Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Αποκατάσταση

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 29/12/2011 : 18:19:57
Ας υποθέσουμε ότι μόλις τελειώσαμε μια προπόνηση 15 χιλιομέτρων, σε ~80 λεπτά.
Ποιά είναι θεωρητικά η ποσότητα (γρ/κιλό βάρους) υδατανθράκων και πρωτείνης που πρέπει να λάβουμε αμέσως μετά;

Merci!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
GERMANOS Posted - 30/12/2011 : 17:50:55
Αγαπητοί!
Ας κάνουμε μια ισορροπημένη διατροφή
σε κύκλο μιας βδομάδας
καιτάζοντας τις δυνάμεις μας
και τα κιλά μας
και τις λεπτομέρειες ας τις αφήσουμε
34% πρωτεϊνη 52% υδατάνθρακες 3.56% μαγνήσιο 4.876% κάλιο 1.232% ασβέστιο κλπ!!!!!
Πώς θα τα μετράει ο καθένας;

Σε λίγο θα βγουν και μετρήσεις
Μπανάνες από ΕΚΕΙ=12% απ'αυτό 33%απ'το άλλο 23% από κείνο
'' από ΕΔΩ = 9% '' 28% '' 37% ''
'' από ΑΛΛΟΥ =13% '' 34% '' 28% ''

για να κάνουμε τους ανάλογους συνδιασμούς
Fidelio Posted - 30/12/2011 : 16:54:20
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Παιδιά μην ανησυχείτε. Φάτε τώρα ότι να 'ναι και εντός ολίγου οι πεφωτισμένοι ηγέτες μας θα φροντίσουν να έχουμε μόνο φακές, φασολάδα (και αν)



Μακάρι και εμείς (εγώ δηλαδή ) αυτό θέλουμε! Τι κακό έχουν οι φακές και η φασολάδα δηλαδη; Είναι εξαιρετικές τροφές υψηλής διατροφικής αξίας, μάλιστα υψηλότερης από τα σουβλάκια και τις πίτσες, τι πίτες και τα κοντοσούβλια, το Επισημο φαγητό το έλληνα.

Στην σουηδία την εποχή που τότε η Γερμανική κατοχή ήταν στα φορτε της ,και ο κόσμος γενικότερα πείναγε , έτυχε να γίνει μια έρευνα για της καρδιολογικές παθήσεις συσχετιζόμενες με την διατροφή. Μέχρι να εμφανιστούν λοιπον στο προσκύνιο οι Γερμανοί, όλοι πεθαιναν μια χαρά από εμφράγματα και εγκεφαλικά, μόλις έπεσε η "πείνα" (δηλαδή ήρθε ξανα η φασολάδα και η φακή ) οι παθήσεις αυτές εξαφανίστηκαν, σχεδόν.

Ελα , έλα , μια χαρά ειναι η κρίση , έτσι θα βρούμε την υγειά μας ξανά !

ps. [ όταν μια εποχή μέτραγα της θερμίδες για το διατροφικό μου ισοζύγιο κόντεψα να τρελαθώ. Σταμάτησα να ασχολούμε και από τότε είμαι μια χαρά. ]

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
xipolitakos Posted - 30/12/2011 : 15:36:47
Review of Garmin Forerunner 305
this is exactly what the Garmin 305 excels at. It can do all of those, though there is some debate as to the accuracy of the calorie counting technology. I tend to be of the opinion that as long as you're being realistic about calorie intake/output, then everything works out in the wash anyway.

http://www.dcrainmaker.com/2007/11/review-of-garmin-forerunner-305.html



Garmin Forerunner 210 In Depth Review
Calories Measurement
The Garmin Forerunner 210 will utilize one of three different calorie calculation methods, depending on how much information you provide to it. The most accurate of the three requires external testing, however, the second most accurate requires nothing more than a heart rate strap. And finally, the third method using simple speed/distance/weight provides rudimentary calorie calculations.

These three methods are outlined below:
1) New Leaf VO2 Test Profile: This method requires testing at one of a number of New Leaf testing centers around the country. New Leaf is actually a 3rd party company that’s developed a pretty comprehensive way to determine calorie burn based on VO2 tests that are done. The tests are not terribly unlike your common VO2 max test, and involve you being hooked up to tubes and wires. The tests though are sport-specific, meaning you complete a running test to allow the Forerunner to determine running activity calories.
2) Firstbeat Algorithm (Current – 2nd Generation): The Firstbeat algorithm is the most accurate Garmin device calorie measurement that can be done without external testing. The calculation uses user inputted variables including gender, height, weight and fitness class. It then combines this data with heart rate information from the ANT+ heart rate strap. Specifically, it evaluates the time between heart beats (beat to beat) to determine estimated MET (Metabolic Equivalent), which in turn is used determine actual work expenditure. Finally, this metric also ‘learns’ you as an athlete on a given device. Meaning, over time it has a weighted algorithm to note changes in your fitness level and adjust calorie burn accordingly.
http://www.dcrainmaker.com/2010/12/garmin-forerunner-210-in-depth-review.html

2) Firstbeat Algorithm (Current – 2nd Generation): The Firstbeat algorithm is the most accurate Garmin device calorie measurement that can be done without external testing. But it’s actually not developed natively by Garmin. It’s developed by a Finish company (Firstbeat Technologies) that has its roots in calculations around Olympic athletes, specifically Nordic skiing. Their calculation uses user inputted variables including gender, height, weight and fitness class. It then combines this data with heart rate information from the ANT+ heart rate strap. Specifically, it evaluates the time between heart beats (beat to beat) to determine estimated MET (Metabolic Equivalent), which in turn is used determine actual work expenditure.
This makes the system one of the more accurate non-invasive options (read: doesn’t require a laboratory), within about 10% accuracy. Firstbeat has published a fascinating white paper detailing the technology and accuracy rates. This little snippet below though helps to show where the technology lies accuracy-wise – with it being right in the upper-middle compared to full-board lab operations on one end, and ‘distance/time’ calculations on the other end (click below to expand picture).
Finally, this metric also ‘learns’ you as an athlete on a given device. Meaning, over time it has a weighted algorithm to note changes in your fitness level and adjust calorie burn accordingly. I asked how ‘friends and family’ using a device might impact this. They noted that a single one-time use wasn’t weighted heavily enough to make a difference, but that obviously a couple sharing a single device would see less accurate results (both due to the profile information being incorrect 50% of the time, as well as the ‘learning’ aspect being off). It also should be noted that the second-generation of the Firstbeat algorithm is only applicable to running currently, and isn’t used in the cycling products yet.
http://www.dcrainmaker.com/2010/11/how-calorie-measurement-works-on-garmin.html


___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 30/12/2011 : 15:35:37
quote:
Originally posted by Deorum

Γραφω απο το κινητο, θα επανελθω. Τα νεοτερα μοντελα υπολογιζουν βασει παλμων θερμιδες. Τα παλαιοτερα οχι. Ειχα κ τα δυο, κ βλεπω την διαφορα (σχεδον 35%)

Το 210 που εχω , υπολογιζει θερμιδες βασει παλμων, που ειναι οτι πιο ακριβες μετα απο εργομετρηση φυσικα. Οι παλμοι λαμβανονται υποψιν σε συγκεκριμενα μοντελα



Μάλλον έχεις δίκιο. Ύστερα από ψάξιμο είδα ότι το Garmin forerunner 305 που χρησιμοποιώ, είναι λιγότερο ακριβές στον υπολογισμό των θερμίδων, γιατί δεν κάνει χρήση των καρδιακών παλμών, εκτός αν γίνει το New Leaf test:
Indeed, the FR305 really does NOT do HR based calorie metrics unless you have a New Leaf test done. I've confirmed this again with Garmin, and this can be confirmed in multiple places on the Garmin Forums:

https://forums.garmin.com/showthread.php?t=10491&highlight=calories


With a New Leaf test you can then use the HR starp to get accurate calorie burn on the FR305, but otherwise it's just speed/dist/weight calcs.


Αντιθέτως Το Garmin forerunner 210 χρησιμοποιεί για υπολογισμό θερμίδων το Firstbeat Algorithm (2nd Generation - 2010). Παρόλα αυτά δεν είναι απόλυτα ακριβές. Υπάρχει λάθος της τάξης του 7%-10%.



To Garmin forerunner 310xt χρησιμοποιεί για υπολογισμό θερμίδων το Firstbeat Algorithm (1st Generation)




___________________
Run Natural... run Bare
SKOTEINOS Posted - 30/12/2011 : 13:27:21
Εγώ μετά από κανά εικοσάρι χιλιομετρα χτυπάω μια πίτσα L'ARTIGIANO το μεγάλο μέγεθος με πατάτες τηγανητέςκαι μπέικον για γέμιση καιέρχομαι στα ίσα μου

Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ,Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΙΩΝΙΑ.
echetlos Posted - 30/12/2011 : 13:15:51
quote:
Originally posted by Savvas

Παντως κουβεντα να γινεται ετσι την μασα δεν την κοβουμε σιγα ερασιτεχνες ειμαστε ετσι κι αλλιως.
Παντως εγω 57 κιλα ειμαι οποτε μια χαρα ειμαι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Τι εννοείς 57 κιλά...?!?!?!?
xipolitakos Posted - 30/12/2011 : 12:42:56
Επαγγελματικών προδιαγραφών!

___________________
Run Natural... run Bare
Savvas Posted - 30/12/2011 : 12:07:38
Παντως κουβεντα να γινεται ετσι την μασα δεν την κοβουμε σιγα ερασιτεχνες ειμαστε ετσι κι αλλιως.
Παντως εγω 57 κιλα ειμαι οποτε μια χαρα ειμαι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
dpkouk Posted - 30/12/2011 : 10:42:24
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Παιδιά μην ανησυχείτε. Φάτε τώρα ότι να 'ναι και εντός ολίγου οι πεφωτισμένοι ηγέτες μας θα φροντίσουν να έχουμε μόνο φακές, φασολάδα (και αν)


+1

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Deorum Posted - 30/12/2011 : 09:46:08
Γραφω απο το κινητο, θα επανελθω. Τα νεοτερα μοντελα υπολογιζουν βασει παλμων θερμιδες. Τα παλαιοτερα οχι. Ειχα κ τα δυο, κ βλεπω την διαφορα (σχεδον 35%)

Το 210 που εχω , υπολογιζει θερμιδες βασει παλμων, που ειναι οτι πιο ακριβες μετα απο εργομετρηση φυσικα. Οι παλμοι λαμβανονται υποψιν σε συγκεκριμενα μοντελα
Savvas Posted - 30/12/2011 : 09:10:19
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by Deorum

15χλμ 1350 θερμίδες είναι ΥΠΕΡαισιοδοξό σενάριο!

Σύμφωνα με το garmin μου, που υπολογίζει θερμίδες σε συνδυασμό με το HR (πολύ πολύ πιο ακριβές σε σχέση με την χαζή κλίμακα βάρος-χιλιομετρα), εγώ καίω εκεί 900θερμίδες μαξ!. Άντε για τα κιλά σου, να είσαι στις 1100 άαααντε 1200, όχι παραπάνω.

Ίσως βέβαια το καλύτερο θα ήταν να έρθεις κάπου που θα είμαι κ εγώ, να σου δανείσω το garmin, να τρέξεις, να δούμε πραγματικά που παίζεις :P


Ο υπολογισμός των θερμίδων του Garmin είναι ανακριβής. Διαπιστωμένο. Πρώτα από όλα δεν δηλώνεις πουθενά το ύψος σου στο Garmin. Ύστερα, οι παλμοί της καρδιάς, δεν λαμβάνονται υπόψη κατά την διάρκεια του τρεξίματος.

Calories Burned doesn't seem accurate
I always get the same calorie count per lap, no matter how hard I run. I have set the watch to Autolap every 1 km. So after a 10K run, I get 95 kcal for every single km (actually I have seen 94 and 96 sometimes, but that's it), although my pace was 5:30/km for the first 8 laps, and 4:00/km for the last 2. I contacted Garmin support and their answer was the following:

"Any calorie consumption calculations can only ever be an estimate. The
calorie readings in the Forerunner and Edge units are calculated using a
combination of speed, weight and time, heart rate is not taken into
account unless no movement is involved
"

https://forums.garmin.com/showthread.php?t=3290

Δηλαδή:
Ο υπολογισμός των θερμίδων δεν είναι ακριβής.
Έχω πάντα τον ίδιο αριθμό θερμίδων ανά γύρο, ανεξάρτητα από το πόσο γρήγορα τρέχω. Έχω ρυθμίσει το ρολόι σε Autolap κάθε 1 χλμ. Έτσι μετά από ένα τρέξιμο 10χλμ, παίρνω 95 kcal για κάθε χλμ (έχω δει 94 και 96 μερικές φορές, αλλά αυτό είναι όλο), αν και ο ρυθμός μου ήταν 5:30 / χλμ για τα πρώτα 8 χιλιόμετρα, και 4:00 / χλμ για τα τελευταία 2. Ήρθα σε επαφή με υποστήριξη της Garmin και η απάντησή τους ήταν τα εξής:
"Κάθε υπολογισμός της κατανάλωσης θερμίδων είναι μόνο μια εκτίμηση. Οι θερμίδες στα Garmin Forerunner & Garmin Edge υπολογίζονται χρησιμοποιώντας τον συνδυασμό της ταχύτητας, του βάρους και του χρόνου. Ο καρδιακός ρυθμός δεν λαμβάνεται υπόψη, εκτός της περίπτωσης που δεν κινείται κανείς"



Δες και εδώ:
http://forums.bicycling.com/eve/forums/a/tpc/f/602104717/m/3651095366



___________________
Run Natural... run Bare




Xipolitako αυτο που λεει ο Deorum παντως το εχω παρατηρησει κι εγω, δηλαδη οταν δεν φοραω παλμογραφο να μου δειχνει οτι καιω θερμιδες περιπου ανα κιλο και χλμ ενω οταν φοραω παλμογραφο μου δειχνει οτι δεν εκαψα σχεδον τιποτα.
Περιεργο...

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Dimosthenis Posted - 30/12/2011 : 02:27:18
Παιδιά μην ανησυχείτε. Φάτε τώρα ότι να 'ναι και εντός ολίγου οι πεφωτισμένοι ηγέτες μας θα φροντίσουν να έχουμε μόνο φακές, φασολάδα (και αν)
echetlos Posted - 30/12/2011 : 00:41:07
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Αν μάλιστα έχεις τρέξει πάνω από 12 χλμ,δικαιούσαι ένα γεύμα στο Ιl Postino!!




Άντε να πάμε καμμιά φορά αφού σού αρέσει τόσο...
echetlos Posted - 30/12/2011 : 00:37:28
Άρα το ιδανικό (και από πλευράς ευκολίας) θα ήταν να τρώω 5-6 μπάρες, μέσα στο "ευκαριακό παράθυρο", ναι;
Πρέπει να κάνω ειδική συμφωνία με τον Λεονάρδο, μου φαίνεται...
xipolitakos Posted - 30/12/2011 : 00:28:19
quote:
Originally posted by Deorum

15χλμ 1350 θερμίδες είναι ΥΠΕΡαισιοδοξό σενάριο!

Σύμφωνα με το garmin μου, που υπολογίζει θερμίδες σε συνδυασμό με το HR (πολύ πολύ πιο ακριβές σε σχέση με την χαζή κλίμακα βάρος-χιλιομετρα), εγώ καίω εκεί 900θερμίδες μαξ!. Άντε για τα κιλά σου, να είσαι στις 1100 άαααντε 1200, όχι παραπάνω.

Ίσως βέβαια το καλύτερο θα ήταν να έρθεις κάπου που θα είμαι κ εγώ, να σου δανείσω το garmin, να τρέξεις, να δούμε πραγματικά που παίζεις :P


Ο υπολογισμός των θερμίδων του Garmin είναι ανακριβής. Διαπιστωμένο. Πρώτα από όλα δεν δηλώνεις πουθενά το ύψος σου στο Garmin. Ύστερα, οι παλμοί της καρδιάς, δεν λαμβάνονται υπόψη κατά την διάρκεια του τρεξίματος.

Calories Burned doesn't seem accurate
I always get the same calorie count per lap, no matter how hard I run. I have set the watch to Autolap every 1 km. So after a 10K run, I get 95 kcal for every single km (actually I have seen 94 and 96 sometimes, but that's it), although my pace was 5:30/km for the first 8 laps, and 4:00/km for the last 2. I contacted Garmin support and their answer was the following:

"Any calorie consumption calculations can only ever be an estimate. The
calorie readings in the Forerunner and Edge units are calculated using a
combination of speed, weight and time, heart rate is not taken into
account unless no movement is involved
"

https://forums.garmin.com/showthread.php?t=3290

Δηλαδή:
Ο υπολογισμός των θερμίδων δεν είναι ακριβής.
Έχω πάντα τον ίδιο αριθμό θερμίδων ανά γύρο, ανεξάρτητα από το πόσο γρήγορα τρέχω. Έχω ρυθμίσει το ρολόι σε Autolap κάθε 1 χλμ. Έτσι μετά από ένα τρέξιμο 10χλμ, παίρνω 95 kcal για κάθε χλμ (έχω δει 94 και 96 μερικές φορές, αλλά αυτό είναι όλο), αν και ο ρυθμός μου ήταν 5:30 / χλμ για τα πρώτα 8 χιλιόμετρα, και 4:00 / χλμ για τα τελευταία 2. Ήρθα σε επαφή με υποστήριξη της Garmin και η απάντησή τους ήταν τα εξής:
"Κάθε υπολογισμός της κατανάλωσης θερμίδων είναι μόνο μια εκτίμηση. Οι θερμίδες στα Garmin Forerunner & Garmin Edge υπολογίζονται χρησιμοποιώντας τον συνδυασμό της ταχύτητας, του βάρους και του χρόνου. Ο καρδιακός ρυθμός δεν λαμβάνεται υπόψη, εκτός της περίπτωσης που δεν κινείται κανείς"



Δες και εδώ:
http://forums.bicycling.com/eve/forums/a/tpc/f/602104717/m/3651095366



___________________
Run Natural... run Bare

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000