειώσω βέβαια κάτι από την εμπειρία μου:

Καμιά φορά δημιουργείται η εντύπωση ότι ο ανυπόδητος δρομέας «σκαρφαλώνει» στα μετατάρσια για να τρέξει forefoot. Αυτό ισχύει όταν σπριντάρεις (οπότε πατάς περισσότερο στα δάκτυλα) αλλά όχι όταν τρέχεις με πιο ήπιο ρυθμό και για μεγάλη απόσταση. Όταν με βλέπουν να τρέχω ξυπόλητος έχω ακούσει το σχόλιο «ότι ίσως τρέχω με midfoot βηματισμό». Επειδή δεν υπάρχει κάτι μεταξύ εδάφους-πέλματος για να μου μειώσει την «αισθητηριακή ανατροφοδότηση πληροφορίας» (sensory feedback επί του αγγλικότερου), ο βηματισμός μου προσαρμόζεται στο να είναι ξεκούραστος και αποδοτικός, δηλαδή οι γάμπες χρησιμοποιούνται το λιγότερο δυνατόν (για την περίπτωση), η φτέρνα ακουμπάει στο έδαφος αμέσως μετά τα μετατάρσια και γενικά το πέλμα είναι σχεδόν οριζοντιωμένο όταν τελικά ακουμπάει στο έδαφος. Το ίχνος όμως που αφήνω στην σκληρή άμμο, αποκαλύπτει τις πραγματικές δυνάμεις που ασκούνται στο έδαφος: τα μετατάρσια αφήνουν έντονο ίχνος (έχουν αποροφήσει την αρχική κρούση με τη βοήθεια της «κατάρευσης» της καμάρας, του πρηνισμού κλπ), ενώ η φτέρνα απλά αφήνει ένα απαλό περίγραμμα.

Όταν όμως χρησιμοποιώ το χοντροπάπουτσό μου με τα 12mm υψομετρικής διαφοράς μεταξύ μπρος-πίσω μέρους, τότε το σώμα μου αναγκάζεται να «σκαρφαλώνει» περισσότερο στα μετατάρσια για να διατηρήσει έναν καθαρό forefoot βηματισμό (σκέψου ότι τα 12 αυτά χιλιοστά drop rate, συγκρίνονται σχεδόν με την υψομετρική διαφορά στο γυμνό πέλμα, όταν αυτό πάει να ακουμπήσει το έδαφος με forefoot βηματισμό). Τελικό αποτέλεσμα: η γάμπα και ο αχίλλειος «καταπονούνται» πιο πολύ. Βασικά το μοναδικό μικρο-τραυματισμό που είχα στην αριστερή μου γάμπα, τον απόκτησα όταν έκανα 22 χιλ. με forefoot και τα Nimbus 12, όταν μέχρι εκείνη τη στιγμή έτρεχα και 20 χιλ. σε άσφαλτο ξυπόλητος χωρίς ούτε καν να πιάνονται (έστω και λίγο) οι γάμπες. Και για αυτό θεωρώ ότι το μικρό drop rate είναι κάτι που πρέπει να κυνηγάνε οι δρομείς που πάνε να αλλάξουν το πάτημα σε forefoot.

Για το δεύτερο άρθρο που παρέθεσες:
1η κόκκινη κάρτα: αναφέρεται στο γκρουπ των δρομέων που για δύο βδομάδες ακολούθησαν προπόνηση midfoot (προφανώς αρχικά ήταν heel strikers) και όλοι τους απόκτησαν τραυματισμούς στον αχίλλειο!...σώπα(!), και πιστεύει ο αρθρογράφος ότι 2 βδομάδες αρκούν για την προσαρμογή, όταν μια ζωή τρέχουμε με φτέρνα σε κλασσικό αθλητικό πατούμενο;
Δηλαδή αν σηκώσω έναν άνθρωπο από το καναπέ του και χωρίς ποτέ άλλοτε στη ζωή του να έχει τρέξει, τον αναγκάσω να τρέξει σε Μαραθώνιο με αποτέλεσμα να μην μπορεί μετά να περπατήσει για 1 μήνα – από τους τραυματισμούς, τί σημαίνει; Ότι το τρέξιμο είναι μια κακή μορφή άσκησης; (!?!?!?)

2η κόκκινη κάρτα: θα σχολιάσω το κομμάτι...
«Why would you want to change your foot landing to begin with? Science has little to offer you in support of this. And so my advice, having read this far (well done!), is to forget about the possibility that you're landing "wrongly", and just let your feet land where, and how they land, and worry about all the other things you can when you run!»

Το γράφει αυτό ο αρθρογράφος «κρυμμένος» πίσω από την πολυτέλεια της ύπαρξης του τυπικού αθλητικού παπουτσιού. Γιατί το χτύπημα φτέρνας είναι μια δημιουργία όχι της φύσης αλλά του περιβάλλοντος που δημιουργούν αυτά τα παπούτσια: συγχωρούν την κακή βιο-κινητική, προσπαθώντας να αποροφήσουν τους κραδασμούς, όχι και τόσο καλά όμως όπως δείχνουν τα μηχανήματα και οι μετρήσεις. Σε συνδιασμό με τις κακές γωνίες...έχουμε κάποια θέματα να συζητήσουμε!
Προσωπικά δεν έχω ανακαλύψει (ακόμα) κάποιο δρομέα που να κάνει 4 χιλιόμετρα ξυπόλητος, κτυπώντας τη φτέρνα και να μου πει: «ΝΑΙ! Έτρεξα τα 4 ΠΙΟ αναπαυτικά χιλιόμετρα της ζωής μου!?!?!»
Χρησιμοποιώ λοιπόν την κοινή λογική και αφήνω στην άκρη για λίγο τις έρευνες κλπ: Ποιο βηματισμό μπορώ να χρησιμοποιήσω αν δεν υπήρχαν στον κόσμο τα αναπαυτικά παπούτσια (δηλαδή το βηματισμό που χρησιμοποιούσαν οι μακρινοί μου πρόγονοι για κάτι εκατομμύρια χρόνια πριν καν ανακαλυφθεί οποιαδήποτε παπούτσι; Αυτόν θέλω να εκμεταλλευτώ και εγώ...
Οπότε...ΝΑΙ, θα δώσω σημασία και στο βηματισμό μου, μαζί με όλους τους υπόλοιπους παράγοντες (δρασκελισμός, διατροφή, αναπνοή, ενυδάτωση, προθέρμανση....κλπ...κλπ)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000