Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 προπονηση

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
stavzzz Δημοσιευτηκε - 02/10/2011 : 20:15:28
Γεια σας,σχεδιαζω να τρεξω κι εγω για πρωτη φορα ΚΜΑ κι εχω αρχισει εδω και τρεις εβδομαδες προετοιμασια με 10αρια,12αρια ανα δυο μερες.Σημερα ετρεξα τα πρωτα μου 20χλμ. Μαραθωνας-Λουτσα με σταθερο ρυθμο οπως και σε ολες μου τις προπονησεις 6`/χλμ χωρις ιδιαιτερους μυικους πονους και με την αναμενομενη κουραση προς το τελος.Δεν μπορω να πω οτι κοιταζω χρονους και επιδοσεις αλλωστε θελω μονο να χαρω τον αγωνα.Ξερει καποιος να με ενημερωσει αν πρεπει να ελεγχω παλμους ή κατι αλλο που θα με βοηθησει στην προπονηση μου?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
stavzzz Posted - 05/10/2011 : 00:33:02
Πιστευω πως εχω την αυτοσυγκρατηση που χρειαζεται γι`αυτο το τολμημα.Με αυτο που εγραψες τωρα μου θυμισες εναν συμπαικτη μου στο ποδοσφαιρο που μου ειπε πριν καποια χρονια οτι αν θελεις να παιξεις μπαλλα για πολυ καιρο προσεχε μην τραυματισεις τους προσαγωγους σου.Θα προσεχω Jonsson.Παω για τη χαρα του αγωνα και μονο.Οταν τους ειδα περσι απλος θεατης στην Μαραθωνος να τρεχουν και να`χουν ζωγραφισμενη την προσπαθεια στο προσωπο τους δακρυσα!Συγκηνηθηκα!Και εκει ειπα του χρονου θα`μαι κι εγω εκει!
Jonsson Posted - 04/10/2011 : 23:37:01
Σταύρο, βρες προπονητή να σε πάρει και να σε ανεβάσει σιγά μεθοδικά και ομαλά. Εύχομαι να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί αλλά να θυμάσαι ότι οι κινήσεις μας μπορεί να μας στοιχίσουν κάποιον τραυματισμό και μετά να μην τρέχουμε για πολύ καιρό. Το τρέξιμο πρέπει να είναι χαρά και όχι υπερπροσπάθεια. Όλοι οι φίλοι που γράφουν σε αυτό το post είναι πολύ έμπειροι. Μην τραυματιστείς. ΜΗΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙΣ. Στο λέω από δική μου εμπειρία.

A Physical Measure Odyssey
stavzzz Posted - 04/10/2011 : 23:13:14
Παιδια τι να πω.Οι συμβουλες σας ειναι κατι παραπανω απο σημαντικες για μενα.Απαντησατε σε οτι αποριες κι αν ειχα.Θα κοιταξω να τις εφαρμοσω κατα γραμμα.Ισοτονικα,νερα και πιστη!Αυριο εχω ενα 15αρι,Παρασκευη 10αρι και κυριακη 25αρακι!Ανυπομονω...
dpkouk Posted - 04/10/2011 : 15:17:23
o βασιλης-gargadua ειναι η φωνη της λογικης και τα λεει ολοσωστα...μην παρεις θαρρος στα πρωτα χλμ του 32αριου,χαλαρα και με νερο ανα 15-20' περιπου.με τακτικη 5 προς 1 (τρεξιμο-περπατημα) θασαι σε καλη κατασταση για να ανεβεις στα 25 κι επειτα 32 και τον αγωνα.επειδη εισαι αμαθος στα πολλα χλμ, αναπαυση μετα το μεγαλο και 2 μερες..δεν ωφελει η υπερπροπονηση σε αυτη τη φαση...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
gargadua Posted - 04/10/2011 : 15:05:59
Οπως σου έγραψαν και οι υπόλοιποι κάνε τα 32 και βλέπεις. Προσπάθησε μην τρέχεις με αγωνιστικό ρυθμό αλλά μισό λεπτό παραπάνω (αν τρέχεις με 6, τρέχα με 6:30-6:40)αλλιώς θα τα παίξεις χωρίς λόγο. Περπάτα ανά 5 χλμ και πίνε τα υγρά σου για 100μ, δεν χάλασε ο κόσμος. Κοίταξε επίσης η διαδρομή (αν αρνηθεί η γυναίκα σου) να περνάει από περίπτερα ή μάρκετ για να παίρνεις νερά και ισοτονικά, αλλιώς τα κουβαλάς.
Το μετά τον αγώνα είναι επίσης σημαντικό κομμάτι γιατί στον αγώνα θα πονέσεις 4 άντε 6 ώρες, αλλά από ελλειπή προετοιμασία θα πονάς ΜΕΡΕΣ μετά. Το θέμα είναι να συνεχίσεις αυτό που σ΄ αρέσει και όχι να βλαστημάς για αυτό που πιθανόν να έπαθες στο μαραθώνιο.
Δεν σε αποθαρύνω, απλά να ξέρεις και την άλλη πλευρά. Δε νομίζω να διαβάσεις εδώ μέσα ότι πηγαίνουν απροπόνητοι!!!! Ουκ ολίγοι αυτοί που κατέληξαν σε νοσοκομείο ή με χρόνιους τραυματισμούς. Ουκ ολίγοι που με προπονήσεις επίσης κατέληξαν με χρόνιους τραυματισμούς.
Καλή σου τύχη

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
ilias137 Posted - 04/10/2011 : 10:02:47
Σταυρο μου θυμιζεις τον ευατο μου την πρωτη φορα!Ενθουσιασμος μεγαλος και ανυπομονησια..σε νιωθω!Πηγαινε στον αγωνα,ζησε την εμπειρια αλλα κρατα αυτο...ο μαραθωνιος δεν εχει καμια σχεση με οτι ετρεξες μεχρι τωρα..ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ!!!!!!!!!Πηγαινε αργα,σκοπος σου ειναι ο τερματισμος!!Μετα το 30 θα χρειαστεις την ψυχη σου οτι και να κανεις στην προπονηση..να εχεις στο μυαλο σου την μεγαλη στιγμη της εισοδου στο καλλιμαρμαρο..θα σε βοηθησει..καλη συνεχεια φιλε μου και καλη δυναμη!!!
dpkouk Posted - 04/10/2011 : 09:09:19
μπορεις να διαλεξεις κυκλικη διαδρομη να μην τρεχεις και τη συζυγο...καλη η σκεψη για 25 το ενα σαβ και 32 το αλλο

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
stavzzz Posted - 03/10/2011 : 22:24:12
A,ok καταλαβα.Θα`χω την γυναικα μου με το αυτοκινητο πισω μου να με τροφοδοτει τοτε.(τι τραβαει η κακομοιρα!).Παιδια υπερευχαριστω για τις πληροφοριες σας.Θα τις εφαρμοσω και θα σας πω εντυπωσεις.Ευχομαι καλη προπονηση και σε σας.
giorgosdelta Posted - 03/10/2011 : 22:15:14
quote:
Originally posted by stavzzz

Λετε ε?Επειδη το ψιλοφοβαμαι τοσο αποτομα να μπω στα 32,ελεγα μηπως προσπαθουσα αυτη την κυριακη 25χλμ και την επομενη τα 32.Γιωργο λεγοντας νερα-αλατια τι εννοεις?



Για 32χλμ πρέπει να πάρεις πολύ νερό καθώς και ηλεκτρολύτες (αλάτι) για να μη πεθάνεις!
Ψάξε εδώ στο forum να βρεις σχετικά.
giorgosdelta Posted - 03/10/2011 : 22:13:37
quote:
Originally posted by dpkouk

οκ τοτε...ενα κρας τεστ στα 30-32 χλμ ειναι τελεια ιδεα οπως λεει κι ο γιωργος

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Μόνο μη μας βρίζεις μετά!
κράς=crash=μπαμ
stavzzz Posted - 03/10/2011 : 22:12:55
Λετε ε?Επειδη το ψιλοφοβαμαι τοσο αποτομα να μπω στα 32,ελεγα μηπως προσπαθουσα αυτη την κυριακη 25χλμ και την επομενη τα 32.Γιωργο λεγοντας νερα-αλατια τι εννοεις?
dpkouk Posted - 03/10/2011 : 22:04:40
οκ τοτε...ενα κρας τεστ στα 30-32 χλμ ειναι τελεια ιδεα οπως λεει κι ο γιωργος

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
giorgosdelta Posted - 03/10/2011 : 22:03:41
Βγάλε 30 με 32χλμ την Κυριακή. Να δεις περίπου τι γίνεται! Νερά άλάτια κλπ.
stavzzz Posted - 03/10/2011 : 21:50:31
Τι εγινε ρε παιδια,με τρομαξατε με αυτα που γραφετε!Συγνωμη για τις ανακριβειες μου.Δεν ειμαι απροπονητος,απλα τις τελευταιες τρεις εβδομαδες τρεχω πιο εντατικα.Εχω λαβει μερος σε αρκετους αγωνες Παρνηθα,Πεντελη,Υμμητο απλα τωρα εντατικοποιησα το προγραμμα μου.Ηθελα καποια συμβουλη σχετικα με την προπονηση.Να τρεξω δηλαδη απ`οτι καταλαβα τις αλλες δυο κυριακες αλλο ενα 20αρι και ενα τριανταρι να δω πως θα συμπεριφερθει ο οργανισμος αρχιζοντας πολυ πολυ χαλαρα και με ενδιαμεσα μεσοβδομαδα 10αρια-15αρια?Υπαρχουν καποια στανταρ πραγματα που νομιζετε οτι θα βοηθησουν?Δεν τον χανω με τιποτα τον αγωνα!!!(gargadua μην με αποθαρρυνεις !)
dpkouk Posted - 03/10/2011 : 21:27:07
σταυρο παιρνεις ρισκο...προσωπικα την ιδια ενεργεια εκανα στον πρωτο μου κμα κι ετσι δεν μπορω να σου πω μην το κανεις..αλλα θα ζοριστεις και μετα τον αγωνα θαχει πονους..τρεχαλοπερπατα τον για την εμπειρια αν επιμενεις αλλα 2 βδομαδες πριν μην κανεις μεγαλα κομματια..βασικα η λογικη λεει πού πας,καλα λενε τα παιδια, αλλα η ρημαδα η ψυχη δεν ακουει...με μετρο λοιπον...καλη δυναμη

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000