Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Τρώτε όσπρια – Είναι πολύτιμη τροφή!!

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 24/02/2011 : 11:07:48
Οι Έλληνες πάντα είχαν μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τα όσπρια. Οι Αρχαίοι προτιμούσαν να καταναλώνουν τα ρεβύθια, τα κουκιά και τις φακές. Αργότερα, με την ανακάλυψη της Αμερικής γνώρισαν και αγάπησαν και όλα τα είδη των φασολιών. Τα όσπρια αποτέλεσαν ένα από τα βασικά συστατικά της μεσογειακής Διατροφής. Σήμερα, ιδιαίτερα οι νεότεροι, σχεδόν τα έχουμε ξεχάσει ή δεν τα χρησιμοποιούμε πολύ συχνά στη διατροφή μας.
Είναι η καλύτερη πηγή πρωτεΐνης από τα φυτικά τρόφιμα, 23%, έχουν ελάχιστα λιπαρά έως 2%, πολλούς σύνθετους υδατάνθρακες 58%, φυτικές ίνες 2,4%, αρκετό κάλιο, φώσφορο, ασβέστιο, σίδηρο και βιταμίνες.
Για να μετριάσουμε τα φουσκώματα στο στομάχι και την δημιουργία αερίων, μπορούμε να τα βράσουμε για λίγο και να πετάξουμε το πρώτο νερό και στη συνέχεια να τα μαγειρέψουμε κανονικά. Χάνουμε βέβαια κάποια μέταλλα και βιταμίνες, αλλά κάτι κερδίζουμε. Το μούλιασμα είναι υποχρεωτικό για ένα 12ωρο σε όλα τα όσπρια, εκτός από τα μαυρομάτικα φασόλια, τις φακές και τη φάβα.
Κάθε τρόφιμο όταν περιέχει θρεπτικά συστατικά έχει θερμίδες, επομένως και τα όσπρια. Ένα πιάτο όσπρια, περίπου 240 γρ, δίνει από 300-400 θερμίδες και εξαρτάται από την ποσότητα του λαδιού που θα προσθέσουμε και με τί θα το συνοδεύσουμε.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
giorgosdelta Posted - 05/03/2012 : 19:48:18
Ξέχασα να σας γράψω για το γραφείο συνοικεσιών που άνοιξα:

Πλιγούρι με Φάβα Και Πατάτες
Πλιγούρι με Ρεβύθια
Πλιγούρι με Ρύζι Και Πατάτες
Σπανακόρυζο με Ρεβύθια - Νεόνυμφοι
Φάβα με Πατάτες Και Βρώμη
Φασόλια με Μακαρόνια Και Πατάτες
Φασόλια Και Πατάτες Και Κάστανα
Φασόλια με Ρεβύθια

Βίον _ορδόσπαρτον
giorgosdelta Posted - 05/03/2012 : 19:31:50
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Καλώς όρισες αρχέγονε δρομέα. Λοιπόν ο τρόπος μαγειρέματος για τα όσπρια που περιγράφεις είναι ο αγαπημένος μου. Δε τρώω συχνά αλλά έχω 2 μέρες τώρα που τρώω φασόλια νερόβραστα (καλοβρασμένα) με λίγο λαδάκι, αλάτι κααι ρίγανη. Ά, ρίχνω και κανένα γιαουρτάκι μέσα.



@greekfood, Διάβασε το θέμα απ' την αρχή να δεις ποιος κάνει αστειάκια.
xipolitakos Posted - 05/03/2012 : 17:48:32
...Αρακάς, ρεβύθια, φακές, φασόλια και φάβα.

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 05/03/2012 : 17:43:08
Όλα τα όσπρια παντρεύονται...

___________________
Run Natural... run Bare
Spartiatis Posted - 05/03/2012 : 17:35:18
Πολυ καλός συνδυασμός είναι και τα παντρεμενα ρεβίθια, δηλαδή μαζι με ρύζι!
Οι φακες Εγκλουβης μαγειρευονται με ειδικο τρόπο, είχα κι εγω στο μαγαζι μου ,Δημητρας Γαία, αλλά τελείωσαν τον Αύγουστο θα έχω πάλι.Φάβα Σαντορίνης υπάρχει μόνο τυποποιημένη για να αποφεύγονται οι νοθείες, είμαι αποκλειστικός αντιπρόσωπος της γνήσιας στην Αττική,γενικά τα όσπρια είναι πολύ πλούσια σε θρεπτικά συστατικά, για συνταγές θα βάλω στο site σύντομα!
Γίγαντες λέγονται τα χονδρά φασόλια κι ελέφαντες τα πολύ μεγάλα ,τα καλύτερα είναι των Πρεσπών του συνεταιρισμού Πελεκάνος που είναι και Προστατευόμενη γεωγραφική προέλευση.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Greek_Food Posted - 05/03/2012 : 17:14:17
Μη βαράτε ρε παιδιά, ένα αστειάκι κάναμε (αποτυχημένο απ' ότι φαίνεται). :)

Run to the hills, run for your life!
xipolitakos Posted - 05/03/2012 : 17:07:05
Ξέχασα και τα ρεβύθια με γιαουρτάκι.
Είναι πολύ γιάμι...

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 05/03/2012 : 17:05:08
Παρών!
Μαζί σου Γιώργο και εγώ. Φασόλια γίγανες ή ελέφαντες (πες τα όπως θες) με γιαούρτι!
Φακές ανακατεμένες με ρύζι και γιαούρτι!

Είναι πολύ Νόστιμα!

___________________
Run Natural... run Bare
giorgosdelta Posted - 05/03/2012 : 16:33:20
quote:
Originally posted by Greek_Food

Όσπρια με γιαούρτι!!! Χμμ, μέσα στη φασολάδα γιαούρτι δεν μου ακούγεται και πολύ καλό, αλλά περί ορέξεως ...
http://www.greekfoodshop.com/el/ospria.html

Run to the hills, run for your life!



Ποιος κάνει τέτοιες χαζαμάρες!
sugar Posted - 05/03/2012 : 16:16:23
....και σημερα για αποκατασταση μετα το ΔΙΟΝ το μενου ειχε φασολαδα με ρυζι..τελειο!!!!

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Greek_Food Posted - 05/03/2012 : 16:10:57
Όσπρια με γιαούρτι!!! Χμμ, μέσα στη φασολάδα γιαούρτι δεν μου ακούγεται και πολύ καλό, αλλά περί ορέξεως ...
http://www.greekfoodshop.com/el/ospria.html

Run to the hills, run for your life!
NIKOS T. Posted - 02/10/2011 : 22:23:41
Εξαιρετικά όσπρια, νόστιμα και βραστερά. Φάβα από τη Σαντορίνη,απλώς είναι η καλύτερη.Καλλιεργείται σε άνυδρα χωράφια,ενίοτε με το παραδοσιακό τρόπο ( με ζώα ).
Ρεβίθια από τη Σάμο, άνυδρες φακές,φασόλια γίγαντες-ελέφαντες Καστοριάς.
Όσπρια με τη σέσουλα.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
NIKOS T. Posted - 26/09/2011 : 20:36:05
Quaker tip: Mια κουταλιά της σούπας Quaker μέσα στις φακές που βράζουν, βοηθάει να χυλώσουν δίνοντας τους τέλεια υφή!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
lamkon Posted - 23/09/2011 : 01:32:58
Κι εγώ το 'χω διαβάσει-ακούσει αυτό που λέει ο Βαγγέλης! Γι' αυτό τρώω τις φακές χωρίς φέτα πια και στο τέλος πίνω μια πορτοκαλάδα (φρέσκο χυμό).
PrimitiveRunner Posted - 22/09/2011 : 21:18:46
quote:
Originally posted by mihaill

σωστό... τα τελευταία χρόνια προτιμώ το φακόρυζο με γιαούρτι κλπ παρά τις φακές σούπα... όπως τα λέει ο mastrolefteris.



Αν θυμάμαι καλά ο συνδιασμός σίδηρο (φακές) με ασβέστιο (γιαούρτι) δέν είναι καλός καθώς δεν επιτρέπει το ένα την απορρόφηση του άλλου!Προτίμησε φακές με λεμόνι (νοστιμότατες) η γενικά με κάτι που περιέχει βιταμίνη C που βοηθάει στην απορρόφηση του σιδήρου!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000