Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κραμπες...

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kostas.p Δημοσιευτηκε - 29/11/2012 : 22:22:58
καλησπερα.στην τελευταια δυνατη προπονηση που εκανα στην παρνηθα και κατα τη διαρκεια αυτης επαθα συνεχομενες κραμπες στον τετρακεφαλο,μετα στον προσαγωγο και η αποκορυφωση και στις δυο γαμπες ταυτοχρονα με αποτελεσμα να πεσω κατω...μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι μπορει να εφταιξε και τι πρεπει να κανω για να μην ξανασυμβει?αρχισα και παιρνω μαγνησιο και βαζω κρυο νερο στα ποδια...
10   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
giannis_1988 Posted - 13/04/2013 : 03:12:31
Με στείλανε για μαγνητική στη μεση καθώς ο γιατρός εντόπισε κάποια ερεθισμένα νεύρα στα πόδια και σε συνδιασμό με κάτι πόνους στη μεση που ειχα το θεωρησε απαραιτητο. Περιμενουμε αποτελεσματα κ βλεπουμε. Ας ελπισω μν μας αφησει καιρο εξω τωρα που αρχισα να βρισκω ρυθμο!
Deorum Posted - 13/04/2013 : 01:10:23
quote:
Originally posted by giannis_1988

Παιδιά έχω και εγώ πρόβλημα στις γάμπες μια απο αυτές τις μέρες θα επισκεφτώ και κάποιον ειδικό. Τα τελευταία χρόνια σε οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα είτε είμαι με πολλές μέρες προπόνησης είτε χωρίς όταν πηγαίνω να ανεβάσω ρυθμό νοιώθω σφίξιμο στις γάμπες , που αν δν σταματήσω αμέσως μετατρέπονται σε κράμπες που δεν με αφηνουν να συνεχισω καθως ακολουθει και δευτερη. Πχ στη μπάλα αν κάνω καποια δυνατα σπριντάκια παρε σφιξιμο στο μπασκετ τα ίδια τωρα και στο τρεξιμο αν αλλαξω το τεμπο που πηγαινω και παω για καποια μικρη υπερβαση η γαμπα είναι ετοιμη για κραμπα εχει καταντησει αρκετα ενοχλητικο το συμβαν αυτο κ κατι πρεπει να κανω. Τις καλτσες compressport τις δοκιμασε κανενας κανουνε δουλεια γτ ειναι και λιγο ακριβες;εχετε να προτεινετε κτ εκτος απο ξεκούραση?



Μπορεί να είναι πολλά απο περιοστίτιδα ως σύνδρομο διαμερίσματος κτλ.

Όπως και να έχει χαλαρά. έστω 10-15λεπτά για αρχή, όλα θα γίνουν σταδιακά, μην αγχώνεσαι. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι.
Pontios85 Posted - 13/04/2013 : 00:24:59
φιλε μου εγω εχω ολη την σειρα κομπρεσπορτ ειναι απιστευτα καλα οτι κ να παρεις γνωμη μου παντα.οσο για της κραμπες που διαβασα παραπανω χρησημοπηειστε λιγο αλατονερο σε ενα παγουρακι οταν τρεχεται εχω εναν φιλο υπερμαραθωνοδρομο το χρησημοποιει πολυ συχνα και σωθηκε και μαζι του και εγω
Nikola Posted - 12/04/2013 : 19:20:46
...μαγνήσιο, ψευδάργυρο...
JOHAN Posted - 12/04/2013 : 10:16:22
Κοιταξε λιγο τις αιματολογικες εξετασεις και ειδεικοτερα τα μεταλικα στοιχεια καλιο,νατριο ασβεστιο...

Φτασε στα ορια σου....
giannis_1988 Posted - 12/04/2013 : 04:15:18
Παιδιά έχω και εγώ πρόβλημα στις γάμπες μια απο αυτές τις μέρες θα επισκεφτώ και κάποιον ειδικό. Τα τελευταία χρόνια σε οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα είτε είμαι με πολλές μέρες προπόνησης είτε χωρίς όταν πηγαίνω να ανεβάσω ρυθμό νοιώθω σφίξιμο στις γάμπες , που αν δν σταματήσω αμέσως μετατρέπονται σε κράμπες που δεν με αφηνουν να συνεχισω καθως ακολουθει και δευτερη. Πχ στη μπάλα αν κάνω καποια δυνατα σπριντάκια παρε σφιξιμο στο μπασκετ τα ίδια τωρα και στο τρεξιμο αν αλλαξω το τεμπο που πηγαινω και παω για καποια μικρη υπερβαση η γαμπα είναι ετοιμη για κραμπα εχει καταντησει αρκετα ενοχλητικο το συμβαν αυτο κ κατι πρεπει να κανω. Τις καλτσες compressport τις δοκιμασε κανενας κανουνε δουλεια γτ ειναι και λιγο ακριβες;εχετε να προτεινετε κτ εκτος απο ξεκούραση?
Dejan Posted - 30/11/2012 : 18:42:18
quote:
Originally posted by kostas.p

και τωρα πως φευγει η συσσωρευμενη μυικη κουραση?



Με συσσωρευμένη μυική ξεκούραση .

Τρέχε μέρα παρά μέρα. Βάλε και 1-2 ρεπό συνεχόμενα να στεριώσει λίγο το μηχάνημα και γενικότερα.... ξεκουράσου. Δεν κυνηγάμε δα και την ολυμπιάδα

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
kostas.p Posted - 30/11/2012 : 16:23:46
και τωρα πως φευγει η συσσωρευμενη μυικη κουραση?
zoro Posted - 30/11/2012 : 12:15:13
Χαλάρωσε Κώστα, το 166 δεν πάει πάρνηθα..
Marmite Posted - 30/11/2012 : 11:23:21
Υπάρχει και η πιθανότητα να είναι από συσσωρευμένη μυική κούραση. Αν το έχεις παρακάνει στις προπονήσεις κόψε λίγο γιατί το επόμενο στάδιο θα είναι τραυματισμός.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000