Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μία επίσκεψη στη Disneyland και ένας τραυματισμός

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
stratus Δημοσιευτηκε - 16/08/2011 : 20:25:17
Αθλουμαι εδω και 40 χρονια εχοντας μονο δυο σοβαρους τραυματισμους,οποτε ενιωθα κατι σαν ημιθεος και οτι εγω δε θα τραυματιστω ποτε.
Αρχες Ιουνιου εχοντας ενα περιεργο πονο στο μηριαιο δικεφαλο επισκεπτομαι φυσικοθεραπευτη.Η διαγνωση μετατοπιση ιερου οστουν που πιεζει τον απιοειδη,αρα 2 εβδομαδες στοπ στο τρεξιμο.
Ο κοσμος χαθηκε κατω απο τα ποδια μου.Πως εγω ο μαγκας ,ο καραμπουζουκλης,ο ημιθεος που δεν τραυματιζεται επαθε τετοιο κακο;Πως θα κανω 40 λεπτα το 10αρι που ειχα θεσει σκοπο απωτερο στη ζωη μου;Και τωρα που δεν θα κανω 40 λεπτα το 10αρι πως θα κυκλοφορησω;
Περνανε 3 εβδομαδες οι πονοι χειροτερευουν και βγαζω μαγνητικη.Η μαγνητικη δειχνει σοβαρα προβληματα στους οσφυικους σπονδυλους.Νεο κτυπημα στη ζωη μου.Θα ξανατρεξω μαραθωνιο;Θα μπορεσω να τρεχω 80χλμ την εβδομαδα;Και αν οχι τι γινεται;Πως θα το αντεξω;
Ακουλουθει οικογενειακο ταξιδι στη disneyland ,χωρις ιδιαιτερο κεφι απο μενα,αφου εχω δεχτει τετοια συντριπτικα πληγματα στη ζωη μου.Τοτε ανοιγω τα ματια μου,γιατι μεχρι τοτε ο μαλακας εβλεπα ονειρα,και βλεπω 10δες παιδακια σε αναπηρικα καροτσια.Παιδια που οχι δε θα τρεξουν ποτε στη ζωη τους μαραθαωνιο,αλλα ουτε καν θα περπατησουν.Ευτυχως τοτε ξυπνησα και ειδα ποσο τυχερος ειμαι και οταν στεναχωριεμαι που δεν μπορω να τρεξω οπως εγω θελω φερνω τις εικονες με τα καροτσακια στο μυαλο μου και ηρεμω.
Ψυχραιμια παιδια!!!Δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν μπορουμε να τρεξουμε ή δε θα κανουμε το χρονο στον αγωνα που θελουμε.Περπαταμε και αυτο εχει σημασια.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
stratus Posted - 22/08/2011 : 22:04:31
quote:
Originally posted by trexantiris

Βρε σεις! Εδώ παρολίγο να μυρίσει καπνισμένη πυριτιδαποθήκη!

@stratus+gargadua: εύχομαι σε κάποιο αγώνα να μπορείτε να τρέχεται ωσάν τον άνεμο μαζί! Και σε αυτόν τον αγώνα να είμαι και εγώ παρών για να σας βάλω τιμωρία: και οι δύο να βγάλετε τον αγώνα με υποδειγματικό forefoot (ο stratus μάλλον θα το κερδίσει το στοίχημα...το κόβω εγώ)...αλλιώς στην αποθεραπεία του αγώνα σας βάζω και τρέχετε ξυπόλητοι, αφού πρώτα θα έχω ρίξει στην άσφαλτο κάμποσο χαλικάκι...για να δείτε τι εστί ΠΟΝΟΣ! Ο xipolitakos θα πιστοποιήσει τη διαδικασία!

Κλείνω τώρα τον υπολογιστή γιατί με περιμένει και το σπίτι μου...ΚΟΥΑΚ!

@giorgosdelta: τα πνευματικά δικαιώματα της τελευταίας μου έκφρασης, δικά σου βεβαίως-βεβαίως


Aσε trexantiri εχω παθει πλακα με το forefoot.Οτι παπουτσι βαλω τρεχω forefoot και φοβαμαι κανενα τραυματισμο.Δεν κανω πλακα.Μου φαινεται οτι προσαρμοστηκα πιο γρηγορα απο οτι επρεπε.Παντως το forefoot ειναι οτι πρεπει για τη μεση μου με τα αρκετα προβληματα που εχει.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
giorgosdelta Posted - 22/08/2011 : 21:08:13
quote:
Originally posted by trexantiris

Βρε σεις! Εδώ παρολίγο να μυρίσει καπνισμένη πυριτιδαποθήκη!

@stratus+gargadua: εύχομαι σε κάποιο αγώνα να μπορείτε να τρέχεται ωσάν τον άνεμο μαζί! Και σε αυτόν τον αγώνα να είμαι και εγώ παρών για να σας βάλω τιμωρία: και οι δύο να βγάλετε τον αγώνα με υποδειγματικό forefoot (ο stratus μάλλον θα το κερδίσει το στοίχημα...το κόβω εγώ)...αλλιώς στην αποθεραπεία του αγώνα σας βάζω και τρέχετε ξυπόλητοι, αφού πρώτα θα έχω ρίξει στην άσφαλτο κάμποσο χαλικάκι...για να δείτε τι εστί ΠΟΝΟΣ! Ο xipolitakos θα πιστοποιήσει τη διαδικασία!

Κλείνω τώρα τον υπολογιστή γιατί με περιμένει και το σπίτι μου...ΚΟΥΑΚ!

@giorgosdelta: τα πνευματικά δικαιώματα της τελευταίας μου έκφρασης, δικά σου βεβαίως-βεβαίως



Κουακ; Βρεκεκέξ κουάξ κουάξ, ουγκ ουγκ αρφ κουάκ, νιααααάρ!
trexantiris Posted - 22/08/2011 : 20:16:42
Βρε σεις! Εδώ παρολίγο να μυρίσει καπνισμένη πυριτιδαποθήκη!

@stratus+gargadua: εύχομαι σε κάποιο αγώνα να μπορείτε να τρέχεται ωσάν τον άνεμο μαζί! Και σε αυτόν τον αγώνα να είμαι και εγώ παρών για να σας βάλω τιμωρία: και οι δύο να βγάλετε τον αγώνα με υποδειγματικό forefoot (ο stratus μάλλον θα το κερδίσει το στοίχημα...το κόβω εγώ)...αλλιώς στην αποθεραπεία του αγώνα σας βάζω και τρέχετε ξυπόλητοι, αφού πρώτα θα έχω ρίξει στην άσφαλτο κάμποσο χαλικάκι...για να δείτε τι εστί ΠΟΝΟΣ! Ο xipolitakos θα πιστοποιήσει τη διαδικασία!

Κλείνω τώρα τον υπολογιστή γιατί με περιμένει και το σπίτι μου...ΚΟΥΑΚ!

@giorgosdelta: τα πνευματικά δικαιώματα της τελευταίας μου έκφρασης, δικά σου βεβαίως-βεβαίως
NorthTrail Posted - 21/08/2011 : 14:29:01
quote:
Originally posted by gargadua

Το καλό στο φόρουμ είναι ότι συμφωνούμε πως διαφωνούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν χρειάζεται να πείσει κάποιος κάποιον. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και καλά κάνει.
Χρήστο
δεν χρειάζονται συγνώμες. Ο διάλογος γίνεται πάντα για να βγάλει κάτι καλό. Και βγάζει πάντα.
Σκόπος μου δεν είναι να θίξω κάποιον με οποιοδήποτε τρόπο. Αν αυτό έγινε επίσης συγνώμην και από σένα και από τον north trail.
Το φόρουμ είναι για να περνάμε καλά και όχι να μαλλιοτραβιόμαστε (και να ήθελες δηλαδή, δεν μπορείς γιατί δεν έχω μαλλιά).




Και να μαλλιοτραβηχτούμε καμιά φορά (είτε έχουμε μαλιά είτε όχι ) δεν πειράζει..Το θέμα είναι να μην θυμώνει ο ένας με τον άλλο αφού στο φινάλε δεν έχουμε απολύτως τίποτα να χωρίσουμε....Μόνο να μάθουμε να ακούμε ο ένας τον άλλο και αν έχει να πει κάτι σωστό να μην το απορρίπτουμε χάρη της δικής μας γνώμης (αυτό το λέω ιδιαίτερα για μένα....). Όλα καλά λοιπόν και κανένα απολύτως πρόβλημα...
dpkouk Posted - 21/08/2011 : 11:34:28
παιδες εγω 1 ξερω...κανουμε το χαβαλε μας, πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε..κι ειμαστε τυχεροι που μες στην εθνικη καταθλιψη εχουμε το τρεξιμο για παρεα,αργο,γρηγορο,για 100 μετρα, 10αρι,μαραθωνιο ή ο,τι αλλο δεν εχει σημασια.πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
SIM Posted - 20/08/2011 : 22:38:27
Μπράβο Βασίλη!!!Αυτός είναι ο Βασίλης που διάβαζα όλο αυτόν τον καιρό!!
gargadua Posted - 20/08/2011 : 22:19:50
Το καλό στο φόρουμ είναι ότι συμφωνούμε πως διαφωνούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν χρειάζεται να πείσει κάποιος κάποιον. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και καλά κάνει.
Χρήστο
δεν χρειάζονται συγνώμες. Ο διάλογος γίνεται πάντα για να βγάλει κάτι καλό. Και βγάζει πάντα.
Σκόπος μου δεν είναι να θίξω κάποιον με οποιοδήποτε τρόπο. Αν αυτό έγινε επίσης συγνώμην και από σένα και από τον north trail.
Το φόρουμ είναι για να περνάμε καλά και όχι να μαλλιοτραβιόμαστε (και να ήθελες δηλαδή, δεν μπορείς γιατί δεν έχω μαλλιά).

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
SIM Posted - 20/08/2011 : 21:39:19
Μπράβο Χρήστο Συγχαρητήρια!!!Είμαι βέβαιος ότι ο Βασίλης θα ανταποκριθεί ανάλογα!!!
stratus Posted - 20/08/2011 : 21:13:53
Niko εχεις απολυτο δικιο και γιαυτο εγω ζηταω συγγνωμη απο το Βασιλη και του ευχομαι οσο το δυνατον γρηγοροτερα να επιστρεψει.Και ποιος ξερει ισως καποια μερα συναντηθουμε σε καποιο αγωνα υγιεις και οι δυο.
Βασιλη συγγνωμη.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
NIKOS T. Posted - 19/08/2011 : 21:15:50
Παιδιά καταλαβαίνω ότι τα νεύρα σας είναι τεντωμένα,μιας και ξέρω από πρώτο χέρι ότι και οι δύο αντιμετωπίζετε σοβαρούς τραυματισμούς!
Προσπαθείστε να βρείτε αυτά που σας ενώνουν και όχι τα λίγα που σας απομακρύνουν και χαλάτε τζάμπα τις καρδιές σας.
Πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε τη διαφορετικότητα του δρομέα της διπλανής πόρτας....
Οι μηχανισμοί προσαρμογής του κάθε δρομέα διαφέρουν,δεν μπορούν όλοι να αντιμετωπίζουν στωϊκά έναν τραυματισμό με humor και εναλλακτική προπόνηση.
Η δε σύγκριση της πρόσκαιρης αδυναμίας για τρέξιμο,με την μόνιμη αναπηρία,επιεικώς ατυχής(κατά τη γνώμη μου)!
Αδικούμε τους συνανθρώπους μας με τις ειδικές ανάγκες ή καλύτερα ικανότητες!!!


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
stratus Posted - 19/08/2011 : 11:57:39
quote:
Originally posted by gargadua

Τζάμπα ο κόπος.
Δεν πειράζει όμως, καλή καρδιά και να έχεις καλή επάνοδο.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"


Εγω εχω καλη καρδια.Καποιοι αλλοι δεν εχουν.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
gargadua Posted - 19/08/2011 : 11:55:35
Τζάμπα ο κόπος.
Δεν πειράζει όμως, καλή καρδιά και να έχεις καλή επάνοδο.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
giorgosdelta Posted - 19/08/2011 : 11:45:58
Χρήστο κι εγώ πονάω με το τρέξιμο, το παρακάνω βέβαια. Όμως αγύμναστοι άνθρωποι του περίγυρού μου πονάν χωρίς να τρέχουν, μαλλον περισσότερο από εμένα (ο πόνος είναι κάτι το σχετικό και μη μετρήσιμο) κι ας χαπακώνονται ολημερίς.
stratus Posted - 19/08/2011 : 11:22:58
quote:
Originally posted by gargadua

SIM
Δεν μ΄ αρέσει να μπερδεύω τα χόμπυ με κάτι πιο σοβαρό όπως ο ανθρωπισμός.
1 τραυματισμό από χόμπυ μπορείς να τον συγκρίνεις με κάτι πιό ελαφρύ, ΟΧΙ όμως με την εντελώς αντίθετη πλευρά. Μου ακούγεται παράλογο γιατί αδικείται η χειρότερη πλευρά. Οπως υπάρχει η υπέρτατη χαρά υπάρχει και ο υπέρτατος πόνος .
Με κουράζουν αφάνταστα δηλώσεις και φιλοσοφίες περί ανθρωπισμού γιατί μου θυμίζουν πολιτικό χωρίς συνείδηση (δεν αναφέρομαι σε σένα). Αν κάποιος είναι πραγματικά ανθρωπιστής, το αποδεικνύει ΚΑΤΑΡΧΑΣ στον εαυτό του και με πράξεις, όχι δακρύβρεχτες δηλώσεις στο διαδίκτυο. Αλλωστε στο όνομα του ανθρωπισμού πραγματοποιήθηκαν οι μεγαλύτερες ιστορικές καταστροφές.
Βέβαια ακόμα και να βλέπεις μπροστά (όχι παραβλέποντας το πίσω) μάλλον θεωρείται κολάσιμο. Θα πρέπει να είμαστε πάντα μουτζούφληδες και στριμμένοι επειδή πάντα θα υπάρχει η άσχημη πλευρά του κόσμου. Οχι αισιόδοξα συναισθήματα όχι παρακίνηση, μόνο να καθόμαστε στο πάτο του βαρελιού σκεπτόμενοι την δυστυχία του κόσμου. Φαντάζομαι όμως ότι αγοράζοντας κάποιος το τελευταίο μοντέλο garmin εξαφανίζονται όλα τα κακά του κόσμου. Τι ειρωνία!!!!!
Πραγματικά είναι τρομερό εμείς να περπατάμε και άλλοι να είναι ανάπηροι, όμως ο κόσμος γυρίζει. Δεν σταματήσαμε εκεί βλέποντας συνέχεια αυτούς που δεν μπορούν. Συνεχίσαμε, σπάσαμε ατομικά ρεκόρ και προσπαθούμε για το καλύτερο. Μήπως όχι;
Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ένταση!!!!! Και θεωρούμαι κυνικός, εγωιστής και ότι άλλο;;;;;;;;


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"


Καλο ειναι να μαθεις τη εννοια της λεξης ανθρωπισμος η οποια δεν εχει καμια σχεση με αυτα που γραφεις.
Το ξαναγραφω οτι οταν δηλωσα το προβλημα με το δικεφαλο μου,πριν 3 μηνες,αμεσως πεταχτηκες και μου εγραψες να μη διαμαρτυρομαι αφου εσυ ειχες μεγαλυτερο προβλημα.Εκανες ακριβως αυτο που κατηγορεις τωρα.Με προετρεψες να δω τα χειροτερα.Και για του λογο το αληθες δες το μηνυματακι σου εδω http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=2555&whichpage=193&SearchTerms=%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%BF προτελευταιο απο το τελος.Αλλα μαλλον εσυ κανεις αυτο που με ρωτας.Χαιρεσαι οταν βλεπεις καποιο με χειροτερα προβληματα απο εσενα.
Και επειδη βλεπω οτι παρουσιαζεις μια μικρη δυσκολια να καταλαβεις τι εγραψα θα κανω τον κοπο να στα εξηγησω.Δεν εγραψα οτι πρεπει να ειμαστε μουτζουφληδες επειδη υπαρχουν και χειροτερα.Εγραψα οτι επειδη υπαρχουν και χειροτερα δεν πρεπει να κλαιγομαστε για αστεια πραγματα,οπως το οτι δεν μπορουμε να τρεξουμε και θα χασουμε 2 και 3 μαραθωνιους και ισως να μην ξανατρεξουμε κανενα.Θεωρουσα τρομερο να τρεξω το 10αρι κατω απο 40 λεπτα.Τωρα χεστηκα αν το τρεξω ή δεν το τρεξω κατω απο 40.Ναι θα χαρω πολυ αμα το τρεξω αλλα και να μην το τρεξω δε θα μου καει καρφι.
Θα σε αφησω τωρα γιατι παω να κλαφτω που δεν μπορω να τρεξω πανω απο 4 χλμ χωρις να ποναω.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
giorgosdelta Posted - 19/08/2011 : 11:19:34
Αυτή τη φορά πρέπει να σας πω πως παρά τη γενική κατακραυγή, συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα του Βασίλη.
Θα σας μιλήσω για κάτι πιο απλό και δε θα μείνω στο απυρόβλητο.
Παντού γύρω μας υπάρχει αδικία και στεναχώρια. Πόσο άσχημα έχω νιώσει όταν, πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, ο μπροστινός μου στο ταμείο του Σούπερ Μάρκετ δεν έχει να πληρώσει και γυρνάει ένα ένα τα πράγματα για να του φτάσουν τα λεφτά. Δεν γυρνάν σαμπουάν και βρωμονιφάδες με τραγανές μπουκιές σοκολάτας. Γυρνάν ψωμί και τυρί και κρατάν το γάλα. Πόσο άσχημα νιώθω. Πόσο τους λυπάμαι. Μα ποτέ, ούτε μια φορά δεν έχω βγάλει ούτε μισό ευρώ από αυτά που μου περισσεύουν για να τους δώσω.
Αναπηρία, φτώχια κι ορφανιά παντού τριγύρω μας. Αφήνω το τρέξιμο απ' έξω. Δε κλαίω γι αυτούς, ούτε μοιρολατρώ. Αυτό που θα έπρεπε όμως να κανω είναι να τους κοιτάξω σταράτα ή να τους αφήσω στην ησυχία τους. Ελοχεύει ο κίνδυνος συμπονώντας τους, να μπερδέψω τα αισθήματα μου, μένοντας χαρούμενος απλά για τον πόνο που μου προκάλεσαν νομίζωντας ότι έκανα και κάτι. Το πραγματικό κακό, που δεν απέχει και πολύ είναι να πάρω χαρά από την κατάστασή τους, μιας κι εγώ έχω κάτι παραπάνω. Δυσδιάκριτες καταστάσεις.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000