Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μία επίσκεψη στη Disneyland και ένας τραυματισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/08/2011 :  20:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αθλουμαι εδω και 40 χρονια εχοντας μονο δυο σοβαρους τραυματισμους,οποτε ενιωθα κατι σαν ημιθεος και οτι εγω δε θα τραυματιστω ποτε.
Αρχες Ιουνιου εχοντας ενα περιεργο πονο στο μηριαιο δικεφαλο επισκεπτομαι φυσικοθεραπευτη.Η διαγνωση μετατοπιση ιερου οστουν που πιεζει τον απιοειδη,αρα 2 εβδομαδες στοπ στο τρεξιμο.
Ο κοσμος χαθηκε κατω απο τα ποδια μου.Πως εγω ο μαγκας ,ο καραμπουζουκλης,ο ημιθεος που δεν τραυματιζεται επαθε τετοιο κακο;Πως θα κανω 40 λεπτα το 10αρι που ειχα θεσει σκοπο απωτερο στη ζωη μου;Και τωρα που δεν θα κανω 40 λεπτα το 10αρι πως θα κυκλοφορησω;
Περνανε 3 εβδομαδες οι πονοι χειροτερευουν και βγαζω μαγνητικη.Η μαγνητικη δειχνει σοβαρα προβληματα στους οσφυικους σπονδυλους.Νεο κτυπημα στη ζωη μου.Θα ξανατρεξω μαραθωνιο;Θα μπορεσω να τρεχω 80χλμ την εβδομαδα;Και αν οχι τι γινεται;Πως θα το αντεξω;
Ακουλουθει οικογενειακο ταξιδι στη disneyland ,χωρις ιδιαιτερο κεφι απο μενα,αφου εχω δεχτει τετοια συντριπτικα πληγματα στη ζωη μου.Τοτε ανοιγω τα ματια μου,γιατι μεχρι τοτε ο μαλακας εβλεπα ονειρα,και βλεπω 10δες παιδακια σε αναπηρικα καροτσια.Παιδια που οχι δε θα τρεξουν ποτε στη ζωη τους μαραθαωνιο,αλλα ουτε καν θα περπατησουν.Ευτυχως τοτε ξυπνησα και ειδα ποσο τυχερος ειμαι και οταν στεναχωριεμαι που δεν μπορω να τρεξω οπως εγω θελω φερνω τις εικονες με τα καροτσακια στο μυαλο μου και ηρεμω.
Ψυχραιμια παιδια!!!Δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν μπορουμε να τρεξουμε ή δε θα κανουμε το χρονο στον αγωνα που θελουμε.Περπαταμε και αυτο εχει σημασια.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ

Edited by - stratus on 16/08/2011 20:28:21

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2011 :  20:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι Χρήστο έχουν τα πράγματα!
Το χω ξαναγράψει πολλές φορές.
Είμαστε αργοί,ερασιτέχνες δρομείς και στη ζωή υπάρχουν κ άλλα πράγματα εκτός από το τρέξιμο.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2011 :  22:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δεν μ΄ αρέσει να βλέπω την εντελώς χειρότερη πλευρά της ζωής. Δε νομίζω ότι με πάει μπροστά, ίσως και να με κρατάει στάσιμο. Θα συμφωνήσω όμως στη σειρά συναισθημάτων σου μετά τον τραυματισμό. Πιστεύω όμως ότι όταν αυτό που αρέσει σε κάποιον είναι το τρέξιμο, πάντα αυτό θα κοιτάει όσο σκατά και να του έχουν έρθει τα πράγματα.
Ναι υπάρχουν παιδάκια που δεν θα περπατήσουν ποτέ, όμως τι αισθανόσουνα όταν έβλεπες 1 ευτραφούλη να τρέχει και εσύ να είσαι καρφωμένος κάτω; Πήγα Πέτρα Λέσβου για διακοπές, έβλεπα τους ξένους να τρέχουν και μέσα μου έβραζα που μπορώ να φορέσω μόνο σαγιονάρες για να μην με ενοχλεί το κωλοδάκτυλο.
Ναι υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή που αναγκαστικά θα προχωρήσουν θέσεις μπροστά (η ζωή συνεχίζεται) όμως το τρέξιμο πάντα θα καραδοκεί να πάρει την πρωτιά. Μήπως δεν είναι έτσι; Καλό το γυμναστήριο δε λέω (μου έδειξε άλλα πράγματα) ποτέ δεν θα φτάσει όμως τη χαρά του τρεξίματος.
Δεν χρειάζεται να κάνεις τρελλές επιδόσεις, απλά να μπορείς να τρέχεις και να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις. Αργός ερασιτέχνης είμαι, δεν κυνηγάω επιδόσεις όμως το τρέξιμο μου λείπει. Αρχισα να τρέχω σιγά σιγά το 2000 και το 2009 με απογείωσε!!!
Και όσο δεν τρέχω άλλο τόσο μου λείπει.


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2011 :  23:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχουμε για να γλυτώσουμε από τα πάθη μας. Άλλος απ' το αλκοόλ, άλλος απ' το φαΐ και το κάπνισμα. Άλλος από τη γυναίκα του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2011 :  00:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Τρέχουμε για να γλυτώσουμε από τα πάθη μας. Άλλος απ' το αλκοόλ, άλλος απ' το φαΐ και το κάπνισμα. Άλλος από τη γυναίκα του.



hahahahahahaha...

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2011 :  07:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Τρέχουμε για να γλυτώσουμε από τα πάθη μας. Άλλος απ' το αλκοόλ, άλλος απ' το φαΐ και το κάπνισμα. Άλλος από τη γυναίκα του.



........................μόνο από τα χρέη σου όσο και να τρέχεις δεν γλιτώνεις με τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2011 :  09:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Προσωπικά δεν μ΄ αρέσει να βλέπω την εντελώς χειρότερη πλευρά της ζωής. Δε νομίζω ότι με πάει μπροστά, ίσως και να με κρατάει στάσιμο. Θα συμφωνήσω όμως στη σειρά συναισθημάτων σου μετά τον τραυματισμό. Πιστεύω όμως ότι όταν αυτό που αρέσει σε κάποιον είναι το τρέξιμο, πάντα αυτό θα κοιτάει όσο σκατά και να του έχουν έρθει τα πράγματα.
Ναι υπάρχουν παιδάκια που δεν θα περπατήσουν ποτέ, όμως τι αισθανόσουνα όταν έβλεπες 1 ευτραφούλη να τρέχει και εσύ να είσαι καρφωμένος κάτω; Πήγα Πέτρα Λέσβου για διακοπές, έβλεπα τους ξένους να τρέχουν και μέσα μου έβραζα που μπορώ να φορέσω μόνο σαγιονάρες για να μην με ενοχλεί το κωλοδάκτυλο.
Ναι υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή που αναγκαστικά θα προχωρήσουν θέσεις μπροστά (η ζωή συνεχίζεται) όμως το τρέξιμο πάντα θα καραδοκεί να πάρει την πρωτιά. Μήπως δεν είναι έτσι; Καλό το γυμναστήριο δε λέω (μου έδειξε άλλα πράγματα) ποτέ δεν θα φτάσει όμως τη χαρά του τρεξίματος.
Δεν χρειάζεται να κάνεις τρελλές επιδόσεις, απλά να μπορείς να τρέχεις και να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις. Αργός ερασιτέχνης είμαι, δεν κυνηγάω επιδόσεις όμως το τρέξιμο μου λείπει. Αρχισα να τρέχω σιγά σιγά το 2000 και το 2009 με απογείωσε!!!
Και όσο δεν τρέχω άλλο τόσο μου λείπει.


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"


Πρωτο bold.Αυτο ακριβως μου προτεινες να κανω οταν πρωτη φορα εγραψα για τον τραυματισμο μου εδω και κλαιγομουνα που δε θα μπορω να τρεξω για λιγο καιρο.Μου ειπες ουσιαστικα μην μιλας και δες εμενα που εχω να τρεξω μηνες.
Δευτερο bold.Συγκρινεις τα συναισθηματα που νιωθει ενα παιδι που δεν μπορει να περπατησει με τα δικα σου που ειδες ενα χοντρο να τρεχει.Σαν να συγκρινεις το αισθημα που νιωθει ενας πλουσιος που του τελειωσε το χαβιαρι με το αισθημα που νιωθει ενας που δεν εχει να φαει.
Τριτο bold.Πρωτευον πραγμα στη ζωη μου δεν υπηρξε ουτε θα υπαρξει ποτε το τρεξιμο.Το τρεξιμο ηταν και ειναι ενα σημαντικο κομματι της ζωης μου,αλλα διαπιστωσα οτι δε χρειαζεται να παω και στο ψυχιατρο επειδη δε θα μπορω να τρεξω ενα διαστημα,οσο και μεγαλο να ειναι αυτο το διαστημα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ

Edited by - stratus on 17/08/2011 09:25:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIM
Advanced Forum-Runner

421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2011 :  09:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειρήνη Χριστάκη, BS
Κλινική διαιτολόγος-διατροφολόγος
Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ

Από τους αρχαίους φιλόσοφους μέχρι τους σύγχρονους επιστήμονες υγείας έχουν ειπωθεί πολλά για την επίδραση της άσκησης στην ψυχολογία, την ψυχική διάθεση και τις γνωστικές λειτουργίες του ανθρώπου. Τα πιο πρόσφατα επιστημονικά δεδομένα υποδεικνύουν ότι η άσκηση βοηθάει το άτομο να εξελίξει τις πνευματικές του δεξιότητες αλλά και να διαχειριστεί καλύτερα το στρες. Υπάρχουν επιδράσεις της άσκησης που όλοι οι δρομείς και γενικά οι άνθρωποι που ασκούνται βιώνουν και αντιλαμβάνονται και άλλες που μπορεί να μην έχουν γίνει αντιληπτές, αλλά σίγουρα αξίζουν την προσοχή μας. Οι συναισθηματικές επιδράσεις της άσκησης συγχέονται, καθώς καταγράφονται θετικά και αρνητικά συναισθήματα από τα άτομα που ασκούνται. Και πιθανότατα αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί τα άτομα που ασκούνται, κατά τη διάρκεια της προπόνησης είναι πιθανό να αντιμετωπίζουν και δυσκολίες και να βιώνουν και αρνητικά συναισθήματα, εκτός από τα θετικά που τους προσφέρουν οι απολαυστικές διαδικασίες της άσκησης.

Συχνά περιγράφεται από τους δρομείς μια συναισθηματική κατάσταση ευεξίας που βιώνουν κατά τη διάρκεια και λίγο μετά από έναν αγώνα ή μια προπόνηση και συνηθίζουν να την αποκαλούν Runner’s High. Ο δρομέας βιώνει μια κατάσταση ευτυχίας, αγαλλίασης, αρμονίας και ευφορίας και έχει μειωμένη αίσθηση του πόνου. Το Runner’s High οφείλεται κυρίως στην αυξημένη έκκριση ενδογενών οπιοειδών στον εγκέφαλο και κυρίως β-ενδορφίνης, μιας ορμόνης που πολλοί αποκαλούν «ορμόνη της ευτυχίας».Η ενεργοποίηση αυτού του συστήματος ενδογενών οπιοειδών οδηγεί απρόσμενα τον δρομέα να αισθανθεί μια πλούσια εμπειρία ευφορίας και αίσθησης υπέρβασης του χώρου και του χρόνου. Μετά την άσκηση σίγουρα το άτομο αισθάνεται ήρεμο, ισορροπημένο και βελτιώνεται η διάθεση του.

Πέρα όμως από αυτή την εμπειρία που είναι παροδική, το τρέξιμο και γενικότερα η άσκηση είναι αποτελεσματική στην μείωση του άγχους και την πρόληψη της κατάθλιψης. Τα αποτελέσματα των περισσότερων μακροχρόνιων μελετών υποδεικνύουν ότι η αερόβια άσκηση έχει αντικαταθλιπτική και αγχολυτική δράση και προστατεύει από τις βλαβερές σωματικές και ψυχολογικές επιδράσεις του στρες. Μάλιστα θεωρείται εξίσου αποτελεσματική με την ψυχοθεραπεία και την φαρμακοθεραπεία στην καταπολέμηση των διαταραχών του άγχους. Επίσης χρησιμοποιείται συνεργιστικά στη θεραπεία της κατάθλιψης. Αυτή η προστατευτική δράση της άσκησης μπορεί να οφείλεται στην αυξημένη έκκριση νευροδιαβιβαστών (σεροτονίνης, ντοπαμίνης, νορεπινεφρίνης κ.α. ) και ενδογενών οπιοειδών όπως η β-ενδορφίνη. Οι μηχανισμοί αυτοί ασκούν πολλαπλές θετικές επιδράσεις στον εγκέφαλο μας. Επιδρούν στα κέντρα του εγκεφάλου που ελέγχουν τα συναισθήματα, όπως επίσης επηρεάζουν θετικά και το σύστημα του στρες και το κέντρο της ανταμοιβής του εγκεφάλου. Όλα αυτά σε συνδυασμό με το αίσθημα υπεροχής και τη βελτίωση της αυτοεκτίμησης και της αυτοπεποίθησης του ατόμου που ασκείται τακτικά, το καθιστούν ικανό να ανταπεξέρχεται καλύτερα στις απαιτήσεις του περιβάλλοντός του, να διαχειρίζεται πιο ψύχραιμα και αποτελεσματικά το στρες της καθημερινότητας, να έχει καλύτερη διάθεση και να μην εμφανίζει καταθλιπτικά συμπτώματα.

Σκέφτομαι πιο καθαρά...

Πέρα από την ψυχική υγεία, φαίνεται ότι η άσκηση συμβάλλει σε καλύτερη γνωστική ικανότητα. Οι άνθρωποι με καλή φυσική κατάσταση που ασκούνται τακτικά ανταποκρίνονται πιο αποτελεσματικά σε λειτουργίες που αφορούν στην μνήμη, τη μάθηση, την συγκέντρωση και την προσοχή. Επίσης, η φυσική δραστηριότητα και η άσκηση προστατεύουν τις δομές του εγκεφάλου που αφορούν αυτές τις λειτουργίες και μειώνουν την εκφύλιση των εγκεφαλικών κυττάρων, κάτι που φυσιολογικά συμβαίνει με την πάροδο της ηλικίας. Αυτό σημαίνει ότι η άσκηση μας βοηθάει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στις γνωστικές λειτουργίες, ενώ παράλληλα προλαμβάνει την εμφάνιση νευροεκφυλιστικών νόσων, όπως η νόσος του Alzheimer και η άνοια.

Ψυχολογικά οφέλη από την άσκηση


Αυξάνει και βελτιώνει…
Μειώνει…

Αυτοπεποίθηση
Συναισθήματα θυμού

Θετική στάση
Άγχος

Συναισθηματική σταθερότητα
Συναισθηματική σύγχυση

Αποτελεσματικότητα στην εργασία
Καταθλιπτικά συμπτώματα

Ανεξαρτησία
φοβίες

Διανοητικές λειτουργίες
Στρες

Μνήμη
Πονοκέφαλοι

Διάθεση
Εχθρικότητα

Αίσθηση ελέγχου
Ένταση

Αντίληψη
Ευερεθιστότητα

Καλή εικόνα σώματος
Λάθη στην εργασία

Ακαδημαϊκές επιδόσεις
Κατάχρηση αλκοόλ και φαρμάκων

Ευεξία





Στην απέναντι όχθη…


Το τρέξιμο αποστάσεων έχει περιγραφεί ως «εξάρτηση». Συχνά οι δρομείς μπορεί να αντιμετωπίσουν κάποιο τραυματισμό ή προβλήματα στα γόνατα και παρόλα αυτά να συνεχίσουν να τρέχουν παρά τις συστάσεις των ειδικών. Επίσης, συχνά η αποχή από το τρέξιμο για τους ανθρώπους που ασκούνται σχεδόν καθημερινά αυξάνει τα συναισθήματα άγχους και τους καθιστά ευέξαπτους ή θλιμμένους. Το φαινόμενο αυτό οφείλεται και πάλι στο σύστημα ενδογενών οπιοειδών και τις ορμονικές αλλαγές που συνεπάγεται η αποχή από την άσκηση. Για την πλειοψηφία των δρομέων αυτή η «εξάρτηση» είναι ευχάριστη και δημιουργική. Παρόλα αυτά υπάρχει ο κίνδυνος αν ξεπεραστούν κάποια όρια να επηρεαστεί αρνητικά η προσωπική, επαγγελματική και κοινωνική ζωή τους ή η υγεία τους.
Σε κάποιες περιπτώσεις υπερπροπόνησης σε συνδυασμό με την τάση εξάρτησης από το τρέξιμο υπάρχει κίνδυνος για τα αντίθετα συμπτώματα από όσα έχουν περιγραφεί έως τώρα. Το σύνδρομο υπερπροπόνησης είναι απόρροια της υπερφόρτωσης από ένα προπονητικό πρόγραμμα και οφείλεται σε αποτυχημένη προσαρμογή του οργανισμού σε αυτό. Πέρα από τη μείωση στην αθλητική απόδοση και την αδυναμία αποκατάστασης μετά την προπόνηση ατό το σύνδρομο προκαλεί χρόνια κόπωση, απώλεια της όρεξης ή βουλιμική τάση για πρόσληψη τροφής, πονοκέφαλους, ζαλάδες, αλλά και πιο έντονα ψυχολογικά συμπτώματα όπως μελαγχολία, έλλειψη συγκέντρωσης, διαταραχές του ύπνου, μειωμένη αυτοεκτίμηση, συναισθηματική αστάθεια και ατονία, ευερεθιστότητα και αδυναμία διαχείρισης του στρες. Ίσως το ρητό «παν μέτρον άριστον» να θεωρηθεί κλισέ αλλά σίγουρα για να απολαμβάνουμε τα οφέλη της άσκησης και τα επιτεύγματά μας στην αθλητική απόδοση χρειάζεται να ενστερνιστούμε τη σοφία που μας κληροδότησαν οι πρόγονοί μας.

Όπως φαίνεται η άσκηση έχει ποικίλες ψυχολογικές επιδράσεις στον άνθρωπο. Πέρα από το γεγονός ότι τον καθιστά πιο ανθεκτικό στο στρες και λιγότερο ευάλωτο σε ψυχικές διαταραχές, συμβάλλει και στην βελτίωση της γνωστικής ικανότητας, της μνήμης και της μάθησης αλλά και στην βελτίωση της αυτοεκτίμησης και της αίσθησης ανεξαρτησίας. Πάνω από όλα συμβάλλει στην καλή διάθεση και αυξάνει το αίσθημα ευεξίας και πληρότητας. Μήπως κρατάμε ένα από τα κλειδιά της ευτυχίας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  13:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

quote:
Originally posted by giorgosdelta

Τρέχουμε για να γλυτώσουμε από τα πάθη μας. Άλλος απ' το αλκοόλ, άλλος απ' το φαΐ και το κάπνισμα. Άλλος από τη γυναίκα του.



........................μόνο από τα χρέη σου όσο και να τρέχεις δεν γλιτώνεις με τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"


Απεναντίας, από τα χρέη σου γλυτώνεις με άλλης μορφής άσκηση. Με κολύμπι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  14:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο
πάντα θα υπάρχουν τα χειρότερα αλλά δεν είναι για χόρταση. Τα βλέπεις και φεύγεις αλλιώς παραμένεις στάσιμος. Τα προηγούμενα γραφόμενα μου αναφερόταν στην τότε κατάστασή σου. Πέρασε όμως αυτή η παλιοκατάσταση σου, μπορείς να τρέχεις και πρέπει να κοιτάς μπροστά και όχι τα χειρότερα.

Δεν συγκρίνω τα συναισθήματα κανενός γιατί απλούστατα θέλω να δείξω ότι υπάρχει και άλλη πλευρά. Αλλωστε το φόρουμ είναι κατά βάση δρομικό και όχι για την επιβίωση του πλανήτη. Μη ξεχνάς επίσης (γνώμη μου) ότι κάποιος που έγινε ανάπηρος αργότερα είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα από κάποιον που δεν περπάτησε ποτέ και δεν ξέρει τι είναι.

Οσο για τα άλλα πράγματα στη ζωή ήταν αστοχία μου γιατί εννοούσα τις δραστηριότητες στον ελεύθερο χρόνο και όχι κάτι άλλο. Γι΄ αυτό ανέφερα και το γυμναστηριο. Φυσικά και δεν θα πάει στον ψυχίατρο κάποιος για το τρέξιμο!!!! Αν πάει τότε ήδη θα τον χρειαζόταν από καιρό.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  14:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το θεμα ειναι να το χαιρεσαι...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NorthTrail
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  21:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ φίλε Gargadua νομίζω οτι η σκέψη σου οτι δεν σκέφτεσαι τα χειρότερα για να μη μείνεις στάσιμος είναι κατά την προσωπική μου άποψη τελείως άστοχη και ακόμη πιο άστοχα είναι τα παραδείγματα με τα οποία πας να μπαλώσεις την άποψη αυτή όπως "...άλλο είναι κάποιος που δεν περπάτησε ποτέ και άλλος κάποιος που περπατούσε και πια δεν μπορεί..." και άλλα τέτοια.... Έχεις ρωτήσει κάποιον που δεν περπάτησε εκ γενετής και σου είπε οτι δεν θα ήθελε να περπατήσει;; Μου θύμισες τα τυπάκια στην ταινία The Beach με τον Di Caprio όπου όλη η κοινότητα πέταξε έχω απο το χωριό το παληκάρι που το δάγκωσε καρχαρίας και ψυχορραγούσε, μόνο και μόνο για να μην τους χαλάει την ατμόσφαιρα και τον χαβαλέ....

Αν συνέβαινε κάτι σε σένα (που εννοείται που δεν σου το εύχομαι, χτύπα ξύλο...γερός να είσαι πάντοτε) ή σε κάποιο δικό σου πρόσωπο (που επίσης εννοείται που χτυπάω χίλιες φορές ξύλο..) τι θα έκανες; Θα άφηνες την όλη κατάσταση πίσω για να μην μείνεις στάσιμος όπως λες; Πολλές φορές μιλάμε έξω από τον χωρό και λέμε λόγια μεγάλα και τρανά και θεωρίες περίτρανες, μέχρι να μας χτυπήσει την πόρτα ένα γεγονός....

Ο φίλος που άνοιξε το θέμα τοποθετήθηκε άψογα...Αν ποτέ μας συμβαίνει κάτι όπως π.χ. στο τρέξιμο τότε πρέπει με υπόμονη και χιούμορ να το αντιμετωπίζουμε και να είμαστε απείρως ευγνώμονες που θα έχουμε την δυνατότητα να επανέλθουμε...Κάποιοι στη ζωή δεν καν αυτή την επιλογή...Και αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε Γαργαντούα...Οχι μόνο χαρές, γέλια και χαβαλές..Υπάρχει πόνος στον κόσμο και ωφείλουμε να το έχουμε πάντα κατα νου.....

Edited by - NorthTrail on 18/08/2011 21:59:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  22:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θυμάμαι να πέταξα κάποιον.
Δεν προσπαθώ να μπαλώσω τίποτα.
Δεν ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να έχω και αν είναι μεγάλα ή μικρά.
Δεν βλέπω καθόλου χιούμορ στα γραφόμενά σου.
Δεν έγραψα κάπου ότι όλα είναι ρόδινα.
Δεν έχω δει την ταινία που αναφέρεις και δεν με ενδιαφέρουν τα τυπάκια του κάθε σκηνοθέτη.
Δεν υπάρχει μόνο πόνος στο κόσμο.
Δεν μπορώ να σου στερήσω το δικαίωμα να βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο.
Δεν βλέπω κάτι σχετικό στη 2η παράγραφό σου.






"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MIRSINI
Newbie Forum Runner

Greece
47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2011 :  23:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα δεν είναι το τρέξιμο...είναι η εξάρτηση που μας απομονώνει. Μπορεί κάποιος να εξαρτηθεί απ τη δουλειά, από τα λεφτά, από ανθρώπους...τι ίδιο είναι. Κι αυτό γιατί τότε γίνεται το "φάρμακο" για κάτι άλλο. Προσωπικά πιστεύω ότι ο βασικός λόγος που τρέχουμε θα πρέπει να είναι η χαρά του τρεξίματος..Τώρα αν αυτό είναι από τα βασικά στη ζωή μας δε νομίζω ότι είναι κακό. Ούτε είναι κακό να κοιτάζουμε το καλύτερο, έτσι βελτιωνόμαστε. Όπως και με το να παραδεχόμαστε τα λάθη και τις ήττες μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIM
Advanced Forum-Runner

421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  00:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Βασίλη, παρακολουθώ τα γραφόμενα σου καιρό τώρα και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις όλο αυτό το διάστημα και τν ιώβιο υπομονή σου. Είναι σεβαστές οι απόψεις του καθενός και κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει τι θα πιστεύεις.Στο forum αυτό οι αντιπαραθέσεις ανέδειξαν σπουδαίους χαρακτήρες γιατί είχαν το θάρρος να ζητήσουν συγγνώμη ΄΄η να αλλάξουν άποψη και να συμφωνήσουν μερικώς ή στο σύνολο με τον συναθλητή τους ή και να καταλάβουν μεσα από παραδείγματα από την ζωή πόσο λάθος έβλεπαν τα πράγματα όπως ο Χρήστος.Θα σταθώ μόνο σε ένα που μου έκανε εντύπωση από την άποψή σου:Πιστεύω όμως ότι όταν αυτό που αρέσει σε κάποιον είναι το τρέξιμο, πάντα αυτό θα κοιτάει όσο σκατά και να του έχουν έρθει τα πράγματα.
Σήμερα κηδέψαμε τον φίλο μου το Γιώργο. Μέχρι πριν 2 μήνες ήταν σαν τους περισσότερους μας:οικογένεια , δουλειά, προπονηση κλπ. Του έλαχε το πρ'οβλημα , τι έπρεπε να κάνει να σκέπτεται το τρέξιμο ή το πως θα ξεπεράσει το πρόβλημά του?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NorthTrail
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2011 :  00:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον σύγχρονο και πλήρως αλλοτριωμένο από την καθημερινότητα άνθρωπο, ο πόνος, μοιάζει σαν παραφωνία που πρέπει να εξαφανιστεί από τη ζωή μας αφού δεν ταιριάζει με την (δήθεν) ευημερία που μας πουλάει το σύστημα...Κάπου εκεί κατατάσω και απόψεις του τύπου "Δες τον πόνο, αλλά προχώρα μπροστά" ή "Δες τη ζωή με θετικό μάτι" και άλλα τέτοια "αποφθέγματα" όπως εμμέσως πλην σαφώς πρεσβεύει ο Γαργαντούας και που στερούνται επαφής με την πραγματικότητα.

Γαργαντούα είσαι αρτιμελής; Είσαι υγιέστατος; Είσαι ικανός να ζεις μια αυτόνομη ζωή χωρίς να εξαρτάσαι από τη βοήθεια άλλων; Επειδή είμαι σχεδόν σίγουρος οτι είσαι και τα τρια (εκτός ίσως από κάποιον τραυματισμό), νομίζω οτι η φράση "δεν ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να έχω" είναι τουλάχιστον εκτός θέματος, εκτός και αν αφορά άτομα του κύκλου σου ή δευτερεύοντα προβλήματα της καθημερινότητας όπως τα έχουμε όλοι......

Το να βλέπουμε τη ζωή ρεαλιστικά δεν μας πάει πίσω ή μας αφήνει στάσιμους. Μας κάνει περισσότερο σοφούς και σώφρονες ανθρώπους. Χαρά και πόνος είναι μέσα στη ζωή και σίγουρα πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψη καθημερινά και τα δύο...Αλλιώς κινδυνέυουμε να γίνουμε απλά χαβαλέδες ή τελείως πεσιμιστές...

Edited by - NorthTrail on 19/08/2011 00:30:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000