Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μελέτη περασμάτων κλασσικής διαδρομής.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 26/10/2011 : 21:39:51
Άρχισα τη μελέτη περασμάτων γνωστων και μη δρομέων,στην κλασσική.
Δηλαδή τα αποτελέσματα δρομέων, που κινήθηκαν κοντά στον επιδιωκόμενο με μένα χρόνο.
Τα σχόλια σας για τα παρακάτω περάσματα....


5km:19:29

10km:39:23

21,1km:1:27:13

30km:2:09:13

Finish:3:13:24


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dimitris_dtr Posted - 30/11/2011 : 21:37:53
Σας ευχαριστώ και πάλι, Fidelio, Skakinen
Και έχω όλη την καλή διάθεση να το προσπαθήσω κι'άλλο.
Μιχάλη, είμαι 26 χρονών.
Καλά να είμαστε, θα τα λέμε εδώ πέρα...
Skakinen Posted - 30/11/2011 : 20:59:57
Δημήτρη είσαι νεώτατος και αν συνεχίσεις με συστηματική και πιο εξειδικευμένη προπόνηση θα κατέβεις πολύ κάτω από τις 3 ώρες. Μπράβο!!


------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Mijalis Posted - 30/11/2011 : 20:51:49
Δημήτρη ποιά είναι η ηλικία σου?

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Fidelio Posted - 30/11/2011 : 17:46:44
Ασφαλώς είναι το ταλέντο ή αλλιώς η γενετική σου προδιάθεση. Εχεις γεννηθεί κοινώς με πολύ καλή αερόβια ικανότητα , αυτο σημαίνει οτι μπορείς και καταναλώνεις οξυγόνο σε αρκετές μεγάλες πόσοτητες την ώρα της προσπάθειας. Αυτό που είναι ιδιαίτερα αξιοσημείωτο , αλλά και παράδειγμα για τους υπόλοιπους όσον αφορά τις αποστάσης και την αντοχή, είναι πως έτρεχες συστηματικά για αρκετά χρόνια. Είναι αυτό που ονομάζουμε στην προπονητική αποστάσεων Βασική Αντοχή. Εντυπωσιακή είσοδος πάντως , να έχεις στόχο 3.40 και να τερματίζεις στο 3.11 ! Συγχαρητήρια. :)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
dimitris_dtr Posted - 30/11/2011 : 16:54:21
Καλός σας βρήκα runners!
Πρώτα απ'όλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μετά, θέλω να σας πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να 'χαθώ' από την δρομική κοινότητα τώρα που σας βρήκα!
Το άλλο είναι ότι πάντα έτρεχα επειδή μου άρεσε αλλά 'χωρίς σκοπό' που λέει ο λόγος. Τώρα που έχω και ένα σκοπό ή ας πούμε, κάτι να με τραβάει, δεν πιστεύω να τα παρατήσω και επίσης θα προσπαθήσω να μην επαληθευτεί (και για μένα) ότι καλύτερη επίδοση μου στην κλασική θα είναι η πρώτη!
Εάν είμαστε καλά, θα προσπαθήσω για τον επόμενο ΚΜΑ να βάλω μέσα στις προπονήσεις, ταχύτητες και τα άλλα απαραίτητα για κάνω κάτι καλύτερο. Το λέω αυτό γιατί κατάλαβα αργά, το πόσο απαραίτητα είναι για βελτίωση και ειδικά όσον αφορά τις ταχύτητες. Το μόνο που έκανα στις προπονήσεις μου, ήταν πολλά χιλιόμετρα (από τον Αύγουστο μέχρι τον ΚΜΑ έκανα 660km, από 40-75km την εβδομάδα). Ίσως όμως, βοήθησε και το γεγονός ότι 6-7 φορές τον μήνα, παίζω 5*5 (το άλλο πάθος μου) το οποίο διαρκεί 1:30 με 2:00 ώρες και τρέχω σαν που... μπορεί και άσκοπα μερικές στιγμές! Ίσως σκέφτομαι, να βοήθησαν τα σπριντάκια αυτά.
Απ'ότι καταλάβατε, μ'αρέσει να φέρνω στα όρια τον εαυτό μου, στα όρια της εξάντλησης! Υπήρχαν και υπάρχουν μέρες όπου έχω πάει για τρέξιμο και μετά έχω κανονίσει για 5*5. Γι'αυτό, πάνω απ'όλα, ευχαριστώ τον καλό θεούλη που δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τα πόδια και γενικά την υγέια μου...
GERMANOS Posted - 30/11/2011 : 13:18:39
NIKOST

''Ξέρω αρκετούς δρομείς, που η καλύτερη τους επίδοση στην κλασική ήταν η πρώτη!!''

Όπως κι εγώ!
GERMANOS Posted - 30/11/2011 : 12:06:07
dimirtis
Εάν βάλουμε 6 προπονήσεις τη βδομάδα
με 14 χλμ περίπου
βγαίνουν 85 συνολικά
Δεν είναι λίγα από τη στιγμή μάλιστα που έγιναν
στις άγριες ανηφόρες του Καρπενησίου

Σίγουρα θα έκοψες τον τελευταίο μήνα(αφού διαβάζεις το φόρουμ)
και πήγες ξεκούραστος
Κάτι που δεν κατάφερε ένας γνωστός μου που έκανε τα ίδια
αλλά ''βάραγε'' στο βουνό και σε αγώνες
μέχρι τελευταία βδομάδα
κάνοντας τελικά 3.23

Πήγες λοιπόν προπονημένος!
Σίγουρα έχεις ταλέντο στο τρέξιμο(όπως λέει και ο Νίκος)
και εάν θέλεις
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ
και το 3 πουν' μπροστά στο χρόνο σου
πολύ σύντομα να ΓΙΝΕΙ 2!!!

Καλή συνέχεια και ''μη χαθείς'' απ'την δρομική κοινότητα!!!
NIKOS T. Posted - 30/11/2011 : 08:55:50
Η αιτιολόγηση του πολύ καλού σου χρόνου Δημήτρη είναι σίγουρα υποθετική.
Μιας και δεν γνωρίζουμε πολλά για σένα,αλλά ακόμη και να γνωρίζαμε, πάλι κάποιες υποθέσεις θα κάναμε.
Σίγουρα έχεις κάποια καλή προπονητική ηλικία,έστω και αν δεν έτρεχες σε αγώνες.Πράγμα που σημαίνει ότι έχεις μια αξιόλογη αερόβια ικανότητα.
Το υψόμετρο που ζεις είναι πολύ σημαντικό!!Απ όσα έχω διαβάσει,αλλά και από την εμπειρία μου,όταν κατέβαινα από το βουνό,μετά από προετοιμασία σε ομαδικό άθλημα,πετούσα!!
Προφανώς το τρέξιμο το έχεις,έχεις ταλέντο που λένε....
Βέβαια αυτό που πέτυχες είναι ένα σημείο αναφοράς,στο χέρι σου είναι να το καλυτερεύσεις ή όχι.
Ξέρω αρκετούς δρομείς, που η καλύτερη τους επίδοση στην κλασική ήταν η πρώτη!!
Ξέρω όμως και πολλούς άλλους, λίαν εργατικούς,που κάθε χρόνο κατεβάζουν το χρονόμετρο....
Συγχαρητήρια για την επίδοση σου!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Deorum Posted - 30/11/2011 : 04:05:01
Φιλε καλως ηρθες.
Τρεχεις αρκετα χρονια, κ θεωρω οτι ειχες καλη βαση απο πισω χτισμενη, απλα δεν ειχες ζοριστει ποτε αρκετα. Ο αγωνας παντα ειναι καπως αλλιως.

Λες οτι ποτε δεν ειχες βγαλει 10 κατω απο 48λεπτα. Κ ομως αφου ειχες κανει ορεινο μαλιστα η/μ βλεπω οτι ειχες κανει κ μαλιστα πολυ γρηογοροτερο. Εγω πχ στο κμα εσπασα τα ατομικα μου ρεκορ στα παντα απο 5χλμ κ πανω, αυτο μεσα στο πλαισιο του μαραθωνιου. Μονο το πιο γρηγορο μου 1 χλμ δεν εκανα εκει.

Αλλη η προπονηση κ αλλη ενας αγωνας. Ειδικα οταν για 6-7 σιγοβραζει μια πολυ σταθερη κ συστηματικη προπονηση (κ ας μην εισαι σε καποιο συγκεκριμενο προγραμμα)
dimitris_dtr Posted - 30/11/2011 : 01:33:51
Γεια σε όλους!
Αν και νέος στο forum, θα ήθελα να σας πω τους προβληματισμούς μου και τα δικά μου περάσματα στον 29ο ΚΜΑ όπου ήταν και ο πρώτος μου. Ενώ τρέχω συστηματικά περίπου 6-7 χρόνια, ας πούμε 3-4 φορές την βδομάδα με μέγιστη διάρκεια τα 40-45 λεπτα. Φέτος το καλοκαίρι με το που απολύθηκα από τον στρατό (16/6) πήρα μέρος για πλάκα, σε έναν ορεινό ημιμαραθώνιο τις (24/6) με χρόνο 1:35:20. Αν και τερμάτισα πολύ κουρασμένος και στα οριά μου, (δεν έκανα σχεδόν καθόλου προετοιμασία γιατί είχα περίπου 10 μέρες διαθέσιμες πριν τον αγώνα) αλλά επειδή μου άρεσε το όλο σκηνικό, είπα να κάνω προετοιμασία για τον ΚΜΑ. Ξεκίνησα αρχές Αυγούστου να κάνω τρεξίματα διάρκειας, σίγουρα πάνω από 1 ώρα. Το έκανα 4-6 φορές την βδομάδα με ένα 30άρι μέσα Σεπτέμβρη με 2:29 και ένα 34αρι μέσα Οκτώβρη με 2:43. Είχα σκοπό να τρέξω τον ΚΜΑ στο 4:55/km για να κάνω χρόνο κοντά στο 3:30 με 3:40, γιατί σε αυτό τον ρυθμό πίστευα ότι θα άντεχα.Όταν έφτασε η μέρα, αν και είχα λίγο άγχος γιατί ήταν ο πρώτος μου μαραθώνιος και δεν ήξερα τι με περιμένει, είχα ακούσει και διαβάσει για την διαδρομή ότι είναι δύσκολη, ξεκίνησα με έναν ρυθμό που νόμιζα ότι ήταν κοντά στους υπολογισμούς μου. Στα πρώτα 2km (τα μετρούσα ανά δύο τα χιλιόμετρα γιατί έχασα το πρώτο σημαιάκι με το 1km) είδα ότι είχα χρόνο 9:15 min που σήμαινε ότι πήγαινα με 4:37/km! Το καλό ήταν ότι δεν ένιωθα να με κουράζει αυτός ο ρυθμός, και αποφάσισα στην στιγμή να μην κόψω και να συνεχίσω έτσι! Το αποτέλεσμα είναι ότι πήγαινα με τον ίδιο ρυθμό 4:35/km μέχρι τον τερματισμό, χωρίς να κόψω καθόλου στις ανηφόρες (φαίνεται στα αποτελέσματα) . Τερμάτισα με χρόνο 3:11:42.
(εάν δεν με πονούσαν οι γάμπες μετά το 32km, μπορούσα να δώσω κι'άλλο)

Πως εξηγείτε αυτή η διαφορά?
Πώς μου βγήκε αυτός ο ρυθμός, όταν στα καλύτερα 10αρια που έκανα στην προπόνηση, είχα χρόνο 49min (σε άσφαλτο)?

Υ.Γ. Μπορεί να παίζει τόσο ρόλο στην απόδοση το ότι ζω και έκανα όλη την προπόνηση σε μεγάλο υψόμετρο (Καρπενήσι)?

Bib: 6070
Start: 00:12
(time behind race start)
5km: 22:51
10km: 45:38
21,1km: 1:35:32
30km: 2:17:35
Finish: 3:11:42
sugar Posted - 21/11/2011 : 18:56:30
θα σε παρω τηλ.Τιμο

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
GERMANOS Posted - 18/11/2011 : 15:25:56
Ευθύμιε...
βλέπω άρχισες να παίρνεις το θέμα σοβαρά
και με ΑΓΧΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ
για το τελικό αποτέλεσμα!!!

Οπότε αναγκαστικά σε ρωτάω:
Πόσα χλμ είναι η τελευταία μεγάλη προπόνηση
πούχεις κάνει και πότε την έκανες;
Το πρώτο 34άρι που σου γράφω
πρέπει να το κάνεις
ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ!
sugar Posted - 18/11/2011 : 13:10:06
quote:
Originally posted by GERMANOS

Ευθύμιε καλημέρα!
Κάνε μέχρι τελος Δκεμβρη 4-5 χιλιάρια όσο πιο γρήγορα μπορείς
και 3 διχίλιαρα επίσης
Απ' το Γενάρη 7 περίπου 1000άρια στο 4.20-25
και διχίλιαρα 8.50-8.55
Δεν σε συμφέρει παρακάτω
ΑΔΙΚΑ ΘΑ ΚΟΠΙΑΣΕΙΣ
Αντι για 1000-2000
βάλε καμιά φορά 1.500άρια ή τριχίλιαρα
Όλα αυτά μόνο κάθε ΤΡΊΤΗ

Κάθε Πέμπτη ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΕΝΑΡΗ:
αρχικά ένα 6άρακι στο 4.50
μετά ένα 8ράκι κλπ
ΕΤΣΙ με την αρχή του Γενάρη θα είσαι έτοιμος να κάνεις 16χλμ την Πέμπτη
γύρω στη 1 ώρα και 16-17λεπτά
Και το ΦΛΕΒΆΡΗ 18 ΧΛΜ γύρω στο 1.25

Και τα μεγάλα της Κυριακής
στο 5.45 και πιο αργά



ΟΚΟΚ ΤΚΣ Ευχαριστω πολυ Τιμο θα τα πουμε και τηλ...

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
GERMANOS Posted - 18/11/2011 : 11:22:01
Deorun
''Αν για μερικα δευτερα δεν προλαβαινα το 2.59.59, θα επεφτα σε βαρια καταθλιψη!''

Εγώ δεν θα τα τραγικοποιούσα ΤΟΣΟ
Θα περίμενα να το κάνω ΑΝΕΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ
στον επόμενο μαραθώνιο!!!
GERMANOS Posted - 18/11/2011 : 11:17:26
konkarien
Forum-Runner

Greece


191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2011 : 08:44:26 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτου Email Απάντηση σε αποστρόφους

quote:Originally posted by GERMANOS

konkarien
Forum-Runner

Greece


190 Δημοσιεύσεις

Θυμάσαι που πέρσυ(;;;)
σου 'λεγα να βγάλεις ΕΝΑΝ ΧΕΙΜΩΝΑ
και θα μείνεις στους δρομείς;

Φέτος τι έχεις κάνει;;


Καλημέρα.
Μπράβο μνήμη!!
Δεν έχεις διαβάσει το post μου για τον φετινό ΚΜΑ (4:08:03).
Είχα στόχο 3:59:59 και μέχρι το 38ο-39ο χλμ. πήγαινα καλά,με τον επιδιωκόμενο ρυθμό μου,και ξαφνικά δεν έδινε άλλο ώθηση.
Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά.
Έχεις mail;

Leonakarnanas@yahoo.gr !!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000