Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Τρώτε όσπρια – Είναι πολύτιμη τροφή!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/02/2011 :  11:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι Έλληνες πάντα είχαν μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τα όσπρια. Οι Αρχαίοι προτιμούσαν να καταναλώνουν τα ρεβύθια, τα κουκιά και τις φακές. Αργότερα, με την ανακάλυψη της Αμερικής γνώρισαν και αγάπησαν και όλα τα είδη των φασολιών. Τα όσπρια αποτέλεσαν ένα από τα βασικά συστατικά της μεσογειακής Διατροφής. Σήμερα, ιδιαίτερα οι νεότεροι, σχεδόν τα έχουμε ξεχάσει ή δεν τα χρησιμοποιούμε πολύ συχνά στη διατροφή μας.
Είναι η καλύτερη πηγή πρωτεΐνης από τα φυτικά τρόφιμα, 23%, έχουν ελάχιστα λιπαρά έως 2%, πολλούς σύνθετους υδατάνθρακες 58%, φυτικές ίνες 2,4%, αρκετό κάλιο, φώσφορο, ασβέστιο, σίδηρο και βιταμίνες.
Για να μετριάσουμε τα φουσκώματα στο στομάχι και την δημιουργία αερίων, μπορούμε να τα βράσουμε για λίγο και να πετάξουμε το πρώτο νερό και στη συνέχεια να τα μαγειρέψουμε κανονικά. Χάνουμε βέβαια κάποια μέταλλα και βιταμίνες, αλλά κάτι κερδίζουμε. Το μούλιασμα είναι υποχρεωτικό για ένα 12ωρο σε όλα τα όσπρια, εκτός από τα μαυρομάτικα φασόλια, τις φακές και τη φάβα.
Κάθε τρόφιμο όταν περιέχει θρεπτικά συστατικά έχει θερμίδες, επομένως και τα όσπρια. Ένα πιάτο όσπρια, περίπου 240 γρ, δίνει από 300-400 θερμίδες και εξαρτάται από την ποσότητα του λαδιού που θα προσθέσουμε και με τί θα το συνοδεύσουμε.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

panchidis
Forum-Runner



122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2011 :  12:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όπως λέει και η παροιμία..
"κώλος που κλάνει γιατρό δεν φοβάται!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2011 :  12:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίο θέμα και αυτό!! Τα όσπρια είναι μακράν η αγαπημένη μου τροφή!!
Και η παροιμία λέει: Κώλος κλασμένος, γιατρός χεσμένος!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2011 :  12:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by reladic

Ωραίο θέμα και αυτό!! Τα όσπρια είναι μακράν η αγαπημένη μου τροφή!!
Και η παροιμία λέει: Κώλος κλασμένος, γιατρός χεσμένος!!



Κι εγώ έτσι την ξέρω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2011 :  13:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι φυτικές ίνες είναι στο 25% περίπου στα κοινά άσπρα φασόλια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  02:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι λίγο "αντικοινωνική" τροφή τα όσπρια αλλά τα λατρεύω!Μπορώ να τα τρώω καθημερινά!Θα προτείνω δε να μαγειρεύονται νερόβραστα και το ελαιόλαδο να προστίθεται στο πιάτο,στην επιθυμητή ποσότητα και σε άριστη ποιότητα και όχι βρασμένο έχοντας χάσει όλα τα θρεπτικά του στοιχεία!

Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  08:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς όρισες αρχέγονε δρομέα. Λοιπόν ο τρόπος μαγειρέματος για τα όσπρια που περιγράφεις είναι ο αγαπημένος μου. Δε τρώω συχνά αλλά έχω 2 μέρες τώρα που τρώω φασόλια νερόβραστα (καλοβρασμένα) με λίγο λαδάκι, αλάτι κααι ρίγανη. Ά, ρίχνω και κανένα γιαουρτάκι μέσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  09:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νερόβραστα φασόλια με λαδάκι, λεμονάκι, αλατάκι και......................1 καυτερούλα.
Τι άλλο; Α, και 1 ουζάκι.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  10:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
...και καλύτερα να μην είναι πολύ βρασμένα, ούτε πολύ μαλακά, για να διατηρούν όσο το δυνατόν περισσότερα συστατικά.

Λευτέρης

http://www.mountainrunning.gr/

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  11:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα το πρωί έφαγα 1 πιάτο φακές. Ενδείκνυται για πρωινό?


Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

myronas
Forum-Runner

Greece
102 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  11:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλάκα πλάκα οι κρύες φακες (από το ψυγείο), το καλοκαίρι είναι απόλαυση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikhar
Senior Forum-Runner

498 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  11:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις φακές τις προτιμώ με ρύζι και από πάνω ωμό ελαιόλαδο και ψιλοκομμένο ξερό κρεμμύδι.Αν υπάρχει και δροσερό κρασάκι βάζω ένα ποτηράκι ! Συνήθως τις συνοδεύω με ένα ποτηράκι χυμό πορτοκάλι ή λεμόνι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  12:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παγωμένες από το ψυγείο τις έφαγα και εγώ, χωρίς κρασάκι βέβαια, αφού πήγα δουλειά

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  13:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@giorgosdelta...χαχαχαχα!Απ'ότι έχω καταλάβει απο αναρτήσεις που έχω διαβάσει,έχεις ένα θεματάκι με τα γιαουρτάκια!Δέν φαντάζομαι να είσαι και του ΣΥΡΙΖΑ;χαχαχα!Έχω κάνει συνδιασμούς και συνδιασμούς αλλά όσπρια με γιαούρτι δεν έχω κάνει ποτέ...ούτε πρόκειται βασικά καθώς δεν τρώω πλέον γαλακτοκομικά!

@gargadua...+1 για το λεμονάκι!-1 για το αλατάκι!

@Mastrolefteris...+1 μαγείρεμα εκτός χύτρας ταχύτητας και όσο το δυνατόν σε χαμηλότερη φωτιά μέχρι να μαλακώσουν ώστε να τρώγονται ευχάριστα!Αν χυλώσουν μάλλον έχουν παραβράσει και πολλά θρεπτικά συστατικά έχουν καταστραφεί!

@nikhar...+1 για το ρύζι(κατά προτίμηση αναποφλοίωτο),το έχω δοκιμάσει και με ρεβύθια(λατρεμένα) και είναι εξίσου γευστικότατη συνταγή!Απ'ότι ξέρω αλληλοσυμπληρώνονται σε αμινοξέα και έτσι είναι πιο πλήρες το γεύμα!Το κάνανε και οι παλιοί άνθρωποι!+1 για το ωμό ελαιόλαδο και +1 για το ψιλοκομμένο ξερό κρεμμύδι.Αναλόγως το όσπριο προσωπικά προσθέτω διάφορα λαχανικά,ντομάτες,πιπεριές,μαϊντανό,καρότο κλπ όλα ωμά εννοείται!Α και μη ξεχάσω...ΕΛΙΕΣ!Πολλές ελιές!

Όσον αφορά τις κρύες φακές...και εγώ τις έτρωγα μικρός έτσι αλλά πλέον δεν θα το ριψοκινδύνευα,ειδικά πρίν τη δουλειά...MAYDAY!MAYDAY!Με έχει πιάσει τσιρλιπιπί..που φωνάζανε και οι ΑΜΑΝ στις καλές εποχές τους!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  15:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού μιλάμε για φακές, δοκιμάστε την ξακουστή φακή Εγκλουβής, που θεωρείται η καλύτερη φακή στον κόσμο.

Δυστυχώς δεν την βρήκα.
Αν κάποιος πάει Λευκάδα αξίζει να την δοκιμάσει.
Άκουσα τα καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PrimitiveRunner
Forum-Runner

136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2011 :  16:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγόρασα πρίν απο λίγο καιρό αυτού του είδους τις φακές!Λένε πως είναι αρχαίος σπόρος,χωρίς φυτοφάρμακα κλπ...εκ πρώτης όψεως ο καρπός είναι πολύ μικρότερος απ' ό,τι άλλο γνωρίζουμε!Στη γεύση καμιά διαφορά!Στην τιμή...ακόμα έχω τα σημάδια στα οπίσθια μου!Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 15 ευρώ το κιλό (χύμα)!!!!!!!

Free Your Mind...Free Your Feet!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000