Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Περιοστιτιδα κνημων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
toulge Δημοσιευτηκε - 27/11/2012 : 15:09:10
Εδω και περιπου 1 μηνα ειχα ενα θεμα με τις κνημες μου.

Συγκεκριμενα ενιωθα πονο κατα την διαρκεια του τρεξιματος απο το ζεσταμα κι ολας που πολλες φορες εξαφανιζοταν μετα απο 40 λεπτα περιπου.Επειδη προετοιμαζομουν για τον ΚΜΑ δεν ηθελα να χασω τις προπονησεις μου και απευθυνθηκα σε εναν φυσιοθεραπευτη (πριν καταλαβω οτι τελικα αυτα τα συμπτωματα ηταν λογω περιοστιτιδας) και μου εκανε καποιες συνεδριες χειρομαλαξης (trigger point και αθλητικο μασαζ) που με ανακουφιζανε προσωρινα και μπορουσα ετσι την επομενη μερα να κανω την προπονηση μου.Ομως αφου μετα και απο 15 μερες αυτη η κατασταση συνεχιζοταν και ενω ειχα διαβασει απο το internet οτι ολα τα συμπτωματα αυτα οδηγουν σε περιοστιτιδα αποφασισα να επισκευθω αθλιατρο που και αυτος αποφανθηκε οτι ειναι περιοστιτιδα.Μου συστησε αγωγη με αντιφλεγμωνοδεις και συντηρητικα το παλεψα.Εκατσα για 4 μερες με εναλλακτικες μορφες προπονησεις (ποδηλατο-κολυμπι) και εκανα 1 τελευταια δυνατη προπονηση (διαλειμματικη) και καποιες ελευθερες και τελικα κατεβηκα στον ΚΜΑ.

Το προβλημα ειναι οτι ενω για 2 εβδομαδες ξεκουραστηκα , γιατι η αληθεια ειναι οτι για 3-4 μερες μετα τον μαραθωνιο οι κνημες μου ηταν πολυ σφιγμενες και τις ενιωθα ξυλινες , και βγηκα απο 3 φορες την καθε εβδομαδα μονο για 40 λεπτα χαλαρο τρεξιμο αποκαταστασης και παροτι στον αγωνα ειχα θεμα με τις γαμπες και τον αριστερο τετρακεφαλο και οχι με τα καλαμια νιωθω οτι εχω ακομα θεμα.

Συγκεκριμενα εχτες εκανα την πρωτη διαλειμματικη μου προπονηση με 4Χ800 και μετα εκανα χαλαρο τρεξιμο αποκαταστασης (συνολο 12 χλμ) σημερα αισθανομαι στην ιδια κατασταση που ημουν και πριν 3-4 εβδομαδες με ενοχλησεις στα καλαμια και λιγο στις γαμπες.Πηγα για χαλαρο τρεξιμο αλλα δεν ηταν δυνατον να συνεχισω γιατι ειχα πονακια και στα 2 ποδια σε κνημες-καλαμια-γαμπες.

Η ερωτηση μου μετα απο ολο αυτο ειναι αν γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανει τελικα να σε αφησει μια περιοστιτιδα και τι πρεπει να κανεις?Πρεπει δηλαδη να μεινω εκτος προπονησεων για μηνα?Αυτο ειναι κατι που δεν θα το αντεχα με τιποτα..

think positive
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Lazy Posted - 23/09/2013 : 13:20:52
Καλως τον τραυματισμο...

ειχα καποιες μικρες ενοχλησεις στα Γιαννενα μετα απο καποια χλμ, τις επομενες μερες ειχε ξεκουραση το προγραμμα, και οταν την Πεμπτη πηγα να κανω ενα χαλαρο τρεξιμο με πονουσε το εσωτερικο της κνημης ελαφρα. Σκεφτηκα οτι ισως ειναι απλα η επιβαρυνση απο τα χλμ του αγωνα και της προετοιμασιας, αλλα και την επομενη μερα που πηγα για τρεξιμο οι ενοχλησεις ηταν εκει απο την αρχη και σαφως πιο εντονες. Εξαφανιστηκαν βεβαια σε μεγαλο βαθμο οταν το ποδι ζεσταθηκε αλλα αυτο δεν σημαινε τιποτα, ....την αλλη μερα το ξαναενιωθα στο περπατημα.

Το εψαξα στο ιντερνετ, και βρηκα αυτο εδω που ο τυπος περιγραφει αυτο που νιωθω:
http://www.runnersworld.com/injury-prevention-recovery/inside-doctors-office-keep-shinsplints-away?cm_mmc=NL-TrainingExtra-_-1127116-_-12042012-_-Inside-the-Doctor%27s-Office%3A-Keep-Shinsplints-Away


Shin Splints λοιπον...
Το κακο ειναι οτι εκτος απο τον πονο στο εσω πλαι του ποδιου, εχω μια (πολυ μικρη) ενοχληση και στο μπροστινο μερος της κνημης, την οποια ο τυπος θεωρει πιο επικινδυνη περιπτωση! Η πλακα ειναι οτι αυτο το πονακι δεν τον ενιωσα οσο ετρεχα αλλα μονο στο περπατημα!!

Πολυ φοβαμαι οτι την πατησα απο 2 παραγοντες: Αποτομη αυξηση χλμ μεσα στο σεπτεμβρη, μετα απο καποιες βδομαδες τεμπελιασματος διακοπων και β) απο τη διαδρμη στα Γιαννενα. Πηγαινα κυριως στο δεξι ακρο του δρομου οπου υπηρχε μια κλιση προς τα εξω του οδοστρωματος. μετα το 15 χλμ αρχισα να εχω καποιες ενοχλησεις στο δεξι γονατο και στην δεξια κνημη! Φοβηθηκα να μην μου επεστρεφε τη χονδροπαθεια που με εχει ξεχασει αλλα τελικα απο αλλου μας ηρθε. Μαλλον, οπως λεει και ο τυπος στο βιντεο, ο πρηνισμος που μου προκαλεσε η κλιση του δρομου την εκανε την ζημια....

Οποτε, τρεξιματικη προπονηση στοπ!! μεγαλη απογοητευση στο σημειο που ανεβαζα χιλλιομετρα!
Αναγκαστικά για ενα διαστημα το γυριζουμε σε crosstraining. Ειναι ομως αυτο - εστω μερικως - αρκετο για προετοιμασια μαραθωνιου; Σε ποιο βαθμο η αεροβια ασκηση απο το ποδηλατο αρκει για να καλυψει τις αναγκες ενος μαραθωνιου;
Ειχε κανεις αντιστοιχο προβλημα, και δη στο μεσον προετοιμασιας για ΚΜΑ;
Ποσο καιρο να περιμενω χωρις καθολου τρεξιμο μεχρι να ξαναδοκιμασω;

Οποιος μπορει να βοηθησει, ευπροσδεκτο.....

υγ Δεν εχω καποιο πρηξιμο στην περιοχη, που αναφερεται και στο παρων τοπικ πιο πανω, ουτε πονο οταν πιεζω την περιοχη... ο πονος περιοριζεται την ωρα της κινησης (λιγο στο περπατημα, λιγο περισσοτερο στο τρεξιμο) ....αυτο μαλλον ειναι καλο και δειχνει οτι η περιπτωση δεν εχει προχωρησει. παρολα αυτα δεν θελω να το ζορισω και να το κανω χειροτερα.....
---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
runner1979 Posted - 12/12/2012 : 16:49:36
όχι, σε καμιά περίπτωση δεν είμαι από αυτούς που κατεβαίνουν κάθε Κυριακή,
γενικά είμαι πολύ συντηρητικός με το θέμα των αγώνων αφού αν και τρέχω 3-4 φορές την εβδομάδα εδώ και 15 χρόνια σπάνια συμμετέχω σε αγώνες

τελευταία φορά πριν την Κυριακή είχα κατέβει σε αγώνα πέρσι, σε έναν τον Μάρτη και άλλον ένα τον Απρίλη

ήθελα να συμμετάσχω και σε αυτόν της Κυριακής και ύστερα την άνοιξη πάλι αλλά κατά πώς φαίνεται δεν θα το κάνω

συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες σχετικά με την υπερβολή συμμετοχών σε αγώνες αφού πέρα από τους κινδύνους που ελλοχεύουν για πιθανούς τραυματισμούς χάνεται και η διαφορετική αίσθηση της συμμετοχής αφού πλέον καταντά σαν άλλη μία δυνατή προπόνηση…
toulge Posted - 12/12/2012 : 16:02:37
Επειδη εχω ακομα θεμα και με εχει ταλαιπωρησει αρκετα η πειρα μου εδειξε το εξης.Oτι σε καθε περιπτωση θελει το χρονο του και πρεπει να κανεις υπομονη.Καταλαβα οτι τα συνεχη τρεξιματα και ειδικα σε αγωνιστικο ρυθμο οπως μου λες εσυ μιας και απο Κυριακη σε Κυριακη εχεις αγωνα οχι μονο δεν θα σε βοηθησουν αλλα θα επιδεινωνουν το προβλημα.

Συναναστρεφομαι με καποιους επαγγελματιες δρομεις που παρολο οτι εχουν χορηγους , γιατρους , φυσιοθεραπευτες απο πισω τους εχουν καποιες φορες θεματα με τις κνημες και επειδη ειναι υπουλο σταματανε για ενα διαστημα τις ειδικες - γρηγορες προπονησεις και ακυρωνουν μεσω του χορηγου τους οτι προσεχη αγωνα ειχαν (γιατι μην ξεχνας οτι οι επαγγελματιες κατεβαινουν σε αγωνες επειδη πολλες φορες τους το επιβαλλουν οι χορηγοι..) και πλακονονται σε αλλεπαλληλες φυσιοθεραπειες και επανερχονται συντηρητικα.

Τωρα δεν ξερω αν εσυ εχεις σκοπο να κατεβεις στον αγωνα συντηρητικα αλλα το να κατεβαινεις καθε κυριακη σε αγωνα παρολο που νιωθεις ενοχλησεις στις κνημες το μονο που θα καταφερεις ειναι καποια στιγμη να ξεκανεις τον εαυτο σου και να αναγκαστεις να μεινεις off για αρκετο καιρο.

Εγω μετα τον αγωνα στοχο που ηταν ο ΚΜΑ και εφοσον μου αφησε θεμα (μιας και κατεβηκα με περιοστιτιδα και μετα το τελος οι κνημες ηταν ξυλινες για 4-5 μερες...) παρολο που ηθελα δεν κατεβηκα ουτε στον αγωνα του ΣΔΥΑ ουτε στην Γλυφαδα την προηγουμενη Κυριακη και θα σκεφτω αν θα κατεβω και στον αγωνα της Κυριακης που θελω.Δεν ρισκαρω τιποτα γιατι ο φυσιοθεραπευτης που επισκεφτομαι πλεον συχνα μου ειπε να θεσω προτεραιοτητες και να μην κατεβαινω σε ολους τους αγωνες που γινονται καθε Κυριακη..

Φιλος προπονητης και πολυ καλος δρομεας μου ειπε οτι ακομα και εμεις με την υποστηριξη που ειχαμε ,καναμε 2 φορες την εβδομαδα αποθεραπεια με μασαζ και υδρομασαζ και αρκετη ξεκουραση.Τωρα πως εσεις οι ερασιτεχνες την εχετε δει να κατεβαινεται καθε Κυριακη σε αγωνα δεν ξερω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι καποια στιγμη θα αναγκαστειται να απεχεται για αρκετο καιρο..Και αληθεια τι κανεις εσυ σαν αποκατασταση για να δωσεις την δυνατοτητα στο σωμα σου να επανελθει?Αν το σκεφτεις θα καταλαβεις...

Τα ιδια λαθη εκανα και μετα απο συστασεις των παιδιων εδω στο forum αλλα και υποδειξεις επαγγελματιων , εβαλα μυαλο και αρχισα να αναθεωρω τις αποψεις μου.Θετω πλεον προτεραιοτητες και θα βλεπω καποιους αγωνες μονο σαν συμμετοχη και οχι σαν βελτιωση του PB και θα δινω χρονο στο σωμα μου να ξεκουραζεται...

quote:
Originally posted by runner1979

καλησπέρα παιδιά, κάτι έγινε και με την δικιά μου αριστερή κνήμη

Την Κυριακή μετά από έναν αγώνα ήταν σαν πέτρα διότι συνήθως έτρεχα στην άκρη του δρόμου εκεί που είχε κλίση αλλά δεν μαλακώνει με τίποτα (έχω βαρεθεί να κάνω διατάσεις),

σήμερα πήγα να δοκιμάσω να τρέξω συντηρητικά, αν και η προπόνηση βγήκε χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις μετά από μισή ώρα η κνήμη έχει γίνει τούμπανο και δυσκολεύομαι ιδιαίτερα στην πάνω-κάτω κίνηση του πέλματος

το κακό είναι ότι την Κυριακή γίνεται ένας αγώνας εδώ στην πόλη μου και δεν θέλω να λείψω

Μπορώ να βοηθήσω κάπως την κατάσταση ή δεν προλαβαίνω?




think positive
runner1979 Posted - 12/12/2012 : 14:07:45
καλησπέρα παιδιά, κάτι έγινε και με την δικιά μου αριστερή κνήμη

Την Κυριακή μετά από έναν αγώνα ήταν σαν πέτρα διότι συνήθως έτρεχα στην άκρη του δρόμου εκεί που είχε κλίση αλλά δεν μαλακώνει με τίποτα (έχω βαρεθεί να κάνω διατάσεις),

σήμερα πήγα να δοκιμάσω να τρέξω συντηρητικά, αν και η προπόνηση βγήκε χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις μετά από μισή ώρα η κνήμη έχει γίνει τούμπανο και δυσκολεύομαι ιδιαίτερα στην πάνω-κάτω κίνηση του πέλματος

το κακό είναι ότι την Κυριακή γίνεται ένας αγώνας εδώ στην πόλη μου και δεν θέλω να λείψω

Μπορώ να βοηθήσω κάπως την κατάσταση ή δεν προλαβαίνω?
Dejan Posted - 05/12/2012 : 22:09:27
Συνήθως λάθος πάτημα, αδύναμες κνήμες και σφιχτές γάμπες. Οι γάμπες μας πρέπει να είναι... σαν κώλος μωρού όπως μου είχε πει πριν 15 χρόνια ένας δρομέας ^_^. Πάντως τα 4 χρόνια είναι όχι απλά υπερβολή αλλά έχει ξεφύγει το πράγμα. Συνήθως με 2-3 εβδομάδες το πολύ εκτός δραστηριότητας επανέρχονται αρκεί να μη τις πειράζεις και φυσικά πολύ πολύ αργή επανένταξη και όταν λέω αργή εννοώ τη πρώτη εβδομάδα 1 τρέξιμο 2 off και την επομένη 2 τρέξιμο 2 off όπου το Off μπορεί να είναι κάποια άλλη δραστηριότητα που δεν επεμβαίνει στις κνήμες.

Επειδή βίωσα άσχημα πριν κάποια χρόνια περιοστίτιδα και δεν είχα τη πολυτέλεια να βγω εκτός λόγω του ότι έτρεχα σε 3-4 εβδομάδες μαραθώνιο τις είχα τσακίσει και έτρεχα με το πόνο. Τώρα πλέον με την υποψία ότι θα πονέσει η κνήμη που σημαίνει στο πρώτο-δεύτερο τσίμπημα, έχω σταματήσει, έχω κάνει ρεπό την επομένη και τη μεθεπόμενη το τσεκάρω τρέχοντας χαλαρά. Αν δεν ενοχλήσει τρέχω κανονικά. Αν ενοχλήσει κάνω ακόμη ένα ρεπό και επαναλαμβάνω.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Deorum Posted - 05/12/2012 : 21:29:55
Κάτι γίνεται λάθος, σίγουρα. Κάποια αιτία υπάρχει, όχι μαγια και βουντού. Το θέμα είναι ποια!!
Deorum Posted - 05/12/2012 : 21:24:45
Τι να πώ ρε παιδιά και εγώ.
Έχω ένα μήνα και δεν τρέχω, και έχω βγάλει γρομπολάκια στο ένα καλάμι, και 1 μήνα άτρεχτος με πονάει στην ψιλάφιση και φαίνονται ακόμα και με το μάτι.

Αυτό ειναί από τα καλύτερα βίντεο που έχω δεί πάντως.
http://www.runnersworld.com/injury-prevention-recovery/inside-doctors-office-keep-shinsplints-away?cm_mmc=NL-TrainingExtra-_-1127116-_-12042012-_-Inside-the-Doctor%27s-Office%3A-Keep-Shinsplints-Away


Δυστυχώς για εμένα (δείτε στο 2'50" περίπου) έχω αυτόν ακριβώς τον πόνο, από μπροστά. 1 μήνα άτρεχτος έτσι, επαναλαμβάνω. Που λέει ότι αν πονάει από μπροστά, go to your doctor immediatly.
Δρομικά νομίζω δεν ξανα-είχα τέτοια ψυχολογία.
Dejan Posted - 05/12/2012 : 20:52:23
quote:
Originally posted by mikeref

4 χρόνια περιοστίτιδα κλείνω το φλεβάρη και στα δύο καλάμια,αφού σκέφτομαι να πάρω τούρτα να τους κάνω γενέθλια...

περιοστίτιδα = κατάρα


περιοστίτιδα = κατάρα = κάτι γίνεται λάθος....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Papatak Posted - 05/12/2012 : 20:00:01
quote:
Originally posted by mikeref

4 χρόνια περιοστίτιδα κλείνω το φλεβάρη και στα δύο καλάμια,αφού σκέφτομαι να πάρω τούρτα να τους κάνω γενέθλια...

περιοστίτιδα = κατάρα




Διάβασε τις οδηγίες παραπάνω, κάνε υπομονή και θα το ξεπεράσεις σε λιγότερο απο δύο χρόνια !!

Τα πόδια στον ώμο
MANTONA Posted - 05/12/2012 : 18:45:32
quote:
Originally posted by mikeref

4 χρόνια περιοστίτιδα κλείνω το φλεβάρη και στα δύο καλάμια,αφού σκέφτομαι να πάρω τούρτα να τους κάνω γενέθλια...

περιοστίτιδα = κατάρα



Ευχέλαιο... αγιασμό... μα πρώτα απ'όλα ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ

... μεγάλη υπόθεση "να πέσεις σε καλά χέρια"...
(ΥΓ. Από χιούμορ πάς πολύ καλά)



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
mikeref Posted - 05/12/2012 : 16:06:21
4 χρόνια περιοστίτιδα κλείνω το φλεβάρη και στα δύο καλάμια,αφού σκέφτομαι να πάρω τούρτα να τους κάνω γενέθλια...

περιοστίτιδα = κατάρα
giorgosdelta Posted - 30/11/2012 : 11:23:50
Νίκο σου προτείνω να δοκιμάσεις την απαυσιπονία. Έχει εγγυημένα αποτελέσματα και διαρκεί.
Θα δίνεις μεγαλύτερη σημασία στα λάθη που σου προκαλούν πόνο και θα μάθεις να τα αποφεύγεις.
toulge Posted - 30/11/2012 : 11:06:29
Α οκ σε ευχαριστω πολυ.Θα το δοκιμασω το Celebrex που μου ειπες.Ο Γιατρος μου ειχε πει να παιρνω το Naprosyn των 250. Δεν νομιζω οτι εκανε τιποτα παρα μονο μια προσωρινη ανακουφιση..

quote:
Originally posted by Bloom

Νίκο το cross training επιτρέπεται, αλλά αφού είσαι σε φάση ξεκούρασης - ανάνηψης, μην το σκίσεις! Χαλαρά!

Αφού σε πιάνουν τα αντιφλεγμονώδη (εμένα δε με έπιαναν) δοκίμασε να τα παίρνεις πιο συστηματικά. Πάρε για μία εβδομάδα, ένα την ημέρα. Όχι όμως το Mesulid, που είναι και επικίνδυνο, αλλά το Celebrex ή το Arcoxia. Έχουν πολύ λίγες παρενέργειες και είναι αποτελεσματικά, ιδίως το πρώτο. Αυτά δε σου τα λέω τυχαία, εμπειρικά, αλλά ως φαρμακοποιός.



think positive
Bloom Posted - 30/11/2012 : 10:21:26
Νίκο το cross training επιτρέπεται, αλλά αφού είσαι σε φάση ξεκούρασης - ανάνηψης, μην το σκίσεις! Χαλαρά!

Αφού σε πιάνουν τα αντιφλεγμονώδη (εμένα δε με έπιαναν) δοκίμασε να τα παίρνεις πιο συστηματικά. Πάρε για μία εβδομάδα, ένα την ημέρα. Όχι όμως το Mesulid, που είναι και επικίνδυνο, αλλά το Celebrex ή το Arcoxia. Έχουν πολύ λίγες παρενέργειες και είναι αποτελεσματικά, ιδίως το πρώτο. Αυτά δε σου τα λέω τυχαία, εμπειρικά, αλλά ως φαρμακοποιός.
toulge Posted - 29/11/2012 : 23:24:39
quote:
Originally posted by toulge

Ναι αυτο θα κανω τοτε.Σταματαω για καποιο διαστημα το οποιο δεν μπορω να το προσδιορισω αλλα πιστευω οτι θα αρχισω χαλαρα τοτε και μονο οταν δεν θα νιωθω τα ποδια μου βαρια και αυτους τους ενοχλητικους πονους που νιωθω ακομα και τωρα στα καλαμια.Κανω καθε τρεις και λιγο διατασεις ανακουφιζομαι για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.Μονο οταν παρω ενα mesulid ή ενα reprosin που μου ειχε γραψει ο γιατρος νιωθω καλυτερα...

Τουλαχιστον μπορω να κανω κατι εναλλακτικο?Ποδηλασια εσωτερικου χωρου ας πουμε καθως και ελλειπτικο μηχανημα?Εκτος απο κολυμπι που κανω τακτικα στην πισινα , η ποδηλασια εσωτερικου χωρου (spinning) ειναι κατι που μου αρεσει πολυ.Αυτο επιτρεπεται ή οταν λετε ξεκουραση εννοειτε αποχη απ'ολα ?Γιατι αυτο σιγουρα δεν θα το αντεξω..

quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by toulge

Και σημερα ξυπνησα το πρωι με ενοχλησεις στα ποδια (καλαμια και περιμετρικα) παρολο που ολο το βραδυ κοιμηθηκα και σχετικα αρκετες ωρες.

Το μονο που σκεφτομαι αν σταματησω για ολο τον Δεκεμβριο ειναι οτι πιθανον θα χασω ολα τα οφελη που αποκομισα απο την προετοιμασια μου και θα με επαναφερει πισω στο αρχικο σταδιο.Γιατι οπως και να εχει 1 μηνας χωρις καθολου τρεξιμο δεν μπορει να μην εχει επιπτωσεις στην αποδοση ετσι δεν ειναι?



Κι εγώ ξυπνούσα κάποια πρωινά με πόνο. Είναι κρύο το σώμα και ό'τι είναι να πονέσει θα πονέσει.

Αν κόψεις ένα με ενάμιση μήνα θα χάσεις λίγο μόνο. Αφού είσαι συστηματικός δρομέας και πλέον έχεις καλή βάση, θα χάσεις λίγο μόνο, και κυρίως σε αντοχή. Αμφιβάλλω αν θα χάσεις σε ταχύτητα! Εγώ με την ξεκούραση κερδίζω λίγο ταχύτητα.

Είναι αδύνατο για οποιονδήποτε άνθρωπο να είναι πάντα, διαρκώς, για όλη τη διάρκεια του έτους σε τοπ φόρμα, ακόμα κι αν σε λέγανε Χαϊλέ στο μικρό. Ο οργανισμός μπορεί να μείνει σε κατάσταση τοπ φόρμας μόλις 6 με 8 εβδομάδες. Όσο κι αν προπονείσαι, κάποια στιγμή θα πέσεις. Αν τότε συνεχίσεις να προπονείσαι εντατικά, ή και πιο εντατικά ώστε να ρεφάρεις, θα πέσεις κι άλλο, θα υπερπροπονηθείς. Η ξεκούραση όχι μόνο είναι αναγκαία, αλλά είναι και ευεργετική, ειδικά όταν συνυπάρχει τραυματισμός. Βλέπεις, όταν προπονούμαστε, ο οργανισμός εκτός του ότι παίρνει ερέθισμα για να προσαρμοστεί στην νέα επιπλέον καταπόνηση, ταλαιπωρείται. Αν προπονούμαστε εντατικά, ιδίως μάλιστα αν δεν τρεφόμαστε σωστά, το σώμα δεν προλαβαίνει να ξεκουραστεί επαρκώς, και έτσι, μαζί με τη βελτίωση στις επιδόσεις, μαζεύεις καταπόνηση, που θα σου βγει ως υπερπροπόνηση, ή ως τραυματισμός. Οπότε η ξεκούραση είναι απαραίτητο τμήμα του προγράμματος.

Αυτά τα λέει πολύ ωραία και αναλυτικά στο βιβλίο Lore of Running του Tim Noakes.

Υ.Γ.: Βασίλη, τα παπούτσια που πήρα ήταν τα Nike Lunarglide (πολύ καλό γενικά, λίγο χαλαρό μπροστά όμως, θα το φορούσα μέχρι και σε αγώνες αν δε μάζευε χαλίκια στη σόλα με το παραμικρό, οπότε κάνει μόνο για άσφαλτο), το Νike Zoom Structure Triax 13 (ήθελα κάτι παραπλήσιο με το αγαπημένο μου Nike Pegasus, είναι πολύ καλό παπούτσι, αλλά λιγάκι σκληρό, αυτό φοράω στους αγώνες), και λίγο μετά πήρα και το Asics Kayano 16 (σχεδόν τέλειο, με άφθονο cushioning, και γενικά άνετη αίσθηση, το φοράω στα long runs, είναι πολύ ανθεκτικό παπούτσι, θα το ξαναπάρω). Σε μικρότερες αποστάσεις και στο χώμα φοράω normal παπούτσια, όπως το Nike Pegasus και το New Balance 1063.



think positive



think positive

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000