Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τενοντίτιδα στον αχίλλειο τένοντα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
geom Δημοσιευτηκε - 29/01/2012 : 17:15:11
χρειάζομαι άμμεσες συμβουλές, οποιος μπορεί να βοηθήσει.."τρεχω μεγάλες αποστάσεις"..είχα πάθει τενοντίτιδα στον αχίλλειο πριν 3 μήνες για πρώτη φορά.Πονούσα πάρα πολύ, ο ορθοπαιδικός μου ειπε οτι αν συνέχιζα και άλλες προπονήσεις θα πάθαινα ρίξη......εγω τότε σταμάτησα τις προπονήσεις εντελώς και κατα συνέπεια έχασα και πολλούς αγώνες.Το ποδι μου αφου ξεκουράστηκα, έγινε καλα σε 1,5 μηνα περίπου και ξανάρχισα προπονήσεις απο τοτε.Αυτη τη φορά, ομως πρόσεχα πολύ δεν έκανα ανηφόρες και τα συναφή.......αλλα ξεκίνησα να εχω πάλι ενοχλήσεις στο τένοντα τι να κανω; να σταματήσω πάλι; θελω να συμμετέχω και στους επόμενους αγώνες;;;;;;;........ευχαριστώ πολυ θα μου αρεσε να ακούσω τις συμβουλές σας
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Mijalis Posted - 01/02/2012 : 11:24:44
Δεν έχω έγω σχέση με τέτοιους ανθρώπους :)

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
echetlos Posted - 01/02/2012 : 08:25:28
quote:
Originally posted by Mijalis

Σε ποιούς αναφερεσαι νίκο? :)

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας



Μην ανησυχείς, και σε σένα...

"My sport is your sport's punishment"
Mijalis Posted - 01/02/2012 : 06:35:13
Σε ποιούς αναφερεσαι νίκο? :)


Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
echetlos Posted - 31/01/2012 : 23:49:54
Θα το πω για μια ακόμη φορά: ένα μασάζ μια στο τόσο επιβάλλεται, ιδίως σε εσάς που γράφετε τέτοια χλμ και εντάσεις.
Θα δείτε τεράστια διαφορά!

"My sport is your sport's punishment"
GERMANOS Posted - 31/01/2012 : 23:34:03
.'' Σίγουρα θα περάσει αν κόψω το τρέξιμο :)''

Πριν πας σε γιατρό
νομίζω ότι πρέπει να πας στον μασέρ μου
που καμιά φορά τον επισκέπτομαι
σε καμιά δύσκολη κατάσταση.........................

Ή σε οποιονδήποτε άλλον!!!
Mijalis Posted - 31/01/2012 : 11:38:58
Ευχαριστώ πολύ όλους, αλλά είμαι πιο μπερδεμένος τώρα από ότι στην αρχή. Μάλλον κάποια στιγμή θα το δω με κάποιο γιατρό, αλλά και πάλι από τα συνφραζόμενα, ούτε με γιατρό μπορεί να είμαι σίγουρος. Σίγουρα θα περάσει αν κόψω το τρέξιμο :)

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
NIKOS T. Posted - 31/01/2012 : 09:07:31
Εάν δεν έχει αποκλειστεί η πιθανότητα της φθοράς-εξασθένησης του τένοντα,απαγορεύονται οι διατάσεις.
Διαφορετικά προχωράμε σε διατάσεις των οπισθίων μηριαίων και των μυών της γαστροκνημίας.

Είτε σαν πρόληψη είτε σαν αποθεραπεία(όχι στην οξεία φάση),πρέπει να κάνουμε ενδυνάμωση.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
geordim Posted - 31/01/2012 : 01:10:31
Μιχάλη, επί δέκα χρόνια με ταλαιπωρεί μια κατάσταση η οποία φαίνεται να είναι ίδια (ή παρόμοια) με τη δική σου. Εχω μάθει να ζω με αυτό. Είναι μια χρόνια κατάσταση, επισκέφτηκα κατά καιρούς ορθοπεδικό, φυσίατρο και αθλητίατρο, έχω βγάλει μαγνητική και έχω καταλήξει στα εξής: αποδέχομαι την κατάσταση χωρίς να τη θεραπεύω, διακόπτω το τρέξιμο μετά από έντονη ενόχληση στην προπόνηση ή την καθημερινότητά μου για καμιά εβδομάδα, δεν αυξάνω ΠΟΤΕ τον εβδομαδιαίο όγκο πάνω από 10% (συνυπολογίζοντας ένταση και ανηφόρες), παγοθεραπεία όπως σου είπαν και πιο πάνω, σχολαστικά διατάσεις προ και μετά, ασκήσεις ενδυνάμωσης όλων των μυών του ποδιού και όπως σου είπε και ο Νίκος, πρόσεξε το παπούτσι σου. Εγώ έκανα πελματογράφημα και έβαλα πάτους μια και έχω ελαφρύ υπερπρηνισμό.
Μετά τον περσινό μαραθώνιο ταλαιπωρήθηκα πολύ μια και όποτε πήγαινα να ανεβάσω ρυθμό άρχιζαν οι ενοχλήσεις. Αφού διέκοψα για ένα μήνα εντελώς ξανάρχισα από το μηδέν (κυριολεκτικά) και ανέβαζα σιγά σιγά σαν αρχάριος. Σε συνδυασμό με όλα τα παραπάνω κατάφερα να ξαναβρώ αξιοπρεπή ρυθμό μέχρι τώρα και συνεχίζω.
echetlos Posted - 30/01/2012 : 23:57:24
Διονύση,
Τον οπίσθιο κνημιαίο εννοώ, απλά επειδή πόσταρα από το κινητό δεν μπορούσα να το αναπτύξω.
Ήθελα λοιπόν να πω ότι εμένα μού έχει τύχει αρκετές φορές να έχω ενόχληση στον υποκνημίδιο και να συγχέω τον πόνο με τον αχίλλειο. Όταν χαλαρώνω την "γάμπα", είτε με διατάσεις είτε με μασάζ, είμαι εντάξει.
Οπότε ήθελα να "υποδειξω" στο Μιχάλη και ένα τέτοιο ενδεχόμενο για την ενόχληση στον αχίλλειό του.
Διορθώστε με αν το έχω καταλάβει λάθος...

"My sport is your sport's punishment"
GERMANOS Posted - 30/01/2012 : 23:22:50
Η πρώτη διατατική που κάνω είναι για τον αχίλλειο
πατώντας -και αφήνοντας το σώμα ελεύθερο- σε κάποιο σκαλοπάτι

Ευτυχώς αυτή την εποχή
είναι τελείως λυμένοι και οι δύο μύες
και μέχρι τα 22-23'' δεν αισθάνομαι τίποτα
GERMANOS Posted - 30/01/2012 : 23:09:01
Όποιος θέλει μασέρ για Αττική
τηλ. υπάρχει

...και αρκετά φθηνός
NIKOS T. Posted - 30/01/2012 : 20:19:41
Toν πόνο στον αχίλλειο,όπως πολύ σωστά το τόνισε ο Διονύσης,δεν τον αγνοούμε ποτέ!
Εάν ο τένοντας παρουσιάζει κάποια φθορά, παραμονεύει ο κίνδυνος της ρήξης!!

Η συνηθέστερη αιτία είναι η υπερβολική προπόνηση,όταν μάλιστα συνοδεύεται με αλλαγές στο συνηθισμένο τρόπο και τύπο προπόνησης.
Ειδικότερα ο τένοντας καταπονείται περισσότερο σε ανηφοροκατηφόρες και προπονήσεις ταχύτητας.

Άλλη αιτία είναι τα παπούτσια.
Αυξάνεται η εξασκούμενη τάση στον τένοντα από ακατάλληλα παπούτσια.
Όπως τα άκαμπτα παπούτσια και η μη διόρθωση του υπερβολικού υπερπρηνισμού.
Ακόμη παπούτσια με υπερβολική προστασία στην πτέρνα(cushioning), οδηγούν σε υπερβολική πρόσκρουση της πτέρνας.
Έτσι ο αχίλλειος απορροφά τη φόρτιση και υπερδιατείνεται!
Φορώντας παπούτσια με μεγάλη πτερνική ανύψωση,βραχύνονται οι μυς της γαστροκνημίας και εξασθενούν.
Τέλος αν η ποδική καμάρα είναι υπερβολικά ψηλή ή χαμηλή,επιβαρύνεται ο τένοντας περισσότερο.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Skakinen Posted - 30/01/2012 : 19:49:30
Νίκο τον οπίσθιο κνημιαίο (posterior tibialis) δεν νομίζω να τον γνωρίζουν πολλοί στο forum. Φυσικά είναι άλλος μυς από τον γαστροκνήμιο που βρίσκεται στο πίσω μέρος της γάμπας αλλά επιφανειακά. Eννοείς οπίσθιο μηριαίο αλλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους να πω ότι είναι οι οπίσθιοι μηριαίοι (αναφέρονται και ως ισχιοκνημιαίοι). Είναι τρεις: ο δικέφαλος μηριαίος (biceps femoris), ο ημιυμενώδης (semimembranosus) και ο ημιτενοντώδης (semitendinosus). Και οι τρεις μαζί hamstrings.




Συγχωρήστε μου το μάθημα, δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, απλώς για ενημέρωση και επειδή καλό είναι να γνωρίζει ο δρομέας και λίγη ανατομία.
------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
echetlos Posted - 30/01/2012 : 19:29:56
Ο οπίσθιος αν είναι πολύ σφιχτός δημιουργεί ενόχληση και στον υποκνημίδιο και τον αχιλλειο.
Δεν είμαι γιατρός, απλά έχε κι αυτό υπ' όψιν σου...

Εγώ πάντως δεν έφαγα πολύ αλλά λίγο κρασάκι το ήπια.

"My sport is your sport's punishment"
Mijalis Posted - 30/01/2012 : 18:51:10
Λίγο σφιχτό τον νοιώθω να πω την αλήθεια.
Νίκο είδα ότι φάγατε τη μάνα σας και το πατέρα σας το σάββατο. Ευτυχώς που δεν ήρθα γιατί ακόμα θα έτρεχα για να τα καψω.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000