Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Πως και τρέξατε μαραθώνιο την πρώτη φορά;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ALEXANDRA Δημοσιευτηκε - 25/10/2012 : 21:39:39
Είχα μια συζήτηση με τον αδερφό μυ. βασικά του έλεγα για τον echetlos (προσωπικότητα έχεις γίνει). Του λέω, είναι ένας (τρελλός ) ο οποίος κάνει προπόνηση 4 μήνες, δεν έχει χάσει προπόνηση για προπόνηση και δεν ξέρει λέει αν θα ξανατρέξει μαραθώνιο. Και στη συνέχεια, μονολόγησα "πως του'ρθε τώρα να τρέξει";

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα, για να πούμε πως μας ήρθε και έιπαμε να τρέξουμε έναν μαραθώνιο.

Εγώ, πάντα έτρεχα. Από μικρή. Μικρές αποστάσεις όμως. Τον Απρίλιο του 2007 πήγα στο μονοπάτι Παρσνασσύ (25χλμ). Ούτε είχα ιδέα....το είδα εκδρομή. Ενθουσιάστηκα με την φύση, τα μονοπάτια, την σάρα, το ποτάμι. Ένα μήνα μετά, πήγα στην Πάρνηθα στο Alpamayo (20χλμ). Τον Ιούλιο στο Καρπενήσι (20χλμ). Και μία εβδομάδα αργότερα, ξύπνησα και είπα "θέλω να τρέξω μαραθώνιο". Και το Νοέμβριο έτρεξα.

Ο αδερφός μου, πουμε "κυνηγούσε" ότι είναι καταπόνηση για τον οργανισμό, ότι είχες πει θα τρέξεις μια φορά και τέρμα και τώρα ξανατρέχεις....", το 2010 ήταν εδώ την ημέρα του μαραθωνίου και με είδε και συγκινήθηκε. Μέσα στο Καλλιμάρμαρο μου είπε "μπράβο σου παρά τον "πόλεμο" που σου έκανα, εσύ τον χαβά σου. Του χρόνου θα τρέξω κι εγώ". Φέτος τρέχει γαι 2η φορά.

Εγώ λοιπόν, ξυπνησα και είπα θέλω να τρέξω μαραθώνιο, ο αδερφός μου συγκινήθκε που είδε εμένα να καταφτάνω από τοσο μακρυά.

Εσάς πως σας ήρθε να τρέξετε την πρώτη φορά;







Life is full of surprises
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
cranfield Posted - 10/11/2016 : 11:56:23
1995 - 5 Νοεμβρίου μια βροχερή μέρα (νικητής ο Πολιας) - ήμουν τότε 32 ετών δεν είχα κάνει ποτέ μου πάνω από 20 χιλιόμετρα δεν ήξερα τα long runs-inervals etc. έκανα χαλαρά σχεδόν 4 ώρες (τον ακριβή μου χρόνο δεν τον γνωρίζω ακόμα, όμως το μετάλλιο είναι άθικτο, όχι όπως τα τωρινά!!!) χωρίς ούτε να έχω φάει πρωινό πριν τον αγώνα και σχεδόν χωρίς καθόλου νερού σε όλη την διαδρομή!!! Ούτε τζελάκια, ούτε τίποτα...και στο στάδιο όταν έφτασα δεν υπήρχαν ούτε ρούχα, απλά πήρα όπως ήμουν ένα ταξί και με πήγε σπίτι μου... άλλες εποχές.

Γιάννης
ANASTASIOS Posted - 10/11/2016 : 10:42:32
Kαλό....(ειδικά για όσους τρέξουν πρώτη φορά).

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
dimitrissss Posted - 10/11/2016 : 08:01:25
@HAGI Εξαιρετικό ευχαριστούμε

No pain, no gain!
THANOS_KTM Posted - 10/11/2016 : 07:54:24
quote:
Originally posted by HAGI

http://www.endurancescience.gr/Plans/athensmarathon.php

https://s3.amazonaws.com/uploads.knightlab.com/storymapjs/b6b6d05d333ee253b11cfa08fd3981ed/odegos-authentikou-marathoniou/index.html



Ωραίοοοςς.
HAGI Posted - 09/11/2016 : 17:09:55
http://www.endurancescience.gr/Plans/athensmarathon.php

https://s3.amazonaws.com/uploads.knightlab.com/storymapjs/b6b6d05d333ee253b11cfa08fd3981ed/odegos-authentikou-marathoniou/index.html
Bladerunner Posted - 09/11/2016 : 12:54:29
Από το δημοτικό ακόμα μου άρεσε να τρέχω. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, πάντα κέρδιζα στους αυτοσχέδιους αγώνες τύπου 10 γύροι το τετράγωνο.

Μεγαλώνοντας, το άφησα αλλά όλο και κάτι έκανα. Γενικά ποτέ δεν ήμουν του καναπέ.

Πριν τέσσερα χρόνια, το 2012, σε μια βόλτα με τη σύζυγο και την ανηψιά μου, από το πουθενά και για αστείο λόγο κάναμε κόντρα για 200-250 μέτρα. Είχα τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου που πίστευα ακράδαντα ότι θα τους έκανα πλάκα.

Κόντεψα να πεθάνω. Τα παράτησα λίγο πριν το τέλος προσπαθώντας απεγνωσμένα να πάρω ανάσες.

Τότε το αποφάσισα. Έκοψα το τσιγάρο και ξεκίνησα να τρέχω με απώτερο σκοπό να τερματίσω στον Μαραθώνιο της Αθήνας. Το κατάφερα το '14. Και ...κόλλησα!

__________________________
Think faster than you ride
GLOU GLOU Posted - 03/11/2016 : 12:07:43
quote:
Originally posted by Deorum

O Glou-Glou απλά πήγε και έτρεξε, δεν το είπε σε κανέναν και το μεσημέρι γύρισε σπίτι κανονικά και έφαγε λες και δεν τρέχει τίποτα...

Μετά σοβαρεύτηκε λίγο και έσπασε και το τρίωρο... στην κλασσική πάντα. τα άλλα είναι οδοντόβουρτσες



xaxaxa, εκανες την μεταφραση, ουτε ρολοι και ο αθεος βοηθος
glamprou Posted - 03/11/2016 : 11:31:13
27 χρονών τελείωνα με την αθλητική μου ζωή και λόγο δουλειάς δεν έκανα ποτέ ουτε 1 μέτρο! 43 χρονών με 2 κόρες ποια έπρεπε κάτι να κάνω αν και δεν είχα βάλει αρκετά κιλά... κάπνιζα... ξεκίνησα ένα απόγευμα για δουλειά... γύρισα πίσω... έβαλα φόρμες... έκανα 5 χλμ έτσι απλά! Στα 46 μου ποια, δεν καπνίζω, έχω κάνει ένα κλασσικό πέρυσι, έχω ανέβει στον Όλυμπο στον βουνίσιο μαραθώνιο της Ελλάδος. Παιδιά βάλτε στόχους και σιγά σιγά όλα γίνονται! Απλά να ακούτε το σώμα σας !
SIT Posted - 03/11/2016 : 11:22:16
Ουσιαστικά 14 μήνες μετά που μπόρεσα να (ξανα)τρέξω (20 χρόνια καθιστικής ζωής) και 5 μήνες μετά τον πρώτο μου αγωνα το 10άρι. Ήμουν αρκετά ενθουσιασμένος και μπορώ να πω ότι πήγα στο μαραθώνιο με "άγνοια κινδύνου" αν και είχα ενημερωθεί καλά το τι σημαίνει και τι προετοιμασία χρειαζόταν. Ξεκίνησα με πολλά ερωτήματα στο κεφάλι μου (θα τερμαρτίσω; θα κάνω κάτω από 4 ώρες! (ναι είχα και τέτοιες σκέψεις!), όταν θα εγκαταλείψω σε τι κατάσταση θα είμαι; Γιατί όλοι χαμογελούν και εγώ είμαι σφιγμένος; κτλ κτλ)
quote:
Originally posted by billant

quote:
Originally posted by SIT

Τον Σεπτέμβρη 2012 ήμουν 133 κιλά (1.80 ύψος, 48 ετών)και ξεκίνησα βάδιν. Δεν μπορούσα να τρέξω. Τον Νοέμβρη του 2013 κάτω από 100 κιλά και χαρούμενος που είχα αρχίσει να τρέχω συμμετέχω στο πρώτο μου αγώνα στο 10άρι του ΣΔΥΑ (50:20). Τον Μάρτη του 2014 δεύτερος αγώνας στο 20άρι του ΣΔΥΑ (1:42). Τότε άρχισα να σκέφτομαι τον μαραθώνιο και έβαλα στόχο τον επόμενο! Ένας αγώνας 24 χλμ τον Απρίλιο θεώρησα ότι ήταν ένα ακόμη επιτυχημένο τέστ. Την 9/11/2014 πρώτος μου μαραθώνιος στην κλασική με 4:11 (95 κιλά), με πολλές δυνάμεις αλλά και με κράμπες που με έκαναν να υποφέρω από το 30 χλμ μέχρι τερματισμό. Ελπίζω σε μερικές μέρες να ευχαριστηθώ περισσότερο τη διαδρομή στον 2ο μου.



Δλδ έκανες 1:42 το 20αρι με τρξιμο 3-6 μηνών ????

billant Posted - 03/11/2016 : 10:51:18
quote:
Originally posted by SIT

Τον Σεπτέμβρη 2012 ήμουν 133 κιλά (1.80 ύψος, 48 ετών)και ξεκίνησα βάδιν. Δεν μπορούσα να τρέξω. Τον Νοέμβρη του 2013 κάτω από 100 κιλά και χαρούμενος που είχα αρχίσει να τρέχω συμμετέχω στο πρώτο μου αγώνα στο 10άρι του ΣΔΥΑ (50:20). Τον Μάρτη του 2014 δεύτερος αγώνας στο 20άρι του ΣΔΥΑ (1:42). Τότε άρχισα να σκέφτομαι τον μαραθώνιο και έβαλα στόχο τον επόμενο! Ένας αγώνας 24 χλμ τον Απρίλιο θεώρησα ότι ήταν ένα ακόμη επιτυχημένο τέστ. Την 9/11/2014 πρώτος μου μαραθώνιος στην κλασική με 4:11 (95 κιλά), με πολλές δυνάμεις αλλά και με κράμπες που με έκαναν να υποφέρω από το 30 χλμ μέχρι τερματισμό. Ελπίζω σε μερικές μέρες να ευχαριστηθώ περισσότερο τη διαδρομή στον 2ο μου.



Δλδ έκανες 1:42 το 20αρι με τρξιμο 3-6 μηνών ????
SIT Posted - 03/11/2016 : 10:41:36
Τον Σεπτέμβρη 2012 ήμουν 133 κιλά (1.80 ύψος, 48 ετών)και ξεκίνησα βάδιν. Δεν μπορούσα να τρέξω. Τον Νοέμβρη του 2013 κάτω από 100 κιλά και χαρούμενος που είχα αρχίσει να τρέχω συμμετέχω στο πρώτο μου αγώνα στο 10άρι του ΣΔΥΑ (50:20). Τον Μάρτη του 2014 δεύτερος αγώνας στο 20άρι του ΣΔΥΑ (1:42). Τότε άρχισα να σκέφτομαι τον μαραθώνιο και έβαλα στόχο τον επόμενο! Ένας αγώνας 24 χλμ τον Απρίλιο θεώρησα ότι ήταν ένα ακόμη επιτυχημένο τέστ. Την 9/11/2014 πρώτος μου μαραθώνιος στην κλασική με 4:11 (95 κιλά), με πολλές δυνάμεις αλλά και με κράμπες που με έκαναν να υποφέρω από το 30 χλμ μέχρι τερματισμό. Ελπίζω σε μερικές μέρες να ευχαριστηθώ περισσότερο τη διαδρομή στον 2ο μου.
ANASTASIOS Posted - 03/11/2016 : 10:02:51
Το 2009 πήγα να υποδεχτώ και να χειροκροτήσω ενα φίλο μου που έτρεχε τον μαραθώνιο.Ετρεχα και εγώ τότε αλλά μέχρι ημί.Στήθηκα λοιπόν στην Ηρώδου για καμιά ωρίτσα και χειροκροτούσα τους πάντες(εννοείται).Ε,η πόρωση ήταν τέτοια που μετά τον τερματισμό του και τις αγκαλιές κλπ,του λέω ¨"του χρόνου θα τον τρέξουμε μαζί,δεν υπάρχει περίπτωση".Οπερ και εγένετο.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
ANASTASIOS Posted - 03/11/2016 : 09:57:44
quote:
Originally posted by Deorum

O Glou-Glou απλά πήγε και έτρεξε, δεν το είπε σε κανέναν και το μεσημέρι γύρισε σπίτι κανονικά και έφαγε λες και δεν τρέχει τίποτα...

Μετά σοβαρεύτηκε λίγο και έσπασε και το τρίωρο... στην κλασσική πάντα. τα άλλα είναι οδοντόβουρτσες






Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
tzatzikis90 Posted - 03/11/2016 : 07:23:52
πρώτο μου καθαρό τρέξιμο (και όχι ζέσταμα για μπάλα, γυμναστήριο κλπ) ένας αγώνας 10 χιλιομέτρων στο Παρανέστι τέλη Οκτώβρη του 13. πέθανα αλλά μου άρεσε.

τον επόμενο μήνα κατατάσσομαι στο στρατό, στη Σπάρτη, μέρα Δευτέρα. κατεβαίνω από Σάββατο και κοιμάμαι σε ξενοδοχείο. ξυπνώντας, ανοίγω τηλεόραση να περάσει λίγο η ώρα και πέφτω πάνω στον κλασικό μαραθώνιο. αυτό ήταν, κόλλησα!

τελικά το Μάρτιο του 15 τρέχω τον πρώτο μου μαραθώνιο στη Θεσσαλονίκη. σε 10 μέρες θα πραγματοποιήσω το όνειρό μου τρέχοντας για πρώτη φορά στο Μαραθώνα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Deorum Posted - 02/11/2016 : 22:33:45
O Glou-Glou απλά πήγε και έτρεξε, δεν το είπε σε κανέναν και το μεσημέρι γύρισε σπίτι κανονικά και έφαγε λες και δεν τρέχει τίποτα...

Μετά σοβαρεύτηκε λίγο και έσπασε και το τρίωρο... στην κλασσική πάντα. τα άλλα είναι οδοντόβουρτσες

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000