Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αναερόβιο κατώφλι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 18/01/2012 : 09:47:59
Παράγοντες που επηρεάζουν τη συσσώρευση του γαλακτικού οξέως

1)Ένταση της προπόνησης.Όσο εντονότερα τρέχεις,τόσο περισσότερο γαλακτικό παράγουν οι μυς σου.

2)Διατροφή.Αν δεν έχεις γεμάτες τις αποθήκες γλυκογόνου,δεν μπορείς να προπονηθείς σε μεγάλες εντάσεις.

3)Προπόνηση.Η κατάλληλη προπόνηση αναπτύσσει 4 κυρίως μηχανισμούς,που επιβραδύνουν τη συσσώρευση γαλακτικού:

α)ο αυξημένος αριθμός μιτοχονδρίων,για την ανασύνθεση του γαλακτικού

β)η βελτίωση της οξείδωσης των λιπαρών οξέων,εμποδίζει την παραγωγή γαλακτικού,σε υπομέγιστες εντάσεις.Το σώμα σου θα χρησιμοποιεί λίπος αντί για γλυκογόνο και αυτό θα συντηρεί το γλυκογόνο σαν καύσιμο για τη συνεχιζόμενη άσκηση

γ)ο αυξημένος αριθμός τριχοειδών αγγείων,βελτιώνει και την παροχή οξυγόνου και την απομάκρυνση του γαλακτικού από τους μυς.

δ)Αναλογία μυϊκών ινών.Oι τύπου Ι (βραδείας σύσπασης)μυϊκές ίνες, παράγουν λιγότερο γαλακτικό οξύ, σε μια καθορισμένη άσκηση,συγκριτικά με τις τύπου ΙΙ(ταχείας σύσπασης).Αν και αυτό καθορίζεται γενετικά,η κατάλληλη προπόνηση μπορεί να επηρεάσει την αναλογία αυτή.

4)Kατανομή των προπονητικών εντάσεων.Μια μεγάλη μυϊκή μάζα, που εργάζεται σε μια μέτρια ένταση, θα παράγει λιγότερο γαλακτικό,σε σχέση με μια μικρότερη μυϊκή μάζα, που εργάζεται σε υψηλότερη ένταση.Συγκεκριμένες τεχνικές μπορούν να επιβραδύνουν τη συσσώρευση γαλακτικού,χρησιμοποιώντας διαφορετικές μυϊκές ομάδες.

http://www.marathon-training-program.com/lactate-threshold.html



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
trexantiris Posted - 20/01/2012 : 19:04:16
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by trexantiris

Savva & Stratus:

Δίνω χρήματα στις γυναίκες σας να μιλήσουν στη δικιά μου (ειδικά για τους αγώνες)! Ίσως τότε μειωθεί και η "γκρίνια"

Βέβαια έχω και μικρά παιδιά...τα οποία ακόμα δεν είναι εύκολο να ακολουθήσουν σε κάποιο αγώνα...οπότε κάθε αγώνας σημαίνει και χρόνος μακριά από την οικογένεια...οπότε σε αυτό το σημείο τη δικαιολογώ. Ενώ στις προπονήσεις "διαρκείας"...πολλές φορές όσο κοιμούνται εγώ τρέχω...και όταν γυρίζω κάνω το ξυπνητήρι της οικογένειας. Σε αντίθεση με έναν αγώνα που φεύγεις το πρωΐ και επιστρέφεις μεσημέρι...

Free your feet...free your senses!


Ποσο ειναι τα πιτσιρικια;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



8,5 & 7 χρονών...

Free your feet...free your senses!
stratus Posted - 20/01/2012 : 17:21:56
quote:
Originally posted by trexantiris

Savva & Stratus:

Δίνω χρήματα στις γυναίκες σας να μιλήσουν στη δικιά μου (ειδικά για τους αγώνες)! Ίσως τότε μειωθεί και η "γκρίνια"

Βέβαια έχω και μικρά παιδιά...τα οποία ακόμα δεν είναι εύκολο να ακολουθήσουν σε κάποιο αγώνα...οπότε κάθε αγώνας σημαίνει και χρόνος μακριά από την οικογένεια...οπότε σε αυτό το σημείο τη δικαιολογώ. Ενώ στις προπονήσεις "διαρκείας"...πολλές φορές όσο κοιμούνται εγώ τρέχω...και όταν γυρίζω κάνω το ξυπνητήρι της οικογένειας. Σε αντίθεση με έναν αγώνα που φεύγεις το πρωΐ και επιστρέφεις μεσημέρι...

Free your feet...free your senses!


Ποσο ειναι τα πιτσιρικια;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
trexantiris Posted - 20/01/2012 : 16:20:17
Savva & Stratus:

Δίνω χρήματα στις γυναίκες σας να μιλήσουν στη δικιά μου (ειδικά για τους αγώνες)! Ίσως τότε μειωθεί και η "γκρίνια"

Βέβαια έχω και μικρά παιδιά...τα οποία ακόμα δεν είναι εύκολο να ακολουθήσουν σε κάποιο αγώνα...οπότε κάθε αγώνας σημαίνει και χρόνος μακριά από την οικογένεια...οπότε σε αυτό το σημείο τη δικαιολογώ. Ενώ στις προπονήσεις "διαρκείας"...πολλές φορές όσο κοιμούνται εγώ τρέχω...και όταν γυρίζω κάνω το ξυπνητήρι της οικογένειας. Σε αντίθεση με έναν αγώνα που φεύγεις το πρωΐ και επιστρέφεις μεσημέρι...

Free your feet...free your senses!
stratus Posted - 20/01/2012 : 15:34:04
Το 2.59.59 και το 3.00.01 απεχουν μολις 2 δευτερολεπτα,αλλα στ ματι ειναι μεγαλυτερη η διαφορα Ειναι σαν την τιμη του καρπουζιου, που μπορει να πωλειται 1,99 και οχι 2 ευρω.
Το να βαζει καποιος στοχο ενα συγκεκριμενο χρονο δε νομιζω οτι ειναι κακο αφου δημιουργει ενα κινητρο.Προσωπικα ετρεχα πανω απο 20 χρονια, χωρις να παιρνω μερος σε αγωνες γιατι αγνοουσα την υπαρξη τους.Οταν λοιπον ξεκινησα απο περυσι βλεπω οτι παω με πιο κεφι στις προπονησεις απο οτι παλαιοτερα.
Απο θυσιες το μονο που εχω κανει ειναι να χασω βαρος, να κανω κοιλιακους και διατασεις.Οσον αφορα την οικογενεια δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Η δε συζυγος με προτρεπει για τους αγωνες,ειδικα εκτος Αθηνων αφου παντα με ακολουθει και ετσι κανει και την εκδρομη της.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Fidelio Posted - 20/01/2012 : 14:06:02
Λοιπον το "3" δεν είναι παρα ένας αριθμός μόνο και αυτός μπορεί να αντιστοιχεί σε "3+" ή σε "3-" για διαφορετικούς δρομείς στην ίδια ένταση ή στον διαθεσιμο χρόνο προπόνησης. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Αλλη επίδραση έχει στην αρχική μας εντύπωση ένας χρόνος που ξεκινά από το "2" , έστω και αν μετά ακολουθεί το 55' ή το 58' , και άλλη επίδραση έχει όταν ξεκινά από το "3" έστω και αν μετά ακολουθεί το 05' ή το 08'. Το κάτω από το "3" είναι ένας συμβολικός μόνο σταθμός, είναι μόνο ένας ...αριθμός. :)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Savvas Posted - 20/01/2012 : 12:18:34
Εμενα η δικια μου παντως με παροτρυνει να τρεχω γιατι αν δεν παω εχω νευρα και γκρινιαζω συνεχεια.:-)

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
NIKOS T. Posted - 20/01/2012 : 12:08:41
Ηλία το έχω ξαναγράψει.
Ίσως είμαι από τους λίγους δρομείς,που για μια πενταετία,έτρεχα χωρίς χρονόμετρα και μακριά από αγώνες.
Προς το παρόν αυτό που κάνω τώρα με ευχαριστεί.
Αν κάποια στιγμή αλλάξει κάτι ,βλέπουμε.
Όσο για τις "θυσίες", ναι παραμέλησα τους φίλους και την κιθάρα μου.
Δουλειά και οικογένεια συνεχίζουν πάντοτε σε πρώτη προτεραιότητα.
Άλλωστε για μένα το sub 3 δεν είναι ούτε αυτοσκοπός,ούτε πηγή άγχους.
Είναι ένα επιπλέον κίνητρο για σωστότερες και ποιοτικότερες προπονήσεις.
Βέβαια καθένας μας σκέφτεται και λειτουργεί διαφορετικά.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
ilias137 Posted - 20/01/2012 : 11:50:12
Εχω μια ερωτηση φιλοι μου.
Το να κανει καποιος κατω απο 3 ωρες μαραθωνιος τι θυσιες πρεπει να ειναι διατεθειμενος να κανει?Δηλαδη τι πρεπει να χασει για να κερδισει το πολυποθητο κατω απο 3?Και μετα?Θα ικανοποιηθει τοσο μα τοσο πολυ που αξιζει τον κοπο να θυσιασει πραγματα?Και μην μου πειτε οτι δεν χρειαζετε αφοσιωση για να πετυχεις τον μεγαλο στοχο..εκτος αν εισαι φυσικο ταλεντο.Ποσες φορες δεν εχετε αφησει αλλα πραγματα στην ακρη για την προπονηση?Οικογενεια,δουλεια,χρονο για αλλες δραστηριοτητες?Ποσες φορες δεν σας εχουν παραπονεθει οι δικοι σας ανθρωποι?Η παλι δεν σας πιεζει ψυχολογικα του να τρεχετε παντα με το χρονομετρο?Ολοι ξεκινησαμε φανταζομαι το τρεξιμο για μια διεξοδο απο την καθημερινοτητα και τα αγχη και εχει καταληξει πολυ μεγαλο αγχος!!!Καταθεστε παρακαλω τις αποψεις σας..
Πχ Νικο Τ τα παιδια σου δεν εχουν ποτε παραπονεθει...Μπαμπα παλι θα πας για τρεξιμο..νομιζω με καταλαβαινετε τι θελω να πω...
GERMANOS Posted - 19/01/2012 : 23:09:36
Απαραίτητη προϋποθεση όμως είναι
να κάνουμε επιτέλους σωστή προετοιμασία
Σίγουρα όμως θάναι κατώτερη της κλασσικής
γιατί δεν άρχισαν καλά τα πράματα

Να γίνουν και τα τεστ
και μετά θα βγάλουμε τα πλάνα και τις πιθανότητες
Και όπως είπα σε έναν άλλον
θα μιλήσουμε συγκεκριμένα
ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ!
NIKOS T. Posted - 19/01/2012 : 19:17:35
Τίμο μετά το 3:05,και μάλιστα στην κλασσική,το sub 3 είναι στο δρόμο σου...
Συμφωνώ,πάντοτε χωρίς πίεση!
Αν είναι να ρθει,καλώς.Διαφορετικά δεν τρέχει τίποτα.
"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
GERMANOS Posted - 19/01/2012 : 17:11:18
Αν έχω ακούσει καλά ή διαβάσει
ο Γκεμπρεσιλασιέ από ημί σε μαραθώνιο πήγαινε 3''/χλμ πιο αργά!!!

Τέλος πάντων
εάν ισχύουν αυτές οι αναλογίες του Ντάνιελς
εύχομαι σε κάποιον -δυνατός στη μια ώρα με 3.50/χλμ-
να καταφέρει να κάνει και τον χρόνο που του αναλογεί στον μαραθώνιο

Εμείς Νικόλαε
ας αρκεστούμε και στο λίγο πιο αργά!!!!
Γιατί αυτή η ''συζήτηση''
θεωρητική μεν αλλά
είναι και μια μορφή πιέσεως(το έχω ξαναγράψει)
GERMANOS Posted - 19/01/2012 : 16:43:22
''τότε δυστυχώς θα τρέξεις με κοντά στο 4,15 οπότε κάτι παραπάνω από 2,59...''

γιατί εμείς ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ELIΤ αθλητές
και φυσικά θα έχουμε ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ αποκλίιιιιιισσσειειειειειςςςς.................
Dejan Posted - 19/01/2012 : 16:17:11
Από τη στιγμή που οι περισσότεροι πλέον έχετε το βιβλίο του Daniels ανοίξτε και εφαρμόστε τις φόρμουλες και αφήστε το ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ και μάλιστα κεφαλαία. Όταν σου δίνει ο κατασκευαστής ένα αμάξι που σου λέει ξέρεις φίλε αν βάλεις στο τεπόζιτο 10 λίτρα και πηγαίνεις με 100 χλμ την ώρα σε μία ώρα θα αδειάσει το τεπόζιτο μέχρι τελευταίας σταγόνας και εσύ πας με αυτό το αμάξι με αυτή τη ταχύτητα για 1ώρα24 τότε ή δεν πήγες με 100χλμ ή υπήρχαν άλλοι παράγοντες (π.χ. ήταν γκρεμός/κατηφόρα όλη διαδρομή) που επέτρεψαν κάτι τέτοιο.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
trexantiris Posted - 19/01/2012 : 15:24:01
quote:
Originally posted by GERMANOS

Savvas
δε θέλει και πολλή σκέψη
ότι ο Dejan KANEI ΛΑΘΟΣ!!!

Τέτοια μικρή απόκλιση ημί-μαραθωνίου
πιθανόν να μην την έχουν ούτε οι ΑιθιοποΚενυάτες!!!



Και όμως: ο Γιάννης λέει με άλλα λόγια ότι αν κάνεις ημί με 4'/χιλ. (1:24' όλος ο αγώνας), τότε αυτός ο ρυθμός δεν είναι το tempo σου (!) από τη στιγμή που η προσπάθεια ξεπερνάει τη μία ώρα. Το πραγματικό σου tempo (ή μάλλον καλύτερα ας το ονομάσουμε "ταχύτητα κατωφλίου") μπορεί να είναι στο 3':55" ή ακόμα και στο 3':50". Οπότε σε αυτήν την περίπτωση, ναι, ο ρυθμός σου μαραθωνίου μπορεί και να είναι 4':05".

Free your feet...free your senses!
Dejan Posted - 19/01/2012 : 14:24:05
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by GERMANOS

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


3966 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 : 08:06:42 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση σε αποστρόφους
''Nα το πω πιο απλά Τίμο, ποιος νομίζεις ότι πρέπει να είναι ο ρυθμός σου(σε λεπτά/χλμ), που μπορείς να τρέξεις αγωνιστικά, για 50 ως 60 λεπτά,ώστε να κάνεις μαραθώνιο 3 ώρες και κάτω''


To απαντούσε κι αυτό το Runner τότε!!!
Και δεν φτάνουν τα 50-60 λεπτά
Πρέπει να κάνει κάποιος αγωνιστικό ημιμαραθώνιο γύρω στα 4λπτ/χλμ
δηλαδή το αργότερο 1,24
για να ελπίζει οριακά!!!
Μίλαγε για 1.22-1.24
και με απόκλιση από τις 3 ώρες +-=5 λεπτά




Αν έλεγε κάτι τέτοιο το Runner τότε είναι φανερά λάθος και πολύ κακώς που δεν το πήρε κάποιος σοβαρός είδηση για να τους κράξει άσχημα καθώς είναι μία πολύ κακή παραπληροφόριση (αν όντως έλεγε κάτι τέτοιο). Ως αν. κατώφλι ορίζεται η μία ώρα διαφορετικά είναι άλλο πράγμα και δεν είναι κατώφλι. Αν έτρεχα έναν ημιμαραθώνιο με 4.00 δηλαδή σε 1.24 τότε θα μπορούσα να τρέξω μαραθώνιο με 4',04'',80...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”





Γιαννη δηλαδη εννοεις οτι αν κανεις ημι με 4 λεπτα πιστευεις οτι μπορεις να κανεις Μαραθωνιο 2,52?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


Αν είσαι ο τέλειος μαραθωνοδρόμος δηλαδή στο 83%Vo2max μπορείς να τρέξεις στο 4,05 περίπου οπότε ναι. Αν είσαι όμως ένας μέτριος μαραθωνοδρόμος και τρέχεις στο 80% τότε δυστυχώς θα τρέξεις με κοντά στο 4,15 οπότε κάτι παραπάνω από 2,59...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000