Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αλλαγές στο Πάτημα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/07/2011 :  12:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα φίλοι

Θα ήθελα να θίξω το ζήτημα των τραυματισμών ή κινδύνων που μπορεί να προκύψουν αν για παράδειγμα επιλέξεις λάθος τύπου παπουτσιού και σου αλλάξει το πάτημα.

Nikos T. για πες την γνώμη σου... Έχεις ακούσει περιστατικά?

Sabba και εσύ πες τι γνωρίζεις?



A Physical Measure Odyssey

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  12:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Jonsson παραμονεύει μια μεγάλη γκάμα τραυματισμών από την ακατάλληλη χρήση παπουτσιών!!
Πάντοτε βέβαια αναφέρομαι σε δρομείς που γράφουν πολλά χιλιόμετρα!
Από τα γόνατα και τις ποδοκνημικές,μέχρι τη σπονδυλική στήλη και τα ισχία.
Γι αυτό απαιτείται μεγάλη προσοχή.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  12:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ την έχω πατήσει με την ταινία έτσι... απλά ήθελα και την γνώμη κάποιων πιο ειδικών σε φυσιολογία κίνησης. Τώρα πλέον με τσιμπάει κάποιες φορές αλλά όχι χαμηλά στο γόνατο αλλά κοντά στον τροχαντήρα. Και μόνο όταν κάνω διατάσεις.

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  12:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειμαι αρμοδιος να σου απαντησω στο ερωτημα σου μιας και εγω ψαχνομαι ακομα.Ηδη μου βγηκε ενα προβλημα στα ισχια-μεση και μαλλον θα απευθυνθω σε ορθοπεδικο γιατι ποναω αρκετα.
Ειχα βολευτει με τα Asics ds trainer αλλα με το καινουριο μοντελο δεν τα παω καλα οποτε πειραματιζομαι με τις αναλογες συνεπειες.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  12:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε γαμώτο γιατί όταν είμασταν παιδιά φορούσαμε all star και πέρναμε τα βουνά και δεν καταλαβαίναμε Χριστό?

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  13:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί Παναγιώτη γίναμε πιο μαλακοί.

Υπήρχε παλιά χοληστερίνη, υπήρχε οστεοπόρωση? (εννοώ όπως είναι σήμερα)

Έκαναν οι άνθρωποι δουλειές γραφείου?

Αλλάξαμε Παναγιώτη.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  13:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Jonsson

Ρε γαμώτο γιατί όταν είμασταν παιδιά φορούσαμε all star και πέρναμε τα βουνά και δεν καταλαβαίναμε Χριστό?

A Physical Measure Odyssey




Ελα ντε, εγω μικρος που λυσαγα δεν ειχα ποτε μυοσκελετικο τραυματισμο μονο γδαρσιματα και ραμματα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  13:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον πιο άκαμπτοι γίναμε και όχι πιο μαλακοί!

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Jonsson

Μάλλον πιο άκαμπτοι γίναμε και όχι πιο μαλακοί!

A Physical Measure Odyssey


+1
Κανένα άλλο σχόλιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  17:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οποιος ασχολείται πολύ με κάποιο άθλημα έχει και τους τραυματισμούς του ανεξαρτήτως ηλικίας, μην το απλουστεύουμε. Δεν φταίει ούτε ότι ήμασταν πιο γεροί μικροί ούτε τίποτε.
Ποιος είχε τρέξει σαν παιδί π.χ 80 km την εβδομάδα με all star για να πει ότι “μικρός δεν καταλάβαινα τίποτε”. Προσωπικά από τα 15 μέχρι τα 18 είχα 4 θλάσεις μηριαίου δικέφαλου. Σταμάτησα τα σπριντ, σταμάτησαν και οι θλάσεις, πολύ απλά...

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  17:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σωστο λαμπρο αλλα αναλογικα σε παιδικη ηλικια οργωναμε γειτονιες,ποδηλατουσαμε,παιζαμε μπαλα,μπασκετ κλπ κι ολα με ενα παπουτσι καθε απογευμα (τοτε δεν ειχε φροντιστηρια..) 7 μερες τη βδομαδα..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  18:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω με το Λάμπρο. Όταν ήμουν μικρός είχα πολύ περισσότερους τραυματισμούς από ότι τώρα. Αυτές οι τενοντίτιδες με είχαν θερίσει...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2011 :  18:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι Δημήτρη, γενικώς το παιδικό σώμα έχει πάρα πολύ μεγάλη ευκαμψία και δείχνει καλύτερη προσαρμογή, δεν παύει όμως και αυτό να διαμαρτύρεται όταν το καταπονούμε. Αν ήταν όπως τα λέμε δεν θα βλέπαμε αθλήτριες της ρυθμικής να είναι τραυματισμένες σε ηλικία 10-12 χρονών, ούτε κολυμβητές στα 15 τους. Ο Νίνης, αν δεν κάνω λάθος, δεν ήταν που σε ιδιαίτερα νεαρή ηλικία είχε σοβαρό πρόβλημα με τους κοιλιακούς του? Ξέρει κανείς κανέναν 17χρονο να έχει παρόμοιο πρόβλημα... Οποιος αθλείται σοβαρά πιθανώς θα έχει και τα προβληματάκια του ...


--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ


Edited by - Laga on 05/07/2011 18:52:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  00:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τον Λάμπρο. Η υπερβολή πάντα βλάπτει ανεξάρτητα από την ηλικία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  00:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by Jonsson

Μάλλον πιο άκαμπτοι γίναμε και όχι πιο μαλακοί!

A Physical Measure Odyssey


+1
Κανένα άλλο σχόλιο!


Λάμπρο, σχετικά στο ότι συμφωνώ ότι έχουμε γίνει πιο άκαμπτοι, αλλού το πήγαινα…
Έχει να κάνει με αυτό που προσπαθείς εδώ και κάτι μήνες να αλλάξεις…, την αλλαγή στο πάτημα (forefoot), για την αποφυγή όλων των επακόλουθων, από την χρήση οποιουδήποτε τύπου παπουτσιού. Δεν το ανέλυσα όμως, γιατί θα λέγατε ότι είμαι εκτός θεματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  00:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα βρε παιδιά μικροί απλά το σώμα ανασυντάσεται πολύ πιο γρήγορα.
Εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου, κ βλέπω κ πιτσιρίκια τώρα δλδ, που τρώνε κάτι "σούπες", που λές... πάει σκοτώθηκε. Αν ήταν 30-40ρις άνθρωπος δεν υπηρχε περίπτωση να μην είχε μείνει στον τόπο.
Και αφού κλάψουν (από τον φόβο περισσότερο), σε 2 λεπτά, έχουν ξανασηκωθεί κ συνεχίζουν να τρέχουν λές και δεν έγινε τίποτα. Εγώ 8-9 χρονών έχω φύγει από πεζούλα στο χωριό, κ έχω σκάσει με την μούρη στο έδαφος. Σηκώθηκα κ με έπιανα να δώ αν είμαι ολόκληρος.

Αν 10χρονο, σπάσει χέρι θα του πεί 1 μήνα γύψο (παραδειγμα λέω δεν ειμαι ορθοπεδικος).
Αν 40χρονος ακριβώς το ίδιο σπάσιμο θα του πεί 3μήνες γύψο και πάλι ίσως κολήσει κ στραβά.
Το ίδιο μειονέκτημα έχει η μεγαλύτερη ηλικία κ στην ταχύτητα που επανακάμπτουν κόκκαλα, τένοντες, μύες, οπότε λογικό είναι να βγαίνουν με την μεγαλύτερη ηλικία περισσότερη τραυματισμοί. Επίσης, καμιά φορά μεγαλοποιούμε τι κάναμε μικροί. Σαν τις ιστορίες στον στρατό ένα πράγμα. Έτσι απλά δουλεύει η μνήμη. Τρέχαμε ναι, αλλά δεν νομίζω να κάναμε 5 φορές την βδομάδα 1 ώρα συνεχόμενο τρέξιμο, τουλάχιστον. Ένα κρυφτό κ ένα κηνυγητό, κ 2-3 φορές ποδόσφαιρο δεν είναι το ίδιο. Ούτε το μπάσκετ στο σχολείο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000