Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κραμπες...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kostas.p
Forum-Runner

82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/11/2012 :  22:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα.στην τελευταια δυνατη προπονηση που εκανα στην παρνηθα και κατα τη διαρκεια αυτης επαθα συνεχομενες κραμπες στον τετρακεφαλο,μετα στον προσαγωγο και η αποκορυφωση και στις δυο γαμπες ταυτοχρονα με αποτελεσμα να πεσω κατω...μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι μπορει να εφταιξε και τι πρεπει να κανω για να μην ξανασυμβει?αρχισα και παιρνω μαγνησιο και βαζω κρυο νερο στα ποδια...

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  11:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και η πιθανότητα να είναι από συσσωρευμένη μυική κούραση. Αν το έχεις παρακάνει στις προπονήσεις κόψε λίγο γιατί το επόμενο στάδιο θα είναι τραυματισμός.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  12:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαλάρωσε Κώστα, το 166 δεν πάει πάρνηθα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostas.p
Forum-Runner

82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  16:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και τωρα πως φευγει η συσσωρευμενη μυικη κουραση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  18:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostas.p

και τωρα πως φευγει η συσσωρευμενη μυικη κουραση?



Με συσσωρευμένη μυική ξεκούραση .

Τρέχε μέρα παρά μέρα. Βάλε και 1-2 ρεπό συνεχόμενα να στεριώσει λίγο το μηχάνημα και γενικότερα.... ξεκουράσου. Δεν κυνηγάμε δα και την ολυμπιάδα

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2013 :  04:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά έχω και εγώ πρόβλημα στις γάμπες μια απο αυτές τις μέρες θα επισκεφτώ και κάποιον ειδικό. Τα τελευταία χρόνια σε οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα είτε είμαι με πολλές μέρες προπόνησης είτε χωρίς όταν πηγαίνω να ανεβάσω ρυθμό νοιώθω σφίξιμο στις γάμπες , που αν δν σταματήσω αμέσως μετατρέπονται σε κράμπες που δεν με αφηνουν να συνεχισω καθως ακολουθει και δευτερη. Πχ στη μπάλα αν κάνω καποια δυνατα σπριντάκια παρε σφιξιμο στο μπασκετ τα ίδια τωρα και στο τρεξιμο αν αλλαξω το τεμπο που πηγαινω και παω για καποια μικρη υπερβαση η γαμπα είναι ετοιμη για κραμπα εχει καταντησει αρκετα ενοχλητικο το συμβαν αυτο κ κατι πρεπει να κανω. Τις καλτσες compressport τις δοκιμασε κανενας κανουνε δουλεια γτ ειναι και λιγο ακριβες;εχετε να προτεινετε κτ εκτος απο ξεκούραση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JOHAN
Senior Forum-Runner

539 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2013 :  10:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοιταξε λιγο τις αιματολογικες εξετασεις και ειδεικοτερα τα μεταλικα στοιχεια καλιο,νατριο ασβεστιο...

Φτασε στα ορια σου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2013 :  19:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...μαγνήσιο, ψευδάργυρο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pontios85
Forum-Runner

112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2013 :  00:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε μου εγω εχω ολη την σειρα κομπρεσπορτ ειναι απιστευτα καλα οτι κ να παρεις γνωμη μου παντα.οσο για της κραμπες που διαβασα παραπανω χρησημοπηειστε λιγο αλατονερο σε ενα παγουρακι οταν τρεχεται εχω εναν φιλο υπερμαραθωνοδρομο το χρησημοποιει πολυ συχνα και σωθηκε και μαζι του και εγω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2013 :  01:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis_1988

Παιδιά έχω και εγώ πρόβλημα στις γάμπες μια απο αυτές τις μέρες θα επισκεφτώ και κάποιον ειδικό. Τα τελευταία χρόνια σε οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα είτε είμαι με πολλές μέρες προπόνησης είτε χωρίς όταν πηγαίνω να ανεβάσω ρυθμό νοιώθω σφίξιμο στις γάμπες , που αν δν σταματήσω αμέσως μετατρέπονται σε κράμπες που δεν με αφηνουν να συνεχισω καθως ακολουθει και δευτερη. Πχ στη μπάλα αν κάνω καποια δυνατα σπριντάκια παρε σφιξιμο στο μπασκετ τα ίδια τωρα και στο τρεξιμο αν αλλαξω το τεμπο που πηγαινω και παω για καποια μικρη υπερβαση η γαμπα είναι ετοιμη για κραμπα εχει καταντησει αρκετα ενοχλητικο το συμβαν αυτο κ κατι πρεπει να κανω. Τις καλτσες compressport τις δοκιμασε κανενας κανουνε δουλεια γτ ειναι και λιγο ακριβες;εχετε να προτεινετε κτ εκτος απο ξεκούραση?



Μπορεί να είναι πολλά απο περιοστίτιδα ως σύνδρομο διαμερίσματος κτλ.

Όπως και να έχει χαλαρά. έστω 10-15λεπτά για αρχή, όλα θα γίνουν σταδιακά, μην αγχώνεσαι. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2013 :  03:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με στείλανε για μαγνητική στη μεση καθώς ο γιατρός εντόπισε κάποια ερεθισμένα νεύρα στα πόδια και σε συνδιασμό με κάτι πόνους στη μεση που ειχα το θεωρησε απαραιτητο. Περιμενουμε αποτελεσματα κ βλεπουμε. Ας ελπισω μν μας αφησει καιρο εξω τωρα που αρχισα να βρισκω ρυθμο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000