Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Σχετικά με το σωστό μέγεθος παπουτσιού

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kyrgeorge Δημοσιευτηκε - 18/08/2011 : 15:57:51
Γειά χαρά. Λόγω εποχής και δή περιόδου εκπτώσεων , είπα να αγοράσω απο το ίντερνετ ένα καλό παπούτσι για τρέξιμο.
Έτσι αγόρασα τα Asics Kinsei 3.
Τα παρέλαβα τα φόρεσα και εδώ αρχίζουν οι προβληματισμοί μου σχετικά με το μέγεθός τους...
-Ως τώρα έτρεχα με nike με μέγεθος 47,5. (Κανονικά φοράω 47)-.
Οι επιλογές που είχα στα asics λοιπόν μέσω internet , ηταν 47 και 48.
Οπότε και πήρα τα 48 για να είμαι στο ένα νούμερο παραπάνω από το κανονικό μου μέγεθος (όπως έχω διαβάσει στο forum.)
Όμως μου φαίνονται πολύ γκουμούτσες. Αναγκάζομαι και σφίγγω πολύ τα κορδόνια για να πιάσουν σωστά στο ποδι με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πολυ τα πόδια μου, και να με ενοχλει στο κουντουπιέ. Παρόλο το σφίξιμο των κορδονιων παλι αισθανομαι ένα μικρο κενο μπροστά στα δακτυλα - ελάχιστο μεν αλλα υπάρχει. Έτσι πρέπει να είναι ή εκανα λάθος αγορά??
Απο 47,5 nike τι νούμερο έπρεπε να πάρω σε asics??


15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
vasilis Kapetsonis Posted - 14/10/2017 : 13:35:44
quote:
Originally posted by kyrgeorge

Γεια χαρά, όντως το πήρα μέσω ίντερνετ για οικονομικό όφελος. Πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή ειμαι αρκετά βαρύς (105 kg) και πατάω με την εξωτερική πλευρά του πέλματος. Αλλά το πρόβλημα τώρα είναι, ότι δεν είμαι σίγουρος τελικά για το αν όντως είναι σωστό το μέγεθος που επέλεξα ή αν έπρεπε να ειχα παρει το 47άρι. Και αντε βρές 47άρι asics kinsei ή nimbus αυτη την εποχή σε κατάστημα στην Αθήνα για δοκιμή!! :-(
Καποια στιγμή στο forum αν θυμαμαι καλα κυκλοφορούσε ενας πινακας που σε καθοδηγούσε σχετικα με το μεγεθος παπουτσιου απο την μια μαρκα στην αλλη , αλλα δεν τον βρίσκω :-/

kyrgeorge Posted - 19/08/2011 : 22:43:05
λοιπόν , μολις γύρισα απο το πρώτο τρέξιμο 4κμ με τα kayano. Μπορώ να πω οτι εχω αναμικτα συναισθήματα . Δηλαδη, σε σχέση με τα lunarglide 2 που χρησιμοποιούσα ώς τώρα ,τα kayano τα βρήκα, πολύ πιο στιβαρα και πολυ πιό σταθερό παπούτσι. Μην ξεχνάμε βέβαια οτι ειμαι και 106 κιλά και τα lunar είναι για πιο ελαφριους δρομεις.. Αυτο που με εχει λιγο παραξενεψει ειναι το πάτημα που εχει διαφοροποιηθεί απο πριν. Αν ομως θεωρήσουμε οτι τώρα παταω πιο σωστα , τότε ισως ειναι και θέμα συνήθειας.
gargadua Posted - 19/08/2011 : 21:41:48
kyrgeorge
το θέμα παπούτσια είναι πολύ σχετικό όπως βλέπεις και αναγκαστικά η επιλογή είναι δική σου και μόνο. Θα πρέπει να γράψεις αρκετά χλμ για να καταλάβεις τελικά που έκανες λάθος και που όχι. 1 απλό περπάτημα στο μαγαζί πριν την αγορά δεν φτάνει.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
NIKOS T. Posted - 19/08/2011 : 18:33:26
Τα Καyano έχουν φανατικούς φίλους,αλλά και εχθρούς...!!
Νομίζω ότι απευθύνονται σε συγκεκριμένους δρομείς,με μέτριο υπερπρηνισμό και παραπανίσια κιλά.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Johny-B Posted - 19/08/2011 : 18:26:06
...και να μην ξεχάσουμε και τα NB 1226 και 860!

_________________________
Τρεχάτε ποδαράκια μου...!
dpkouk Posted - 19/08/2011 : 18:22:47
καγιανο χρησιμοποιω 5 χρονια εχοντας υπερπρηνισμο και θελοντας εξτρα cushion..απαιχτα για αυτη τη δουλεια...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
NIKOS T. Posted - 19/08/2011 : 18:22:31
quote:
Originally posted by kyrgeorge

Τι έχουν τα kayano ρε παίδες?? Ποια προτείνετε ως καλύτερα για stability , ώστε να τα έχω υπόψιν για την επόμενη αγορά??
@Manolis2004 .. Thanx για την πρόταση. Αν τελικά πουληθούν, λέω να αγοράσω ενα δεύτερο stability απο αλλη μάρκα και ετσι θα αποκτήσω και πιο καλή αποψη στην συγκεκριμένη κατηγορία παπουτσιών.


Καλές λύσεις είναι τα Mizuno Wave Nirvana & Mizuno Wave Alchemy.
Ακόμη πολύ καλά παπούτσια είναι τα Saucony ProGrid Omni.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
giorgosdelta Posted - 19/08/2011 : 18:00:20
Τα kayano εμένα μου έκαναν τα γόνατα τούμπανο μια φορά κι έναν καιρό αλλά δεν το έψαξα παραπάνω. Πάντως ήταν σκληρό και άκαμπτο παπούτσι.
Τα βλέπω στη κατηγορία structure & support. Στην ίδια κατηγορία είδα τα asics ds trainer ένα πολύ καλό παπουτσάκι ελαστικό που το είχα λιώσει 2-3 φορές. Επίσης τα nike lunarglide που τα έχω αλλά δεν τα τρέχω ακόμα γιατί μου φαίνονται βαριά. Να λιώσω κάποια άλλα πρώτα και αν έχω τσιγκουνιές τα λιώνω κι αυτά.
kyrgeorge Posted - 19/08/2011 : 16:51:50
Τι έχουν τα kayano ρε παίδες?? Ποια προτείνετε ως καλύτερα για stability , ώστε να τα έχω υπόψιν για την επόμενη αγορά??
@Manolis2004 .. Thanx για την πρόταση. Αν τελικά πουληθούν, λέω να αγοράσω ενα δεύτερο stability απο αλλη μάρκα και ετσι θα αποκτήσω και πιο καλή αποψη στην συγκεκριμένη κατηγορία παπουτσιών.
giorgosdelta Posted - 19/08/2011 : 15:28:11
Και με προσοχή τα kayano. Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.
MANOLIS2004 Posted - 19/08/2011 : 14:58:37
Μάλλον δεν επιστρέφονται χωρίς τα καρτελάκια....Η εναλλακτική που έχεις είναι να βάλεις μια αγγελία εδώ για πώληση..

MANOLIS2004
gargadua Posted - 19/08/2011 : 14:36:03
Τα kinsei σύμφωνα με τον σύνδεσμο είναι ουδέτερα.
http://www.runningwarehouse.com/descpageMRS-AKNS3MY.html
Δοκίμασε μήπως με επιπλέον πάτο σου κάθονται καλά και μπορείς να τα έχεις εναλλακτικά για μικρές προπονήσεις.
Τα kayano εκτός του ότι χτυπάς φτέρνα υποχρεωτικά, τα θεωρώ πολύ άκαμπτα και γι΄ αυτό δεν θα τα χρησιμοποιήσω. Προσωπικά δεν μ΄ αρέσαν.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
dpkouk Posted - 19/08/2011 : 14:28:55
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Κράτα και το μεγαλύτερο γιατί ενδέχεται να πρηστούν τα πόδια σου και τότε θα σου είναι μια χαρά.


+1

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
kyrgeorge Posted - 19/08/2011 : 14:27:57
@georged ... Το σκέφτηκα αλλά τα kinsei δεν είναι stability!
giorgosdelta Posted - 19/08/2011 : 13:13:15
Κράτα και το μεγαλύτερο γιατί ενδέχεται να πρηστούν τα πόδια σου και τότε θα σου είναι μια χαρά.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000